Connect with Us

Ish miku i Ramës kundër memorialit turk/ “Pa kuptim, pa asnjë logjikë, fare pa dinjitet..!”

Denoncim

Ish miku i Ramës kundër memorialit turk/ “Pa kuptim, pa asnjë logjikë, fare pa dinjitet..!”

Publikuar

-

Arkitekti Maks Velo, një nga ish miqtë e kryeministrit Edi Rama, ka dalë kundër ngritjes së memorialit turk tek kodrat e Liqenit Artificial.

Sigurisht që nuk duhej ngritur, është pa kuptim, pa asnjë logjikë, fare pa dinjitet, ka artikuluar Velo gjatë një interviste të dhenë për “Panorama”, duke e thenë troç se Shqipëria nuk ka parë asnjëherë mirë nga Turqia që për pesë shekuj na mbajti të robëruar.

“…Një vasalitet që na poshtëron. Ajo që duhej bërë është që Parlamenti të aprovonte Genocidin turk kundër armenëve, në Luftën e Parë Botërore, që e kanë aprovuar parlamentet e Francës, Gjermanisë etj. Ky memorial na bezdis sepse na kujton 500 vjet robëri, krime e vrasje për të shtypur popullin shqiptar, moslejimin e mësimit të gjuhës shqipe. Shqipëria u bë vendi më i prapambetur i Ballkanit dhe këto pasoja nuk po i kalojmë akoma. Osmanët na mësuan të mos punojmë, të mos duam Europën e krishterë. Pasojat e kësaj zezone po i shohim sot me këtë korrupsion, me këtë krim, me këtë vetëposhtërim”, ka vlerësuar Velo.

Dhe më tej, i pyetur rreth faktit nëse vetë grushti i shtetit turk është një ngjarje e diskutueshme në vetvete, arkitekt-piktori Maks Velo është përgjigjur:

“Sa për grushtin e shtetit, kjo është shumë e errët dhe duhet të kemi parasysh që vendet europiane nuk janë dakord me mënyrën se si po e menaxhon Erdogani këtë problem”.

Po shteti shqiptar duhet të tregojë ndjeshmëri karshi kësaj ngjarjeje?” e pyet “Panorama” dhe Velo përgjigjet, me kundërpyetjen e mëposhtme:

“Shteti shqiptar nuk ka pse tregon ndjeshmëri ndaj kësaj ngjarjeje. Grushte shteti ka çdo javë nëpër botë, do u bëjmë nga një memorial nga Liqeni të gjithëve?!”

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Denoncim

“Stop”– Aksidenti/ Gruaja plagos djalin me motorr dhe e qëllon me shqelma

Publikuar

-

Nga

Një aksident absurd ka ndodhur së fundi. Një grua merr përpara me makinë një qytetar me motorr, duke e dëmtuar atë. Si të mos mjaftonte, gruaja zbret nga makina dhe e qëllon me shkelma dajlin e plagosur.

Për më shumë ndiqni videon e mëposhtme të emisionit “STOP”, në fokus të të cilit ka qenë këtë mbrëmje kjo ngjarje.

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Denoncimi i “Fiks Fare”/ 70 maturantë ngelen pa universitet, mësuesja gaboi hedhjen e rezultateve në sistem

Publikuar

-

Nga

Rreth 70 maturantë të shkollës së Mesme të Bashkuar “Sali Halili” në Rrajcë të Përrenjasit nuk kanë mundur të rezultojnë fitues në asnjë nga degët e përzgjedhura për të ndjekur studimet e larta. Arsyeja përllogaritja gabim nga ana e një mësueseje në hedhjen e të dhënave në sistem.

Mësuesja e tyre ka hedhur rezultatet e provimeve me zgjedhje në kolonën e lëndëve bazë. Në përllogaritjen e pikëve, koeficientet ndryshojnë nga lënda në lëndë, ndaj kjo ka bërë të humbasin deri në 20 mijë pikë. Si rezultat edhe nxënësit me mesatare të lartë gati 10 nuk kanë mundur të fitojnë asnjë degë për të vazhduar studimet në universitet.

Një nxënëse tregoi për emisionin “Fiks Fare”  se jo vetëm që nuk fitoi mjekësinë si preferencë të parë, por asnjë degë nga 10 preferencat. Mesatarja e saj ishte 9.97. Nxënës të tjerë pohuan se mësuesja ka pranuar gabimin, por atyre u intereson vetëm shkolla e lartë, ose ajo t’i dëmshpërblejë duke u paguar një vit studime në universitet privat.

“Fiks…” shkoi në shkollën e Rrajcës, për të marrë informacion se çfarë do të bëhej me fatin e 70 nxënësve. Nëndrejtoresha e kësaj shkolle, Albina Rira,  pohoi se janë në dijeni të problemit, dhe se vetë drejtori i është drejtuar QSHA-së (Qendra e Shërbimeve Arsimore)  për zgjidhjen e situatës. Madje sipas nëndrejtoreshës maturantët do të hyjnë në sistem. Gazetarja kërkoi një vërtetim për mësuesen nëse  ajo është trajnuar për hedhjen e të dhënave në sistem, por nuk mundi të marrë një përgjigje, pasi shkresa  ndodhej në zyrën e drejtorit. Ky i fundit sipas nëndrejtoreshës ishte në Tiranë pikërisht për këtë problem. ” Jam e shqetësuar njësoj sa prindërit dhe nxënësit, kërkojmë falje për atë që ka ndodhur ” shprehet znj. Rira për Fiks Fare.

