Connect with Us

Nuk përmbahet çuni i Fariut/ Palaçollëqet e Erdoganit me shokë nuk janë në interesin tonë

Politikë

Nuk përmbahet çuni i Fariut/ Palaçollëqet e Erdoganit me shokë nuk janë në interesin tonë

Publikuar

-

Banorët e “Astirit”, vijojnë të protestojnë, duke kërkuar dëmshpërblim për banesat e tyre që duhet të prishen për ti hapur rrugë “Unazës së Re”.

Si çdo mbrëmje, protestës i është bashkuar edhe ish deputeti demokrat, Klevis Balliu, i cili gjatë fjalimit ka cekur dhe çështjen e ngritjes së memorialit turk në Kodrat e Liqenit.

Sipas Balliut ai monument nuk i përket askujt, veçse interest të Edi Ramës dhe Erion Veliajt.

“Të gjithë elementët e Socialistëve vijnë nga bota e krimit sepse është bota ku jeton Edi Rama. Edvin Kristaq hajduti i ka sjellë njerëzit në protestë dhe kërkon shembjen e shtëpijave. Është ky partneritet që kërcënon shtëpijat tuaj, stabilitetin, demokracinë dhe lirinë në Shqipërisë. Është ky partneritet i Edi Ramës me krimin që po kërcënon jetën e qytetarëve shqiptarë në çdo qytet. Ne nuk kemi asnjë punë me të tjerët.  Aleati jonë i vetëm janë Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe jo palaçollëqet e Erdoganit me shokë. Ai monument nuk i përket askujt përveçse interest të Edi Ramës dhe Erion Veliajt. Kush i ka paguar paratë për atë monument? Ka monumente sa të duash për të bërë në Shqipëri, sepse është vend i mbushur me heronjë që kanë dhënë jetën për liri dhe demokraci. Dhe sot është i njëjti popull që po ngre heronjë të cilët janë ngritur kundër një qeverie të lidhur me krimin dhe korrupsionin”, tha Balliu Junior, pinjolli i denjë i baba Fahriut ish gazetarit militant të gazetës “Zeri i Popullit” organ i partisë së Enver Hoxhës, sakaq këshilltar flugerist i Lulzim Bashës dhe Ilir Metës./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Paketa anti-shpifje/ Basha: Media ështe në situatë dramatike, ligji do të zhbëhet 

Publikuar

-

Nga

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka shprehur qëndrimin e tij kundër paketës anti-shpifje, të propozuar nga qeveria, duke e cilësuar atë si një ofensivë kundër medias.

I pranishëm në tryezën e PD-së me përfaqësues të medias, Basha tha se “Situata me të cilën media po ballafaqohet është një ofensive kundër lirisë së shprehjes. Nuk jemi ne pozita paternalizmi për tju marrë në krahët e opozites. Pa lirinëe e medias nuk ka liri politike. Këtu jemi si partnere në një interes, në interesin e informimit të qytetarëve. Mosinformimi dhe keqinformimi është objektiv i qeverisë dhe Ramës, arrestimeve, presioneve financiare duke ngushtuar informimin.”.

Më tej, kreu i opozitës theksoi sekjo është një vijë e kuqe e papranueshme për Partinë Demokratike dhe opoziten e bashkuar.

“Kjo është një luftë e shpallur kundër lirisë së medias. Qeveria po propozon një ligj për të instaluar censuren. Objektivi yne eshte ti japim vendit nje kuadër ligjor për ti mbyllur derën tranzicionit ndaj medias dhe për ta zhvendosur në standarde europiane në praktika të autonomisë dhe lirisë së shprehjes. Nëse cmenduria cohet deri në fund në parlamentin e cunguar, opozita nuk do ta njohë dhe sapo te ketë mudnesine e qeverisjes per ta zhbere kete legjislacion bashkë me shoqatat e gazetareve te pezullojme cdo mase te tille arbitare.”-tha Basha.

