Connect with Us

Malltezi: Basha dhe Veliaj nuk ngritën memorialin për Amerikanët

Politikë

Malltezi: Basha dhe Veliaj nuk ngritën memorialin për Amerikanët

Publikuar

-

Jamarbër Malltezi, anëtar i kryesisë dhe drejtues i Departamentit për Ambjentin, Pyjet dhe Turizmin në PD

Debati për memorialin turk të vendosur tek Kodrat e Liqenit nga Bashkia e Tiranës vijon të ndizet çdo ditë e me shumë.

Së fundmi, anëtari i Kryesisë së PD-së, Jamarbër Malltezi ka publikuar në rrjetet sociale një dokument, i cili mban datën 22 maj 2013.

Në dokument kryeministri në detyrë i asaj kohe Sali Berisha urdhëron ngritjen e një memoriali në Tiranë për ushtarët amerikanë të rënë në luftë brenda Republikës së Shqipërisë.

Duke e lidhur me ngjarjen aktuale, Malltezi pyet se “Po këtë memorialin pse nuk e kanë ngritur? Se Tirana jonë kishte vend për të gjithë…”, pavarësisht se VKM në fjalë është botuar edhe në Fletoren Zyrtare./CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Skandali me tenderat/ Drejt shkakrimit drejtoresha e rrugëve

Publikuar

-

Nga

Skandali me tenderin Kardhiq- Delvinë dhe disa tendera të tjerë të fituara nga vetëm një subjekt me vlera më ta larta, pritet që të sjellë largimin nga detyra të Sonila Qatos, e cila prej disa muajsh mban detyrën e drejtoreshës të Autoriteti Rrugor Shqiptar.

Burime zyrtare i thanë CNA.al se përplasja e drejtoreshës me disa subjekte, tendera ku fituesi është me vlerën më të lartë, si dhe disa lidhje të saj me subjekte të caktuara fitues, kanë bërë që Sonila Qato tashmë të konsiderohet e larguar nga detyra.

Janë të paktën 3 tendera ku lidhjet e Qatos janë me aksionerë të subjektit, tha një burim qeveritar për CNA.al. I njëti burim theksoi se pritet që Qatos, ti komunikohet shkarkimi pas një vlerësimi që po bëhet nga Ministrja Balluku e cila do firmosë edhe emërimin e drejtorit të ri të ARRSH.

Qato,  u emërua në krye të ARRSH, në muajin janar, të këtij viti dhe nuk mundi dot të mbyllte 9-muaj në detyrën e saj. Ajo nuk pati asnjë rezultat në punën e saj, së fundi u përfshi në skandalin e rrugës Kardhiq – Delvinë ku shpalli fitues një kompani me vlerën më të lartë, kjo ka sjellë më pas edhe disa përplasje me KPP, ku tenderi është rikthyer.

Ditët e fundit drejtoresha dhe njërëz afër saj janë përfshirë në një tjetër skandal, atë të publikimit të disa raporteve në media, por sot një subjekt ndërtues ka bërë kallzim penal në Prokurorinë e Krimeve të Rënda ndaj Sonila Qatos, e cila pritet të lirohet nga detyra që mban./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajm i Rekomanduar

Si e fshehu Basha, Sorosin në 14 vite?!

Publikuar

-

Nga

Dje, nëpërmjet një nga mediave më kryesore botërore, Zërit të Amerikës, dhe zërit zyrtar të Departametit të Shtetit, u publikua një lajm në lidhje me raportet që kishte Geroge Soros dhe fondacioni i tij me Shqipërinë. Një lajm që kishte dhe disa intervista, ku një prej prononcimeve ishte edhe nga ish-kryeministri dhe lideri historik i PD-së, Sali Berisha si dhe drejtorit aktual të Soros në Tiranë, Andi Dobrushi.

Me detaje, me përplasje, Berisha pranonte se Soros kishte bashkëpunuar me PD-në, por më shumë kishte ndihmuar socialistët, dhe nga ana tjetër dhe Dobrushi thoshte se fondacioni i tyre kishte pasur një marrëveshje bashkëpunimi me Universitetin Uhtretit në Hollandë, ku dhe kishte studiuar Lulzim Basha, me fondet e tij.

CNA.al disa kohë më parë i drejtoi pyetje publike Lulzim Bashës, i nxori edhe dokumente publike, në lidhje me një numër personazhesh të PD-së, të cilët ishin pjesë e bashkëpunimit me Soros. Dhe kjo jo pa qëllim. Për faktin e vetëm se opozita po krijonte një strategji shpesh duke folur ndaj Sorosit, apo duke akuzuar atë si strukturën kryesore mbështetëse të kryeministrit Edi Rama dhe kryebashkiakut Veliaj, dhe se është ky fondacion, ai që lëvizte levat e qeverisjes në vend.

Në fakt edhe Edi Rama, bashkëshortja e tij, Erion Veliaj e shumë drejtues të tjerë të së majtës janë financuar dhe mbështetur nga fondacioni Soros, dhe kjo shpesh ka ngritur hije të forta dyshimi dhe akuza në drejtim të këtij fondacioni për përdorimin e politikës apo dhe marifete të tjera për të sjellë në pushtet të majtët.

                              Basha në çader

Por, Lulzim Basha prej vitit 2005 deri në vitin 2019 e shmangu, mundi ta mbante sekret, nuk mundi ta thoshte kurrë të vërtetën në publik. Dhe për më tepër si një “mashtrues” klasik u përpoq të fshihej. Për këtë kujtojmë momentin e çadrës, kur në mars të vitit 2017, pra, dy muaj përpara mërrëveshjes me Edi Ramën, Lulzim Basha do ta akuzonte ashpër Sorosin.

Akuzat ndaj tij vazhdojnë edhe nga presidenti Ilir Meta, ish-kryeministri Sali Berisha dhe struktura të ndryshme apo zyrtarë të lartë të PD-së, të cilët kanë mbajtur qëndrime publike të forta. Kurse Basha, foli në një moment tjetër. Foli në çadër. Foli ashpër dhe drejtoi gishtin nga Soros.

Në ato momente, CityNews dhe disa media të tjera thanë se ky ishte një turp, një skandal dhe një nga ato lojërat e fëlliqura të Lulit, i cili në fakt ishte një nga ushtarët e Sorosit, i paguar me paratë e Sorosit, por kishte mundur ta mbante të patreguar për opinionin publik. Jo se kjo do ta mbante si kryetar të PD-së, apo do ta hiqte nga ai post, por për të treguar të vërtetat e Lulzim Bashës, sjelljes së tij politike dhe maskimin e atij njeriu që sot pretendon të jetë në krye të opozitës, për të qënë nesër kryeministër i shqiptarëve.

Basha, Rama 

Në fakt, me Ramën kanë shumë të përbashkëta. Mund të ndryshojnë në disa gjëra, por në finale janë të dy instrumenta të Soros dhe Lulzim Basha këtë mundi ta fshehë në 14 vite, kurse Rama nuk e ka fshehur kurrë. Dhe tashmë kreu i PD-së  më në fund ka dalë zbuluar. Me qëndrimet e Sali Berishës apo me Zërin e Amerikës, me qëndrimin e drejtpërdrejtë apo me sqarimin e dhënë nga kreu i Soros në Tiranë.

Prandaj, historitë e deklarimeve se Luli nuk ishte një nga njerëzit e Soros, se nuk kishte përfituar prej tij dhe nuk kishte pasur probleme me shkollimin në Hollandë, janë krejt gënjeshtra.

E vërteta tashmë doli në shesh. Ajo që ka ngelur pa u sqaruar ende është koha e shkollimit të tij. Sepse nga të dhënat që ka siguruar CNA.al, Basha nuk duket të ketë kryer në një afat të shkurtër, një cikël të rregullt shkollor dhe nuk duket të jetë sikurse pretendon ai një politikan i mirëshkolluar në Europë. Nga dokumentat dhe faktet e nxjerra del se ka qëndruar shumë vite në Kosovë me paratë e Soros dhe se me shumë gjasa ka qënë i padiplomuar gjatë kohës kur ka shkuar atje nga Hollanda.