“Fiks Fare: iu drejtua edhe DAR Korçë nëse kishin dijeni për situatën dhe se çfarë do të bëhej me këta nxënës. Sipas specialistit të këtij institucioni ishin në dijeni të problematikës dhe shpresonin  se situata do të zgjidhej nga QSHA-ja.  Në lidhje me degët që nxënësit kanë përzgjedhur ai nuk jep një përgjigje se çfarë mund të ndodh, pasi disa nga këto universitete nuk kanë më kuota.

“Fiks…” udhëtoi të nesërmen përsëri drejt Rrajcës për të takuar mësuesen e cila bëri gabimin dhe drejtorin e shkollës.

Manjola Karriqi, mësuesja që hodhi të dhënat gabim kërkoi t’i shmanget kamerës , por pas këmbënguljes së gazetarëve ajo pranoi se ishte një gabim njerëzor. ” Unë kam vite që e bëj këtë punë, vetëm këtë vit bëra gabim, është gabim njerëzor”, shfajësohet mësuesja.

Përveç  mësueses, drejtori i shkollës , Vait Allidri tregoi për  Fiksin  se kanë vajtur në QSHA  dhe do ndryshohen certifikatat. ” Do ndryshohen certifikatat , u kërkoj falje maturantëve, ndërkohë për universitetet në të cilat janë zënë kuotat nuk di ç’të them”, thotë z.Allidri./ Top Channel/

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Firma “Gjoka” akuzon Drejtoreshën e ASHRR-së për “komplot”

Publikuar

-

Nga

Teksa Autoriteti Rrugor Shqiptar kërkon nisjen e një hetimi administrativ për kompaninë “Gjoka Construction” e cila po kryen punimet për ndërtimin e Rrugës së “Arbrit”, firma është kundërpërgjigjur nëpërmjet një deklarate sqarimi për mediat.

Nëpërmjet saj Kompania u përgjigjet akuzave të ARRSH-së, se ajo paraqiti të dhëna fiktive në përpjekje për të fituar tenderin për ndërtimin e tunelit të rrugës Kardhiq-Delvinë, që është “loti 7″ dhe që u anulua, po nëpërmjet akuzave ndaj Autoritetit.

“ E gjithë kjo situatë është një tentativë e dëshpëruar e drejtoreshës së rrugëve për të shpallur fitues me cdo kusht një bashkim kompanish me emer ……… ku asnjera ska eksperience ne tunele pervec kompanise ircop e cila eshte regjistruar 2 jave pas hapjes tenderit.

Madje kemi dyshimin qe kjo eshte edhe arsyeja qe procedura gjate tenderimit eshte shtyre 2 here qe ti jepte mundesi kesaj kompanie per te bere letrat.

Na ka skualifikuar për arsye që skane asnje lidhje me punimet e ngjashme apo punimet e rruges arbrit. Pas ankeses qe kemi bere ne KPP i cili eshte institucioni me i larte per tenderat, eshte marre vendim qe arrsh te rregulloje shkeljen dhe te na kualifikoje.

Por edhe ne kete rast arrsh ka kundershtuar kete vendim duke i kerkuar kpp rishqyrtim per te njejtat arsye. Perseri kpp e ka hedhur poshte. Nderkohe ne menyre krejt te paligjshme por sigurisht nga deshperimi qe nuk po e arrinte qellimin per te nxjerre ne menyre te padrejte fitues kontraktoret e preferuar te saj, ngre nje grup te paligjshem dhe pa njoftuar asnjeri qe te na kontrolloje punimet ne rrugen e arbrit.

Pavaresisht paligjshmerise dhe perberjes se pakualifikuar te keti grup inspektimi ne i kemi lejuar qe te futen ne kantier. Inspektimi ka qene ne formen e nje shetitje turistike, me duar ne xhepa dhe pa asnje dokument, pa asnje konstatim dhe pa asnje pyetje.

Per raportin qe ka dale neper media ne nuk jemi vene asnjehere ne dijeni, hera e pare qe e shohim eshte nga mediat. Qe dmth qe nuk kemi pasur asnjehere shans per t’u shpjeguar.

Deklarojme gjithashtu me pergjegjesi te plote qe cdo pune qe eshte situacionuar ne rrugen e Arbrit eshte e realizuar 100%. Nuk kemi thene kurre qe rruga e Arbrit ka mbaruar sepse kjo do kishte qene nje mrekulli dhe nje arritje shume e madhe per te gjithe, por cdo gje qe eshte paraqitur ne letrat e dorezuara ne Arrsh eshte e sakte.

Gjithashtu per sa i perket lajmit qe ne kemi marre 70 miliard leke nga buxheti per pune qe skemi bere, duam te ju informojme qe nuk ka asnje lidhje.

Deri me sot jane realizuar rreth 43 % te volumeve te punimeve qe do te thote qe jemi mbi 13 % para kohe ne realizim.

E vetmja pagese qe kemi marre nga buxheti eshte ne fillim te vitit pasi kishim realizuar 25% te punimeve sipas parashikimeve ne kontrate.

Kjo pagese nga buxheti eshte 2.1 miliarde nga te cilat i kemi kthyer shtetit ne pagesa tvsh dhe tatim fitimi rreth 1 miliarde. Nga neser padia e pare per drejtoren e ARRSH do te jete fillimisht ne gjykate per prishje te imazhit te kompanise me informacione te nxjerra ne media te cilat jane te paprovuara”, shkruhet në deklaratën sqaruese të kompanisë “Gjoka Construction”./CNA.al

LEXO TE PLOTE