LEXO EDHE:  “Tërbohet” Rama/ Paralajmëron punonjësit e administratës

LEXO EDHE:  Çmontohet kompania që inaguroi Rama/ Në rrugë 600 punëtorë (Video)

Po ashtu, Basha tha se Shqipëria nis kryesine e OSBE me nje sjellje rrugacerore dhe kriminale, kunder lirise se medias.

“Mirenjohje per institucionet nderkombetare qe i jane pergjigjur shqetesimit tuaj si gazetare dhe thirrje per te jithe per tu bashkuar ne kete kauze qe eshte e medias dhe gazetareve dhe medias por mbi e gjitha e qytetareve. Ne na bashkon interesi publik.”-u shpreh Basha.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Debate të forta në Komisionin e Ekonomisë/ Arben Malaj “kap mat” Ramën

Publikuar

-

Nga

Në Komisionin Parlamentar të Ekonomisë po diskutohet çështja e vendimit të Këshillit të Ministrave me propozim të Kryeministrit që Arben Malaj, të shkarkohet nga detyra e tij si anëtar i Këshillit mbikqyrës në Bankën e Shqipërisë.

Gjatë kësaj seance të drejtuar nga kreu i Komisionit të Ekonomisë, Arben Ahmetaj, Malaj ka kërkuar që personi që ka propozuar shkarkimin që është vetë Kryeministri ose përfaqësuesi i Këshillit të Ministrave të jetë prezent, pasi nuk ka kujt t’i drejtojë pyetje mbi procesin e tij të shkarkimit. Sipas Malajt mbledhja e komisionit të ekonomisë mbi shkarkimin e tij nuk mund të funksionojë pa praninë e Ramës apo të një përfaqësuesi të Këshillit të Ministrave. Në mungesën e tyre Malaj shprehu nuk mund të procesojë në hapat e shkarkimit të tij, ndaj fjalën ja la përfaqësuesit të tij ligjor.

“ Iniciuesi i propozimit është vetë Kryeministri dhe ka një ngërç institucional. Duhet të kishte 2 firma, një nga përfaqësuesi i Ministrave dhe një nga Kryeministri. Kush është prëfaqësuesi? Merrni vendim dhe nuk sillni një prëfaqësues të Qeverisë. Unë nuk jam magaziner, funksionimi i shtetit më jep të drejtën që të kërkoj që këtu të jetë përfaqësuesi. Ashtu ndodhi edhe kur ju ishit Ministër i financave, vetë ju keni kërkuar përfaqësuesin. Unë nuk dua asnjë qindarkë nga taksa-paguesit shqiptarë, kjo do të shkojë në Gjykatën e Strasburgut. Në vendim thuhet “me propozim të Kryeministrit”. Ku është propozuesi, kujt do i bëj pyetje? Kam kërkuar të drejtat e një njeriu në një proces shkarkimi, merrni kohën e nevojshme. Avokati im do t’i sqarojë të gjitha çështjet”, tha Arben Malaj në komisionin e ekonomisë.

LEXO EDHE:  “Sa e urren Kryeministri Kosovën”

LEXO EDHE:  “Tërbohet” Rama/ Paralajmëron punonjësit e administratës

Arben Ahmetaj, nga ana e tij ka pranuar se asnjë përfaqësues nga Këshilli i Ministrave nuk mundi të jetë prezent në këtë seancë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rama kërkon zgjatjen e gjendjes së jashtëzakonshme

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama i ka drejtuar një kërkesë Kuvendit të Shqipërisë, ku kërkon zgjatjen e afatit kohor të gjendjes së jashtëzakonshme.

Mësohet se Rama kërkon që gjendja e jashtëzakonshme e fatkeqësisë natyrore të zgjatet deri në 31 mars.

Kujtojmë këtu se gjendja e Jashtëzakonshme në vend u shpall pas tërmetit tragjik të 26 nëntorit, i cili la pas 51 viktima, qindra të plagosur dhe mijëra të tjerë të pastrehë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE