Connect with Us

Njeriu më i pasur në Shqipëri, rrëfen mbi rrugëtimin e tij

Sociale

Njeriu më i pasur në Shqipëri, rrëfen mbi rrugëtimin e tij

Publikuar

-

Samir Mane është një nga sipërmarrësit më të suksesshëm në Shqipëri. Pasditen e sotme Samir Mane ka qenë i ftuar në emisionin “Pushime On Top”, në Top Channel, i cili drejtohet nga moderatorja Ori Neibaj.

Mane ka rrëfyer detaje të vecanta rreth jetës së tij private por edhe karrierës, dëshirave dhe historisë frymëzueses se si arriti të kthehej një biznesmenin më të suksesshëm në Shqipëri.

Biznesmeni ka treguar se rrugëtimi drejt suksesit të tij ka qenë i gjatë por ai tashmë synon dhe bizneset internacionale.

“Në fillimet e mia ka pasur plot raste të tilla, por më pas çdo gjë ka marrë rrjedhën e vet graduale dhe s’do ndryshoja asgjë nga 25 vite më parë deri tani.

Sa është paraja e rëndësishme në jetën e tij?

“Paraja te unë ka ardhur rastësisht nderkohë që punoja dhe është rritur në menyrë graduale. Paraja është e rëndesishme, por kur arrin në një fazë si puna ime, më e rëndesishme është vlera që ti krijon me paranë për njerëzit.”

LEXO EDHE:  Angelina Jolie dhe Brad Pitt bëjnë biznes së bashku

Gjatë bisedës, Mane u ndal edhe tek familja, e sidomos fëmijët. Ai tregoi që edhe pse fatmirësisht kanë një ekonomi të mirë, fëmijët kanë limitet e tyre.

“Ata patjetër kanë limitet e veta. Unë kam lexuar për këtë punë dhe mendoj që kanë limitet e mjaftueshme për shpenzime. Sot kam më shumë kohë të rri me ta sepse strukturat e mia punojnë dhe vetëm të menaxhuara nga 5500 njerëz të punesuar.”

A e ke menduar Mane daljen në pension?

“Nuk besoj se do dal në pension pasi jeta ime është e lidhur me biznesin. Unë do vazhdoj të merrem me këtë punë pasi adrenalina është e madhe.”

Gjithashtu sipërmarrësi tregoi dhe ëndrrën e tij më të madhe të cilën sot e ka realizuar.

“Ka gjithmonë ëndrra dhe sot është pozicioni im dhe ndikimi im në rajon dhe ndërkombëtarisht. Ky është qëllimi im final për tu plotësuar”.

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

45 mijë shqiptarë kanë aplikuar për azil në Francë/ Fluksi më i lartë në 2016-2018

Publikuar

-

Nga

Në aeroportin e Rinasit janë mbledhur familjarë të azilantëve që po depërtohen nga Franca. Kërkesa e tyre, kryesisht për azil ekonomik, është refuzuar për të disatën herë dhe autoritet kanë vendosur deportimin e tyre drejt Shqipërisë. Pritja e familjarëve zgjati për disa orë, edhe pse mbërritja e tyre ishte njoftuar në orën 14:00 gjatë ditës së djeshme, pasi të deportuarit i dërguan për të dhënë edhe deklaratën e tyre në rajon. Në mesin e të deportuarve ishin edhe një familje e re nga Veriu i Shqipërisë, një çift i ri, së bashku me vajzën e mitur jo më shumë se 5 vjeç. Gruaja dukej e vendosur për të mos u kthyer më, por tha se i shoqi kishte gjetur tashmë punë dhe do të provonte sërish të rikthehej në Francë. Për t’u aprovuar kërkesa për azil ekonomik ishte thuajse e pamundur.

Franca po e refuzon hapjen e negociatave për Shqipërinë, nën argumentin se shqiptarët renditen të parët për sa i përket numrit të azilkërkueseve.

Sipas të dhënave të Eurostat, gjatë vitit 2018 numëroheshin 9,655 azilkërkues nga Shqipëria në Francë, duke u renditur kështu nacionaliteti i dytë më i madh, pas afganëve.

Numri azilkërkuesve nga Afganistani, i cili nuk konsiderohet një vend i sigurt, sikurse është Shqipëria, ishte 10,340 me një diferencë shumë të ulët me Shqipërinë.

Në 2017-n, shqiptarët renditeshin të parët në Francë si azilkërkues me 12,130 aplikime, duke shënuar rekord aplikimesh, që prej të dhënave të para historike që ka Eurostat mbi azilkërkuesit.

Që prej 2008-s në Francë kanë aplikuar për azil mbi 45 mijë shqiptarë. Pjesa më e madhe e aplikimeve janë përqendruar gjatë 3 viteve të fundit, me 29,290 aplikime, sa 65% e totalit të aplikimeve në dekadën e fundit.

Trendi gjatë shtatë muajve të parë të 2019-s ka qenë sërish në rritje, me një mesatare prej 834 aplikime në muaj. Nga janari deri në korrik numëroheshin në total 5,835 aplikime nga shqiptarët në Francë, 25% më shumë në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit 2018.

Edhe pse refuzohen, shqiptarët nuk dorëzohen lehtë, numrin më të lartë të kërkesave për rishikim

Ndonëse ishin të dytët për sa i përket numrit të aplikimeve kanë shanset më të ulëta, krahasuar me vendet e tjera të origjinës që kanë aplikuar në Francë, me vetëm 1.3% të kërkesave të pranuara nga aplikimet e bëra për herë të parë dhe 5.3% të totalit të kërkesave të rishikuara. Numri i aplikimeve të reja gjatë 2018-s nga shqiptarët ishte 8,311, prej këtyre kërkesave janë pranuar vetëm 74, ndërsa janë refuzuar 5,742.

Ndonëse kanë një normë shumë të lartë të refuzimit, shifrat tregojnë se shqiptarët nuk dorëzohen në lehtë. Në fazën e dytë të rishikimit të kërkesave, aplikimet nga shqiptarët janë më të lartat. Tek rishikimet, aplikuan në total 6,396 shqiptarë, ku u pranuan 155 dhe u refuzuan 2,762 të tjerë.

LEXO EDHE:  Angelina Jolie dhe Brad Pitt bëjnë biznes së bashku

LEXO EDHE:  Angelina Jolie dhe Brad Pitt bëjnë biznes së bashku

Në krahasim me Shqipërinë, Afganistani që është u rendit si vendi i parë më numrin më të lartë të aplikimeve për aplikimet për herë të parë kishin një normë pranimi prej 13.3%, ndërsa në rishikimin e kërkesave norma e pranimit të kërkesave ishte 50.3%.

Gjatë vitit 2018 aplikuan për azil në Francë 114,507 individë të kombësive të ndryshme.

Të parët në botë për kërkesat për azil në BE, në raport me popullsinë

Në 6 muajt e parë të vitit janë larguar mesatarisht për çdo 100 mijë banorë 55 shqiptarë. Ky është numri më i lartë krahasuar me vendet që në vlerë absolute renditen të parët për kërkesat për azil, por sigurisht të parët edhe në raport me vendet e Ballkanit Perëndimor.

Thuajse me dy herë më pak aplikime se Shqipëria renditet Siria, ku sipas përllogaritjeve të “Monitor”, duke u bazuar në numrin e popullsisë, kanë aplikuar për azil mesatarisht 29 sirianë për çdo 100 mijë banorë të Sirisë.

Në vend të tretë renditet sërish një vend europian, Gjeorgjia, ku sipas përllogaritjeve në gjashtë muaj, për çdo 100 mijë gjeorgjianë kanë aplikuar për herë të parë 15 individë për azil. Sipas një artikulli të Deutsche Welle, aplikimet për azil nga Gjerogjianët u trefishuan në 2017-n, kryesisht në Gjermani, pas heqjes së vizave. Shteti gjerman mbetet tërheqës për ta për shkak të pagave të larta dhe standardeve më të mira të jetesës. Situata u bë shqetësuese, saqë qeveria e Gjeorgjisë mori masa vitin e kaluar për të luftuar migrimin ilegal të gjeorgjianëve.