Gjithësesi ne pak kohë më parë i kemi drejtuar një letër universitetit të Utreht dhe disa letra rrjesht kreut të PD-së, i cili nuk ka kthyer përgjigje.

         Përgjigja e Universitetit Uhtreht për CNA.al

Por, dje Zëri i Amerikës e nxori në shesh të vërtetën e financimit të shkollës së Lulzim Bashës nga Soros. Tani ka ngelur vetëm të tregojmë të vërtetën e shkollës së kreut të PD-së, i cili duket se ka gënjyer. Ajo që pritet është që Lulzim Basha të na japë një autorizim për të marrë konfirmimet e plota nga Universiteti i Utreht, nga i cili kemi marrë përgjigjen i cili pretendon një tarifë pagese, të cilën ne do ta paguajmë sapo Luli të na japë autorizimin, të cilin Luli nuk e firmos për një arsye.

Lulzim Basha ka frikë nga e vërteta, por ashtu siç e vonoi 14 vite çështjen e Soros nuk mund ta fshehë shkollimin dhe pretendimin e tij se është i mirëshkolluar në perëndim, kur në fakt ka një hije të madhe dyshimi për vitet që ka kaluar në shkollë dhe humbjen e afateve, e të tjera si këto.

Gjithësesi, pas shumë e shumë vitesh nga hyrja në politikë e Lulzim Bashës, tashmë të gjithë e kanë kuptuar se ai është një “klloun” dhe “karagjoz” politik, që shpesh me marifete përpiqet të fshehë detaje të jetës së tij për publikun. Por, këto nuk është se i kanë ngelur të fshehta. Të gjitha i kanë dalë në shesh dhe të gjitha dihen.

Prandaj imazhi dhe profile i tij po vjen dhe ulet. Ashtu siç ka gënjyer për kuantin, për bizneset e tij, për pallatin e vjehrrit në Vlorë, për Sorosin, për miliardat që ai ka, për marrëveshjet e fshehta me oligarkët, e të tjera si këto.

Prandaj tani nuk na ka ngelur gjë tjetër, thjeshtë dhe vetëm të presim të dalë e vërteta e shkollimit të Lulit, pas daljes të së vërtetës se ka studiuar me paratë e Sorosit./ CNA.al

Zëri Amerikës përplas aktorët, dalin detaje të reja/ Soros, Berisha, Rama, Basha dhe Veliaj

CNA.al pyet Bashën/ A  keni studiuar me paratë e Sorosit?

Zbulohet pse hesht kreu i PD-së/ Basha u shkollua me paratë e Soros

Basha fsheh diplomimin/ CNA.al nuk i ndahet

Lulzim Basha ka gënjyer edhe për shkollën e lartë/ Me korrespodencë dhe i ka zgjatur 12 vite

LEXO TE PLOTE

Politikë

Degjenerimi i Tiranës/ Foto që nxjerr “zbuluar” Veliajn

Publikuar

-

Nga

Kreu i Departamentit për Mjedisin në Partinë Demokratike, Jamarbër Malltezi ka publikuar sot një foto, e cila sipas tij tregon degjenerimin e Tiranës.

Në një postim në rrjetet sociale, Malltezi ndërsa numëron disa nga problemet me të cilat përballen sot qytetarët e kryeqytetit, shkruan “Degjenerimi i Tiranes me 1 foto te vetme: Ndertime pa planifikim, pa drita por me gjenerator, pa uje por me autobot e rradhe njerezish, pa koridore ajrore (ajrin e sheh vec lart por jo ne koridore qe te lejojne freskun e darkes), pa 2 ngjyra njelloj edhe tek i njejti pallat, me stile e ngjyra te ndryshme ne 3 kate te te njejtit pallat, me karburant ngjitur me pallatet e banimit.”.

Më tej, ai ironizon kreun e Bashkisë së Tiranës, Erion Veliajn i cili cdo ditë trumbeton në media për “punët e mëdha” që pretendon se po bën apo edhe për çmimet që merr si kryebashkiak.

‘Sa cmime mori?”-shkruan Maltezi.

LEXO TE PLOTE