Connect with Us

Asnjë hap pas/ Paralajmëron Agron Duka

Politikë

Asnjë hap pas/ Paralajmëron Agron Duka

Publikuar

-

duka

Kreu i Partisë Agrare Ambjentaliste, Agron Duka ka reaguar pas deklaratës së PD-së ditën e sotme, në të cilën Sekretari i Përgjithshëm Gazmend Bardhi do të publikonte  për mediat dokumentet e arrestimit, dënimit dhe dëbimit të Valdrin Luigj Pjetrit në Firence.

“Asnjë hap pas!”, ka paralajmëruar Duka, teksa e cilëson dekriminalizimin si një sukses historik i opozitës.

Kujtojmë se, në deklaratën e tij nga selia blu, pas publikimit të dokumentave, Bardhi u shpreh se  në bazë të sistemit të dekriminalizimit nuk mund të kandidojnë për zgjedhje  apo të ushtrojnë pozicione drejtuese persona që kanë falsifikuar formularin e dekriminalizimit.

LEXO EDHE:  Lubonja shuplakë Opozitës/ Nuk ngjall më shpresë

Bardhi po ashtu i bëri “thirrje prokurorisë për marrjen e masave për të proceduar penalisht  shtetasit Valdrin Pjetri për të paktën  4 raste falsifikimin e formularit te dekriminalizimit.”

Postimi i Agron Dukës:

Dekriminalizimi është një sukses historik i opozitës.
Asnjë hap pas!/ CNA.al

PD nuk i ndahet Valdrin Pjetrit/ Zbardh fakte të reja

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Vasili i përishet Ramës/ Leri rehat pensionistët e BE, Shqipëria mori JO të qartë !

Publikuar

-

Nga

Ish kreu i Grupit Parlamentar të LSI-së Petrit Vasili ka vijuar me akuzat ndaj kryeministrit Edi Rama pas dështimit për hapjen e negociatave.

Duke e konsideruar një gënjeshtar të palodhur, Vasili shkruan se Shqipëria mori një JO të qartë. Ndërsa i rikujtuar Ramës fjalimin e kryeministrit të Hollandes, Mark Rutte mbi vendimin e negociatave.

“Edi Rama ky genjeshtar i palodhur!!

Meqe Edi Rama ka qejf te citoje shtrember dhe ju referua Donald Tuskut,i cili ka ikur nga detyra dhe te cilin Edi Rama e ka dekoruar vete,sic dekoroi edhe ambasadoret per negociatat imagjinare,po i citojme cfare tha Kryeministri i Hollandes Mark Rutte per Negociatat:

Mark Rutte:

“Ju e dini pozicionin tone.
Për Shqipërinë është një JO e qartë.
Nqs shikon se çfarë do ndodhe, nuk ka avancime ose ndryshime.
Nëse shikon Maqedoninë e Veriut ato janë në një pozicion me të mirë se Shqipëria.
Për Shqipërinë Parlamenti im me ka dhënë një Jo të qartë për të votuar sonte me te cilën unë bie dakord”.

Kjo eshte e verteta genjeshtari Rama,ti je pergjegjesi i vetem.

LEXO EDHE:  PAA prezanton kandidatin në Vlorë/Duka: Bregdeti, gërmadhë e madhe!

LEXO EDHE:  Bojkotimi i zgjedhjeve nga opozita/ Rudina Hajdari: Fatalitet politik

Leri rehat pensionistet e BE.

Boll e perdore narkodiplomacine europiane ne dem te shqiptareve ne Shqiperi, por per fat te keq po demton edhe vellezerit tane ne Maqedoni.

Shqiperia eshte ne krizen me te rende te saj politike te te gjithe pluralizmit politik.

