Connect with Us

Netët magjike të festivalit “Këngë Jeho”, në brigjet e Liqenit e të Drinit

Kultura

Netët magjike të festivalit “Këngë Jeho”, në brigjet e Liqenit e të Drinit

Publikuar

-

Struga me të drejtë është quajtur kërthiza e trojeve tona etnike. E vendosur mrekullisht në trekëndëshin Epiroto-Iliro-Dardan, aty pranë Liqenit kaltërosh, nga i cili buron Drini i Bardhë magjepsës, që i jep jo vetëm një bukuri të rrallë natyrës në rrugën e tij të gjatë mes përmes trojeve tona drejt viseve perendimore, Ultësirës së Detit Adriatik, por dhe një kulturë ndër më të vjetrat, më të lashtat e më të pasurat e trashëgimisë sonë historike e njohur nga studiuesit autoritar, të vendit dhe të huaj si “Kultura e Drinit”.
“Jeta rrjedh nga rrjedhin lumenjtë, ata janë mjalti i qytetërimeve” thekson idioma e filozofit të lashtë grek Aristoteli. Struga jonë mahnitëse e përligj mësëmiri këtë fakt. Politikisht Struga mund të quhet sot pa mëdyshje Strasburgu shqiptar, për shkak të pozitës gjeografike e faktit se megjithëse është pjesë integrale e trojeve etnike shqiptare përfshihet në hartën politike të Maqedonisë së Veriut.

Politika, kushtet historike, ndarjet territoriale mund të ndryshojnë, por historia, gjuha, e kultura janë ato që thonë fjalën e fundit dhe i venë vulën e pashlyeshme identitetit të një kombi. E në këtë aspekt Struga jonë nuk është inferiore ndaj askujt dhe në radhë të parë ndaj një shteti artificial në të cilin shqiptarët e atjeshëm janë faktor vendimtar jo vetëm në konceptin shtetformues, por përtej kësaj element thelbësor për stabilitetin e tij.
Struga është një trevë e lashtë historike e kulturore 24 karatëshe “Made in Albania”.

Në antikitet sëbashku me Ohrin ishte kryeqendër e Mbretërisë Ilire të Enkelejve, ku shkelqeu nën Mbretin Bardhyl, një burrë shteti, administrator, strateg i shquar ushtarak, i cili në moshën 90 vjeçare ishte komandant kalorësie në betejat me maqedonësit barbarë.
Struga ka lanë gjurmë të pashlyeshme në të gjitha epokat tona historike, në lashtësi, Mesjetë, e Rilindjen Kombëtare, përmes kontributit të bijëve të saj të shquar.
Kjo trevë ka ruajtur mrekullisht përgjatë rrebesheve të historisë identitetin e vet kombëtar, kulturën, traditat e Gjuhën Shqipe.
Dervish Hima nga Ohëri dhe Ibrahim Temo nga Struga janë firmëtarë të Pavarsisë të Shqipërisë. Dervish Hima dha kontribut të jashtëzakonshëm në Kongresin e Manastirit, i cili është gurthemeli i unifikimit gjuhësorë, identitetit kulturor dhe Shtetit Komb të shqiptarëve.

Struga është kthyer sot në qënder e rendësishme e kulturës kombëtare e të arsimit shqip, botës universitare si dhe turizmit, një gjenerator i vertetë i shpirtit krijues të Atdheut përmes aktiviteteve të shumta e të larmishme kulturore e artistike të zhvilluara prej tre dekadash, që tashmë janë kthyer në traditë mbarëkombëtare.
Në Strugë zhvillohet prej dekadash manifestimi i poezisë, i cili mbledh poetë të njohur nga mbarë Europa. Universiteti Ndërkombëtar i Strugës është njëri prej universiteteve më prestigjioze të rajonit dhe atyre europiane.
Festivali Këngë Jeho i këngës dhe valles së përpunuar dhe stilizuar shqipe është njëri nga festivalet më brilantë të hartës së festivaleve kombëtare shqiptare.
28 edicione me sukses të jashtëzakonshëm, përmes një pune vetëmohuese të satafit organizator e bordit drejtues.

