Connect with Us

Akuzat për Valdrin Pjetrin/ PS “dhëmbë për dhëmbë” me PD-në

Politikë

Akuzat për Valdrin Pjetrin/ PS “dhëmbë për dhëmbë” me PD-në

Publikuar

-

Kreu i grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla, ka reaguar sërish pas akuzave të PD-së ndaj kryebashkiakut të ri të Shkodrës Valdrin Pjetri.

Përmes një statusi në rrjetet sociale, Balla shprehet se Partia Socialiste ka përcaktuar një vijë të kuqe, këdo nga anëtarët e saj dhe se kjo vijë e kuqe nuk përjashton askënd.

Mëtej Balla shton se: ‘pavarësisht opinionit tonë mbi qasjen destruktive dhe gjuhën baltosëse, që karakterizojnë sjelljen publike të Partisë Demokratike, ky rast konkret është një nga ato raste, kur politika duhet t’i referohet vetëm ligjit’.

“E vërteta mbi këtë rast, s’mund të zgjidhet sipas preferencës apo interesit politik. Ajo duhet të zbardhet deri në fund përmes rrugës së përcaktuar qartësisht në ligj”, thekson Balla.

Ndërsa referuar dokumenteve dhe akuzave të tjera të publikuara nga Partia Demokratike ku përfshihen burime të ashtuquajtura diplomatike,  Balla insiston se një gjë e tillë  është tërësisht e pavërtetë dhe do t’i referohet gjykatës, në formën e padisë njësoj si për shpifje të tjera.

Postimi i plotë i Ballës:

I kemi ndjekur në vazhdim prononcimet e Partisë Demokratike, mbi pretendimin se Kryetari i Zgjedhur i Bashkisë Shkodër, është subjekt i Ligjit “Për garantimin e integritetit të personave që zgjidhen, emërohen ose ushtrojnë funksione publike”.

Në raport me ligjin e me drejtësinë dhe padiskutim edhe me këtë aspekt specifik të legjislacionit shqiptar, lidhur me pastërtinë e figurave që ushtrojnë funksione publike, Partia Socialiste ka përcaktuar qartë një vijë të kuqe, për të gjithë anëtarët e saj. Kjo vijë e kuqe nuk përjashton askënd, që nga Kryetari i Partisë deri tek anëtari i thjeshtë.

Për Partinë Socialiste të gjithë janë të barabartë para ligjit, askush nuk është mbi ligjin dhe ligji është mbi çdo invidid dhe interes politik.

Pavarësisht opinionit tonë mbi qasjen destruktive dhe gjuhën baltosëse, që karakterizojnë sjelljen publike të Partisë Demokratike, ky rast konkret është një nga ato raste, kur politika duhet t’i referohet vetëm ligjit. E vërteta mbi këtë rast, s’mund të zgjidhet sipas preferencës apo interesit politik. Ajo duhet të zbardhet deri në fund përmes rrugës së përcaktuar qartësisht në ligj.

LEXO EDHE:  Baza e NATO-s në Kuçovë/ Dhuratë e Trumpit për Taulant Ballën

Ne e përshëndesim faktin se Prokuroria e Përgjithshme dhe Policia e Shtetit, janë vënë në lëvizje, duke kërkuar zyrtarisht informacionin përkatës pranë autoriteteve italiane, qysh në momentin e parë të shfaqjes së këtij pretendimi, lidhur me pastërtinë e figurës së Kryetarit të zgjedhur të Bashkisë Shkodër, Valdrin Pjetri.

Për Partinë Socialiste, qoftë pretendimet e opozitës jashtëparlamentare, qoftë sqarimet e dhëna nga Valdrini, përshirë edhe publikimin e dokumentacionit përkatës nga Italia (të vënë më parë në dispozicon prej tij, kur ne kemi kryer si për çdo kandidaturë të gjitha verifikimet ligjore që mundëson statusi ligjor i organizatës sonë) nuk mjaftojnë. Me këtë rast, hedhim poshtë me neveri akuzat lidhur me ndonjë marrje në dijeni, nga burime të ashtuquajtura “diplomatike” apo të çfarëdolloji tjetër, mbi pretendimin e Partisë Demokratike. Kjo është tërësisht e pavërtetë dhe do t’i referohet gjykatës, në formën e padisë njësoj si për shpifje të tjera.

Dihet botërisht tanimë se në çdo rast, kur mes palëve politike përfshihen institucionet ligjzbatuese dhe kur bëhet fjalë për raportin e individit me ligjin, Partia Socaliste nuk investohet në asnjë debat, përpara se sa institucionet të thonë fjalën e tyre.

Konkretisht, akuza e ngritur ndaj Valdrin Pjetrit, me një pretendim të bazuar në dokumenta joligjore nga ana e Partisë Demokratike, nuk mjafton as për t’u pranuar a priori, as për t’u rrëzuar a priori.

Përtej dëshirës sonë që e drejta të jetë në anën e tij, Partia Socialiste garanton opinionin publik dhe komunitetin e nderuar të Bashkisë së Shkodrës, se përtej çdo interesi partiak, politik apo individual, do të qëndrojë edhe në këtë rast në anën e ligjit dhe të interesit publik./ CAN.al

1 Koment

1 Koment

  1. Kadriu

    13 Gusht, 2019 at 8:35 pm

    Tati-lanti
    Je e njejta fare si Valdrini

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Rama u çmend”/ Vasili “zbulon”  haluçinacionin me të cilin jeton kryeministri

Publikuar

-

Nga

klreu i grupit parlamentar i lsi, petrit vasili dhe kryeministri edi rama

Ish-kreu i grupit parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili vijon të hedhë akuza të forta në drejtim të kryeministrit Edi Rama, të cilin e bën përgjegjës për mos hapjen e negociatave me BE.

