Connect with Us

42% e forcës së punës me arsim 8-9 vjeçar/ Ish deputeti demokrat jep alarmin

Sociale

42% e forcës së punës me arsim 8-9 vjeçar/ Ish deputeti demokrat jep alarmin

Publikuar

-

Ish deputeti demokrat Luçiano Boci, ka komentuar radhitjen e Shqipërisë si e treta në Evropë, për nga arsimimi.

42% e forcës aktive për punë në Shqipëri rezulton me arsim 8-9 vjeçar. Për Boçin kjo është turp dhe skandal.

“Kjo renditje ndjek atë për IQ ku Shqipëria renditej e parafundit.
Dështim total i politikave arsimore.
Kjo dëshmon braktisjen e madhe në arsim, ku shkaku kryesor mbetet pamundësia ekonomike e familjeve shqiptare dhe emigracioni galopant.
135 mijë ka shkuar numri i braktisjes nga fëmijët dhe të rinjtë i cikleve arsimore në këto vite”, shkruan Boçi në rrjetet sociale.
Sipas të njëjtit, renditja hedh poshtë alarmin e rremë për diplomime të pakufishme për të rinjtë, për shkak të numrit të madh të universiteteve.

Postimi i plotë:

TURP E SKANDAL

42% e forcës aktive për punë në Shqipëri rezulton me arsim 8-9 vjeçar.
Vendi i tretë në Europë me përqindjen më të lartë.
Tjetër skandal dhe turp ky!
Kjo renditje ndjek atë për IQ ku Shqipëria renditej e parafundit.
Dështim total i politikave arsimore.
Kjo dëshmon braktisjen e madhe në arsim, ku shkaku kryesor mbetet pamundësia ekonomike e familjeve shqiptare dhe emigracioni galopant.
135 mijë ka shkuar numri i braktisjes nga fëmijët dhe të rinjtë i cikleve arsimore në këto vite.
Renditja hedh poshtë alarmin e rremë për diplomime të pakufishme për të rinjtë, për shkak të numrit të madh të universiteteve.
Ajo godet politikat e zbatuara nga Rama&company për të penguar të rinjtë shqiptarë të vazhdojnë arsimin e lartë dhe mungesën e stimulimit për të ndjekur arsimin e mesëm.
Të dy klasifikimet rikthejnë shqetësimin për financimin e arsimit.
Arsimi në Shqipëri mbetet sektori më pak i mbështetur dhe më pak i financuar. Vetëm 56 $ për frymë. Ndërsa në vendet e përparuara kjo shifër shkon nga 1000 deri në 3500 $ për frymë.
Por në Shqipëri paratë e dedikuar fëmijëve dhe të rinjve grabiten, vidhen me PPP, konçesione e 100 marifete.
Me Ramën, fëmijët tanë, të rinjtë dhe arsimi i tyre nuk kanë të ardhme.
Hajduti psiqik i votave është hajduti i së ardhmes.
Largimi i tij domosdoshmëri jetike për vendin./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Në mes të pandemisë, Manastirliu jep lajmin e mirë: Jeta triumfon!

Publikuar

-

Nga

Në një kohë kur vendi po përballet me një situatë të vështirë për shkak të koronavirusit, ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka ndarë një lajm të mirë,

Përmes një postimi në rrjetet sociale, ministrja njofton se vetëm në dy muajt e fundit kanë ardhur në jetë 1200 bebe të shëndetshme në dy maternitetet e Tiranës.
Ajo vlerëson punën e ekipeve mjekësore në këto dy maternitete që kanë bërë të mundur që nënat dhe të porsalindurit të jenë të sigurt në këtë situatë të pazakontë.

LEXO EDHE:  Djegia e mandateve/ Zbulohet plani i Ramës për të dalë nga situata

LEXO EDHE:  "Ulje pagash për mësuesit"/ Boçi sulmon Ramën dhe Beqajn: Po tentojnë të sharrojnë arsimin

“Në këto kohë të vështira për të gjithë sistemin shëndetësor në përballje me Covid-19, ekipet mjekësore në maternitetet tona, po bëjnë një punë shembullore, që nënat dhe të porsalindurit të jenë të sigurt e të shëndetshëm në këtë situatë të pazakontë.
Vetëm në dy maternitetet e Tiranës më shumë se 1,200 bebe kanë ardhur në jetë shëndosh e mirë gjatë dy muajve të fundit. Jeta triumfon”, shkruan Manastirliu./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Dy tërmete të njëpasnjëshme/ Regjistrohen lëkundje të lehta në Korçë

Publikuar

-

Nga

Dy tërmete të njëpanjëshme/ Regjistrohen lëkundje të lehta në Korçë

Dy tërmete të njëpasnjëshme janë regjistruar disa minuta më parë në Korçë.