Në vendin e 4-të dhe të 5-të renditen Venezuela dhe Afganistani, me përkatësisht 10 aplikime për 100 mijë banorë.

Pas Kosovës, renditet një tjetër vend i Ballkanit Perëndimor. Në gjashtë muajt e parë të 2019-s aplikuan për azil nga Maqedonia e Veriut për çdo 100 mijë banorë 7 azilantë, duke u renditur në vendin e 7-të.

Në vendit e tetë dhe të nëntë renditen me 5 aplikime për 100 mijë banorë Iraku dhe Kolumbia.

Më pas renditen dy vende të tjera të Ballkanit Perëndimor si Serbia dhe Bosnjë – Hercegovina, me 4 dhe 3 aplikime për çdo 100 mijë banorë.

Turqia, Irani dhe Mali i Zi përllogarit 2 aplikime për çdo 100 mijë banorë, ndërsa Pakistani dhe Nigeria, 1 aplikim për çdo 100 mijë banorë./ Monitor

 

LEXO TE PLOTE

Sociale

Surprizon moti/ Ja çfarë parashikojnë sinoptikanët

Publikuar

-

Nga

Europa Juglindore është në ndikimin e presionit të lartë atmosferik, të cilat po mbajnë mot të qëndrushëm në territorin e Shqipërisë.

Për ditën e sotme, moti do të jetë me diell përgjatë Ultësirës perëndimore dhe vranësira në shtim në Juglindje ku nuk përjshtohet mundësia e reshjeve të shiut.

Era do të jetë me drejtim Jugperëndim (SW) me shpejtësi maksimale 7 m/sek në bregdet.

Valëzimi i forcës 3 me lartësi vale 0,3- 0,5 metër në det të hapur. Temperaturat do të jenë të larta.

LEXO EDHE:  Skandali i Fiks Fare/ Shoqata invalidëve bën biznes karrocash

LEXO EDHE:  Çiljeta ka lënë këngën? Gaboheni...

Temperaturat minimale dhe maksimale:

Zonat  malore  10/23°C

Zonat e ulëta 11/27°C

Zonat bregdetare 15/27°C/ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Horoskopi i ditës, 18 tetor 2019

Publikuar

-

Nga

Dashi

Dashuria: Jeni gjithnjë në nxitim, prandaj jeni në kërkim të ekuilibrit. Kjo mund të çojë në një lodhje që do të ndikojë në marrëdhëniet me një të dashur. Beqarët do jenë më mirë të pushojnë dhe të mendojnë për gjendjen e tyre sot.

Puna: Ekzistojnë një numër perspektivash shumë pozitive në vendin e punës, por duhet të keni kujdes.

Demi

Dashuria: Sot do të duhet të keni kujdes që të mos jetoni shumë realitete. Mund të jetë e dobishme të largoheni nga të gjitha dhe të merrni një moment për veten tuaj duke u përpjekur të rriteni emocionalisht. Beqarët do mund të marrin rrugë që do të krijojnë probleme me të tjerët.

Puna: Ju jeni të vendosur, me shumë forcë dhe energji. Jupiteri ju ndriçon dhe ju ndihmon të bëni më pak gabime.

Binjakët

Dashuria: Jeni shumë emocionues, por përpiquni të mos e shndërroni emocionin tuaj në stres. Mundohuni të përfitoni dhe lini veten të shkoni në sferën sentimentale. Venusi është i favorshëm për ndjenjat, nëse jeni beqarë ju duhet më shumë vëmendje.

Puna: Perspektivat e punës janë pozitive dhe do të ketë shumë mundësi ku mund të tregoni aftësitë tuaja.

Gaforrja

Dashuria: Jupiteri dhe Venusi janë padyshim pozitivë për familjen dhe për dashurinë. Tan ju keni një energji të madhe, por edhe një dëshirë të madhe për të pasur konfirmime sentimentale. Zemrat e vetmuara do të jenë në gjendje të rishfaqen me siguri në botën përreth.

Puna: Disa prej jush ndoshta kanë pasur kontrolle të vogla në vendin e punës. Gjithçka po shkon mirë.

