Connect with Us

Akuzat për Valdrin Pjetrin/ PS “dhëmbë për dhëmbë” me PD-në

Politikë

Akuzat për Valdrin Pjetrin/ PS “dhëmbë për dhëmbë” me PD-në

Publikuar

-

Kreu i grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla, ka reaguar sërish pas akuzave të PD-së ndaj kryebashkiakut të ri të Shkodrës Valdrin Pjetri.

Përmes një statusi në rrjetet sociale, Balla shprehet se Partia Socialiste ka përcaktuar një vijë të kuqe, këdo nga anëtarët e saj dhe se kjo vijë e kuqe nuk përjashton askënd.

Mëtej Balla shton se: ‘pavarësisht opinionit tonë mbi qasjen destruktive dhe gjuhën baltosëse, që karakterizojnë sjelljen publike të Partisë Demokratike, ky rast konkret është një nga ato raste, kur politika duhet t’i referohet vetëm ligjit’.

“E vërteta mbi këtë rast, s’mund të zgjidhet sipas preferencës apo interesit politik. Ajo duhet të zbardhet deri në fund përmes rrugës së përcaktuar qartësisht në ligj”, thekson Balla.

Ndërsa referuar dokumenteve dhe akuzave të tjera të publikuara nga Partia Demokratike ku përfshihen burime të ashtuquajtura diplomatike,  Balla insiston se një gjë e tillë  është tërësisht e pavërtetë dhe do t’i referohet gjykatës, në formën e padisë njësoj si për shpifje të tjera.

Postimi i plotë i Ballës:

I kemi ndjekur në vazhdim prononcimet e Partisë Demokratike, mbi pretendimin se Kryetari i Zgjedhur i Bashkisë Shkodër, është subjekt i Ligjit “Për garantimin e integritetit të personave që zgjidhen, emërohen ose ushtrojnë funksione publike”.

Në raport me ligjin e me drejtësinë dhe padiskutim edhe me këtë aspekt specifik të legjislacionit shqiptar, lidhur me pastërtinë e figurave që ushtrojnë funksione publike, Partia Socialiste ka përcaktuar qartë një vijë të kuqe, për të gjithë anëtarët e saj. Kjo vijë e kuqe nuk përjashton askënd, që nga Kryetari i Partisë deri tek anëtari i thjeshtë.

Për Partinë Socialiste të gjithë janë të barabartë para ligjit, askush nuk është mbi ligjin dhe ligji është mbi çdo invidid dhe interes politik.

Pavarësisht opinionit tonë mbi qasjen destruktive dhe gjuhën baltosëse, që karakterizojnë sjelljen publike të Partisë Demokratike, ky rast konkret është një nga ato raste, kur politika duhet t’i referohet vetëm ligjit. E vërteta mbi këtë rast, s’mund të zgjidhet sipas preferencës apo interesit politik. Ajo duhet të zbardhet deri në fund përmes rrugës së përcaktuar qartësisht në ligj.

LEXO EDHE:  Balla kallëzon në Prokurori Bashën, Salianjin dhe Hoxhën

Ne e përshëndesim faktin se Prokuroria e Përgjithshme dhe Policia e Shtetit, janë vënë në lëvizje, duke kërkuar zyrtarisht informacionin përkatës pranë autoriteteve italiane, qysh në momentin e parë të shfaqjes së këtij pretendimi, lidhur me pastërtinë e figurës së Kryetarit të zgjedhur të Bashkisë Shkodër, Valdrin Pjetri.

Për Partinë Socialiste, qoftë pretendimet e opozitës jashtëparlamentare, qoftë sqarimet e dhëna nga Valdrini, përshirë edhe publikimin e dokumentacionit përkatës nga Italia (të vënë më parë në dispozicon prej tij, kur ne kemi kryer si për çdo kandidaturë të gjitha verifikimet ligjore që mundëson statusi ligjor i organizatës sonë) nuk mjaftojnë. Me këtë rast, hedhim poshtë me neveri akuzat lidhur me ndonjë marrje në dijeni, nga burime të ashtuquajtura “diplomatike” apo të çfarëdolloji tjetër, mbi pretendimin e Partisë Demokratike. Kjo është tërësisht e pavërtetë dhe do t’i referohet gjykatës, në formën e padisë njësoj si për shpifje të tjera.

Dihet botërisht tanimë se në çdo rast, kur mes palëve politike përfshihen institucionet ligjzbatuese dhe kur bëhet fjalë për raportin e individit me ligjin, Partia Socaliste nuk investohet në asnjë debat, përpara se sa institucionet të thonë fjalën e tyre.

Konkretisht, akuza e ngritur ndaj Valdrin Pjetrit, me një pretendim të bazuar në dokumenta joligjore nga ana e Partisë Demokratike, nuk mjafton as për t’u pranuar a priori, as për t’u rrëzuar a priori.

Përtej dëshirës sonë që e drejta të jetë në anën e tij, Partia Socialiste garanton opinionin publik dhe komunitetin e nderuar të Bashkisë së Shkodrës, se përtej çdo interesi partiak, politik apo individual, do të qëndrojë edhe në këtë rast në anën e ligjit dhe të interesit publik./ CAN.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Sulmi turk në Siri, po ndihmon rikthimin e ISIS-it

Publikuar

-

Nga

Nga Dareen Khalifa & Elisabeth Tsurkhov “War On the Rock”

* Zhvillime shqetësuese, po shfaqen së fundmi në verilindje të Sirisë. Pasi humbi bastionet e fundit territoriale, ISIS e ndryshoi strategjinë e tij në një lloj rebelimi gjithnjë e më të fortë, që tani po kërcënon të minojë sigurinë në të gjithë zonën.

Operacionet e Shtetit Islamik, kanë marrë formën e sulmeve të shënjstruara, duke përfshirë sulmet me bomba në rrugë dhe atentatet ndaj luftëtarëve të komuniteteve fisnore. Banorët vendas, e tolerojnë shpesh praninë e operativëve të ISIS-it në mesin e tyre, nga frika e hakmarrjes, na thanë banorët e zonës gjatë vizitave tona të rregullta në zonë.

Forcat Demokratike Siriane, grupimi kryesor i milicive kurde, arabe dhe siriane nën udhëheqjen e njësive të Mbrojtjes së Popullit kurd, që mposhtën Shtetin Islamik dhe kontrollojnë rajonin, nuk kanë qenë në gjendje që ta adresojë këtë problem.

Për më tepër, gatishmëria dhe aftësia e tyre për të kryer sulme efektive kundër terrorizmit, varet tani varet nga një prani e vazhdueshme e trupave amerikane, dhe nga Turqia që nuk po ndal sulmet e përtëritura në zonë. Përfshirja e Ankarasë në verilindje të Sirisë që nga tetori 2019, dhe tërheqja e pjesshme e SHBA-së, shkaktuan shpërngulje masive dhe vuajtje njerëzore përgjatë kufirit, por edhe më tej në jug.

Ndërkohë, trupat turke kanë rritur kërcënimin e rigjallërimit të Shtetit Islamik në zonë. Forcat e udhëhequra nga kurdët, janë tashymë të detyruara të reagojnë ndaj sulmit më të fundit turk në Siri, ndërsa vazhdojnë operacionet kundër celulave të Shtetit Islamik, dhe mbrojnë burgjet dhe kampet ku ndodhen mijëra luftëtarë të ISIS-it dhe familjarët e tyre.

Sipas raportit më të fundi të Inspektorit të Përgjithshëm i Operacionit “Inherent Resolve”, që mbështetet në informacionet e dhëna nga Komanda Qendrore e SHBA-së dhe Agjencia e Inteligjencës së Mbrojtjes, sulmi turk nuk solli një rritje të madhe të aftësive të Shtetit Islamik.

Megjithatë, vizitat tona në verilindje të Sirisë pas ofensivës turke, dhe dhjetëra intervistave që kemi kryer atje me zyrtarë arabë dhe kurdë dhe banorë vendas, zbulojnë se ndërsa aftësitë kryengritëse të Shtetit Islamik mbeten të kufizuara, vendasit raportojnë se anëtarët e grupit terroriat janë tashmë në gjendje të lëvizin më lirshëm, të marrin para në këmbim të mbrojtjes, dhe të veprojnë të pandëshkuar në Deir Ezor në Sirinë lindore.

“ISIS mund të vrasë sot dikë në dritë të diellit, dhe askush nuk do të thotë gjë. Operacionet kundër Shtetit Islamik nga Forcat Demokratike Siriane kanë vazhduar megjithë inkursionin turk, edhe pse në një shkallë shumë më të ulët. Pas inkursioni turk, celulat e Shtetit Islamik shtuan aktivitetet e tyre. Kurdët në veri janë në kurth”- thotë Hasani, një anëtar i organizatës jo-qeveritare lokale në Deir Ezor.

“ISIS është në gjendje të lëvizë më lirshëm”- thekson ai. Zyrtarë të Forcave Demokratike Siriane dhe vendasit, flasin për rolin që luajnë të rinjtë e rritur nën Shtetin Islamik, disa prej të cilëve ishin pjesë e trajnimeve në kampet e Kalifatit, apo që kanë lidhje me luftëtarë të burgosur apo të vdekur të Shtetit Islamik, në kryerjen e sulmeve.

LEXO EDHE:  KQZ refuzoi antarësimin në KZAZ/ PD dhe LSI ankimojnë vendimin

LEXO EDHE:  Mbyllet mbledhja e Këshillit të PD-së/ Basha zbulon vendimet

Celulat janë gjysmë të organizuara, me një komandë të njohur në zonë, nganjëherë të dukshme, por më shpesh me bazë në popullatë. Ndërsa sulmet e pretenduara nga Shteti Islamik ishin në rënie, përpara se Turqia të niste operacionin e saj në verilindje të Sirisë, me një rënie prej 46 për qind të numrit të sulmeve të celulave të fjeturave të ISIS ndërmjet shtatorit dhe gushtit 2019, muaji nëntor pa një rritje prej 63 për qind në krahasim me shtatorin.

Sipas Komandës Qëndrore të SHBA, këto pretendime ishin thjesht një propagandë, dhe nuk pasqyrojnë numrin e sulmeve në terren. Por vendasit, raportojnë një frekuencë më të madhe të sulmeve. Me përjashtim të një sulmi me autobombë, këto sulme janë kryesisht të sofistikuara. Sulme më komplekse të ISIS-it, kanë synuar arabët lokalë që punojnë me Forcat Demokratike Siriane.

Ato kanë për qëllim të dobësojnë forcat e drejtuara nga kurdët, dhe të terrorizojnë popullsinë lokale që të mos bashkëpunojë me ta, duke e dëmtuar aftësinë e tyre për të mbledhur inteligjencën përkatëse të nevojshme për masat efektive kundër terrorizmit.

“I gjithë rajoni varet nga një postim i vetëm në Tuiter i Donald Trumpit”- thotë Ahmed, drejtori i një organizate jo-qeveritare lokale në Deir Ezor. “Rajoni do të mbetet i paqëndrueshëm, për sa kohë që njerëzit besojnë se amerikanët mund të tërhiqen në çdo moment”- thotë ai.

Ahmed shpjegoi se si Shteti Islamik e shfrytëzon këtë pasiguri:”Nesër, nëse luftëtarët e ISIS vijnë tek unë duke më kërkuar t’i mirëpres në shtëpinë time, unë do ta bëj këtë. Nëse nuk e bëj, ata mund të hakmerren ndaj meje kur amerikanët të tërhiqen, dhe kur Forcat Demokratike Siriane të jenë dobësuar shumë”.

