Connect with Us

Aksion transportit publik/ Pranga shoferit të autobusit, ndëshkim taksive

Kronika

Aksion transportit publik/ Pranga shoferit të autobusit, ndëshkim taksive

Publikuar

-

Pas ankesave të shumta nga qytetarë të ndryshëm për shërbimin e transportit publik, Policia Rrugore e Tiranës ka ndërmarrë një aksion për kontrollin, evidentimin dhe procedimin e shkeljeve të verifikuara nga mjetet e transportit publik të kategorive të ndryshme.

Në kuadër të këtij aksioni një shofer autobusi është vënë në pranga në Tiranë,pasi qarkullonte me leje drejtimi të falsifikuar, si dhe janë vendosur 235 masa administrative për shkelje të tjera të rregullave të qarkullimit rrugor.

Njoftimi i policisë

Policia Rrugore e Tiranës bën me dije se duke marrë shkas nga rrezikshmëria, por edhe nga ankesat e shumta nga qytetarë të ndryshëm edhe nga shoqatat e transportit ndërqytetas apo qytetas, apo shërbimi publik me taxi, mbi shkeljet që karakterizon këtë shërbim në tërësi, rrugorët e kryeqytetit prej ditesh, kanë ndjekur një plan veprimi të dedikuar për kontrollin, evidentimin dhe procedimin e shkeljeve të verifikuara nga mjetet e transportit publik të kategorive të ndryshme.

Në funksion të ketij plani veprimi, janë konstatuar dhe arrestuar në kushtet e flagrancës 1 drejtues autobuzi, pasi gjatë kontrollit policor i ka paraqitur agjentit verifikues një leje drejtimi të falsifikuar. Janë tërhequr 35 certifikata transporti, pasi janë konstatuar duke ushtruar aktivitetin në linja të ndryshme nga ato për të cilat disponojnë certifikatat e transportit.

Janë tërhequr 15 leje drejtimi, për drejtim mjeti me mangesi në regjistruesin e shpejtesisë dhe kohës.

Janë vendosur 78 masa administrative për pasagjerë mbi kapacitetin e lejuar.

Janë proceduar 54 mjete të shërbimit publik pasi janë konstatuar duke marrë pasagjerë në autostrada dhe rrugë interurbane kryesore.

Janë tërhequr 22 licenca për mjetet e transportit publik taxi, pasi janë konstatuar duke qarkulluar në kundërshtim me kushtet dhe kufizimet e përcaktuara në licencë.

Janë proceduar 25 mjete të përdorimit vetjak, pasi janë konstatuar duke transportuar pasagjerë pa lejen përkatëse.

Si dhe janë vendosur 235 masa administrative për shkelje të tjera të rregullave të qarkullimit rrugor, ndaj drejtuesve të mjeteve të shërbimit publik./CNA.al

 

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Pas denoncimit në “STOP”/ Policia shoqëron pedagogun që kërkonte seks dhe para

Publikuar

-

Nga

Policia e Elbasanit konfirmon se ka shoqëruar në komisariat Denis Himçin, pedagog në Universitetin “Aleksandër Xhuvani” në Elbasan, i cili është vëllai i sekretarit të PD në Elbasan, Blendi Himçi.

Shoqërimi i  Denis Himçit ka ardhur pas një videoje të publikuar në media, ku ai shfaqej duke kërkuar favore seksuale dhe dhurata një studenteje në mënyrë që ta kalonte në disa lëndëve ku ajo ishte mbetëse.

Në videon e publikuar nga emisioni “STOP”, pedagogu Denis Himçi shfaqet me një makinë luksoze tip “Audi”, ndërsa tregohet këmbëngulës duke i bërë komplimente dhe duke i premtuar vajzës veç marrjes së provimeve, edhe dhurata gjithashtu./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Maunja përplas rëndë 50-vjeçaren/ Shoferi largohet nga vendi i ngjarjes

Publikuar

-

Nga

Një aksident i rëndë ka ndodhur mbrëmjen e sotme në Elbasan.

Mësohet se një një maune ka përplasur rëndë një 50-vjeçare në zonën e quajtur Mollas.

Pas aksidentit drejtuesi i automjetit është larguar menjëherë nga vendngjarja.

Ndërkohë 50-vjeçarja është transportuar në spital dhe është në gjendje kritike për jetën.

Ndërkohë policia po heton për zbardhjen e plotë të ngjarjes dhe kapjen e autorit./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Tenton të rrëmbejë fëmijën/ Kapet në flagrancë taksisti në Elbasan

Publikuar

-

Nga

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mbrëmjen e sotme në Elbasan ku një taksist ka tentuar të rrëmbejë një fëmijë.

Kanë qenë familjarët e fëmijës të cilët kanë njoftuar policinë ku këta të fundit kanë bërë të mundur kapjen dhe shoqërimin e taksistit, Sami Meta 55-vjeç drejt komisariatit.

Ngjarja ka ndodhur në afërsi të rreth rrotullimit 1 Maji./CNA.al

LEXO TE PLOTE