Luani

Dashuria: Ju shfaqeni në një moment të vështirë në të cilin ndiheni pak të lodhur, dhe madje edhe në dashuri shfaqeni shumë nën presion. Mos u shqetëso, është vetëm një moment tranzicioni. Së shpejti edhe njerëzit beqarë do kalojnë momentet më të mira në jetën e tyre.

Puna: Ndoshta dikush do të duhet të nënshkruajë një marrëveshje të re me qëllim të arritjes së rezultateve afatgjata.

Virgjëresha

Dashuria: Venusi ka hyrë në shenjën tuaj të zodiakut, duke ju lejuar një ndryshim të shkëlqyeshëm. Nëse keni pasur guximin të mbylleni me të kaluarën, tani shkoni përpara. Beqarët që nuk kanë arritur të lënë gjithçka pas, do të përjetojnë një moment stresi.

Puna: Disa prej jush kanë pasur promovime dhe përparime në karrierë.

Peshorja

Dashuria: Ndonjëherë dëgjoni edhe ato që mendojnë të tjerët, shpesh ju mbeteni të pezulluar në botën tuaj dhe kjo më pas ju bën që të shfaqeni shumë kokëfortë. Tension me partnerin. Ata që janë beqarë do të kenë një shans të mirë për të gjetur njerëz që të bashkëveprojnë.

LEXO EDHE:  Veseli premton lehtesira ligjore per zhvillimin e biznesit

LEXO EDHE:  Skandali i Fiks Fare/ Shoqata invalidëve bën biznes karrocash

Puna: Ekzistojnë projekte të jashtëzakonshme, ju do të keni ende shanse të shkëlqyera për t’i rikuperuar dhe çuar ato përpara.

Akrepi

Dashuria: Në këtë ditë ndiheni të fortë dhe të gatshëm për të filluar disa projekte të reja. Është një kohë e mirë për ndjenjat, por ju keni pak dëshirë për të filluar marrëdhënie të reja. Beqarët mund ta kenë të vështirë të përballen me realitetin.

Puna: Shumë do të synojnë punën dhe do të përqendrohen në atë që të përpiqen të harrojnë gjëra të tjera që nuk funksionojnë.

Shigjetari

Dashuria: Ndjenjat janë të pranishme në jetën tuaj, kështu që përfitoni, pasi dashuria është vetëm rreth qoshes. Ju keni pasur një sezon shumë të rëndësishëm, kultivoni atë që keni pushtuar. Beqarët do duhet të mendojnë më tepër për gjëra serioze.

Puna: Në këtë moment, mund të lindin projekte të reja dhe ide të reja. Mundohuni të nënshkruani kontrata.

Bricjapi

Dashuria: Ju jeni shumë të përqendruar në perspektivat e reja që lindin në të ardhmen tuaj. Jupiteri do të hyjë në shenjën tuaj dhe ju keni në mend projekte të bukura në çift për të realizuar. Beqarët që kërkojnë personin e duhur mund të bëjnë takime të bujshme.

Puna: Ata që kanë punuar mirë sot, do të shohin situata të ndryshme që do t’u sjellin atyre përparësi të mëdha.

Ujori

Dashuria: Jupiteri po kalon në shenjën tuaj, por me Venusin që ju ndriçon, historia juaj e dashurisë do të jetë e qetë dhe do të vazhdojë me shpejtësinë e plotë. Planeti i dashurisë gjithashtu favorizon beqarët dhe dashuria gjithashtu mund të mbetet një protagonist për ta.

Puna: Një numër përfitimesh nga biznesi do të sjellin një lajm të mirë për të ardhmen dhe për financat.

Peshqit

Dashuria: Venusi është i favorshëm për ndjenjat, por ju jeni shumë i ndikuar nga situatat përreth jush. Sidoqoftë, ju dukeni emocionues dhe të disponueshëm me njerëzit përreth jush. Nëse jeni beqarë, ju duket e nevojshme të përpiqeni të bëni një zgjedhje midis asaj që ju pëlqen.

Puna: Është një ditë e rëndësishme për sa i përket punës, do të ketë lajme edhe në ditët në vijim

LEXO TE PLOTE