Në një postim në rrjetet sociale, Vasili shkruan se Rama është një i marrë, që jeton me halucinacionin e liderit botëror, dhe sipas tij, nuk e kupton që e tallin dhe e përçmojnë.

“Rama u çmend, por Shqipëria jo! Ky i marrë që shkerrmoqi Shqipërinë jeton me halucinacionin e liderit botëror. Ky nuk kupton që e tallin dhe e përçmojnë. Ky i mbaruar do flasë në emër të Francës e Gjermanisë. Po cfarë është ky? Ky është asgje-ja që flet.
Lidheni këtë të marrë që klith, leh e thotë se kur ky mbush Shqiperinë me kriminelë e drogaxhinj kjo vjen se Franca me Gjermaninë paskan probleme.”-shkruan ndër të tjera Vasili.

Postimi i plotë:

Rama u çmend, por Shqiperia jo! Ky i marre qe shkerrmoqi Shqiperine jeton me halucinacionin e liderit boteror. Ky nuk kupton qe e tallin dhe e perçmojne. Ky i mbaruar do flase ne emer te Frances e Gjermanise. Po cfare eshte ky?Ky eshte asgje-ja qe flet.
Lidheni kete te marre qe klith,leh e thote se kur ky mbush Shqiperine me kriminele e drogaxhinj kjo vjen se Franca me Gjermanine paskan probleme.
Ky thote: “Në datë 19 dielli do të lind përsëri. Shqipëria nuk ka pse shkon në zgjedhje të parakohshme se Shqipëria nuk i ka lënë mangët asgjë këtij procesi. Nëse zgjedhjet e parakohshme do të zgjidhnin problemin midis Francës dhe Gjermanisë do ta mendoja seriozisht.” Ka te drejte ky! Nuk ka lene asgje mangut ky, i ka plotesuar vertet te gjitha….
1.Ka bere zgjedhje moniste si Partia e Punes.

LEXO EDHE:  Baza e NATO-s në Kuçovë/ Dhuratë e Trumpit për Taulant Ballën

LEXO EDHE:  Baza e NATO-s në Kuçovë/ Dhuratë e Trumpit për Taulant Ballën

2.Ka kthyer Shqiperine ne Kolumbine e Europes me trafikun e papare te droges te mbeshtetur dhe te perdorur nga rilindja dhe qeveria.
3.Ka bere qe qindra mijra shqiptare te detyrohen te largohen dhe Shqiperia te kthehet ne vendin e dyte per azilkerkuesit.
4.Ka kthyer Shqiperine sipas Departamentit Amerikan te Shtetit ne baze operacionale te krimit te organizuar per Ameriken Latine,SHBA,Lindjene Mesme dhe Europen.
5.Ka kthyer Shqiperine ne Lavatrice gjigande te pastrimit te parase.
6.Ka shkaterruar shtetin ligjor dhe e kane lene Shqiperine pa Gjykate Kushtetuese,pa Gjykate te Larte,pa SPAK,pa BKH etj etj.
7.Ka shkaterruar ekonomine me koncesione miliardere korruptive gjer ne palce.
8.Ka realizuar grabitjen me monstruoze te prones publike dhe private nga korrupsioni i qeverise te pare ndonje here.
9.Ka zhvilluar zgjedhje totalisht te paligjshme dhe kriminale duke refuzuar dekretet e presidentit per zgjedhjet,qe jane ligj.
10.Ka perdorur Vetingun per presion ndaj gjyqtareve sic thote edhe raporti i OSBE-ODIHR.

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Puç institucional”/ Skënder Gjinushi thumbon Metën: Ka marrë avokat Fugën

Publikuar

-

Nga

Skënder Gjinushi është emëruar në krye të Akademisë së Shkencave i ëhstë përgjigjur akademikut Artan Fuga i cili tha se ky emërim është në kundërshtim me Kushtetutën.
Gjinushi tha se presidenti Ilir Meta e ka marrë avokat Fugën.

“Mesa duket Meta ka marrë avokat Fugën. Institucion me shumicë dërmuese nuk ka uzurpim. Nuk është lajm që Fuga voton kundër, lajm është po të votojë pro. Akademikët duhet të vlerësohen. Ka njerëz mediokër që ngatërrojnë platformën me reformën. Unë dihen shumë mirë që Meta nuk më dekretoi, të gjitha këto tregojnë qartë që duan ndërhyrje në akademi. Akademia është institucion autonom. Mosdekretimi nga ana e presidentit ka qenë vendim politik, këtë e di i shumë mirë edhe Meta. Meta ka marrë Fugën për ta çuar çështjen në Gjykatën Kushtetuese. Ne nuk kemi konflikt me Presidentin, ne zbatojmë ligjin. Akademia e shkencave do të akademiziojë politikën dhe jo politika ne”, u shpreh Gjinushi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Gjinushi në krye të Akademisë së Shkencave/ Fuga: Puç institucional,të çohet në Gjykatë

Publikuar

-

Nga

Akademiku Artan Fuga thote se sot në Akadaminë e Shkencave është bërë një puç institucional.

Pas mbledhjes së ASH-së për emërimin e Skëndër Gjinushit në krye të saj, Fuga shprehet se ky është një akt jo ligjor në kundërshtim më Kushtetutën.
“Kjo çeshtje duhet çuar në Gjykatën Kushtetuese. Ky është uzurpim i një posti publik”, tha Fuga./CNA.al

LEXO TE PLOTE