I mbështetur nga Komuna e Strugës dhe kryetari z Ramiz Merko, kohët e fundit ka fituar vemendjen e kujdesin e veçantë të Kryetarit të Kuvendit të Maqedonisë së Veriut Telat Xhaferi, dhe mbështetjen e Miinistrisë së Kulturës së Maqedonisë së Veriut që drejtohet nga shqiptarët.
Per tre net 5-6-7 korrik, çdo vit Struga shnderrohet në kryeqytet i kulturës kombëtare shqiptare. Jehona e ketij festivali, mesazhet që percjell gjarpërojnë trojet tona sëbashku me valet e Drinit. Zeri brilant i Shkurte Fejzës që ka qënë disa herë mysafire nderi në këtë eveniment madhështor të shqiptarëve e verteton më sëmiri, me këngën;
“Rrugës time për Shqipëri,
M’ka pëcjell ai Drini i Zi,
E u nisa për me dalë,
Porsi vala e Drinit të Bardhë”.\

Unioni Artistik i Kombit Shqiptar “Kalorës i Urdhrit të Skënderbeut”, nderuar me Medaljen Gjergj Kastrioti (Skenderbeu), prej shumë vitesh ka bashkëpunim të vyer, të ndërsjelltë me stafin organizator të festivalit dhe ka në qendër të vëmendjes këtë trevë të Atdheut e cila na ban krenar e optimist për të ardhmen tonë të përbashkët.
Ne kemi propozuar dhe ështe materializuar binjakëzimi i Bashkisë së Sarandës, Komunës së Strugës dhe Bashkisë së Tropojës. Ky trinjakëzim ka krijuar një trekëndësh gjeografik, kulturoro- turistik, një trinom Iliro- dardano- epiriot, një bosht arbëror, një bashkim të natyrshëm historik të farës dhe rrënjëve të shqiptarizmit./Azgan HAKLAJ – President i Unionit Artistik te Kombit Shqiptar/

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kultura

“Ai nuk shuhet, ai duhet të lërë gjurmë”/ Dedikimi përlotës për Baxhakun

Publikuar

-

Nga

Gazetari Erion Kristo i ka bërë një dedikim mjaft prekës, publicistit dhe gazetarit të njohur Fatos Baxhaku, i cili u nda nga jeta një ditë më parë.

Në një postim në rrjetet sociale, Kristo shkruan se Baxhaku ishte nje njeri sa i thjeshte aq dhe kompleks.

“Me nje buzeqeshje te rralle. I madh dhe i thelle, me humor dhe serioz. I deshiruar per te verteten, po jo ekzibicionist.Njohes i mire i atdheut dhe i njerezve. Pozitivist. Nuk zuri shume vend, po ate vend qe zinte e nderonte. Rrija dhe mendoja, sa gjurme te bukura paska lene Tosi te njerezit.”-deklaron Kristo.

Më tej, Kristo thekson se ai nuk shuhet, por duhet të lërë gjurmë.

“Njeriu dhe ne aq vite mund te jape shume. A shuhet njeriu? Ne rastin e tij jo. A duhet te lere gjurme njeriu? Ne rastin e tij po. Te gjithe do ta kujtojme Tosin te bukur, mustaqelli, pikant. Ai i tha ato qe donte te thoshte. Mirenjohja me e madhe ndaj tij ishte prej studenteve te gazetarise.”-shkruan Erion Kristo.

Mesazhi i plotë:

Nuk shkrova dje per humbjen e Baxhakut, jo se nuk dhembi. Perkundrazi me dhembi shume. Thjesht prita nje kohe te dyte, nje kohe per te persiatur. Une nuk kam ndenjur shume me te, por kemi qene neper emisione, jurira, kafe, aktivitete bashke. Ishte nje njeri sa i thjeshte aq dhe kompleks. Me nje buzeqeshje te rralle. I madh dhe i thelle, me humor dhe serioz. I deshiruar per te verteten, po jo ekzibicionist.

Njohes i mire i atdheut dhe i njerezve. Pozitivist. Nuk zuri shume vend, po ate vend qe zinte e nderonte. Rrija dhe mendoja, sa gjurme te bukura paska lene Tosi te njerezit. Dje kishte nje permbytje ne fejsbuk me kushtime ndaj tij. Mosha 55 ishte e re, shume e re. Por ja qe mosha nuk qenka faktor.

Njeriu dhe ne aq vite mund te jape shume. A shuhet njeriu? Ne rastin e tij jo. A duhet te lere gjurme njeriu? Ne rastin e tij po. Te gjithe do ta kujtojme Tosin te bukur, mustaqelli, pikant. Ai i tha ato qe donte te thoshte. Mirenjohja me e madhe ndaj tij ishte prej studenteve te gazetarise. Tamam dashuri. Tamam dhimbje. Jo me gjasme. Nga ai mesojme atdhedashurine. Rilindas modern.