Inkursioni turk i detyroi Forcat Demokratike Siriane, të arrijnë një marrëveshje ushtarake me regjimin sirian, për të lejuar hyrjen e ushtrisë siriane në zona të caktuara dhe ndalur ofensivën turke. Kjo marrëveshje, ndikoi negativisht në situatën e sigurisë në Deir Ezor, duke forcuar bindjen se Forcat Demokratike Siriane të udhëhequra nga kurdët, do t’ja dorëzonin këto zona regjimi të Damaskut.

Sipas banorëve të zonës dhe zyrtarëve të Forcave Demokratike Siriane në Deir Ezor, regjimi i Asadit, Rusia dhe Irani, po e shfrytëzojnë këtë perceptim për të ofruar të ashtuquajturat marrëveshje pajtimi për popullatën, shpesh përmes figurave të shquara fisnore. Të gjitha këto forca, përveç Turqisë, perceptohen se po rekrutojnë vendas, për të kryer sulme sabotuese me synim rritjen e destabilitetit./ Përshtatur nga CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Reparti i patologjisë në Kavajë do kthehet në karantinë/ Kërcënim serioz për banorët”

Publikuar

-

Nga

Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazmend Bardhi thotë se sot në repartin e patologjisë dhe urgjencës në Spitalin e Kavajës kanë nisur përgatitjet, me urdhër të Ministres së Shëndetësisë, për ta kthyer në Karantinë.

Sipas Bardhit, kjo është papërgjegjshmëri!

“Zgjedhja e një spitali të një qendre të banuar për Karantinë është kërcënim serioz për jetën e të gjithë banorëve.
Ky është një provokim i rëndë me Kavajën”, shkruan bardhi.

LEXO EDHE:  Balla: S’ka krizë politike/ “Opozitën e kemi në Kuvend”

LEXO EDHE:  Balla-Basha në Gjykatë/ Zbardhet kërkesa e Prokurorisë

Ai i bën thirrje të gjithë bashkëqytetarëve të mos e pranojnë trajtimin nga Edi Rama si banorë të parëndësishëm, jeta e të cilëve nuk ka rëndësi për Kryeministrin.
“Karantinën ta ndërtojë në shtëpinë e tij në Surrel, jo në Kavajë”, përfundon Bardhi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Përhapja e koronavirusit/ Spahia: Mungon serioziteti, këmbana duhet të ishte alarmante

Publikuar

-

Nga

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Bardh Spahia ka folur lidhur me masat e marra nga Ministria e Shëndetësisë për mbrojtjen nga koronavirusi.

Spahia u shpreh se që në fillim të përhapjes së koronavirusit duhet të ishin marrë masa nga Ministria, pasi sipas tij, institucionet shqiptare kanë pasur një mos seriozitet për trajtimin e situatës.

“ Shqipëria që në momentin e parë të shfaqjes së këtij virusi, duhet të kishte qenë kambanë alarmi për vendin tonë për të marrë disa masa. Tani që virusi është te porta, këmbana për autoritetet shqiptare duhet të ishte alarmante. Kam vënë re një mos seriozitet për trajtimin e kësaj situate nga strukturat e shtetit shqiptar. Ne i lamë disa ditë kohë institucioneve tona për përballimin e kësaj situate për t`u organizuar. Por ne kemi parë një apati totale nga institucionet përgjegjëse. Pastaj filluam denoncimin e situatës që kishte në thelb të vetin mungesën e përgjegjësisë. Faji kryesor bie mbi Ministria e Shëndetësisë për të gjitha denoncimet që kemi bërë ne dhe media”, tha Spahia në studion e Rtv Ora.

LEXO EDHE:  Mbyllet mbledhja e Këshillit të PD-së/ Basha zbulon vendimet

LEXO EDHE:  Si po e zhduk identitetin e Partisë Demokratike kryetari Lulzim Basha

Demokrati shtoi se kontrollet në pikat kufitare duhet të kishin qenë më të mëdha. Ai tha se ka inspektuar nga afër punën që bëhej në pikat kufitare, ku ka konstatuar se personeli mjekësor nuk është i pajisur me mjetet e duhura për të parandaluar përhapjen e koronavirusit./CNA.al

LEXO TE PLOTE