Genjeshtar ja ku e ke edhe konfirmimin e krizes se rende politike nga Bundestagu Gjerman,per te sqaruar ty dhe budallenjte,qe ke perqark dhe qe si idioter qe jane thone se Shqiperia nuk eshte ne krize

Ja ç’thuhet ne Rezoluten e Bundestagut:

“Shqipëria është në një krizë të rëndë politike. Bundestagu gjerman u bën thirrje me ngulm të gjitha forcave demokratike në Shqipëri që të ndërmarrin menjëherë të gjitha hapat për të kapërcyer këtë krizë sa më shpejt përmes dialogut politik, përndryshe rruga për negociatat e anëtarësimit do të vështirësohet në mënyrë të konsiderueshme”,- thuhet në rezolutën e përbashkët të partive qeverisëse të Gjermanisë, CDU/CSU dhe të SPD”, shkruan Vasili në reagimin e tij./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Nuk ndalet Rama/ I përgjigjet Bashës përmes Contes

Publikuar

-

Nga

Vijojnë replikat midis kryeministrit Rama dhe kreut të Partisë Demokratike, Lulzim Basha.

Ndërkohë që kreu i selisë blu, përmes një prenoncimi për mediat edhe njëherë tjetër bëri fajtor Ramën për mosçeljen e negociatave, kësaj rradhe kryeministri ka zgjedhur t’i përgjigjet atij përmes deklaratës së kryeministrit italian Giuseppse Conte.

“Mbledhja e mbrëmëshme do të mbahet mend si një gabim historik. Shqipëria meriton hapjen e negociatave”, thuhet në një foto të publikuar nga Rama, krahas së cilës kryeministri shkruan: “Pa koment”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Dështimi i negociatave/ Kodheli: Ja pse Franca ishte skeptike

Publikuar

-

Nga

Ish Ministrja e Mbrojtjes, Mimi Kodheli, e ftuar në “Top Talk”, foli në lidhje me vendimin e vendeve anëtarë të BE-së, për të mos hapur negociatat me Shqipërinë.

Sipas Kodhelit, qeveria ka qenë optimiste për çeljen e negociatave pas i kishte kryer detyrat e shtëpisë si dhe kishte marrë premtimin për hapjen pa kushte, por skepticizmi erdhi për shkak se disa vende anëtare të BE-së, kanë stopuar me thellimin e reformave në momentin që u bënë pjesë e bllokut.

“Ne kemi qenë optimist dhe kemi patur pritshmëri të larta për hapjen e negociatave. Pritshmëritë tona kanë qenë bazuar mbi dy gjëra kryesore; bërja e detyrave të shtëpisë dhe premtimi për hapjen e negociatave pa kushte, plus premtimin se e meritonim.

Skepticizmi i disa vendeve, përfshi e Francën ka ardhur për faktin se disa vende stopuan me thellimin e reformave në momentin që hynë në BE. Atëherë lind ky skepticizëm i vendeve themeluese, që a do të mund të vazhdojnë këto vende në këto reforma apo do mbeten në vend.

LEXO EDHE:  Bojkotimi i zgjedhjeve nga opozita/ Rudina Hajdari: Fatalitet politik

LEXO EDHE:  PD nuk bën Konferencë në Labinot/ Hafijet dhe gjobat e UET

Këto reforma kështu siç janë të thella, gjithëpërfhsriesë të mund të vazhdohen edhe në të ardhmen.

Ne reformat nuk i bëjmë për presidentët e vendeve europiane, por sepse duhet, dhe shoqëria shqiptare është molepsur kaq shumë nga korrupsioni. Unë mendoj se jemi të vonuar me këto reforma”, theksoi Kodheli.

Duke folur më tej, Kodheli u pyet dhe për ministin e Punëve të Jashtme, Gent Cakaj nëse i ka kryer si duhet detyrat për çeljen e negociatave.

“Ministrti i Punëve të Jashtëm e ka emrin Edi Rama dhe mendoj se si ministër por dhe si kryeministër është mjaftueshëm atraktiv në secilin pozicion për ti kryer detyrat ashtu si duhet”, përfundoi Kodheli./CNA.al

LEXO TE PLOTE