Nga ai mesojme perkushtimin dhe perpjekjen per persosmeri. Postmodern. Nga ai mesojme integritetin. Antik. Per nje gje jam i gezuar. Qe e desha kete njeri megjithese mua me dha pak. Dhe ai me deshte. Perqafimi i tij ishte i ngrohte. Jam i gezuar dhe se ja kisha thene qe e doja, pra sme ka mbetur peng. Jam i lumtur qe e takova para pak ditesh serish si per ti thene lamtumire. Jam i bindur qe ne keta pak rreshta eshte nje traktat, traktat per njeriun. Traktat per Tos Baxhakun. Ti Tos je shprese per ne, dhe pse nuk je me. Ti na meson te ngulmojme. Ti na meson se fitorja nuk eshte e pamundur. Ti ike i bukur./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kultura

“U kujtofsh si Baxhaku!”/ Mesazhi i ndjerë i avokatit të njohur

Publikuar

-

Nga

Avokati Altin Goxhaj ka shprehur sot një mesazh ngushëllimi për ndarjen nga jeta të gazetarit dhe publicistit Fatos Baxhaku.

Në një postim në rrjetet sociale, Goxhaj shkruan se Baxhaku ishte kaq profesionist dhe me integritet sa megjithëse kishte tre dekada në tregun mediatik, askush nuk tha për të se ishte me këtë palë apo atë, i shërbeu x apo y..

Gjithashtu Goxhaj ndalet edhe tek reportazhet e Baxhakut, ndërsa shkruan se “Ndërsa reportazhet.. ehhh! Ai u përpoq tua mësonte edhe të tjerëve por nuk ja doli. Askush nuk e konkuroi dot! Ai mbetet Babai i Reportazhit por nuk la dot trashëgimtarë.. dishepuj po! “.

Më tej, ai thekson se kjo duhet të jetë ëndrra e çdo gazetari, kjo duhet të jetë edhe motoja e motivimit të të rinjve.

“U kujtofsh si Baxhaku!”-përfundon mesazhin e tij Goxhaj./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kultura

Shuhet Fatos Baxhaku/ Fjalët prekëse të Grida Dumës, ja çfarë propozon

Publikuar

-

Nga

Ish-deputetja e Partisë Demokratike, Grida Duma ka përcjellë një mesazh, pas ndarjes nga jeta në mënyrë të parakohshme të mjeshtrit të gazetarisë Fatos Baxhaku.

Në një postim në rrjetet sociale, ish-deputetja Duma shkruan se Fatos Baxhaku ishte ky njeri, një nga shumë të paktët. Një njeri që ruajti një marrëdhënie thelbësore me identitetin dhe cilësinë e thelbit të gjërave.

Më tej, Duma thekson se “Mendoj që jo vetëm nuk është tepri por është më pak se ai meriton të themi që tek ky individ u shpalos dukshëm misioni, jo thjeshtë profesioni i gazetarit.

Ishte por edhe do të mbetet ndër ata personalitete të gazetarisë që koha do duhet ti dedikojë një biografi në letër apo ekran, si memorandum i trashëgimisë së vlerave në këtë vend.”.

Gjithashtu ajo shkruan se Fatos Baxhaku do të jetë ndër ata të paktë që shkëlqejnë në përjetësimin pas vdekjes, sepse kanë lënë gjurmë e vepra që i kanë dhënë vendit pjesë të kulturës materiale dhe shpirtërore.

Mesazhi i plotë i Grida Dumës:

Shumë pak janë ata që arrijnë të përcjellin vërtetësi përgjatë gjithë momenteve të rëndësishme të jetës. Shumë pak janë ata që arrijnë të jenë po njësoj të pandryshuar, pavarësisht se sa janë provat e njëpasnjëshme që duhet të kalojnë.

E pikërisht këta të paktë, duket sikur vihen në provë pas prove pa ndalesë, për të provuar se sa e papërkulshme është e vërteta e tyre dhe e vetes së tyre.

Fatos Baxhaku ishte ky njeri, një nga shumë të paktët. Një njeri që ruajti një marrëdhënie thelbësore me identitetin dhe cilësinë e thelbit të gjërave. Dhe kjo është ndër më të vështirat e qëndresave në botën që na rrethon.

Mendoj që jo vetëm nuk është tepri por është më pak se ai meriton të themi që tek ky individ u shpalos dukshëm misioni, jo thjeshtë profesioni i gazetarit.

Ishte por edhe do të mbetet ndër ata personalitete të gazetarisë që koha do duhet ti dedikojë një biografi në letër apo ekran, si memorandum i trashëgimisë së vlerave në këtë vend.

Në të gjitha bashkëbisedimet me të përgjatë projekteve studimore, nuk gjej një qëndrim të vetëm që nuk kishte në themel të vërtetën e thellë shqiptare, atë të periferisë, të zonës së thellë, të kulturës së ngulitur e ngurtësuar.

Kujtesa për Fatos Baxhakun do të jetë përjetësim dhe vlerësim i tij.

Fatos Baxhaku do të jetë ndër ata të paktë që shkëlqejnë në përjetësimin pas vdekjes, sepse kanë lënë gjurmë e vepra që i kanë dhënë vendit pjesë të kulturës materiale dhe shpirtërore./ CNA.al

LEXO TE PLOTE