Connect with Us

Nesër “shpërthen” Festa e Birrës në Korçë/ Një arsye e fortë për të “braktisur” bregdetin

Sociale

Nesër “shpërthen” Festa e Birrës në Korçë/ Një arsye e fortë për të “braktisur” bregdetin

Publikuar

-

Nesër “shpërthen” Festa e Birrës në Korçë/ Një arsye e fortë për të “braktisur” bregdetin

Festa e Birrës në Korçë është një nga “konkurrentet” më të forta të bregdeteve. Kjo është një nga festat që çdo vit e mbush Korçën me vizitorë e turistë të huaj që vijnë dhe shijojnë festën.

Bashkia e Korçës ka njoftuar se Festa e Birrës starton nesër dhe do të zgjasë deri më 18 gusht. Këngëtarët më të njohur të muzikës do të performojnë duke dhuruar spektakël dhe entuiziasëm tek publiku.

Disa nga emrat që do të ndezin këtë festë janë: Endri dhe Stefi Prifti, Anxhela Peristeri, Mateus Frroku, Devis Xherahu, Eugent Bushpepa, Aurel Thellimi, Marsela Çibukaj, Vitmar Basha dhe shumë të tjerë.

Ndërsa këngëtarja e njohur Elvana Gjata do të performojë për herë të parë për Festën e Birrës./ CNA.al

 

 

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Ilva Tare: “Do të bëhemi zëri i qytetarëve përmes ndershmërisë dhe paanshmërisë”

Publikuar

-

Nga

Ilva Tare prezanton misionin e “Euro News Albania”

Misioni i medias në ditët e sotme nuk është kryerja e rolit të përçuesit të zhurmës dhe kaosit informativ, që shkaktohet nga axhendat e politikës dhe grupeve të interesit. Media sot është përballë sfidave për të raportuar të gjitha anët e një ngjarjeje, pa mbajtur qëndrim, duke qenë të pavarur si gazetarë.

Ky është misioni i Euronews Albania. Fuqizimi i audiencës me lajme të sakta, të pandikuara dhe me raportime, me integritet profesional.

Rrugëtimi i shqiptarëve drejt Evropës ka qenë e mbetet delikat e plot pengesa dhe gabime historike. Herë prej nesh, herë prej tyre, ne në Euronews Albania ne jemi të angazhuar t’i tregojmë Evropës, Shqipërinë dhe historinë e shqiptarëve, evropianë dhe që me Skënderbeun, dhe tani edhe me cilësi mediatike evropiane.

E dëshirojmë dhe e besojmë dhe për këtë kemi bekimin, mbështetjen dhe gjithë ekspertizën e grupit Euronews, se përmes Euronews Albania kemi transformuar mënyrën e të bërit televizion informativ në Shqipëri. Për këtë jemi në sprovë të përditshme, sfida të shumta, të cilat jemi të vetëdijshëm që duhet t’i përballojmë.  Ndryshimi është i domosdoshëm, përndryshe bëhesh i panevojshëm. Dhe media shqiptare e ka provuar në kurriz ç’do të thotë të bëhesh i panevojshëm dhe i pabesueshëm.

LEXO EDHE:  Policia e Korçës sekuestron armë dhe municione/ Në pranga i riu

Por ndryshimi i gjendjeve statike, i status-quos është i vështirë, shpeshherë dekurajues. Jo për ne. Me një investim kurajoz dhe të pazakontë në rajon, si në teknologji ashtu edhe në burime njerëzore, Euronews Albania, synon të jetë pararojë e një revolucioni mediatik, i shumëkërkuar nga qytetarët dhe investitorët.

Në një vend si Shqipëria, ku qasjet ekstreme përjashtojnë gjithëpërfshirjen, Euronews Albania është i angazhuar me përkushtim për të qenë përçuesi i një demokracie të shëndetshme, të një shoqërie normale, sepse jemi të tillë.

Ne do ta sfidojmë axhenden ekzistuese të lajmeve duke u bërë zëri i qytetarëve përmes ndershmërisë, paanshmërisë. Ne nuk do të ndjekim lajmet, që i servirin palë të interesuara, ne do t’i kthejmë çështjet tuaja në lajm.

Le të bëjmë më të mirën, së bashku! Na priftë e mbara!

LEXO TE PLOTE

Sociale

Të mbetur në kampin “e ferrit”/ Publikohet lista me emrat e shtetasve shqiptarë në Al Hawl (Foto)

Publikuar

-

Nga

Pas nxjerrjes me sukses të të miturit Alvin Berisha nga kampi i ISIS, marrë shkas edhe nga kushtet e vështira në të cilat jetojnë njërëzit (të rritur dhe fëmijë) në kampin burg të Al Hawl-it, vëmendja tashmë është kthyer në një tjetër çështje.

Si mund të nxirren shqiptarët e tjerë të mbetur në këto kampe?

Pas një udhëtimi në kampin “e ferrit”, “Al Hawl  në Siri, gazetari  Jul Kasapi ka sjellë të dhëna të reja.

Në një intervistë për A2 CNN, teksa shprehet se asnjëra nga grate shqiptare që jetojnë në kampet e ISIS nuk ishte e radikalizuar, Kasapi ka treguar një listë me emrat të shoqëruar nga ditëlindjet për shtetasit shqiptar që jetojnë në këto kampe.

Mësohet se, më shumë se 80 shqiptarë vazhdojnë të qëndrojnë në atë kamp, shumica e të cilëve janë fëmijë.

LEXO EDHE:  Zëri i Amerikës: Korça, vendlindja e birrës/Mbi 100 mijë vizitorë në festë! (Video)

Informacionet e sjella nga A2 të shkruara me shkrim dore, pikërisht nga gratë e kampit mund tju vijnë në ndihme jo vetëm familjarëve që janë në kërkim të tyre, por edhe shtetit shqiptar në rast të ndonjë operacioni të ndërmarrë për riatdhesimin e  shqiptarëve të ndodhur në këto kampe.

Bëhet me dije se, shumë prej këtyre garave kanë marrë në mbrojtje jo vetëm fëmijët e tyre, por edhe fëmijë të tjerë që kanë mbetur jetimë, pas sulmeve që iu kanë marrë jetën e prindërve.

Në galerinë e mësipërme të fotove mund të lexoni listën me emrat, datëlindjet dhe vendlindjet e shqiptarëve në kampin Al Hawl./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Sociale

Punime në rrjet/ OSHEE njofton ndërprerjen e energjisë elektrike në këto zona

Publikuar

-

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike, (OSHEE), ka njoftuar të tjera ndërprerje të energjisë elektrike në Tiranë.

Në njoftim thuhet se do të ketë stakim të energjisë elektrike në datën 22 nëntor, gjatë orës 9 të mëngjesit e deri në 15:00.

Njoftim për abonentët Tiranë

Përshëndetje. Njoftim për abonentët në Tiranë

Stakim, data 22 Nëntor

LEXO EDHE:  Rritet përleshja PS-LSI/ Rama hakmerret rëndë në juglindje

Në vijim të punimeve për rikonstruksionin e kabinave, në datën 22 Nëntor do të stakohet energjia elektrike në disa zona në Tiranë

09:00-15:00

Pjesërisht “Rruga e Dibrës”, “Rruga e Barrikadave”, rruga “Zenel Baboci” rruga “Abdulla Keta”, Kashar, Yrshek, “Mine Peza”, “Rruga Fortuzi”./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE