Connect with Us

Jepnin legalizime me dokumenta false/ Dorëzohet numri dy i PS-së

Kronika

Jepnin legalizime me dokumenta false/ Dorëzohet numri dy i PS-së

Publikuar

-

Vetëdorëzohen në polici nëndrejtori i Kadastrës Durrës dhe njëkohësisht numri dy i Partisë Socialiste Arben Isaku dhe ekonomisti Redi.K. 27 vjeç.

Mësohet se dy shtetasit ishin në kërkim pasi jepnin legalizime me dokumenta false.

Arben Isaku është kryetar i grupit të këshilltarëve të Partisë Socialiste në Bashkinë e Durrësit si dhe sekretari organizativ i PS-së.

Ai u shpall në kërkim për veprën penale ‘shpërdorimi të detyrës’ dhe ‘falsifikimi i dokumenteve’.

Me datën 10 Gusht 2019, policia njoftoi se në përfundim të operacionit të koduar “Legalizimi”, kishte ndaluar ekonomistin pranë Agjensisë Shtetërore të Kadastrës Durrës si dhe kishte shpallur në kërkim Zv/ Drejtorin Arben Isaku, i cili më herët ka mbajtur detyrën e kreut të ALUIZNI-t Durrës.

Njoftimi i Policisë:

Specialistët e Seksionit për Hetimin e Krimit Ekonomik në D.V.P. Durrës në bashkëpunim me Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Durrës, pas një hetimi disa mujore , në kuadër të goditjes së veprave penale kundër evazionit fiskal në zonat turistike kanë ndaluar një shtetas dhe shpallur në kërkim dy të tjerë, të cilët kanë pajisur me leje legalizimi duke falsifikuar dokumentat dy shtetas për një sipërfaqe 123 metra katror dhe truall 500 metra katror në zonën e plazhit.

Është ndaluar shtetasi R.K., 27 vjeç, banues në Durrës, me detyrë ekonomist pranë Agjensisë Shtetërore të Kadastrës – Durrës.

Janë shpallur në kërkim dhe po punohet për kapjen e shtetasve:

  • A.I., 42 vjeç, banues në Durrës, me detyrë Zv/Drejtor pranë Agjensisë Shtetërore të Kadastrës – Durrës;
    • F.R., 28 vjeç, banues në Durrës, me detyrë Specialist pranë Agjensisë Shtetërore të Kadastrës – Durrës.

Tre shtetasit e mësipërm janë proceduar për veprat penale ” Korrupsioni pasiv nga persona që ushtrojnë funksione publike” ,
” Shpërdorimi të detyrës ” dhe “Falsifikimi i dokumentave ” parashikuar në nenet 259, 248 dhe 186/3 të Kodit Penal.

Personat më lart kanë pajisur me leje legalizimi duke falsifikuar dokumentat shtetasit Xh.N., 29 vjeç, banues në Durrës dhe E.S., 39 vjeç, banues në Berat, të cilët janë shpallur në kërkim dhe po punohet për kapjen e tyre pasi Prokuroria e Rrethit Gjyqësor Durrës ka nxjerrë urdhër ndalimi për veprën penale ” Vjedhja me pasoja të rënda” parashikuar në nenin 134/3 të Kodit Penal.

Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Durrës për veprime të mëtejshme./CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Ulje e aksidenteve me 12.8% dhe një shtator i përgjakshëm/ INSTAT publikon raportin

Publikuar

-

Nga

“12,8 % më pak aksidente rrugore në nëntëmujorin e 2019-tës, se sa një vit më parë”, kështu është shprehur në një raport të saj Instituti i Statistikave (INSTAT).

Sipas Istitutit në nëntëmujorin 2019, numërohen 1.136 aksidente rrugore nga 1.303 aksidente të ndodhura në nëntëmujorin e 2018, ku vetëm në muajin shtator 2019 numërohen 122 aksidente rrugore nga 156 aksidente të ndodhura në muajin shtator 2018, duke u ulur numrin e të aksidentuarve, përfshirë këtu të vrarët dhe të plagosurit, nga 218 në shtator 2018 në 152 në shtator 2019 ose 30,3 %.

Sipas INSTAT në nëntëmujorin 2019, në krahasim me nëntëmujorin e 2018, numri i të vdekurve nga aksidentet rrugore është 157 persona nga 152 persona. Ndërsa vetëm në muajin Shtator të këtij viti numri i të vdekurve nga aksidentet rrugore është 20 persona nga 9 persona të vdekur në Shtator 2018.

LEXO EDHE:  Plagosja me armë zjarri/ Vetëdorëzohet punonjësi i FNSH-së

Numri i të aksidentuarve në nëntëmujorin e vitit 2019, rezulton 1.570 persona nga 1.765 persona, duke u ulur me 11,0 %, krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2018.

Në muajin Shtator 2019, aksidentet rrugore, në 86,1 % të rasteve, kanë ndodhur si pasojë e sjelljes së drejtuesit të mjetit. Numri më i lartë i aksidenteve në këtë periudhë është kryer nga grup-mosha 25 –35 vjeç, duke zënë 32,0 % të numrit të aksidenteve gjithsej.

Aksidentet në këtë grup-moshë janë ulur me 13,3 %, krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë. Në nëntëmujorin 2019, aksidentet rrugore në 14,2 % të rasteve, kanë ndodhur si pasojë e sjelljes së këmbësorit. Gjatë kësaj periudhe, numri i aksidenteve sipas sjelljes së këmbësorit është ulur 38,3 %, krahasuar me një vit më parë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Qarkullonte me armë nëpër qytet/ Arrestohet një person në Korçë

Publikuar

-

Nga

Shërbimet e Komisariatit të Policisë Korçë, në vijim të punës për rritjen e parametrave të sigurisë, bënë kapjen dhe arrestimin në flagrancë të shtetasit: R.B, banues në fshatin Koritë, (i dënuar më parë për veprat penale “Plagosja e rëndë me dashje” dhe “Vjedhja”).

Arrestimi i tij u bë pasi nga informacione të siguruara në rrugë policore, si edhe gjatë kontrollit fizik të ushtruar këtij shtetasi në lagjen nr.9 në Korçë, iu gjet dhe sekuestrua në cilësinë e provës materiale një armë e ftohtë (thikë) të cilën R.B, e posedonte pa leje.

LEXO EDHE:  Pas denoncimit të Berishës/ 42 vjeçari vetëdorëzohet në polici

Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Korçë për veprën penale “Prodhimi, mbajtja, blerja apo shitja pa leje e armëve të ftohta”.

LEXO TE PLOTE

Kronika

Detaje tronditëse nga vrasja në Shkodër/ 55-vjeçari u gjet i pajetë në mes të rrugës

Publikuar

-

Nga

Detaje tronditëse kanë dalë lidhur me vrasjen e sotme në Shkodër.
Mësohet se viktima Lazër Arraj, 55 vjeç është gjetur i pajetë, i qëlluar me armë në mes të rrugës.

Bëhet me dije se 55 vjeçari po transportonte prodhime bujqësore drejt Shkodrës në momentin kur u ekzekutua. Arraj ishte banues në fshatin Palaj.

Ndërkohë nuk dihet ende identiteti i autorit të vrasjes.
Policia ka mbërritur në vendngjarje dhe po punon për zbardhjen e plotë të rrethanave të vrasjes./CNA.al

LEXO TE PLOTE