Mësohet se lëkundjet kanë qenë i pari me magnitudë 3.2 ballë të shkallës Rihter, ndërsa i dyti me ballë 3.0.

Tërmeti i parë është regjistruar në orën 20:41, ndërsa i dyti në orën 20:46.

Njëri prej tyre ka qenë 9 kilometra nga Korça dhe tjetri 12 kilometra nga Korça e me thellësi 2 kilometra.

LEXO EDHE:  Djegia e mandateve/ Zbulohet plani i Ramës për të dalë nga situata

LEXO EDHE:  Ministrja Nikolla inspekton Universitetin e Durrësit, evidentohen shkelje flagrante

Nga informacionet praprake, nuk raportohet për të lënduar dhe dëme materiale./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Situata e vështirë nga Covid/ Shehu i prerë: Vendit i duhet një asistencë e gjerë ndërkombëtare

Publikuar

-

Nga

Situata e vështirë nga Covid/ Shehu i prerë: Vendit i duhet një asistencë e gjerë ndërkombëtare

Ish ministri i Shëndetësisë, Tritan Shehu ngre pyetjen se çfarë fshihet ,bas nxitimit të Qeverisë që ndryshe nga OBSh shpall nivelin epidemiologjik “transmetim komunitar”!?

Sipas Shehut komiteti ka disa ditë që e klasifikon situatën epidemiologjike në vend në nivelin 4 të infektimit si “transmetim komunitar”, që e lexuar me numrin lartë të rasteve të reja të ccdo dite mund të quhet “jashtë kontrollit”.
Ai thekson se të gjitha këto“lojëra” spekulative të Qeverise kanë për qëllim, krijimin e një tymnaje për të fshehur të vërtetën, justifikimin për numrin e vogël të testimeve.

Më tej ish ministri shprehet se vendit tonë i duhet një asistencë e gjerë ndërkombëtare për të kaluar këtë periudhe shumë të vështirë.

“Cfare fshihet mbas nxitimit te Qeverise qe ndryshe nga OBSh shpall nivelin epidemiologjik “transmetim komunitar”!?
Komiteti ka disa dite qe e klasifikon situaten epidemiologjike ne vend ne nivelin 4 te infektimit si “transmetim komunitar”, qe e lexuar me numrin larte te rasteve te reja te cdo dite mund te quhet “jashte kontrollit”.

Antere te komitetit krahas kesaj deklarojne se ne kete stad testimet nuk kane shume rendesi, gje qe dhe po te ishim aty nuk eshte e vertete, perkundrazi.
Me tej Ministria e Shendetesise e zera te Komitetit kerkojne te ulin vertetesine e testimeve shteterore ne 70 % ( e vertete kjo nqs ne perdorim kite kineze), shume larg parametrave perendimore.
Ndersa OBSh ne komunikimet e saj edhe te djeshme, vazhdon ta klasifikoje vendin tone ne nivelin 3, ate te “rasteve ne grupe”, pra ne nje nivel ku testimet, identifikimet, izolimet se bashku me mjekimet jane esenciale per mos kalimin ne “renie te lire”, nivel ku cuditerisht na fut Komiteti.
Klasifikimi i OBSh dedukton ne nje te vertete: qendra te infektuara e burim perhapje qe nga sistemi shendetesor, institucionet e ndryshme, ndermarje e objekte me grumbullime etj, te cilat duhen trajtuar me metoda inteligjente epidemiologjike, testime brenda tyre te kontakteve, testime ne terren, identifikime, izolime etj per te bllokuar perhapjen.
Te gjitha keto “lojera” spekulative te Qeverise kane per qellim, krijimin e nje tymnaje per te fshehur te verteten, justifikimin per numrin e vogel te testimeve, hequr pergjegjesite per mos marjen e masave adeguate, apo dhe “djallezi” te tjera te lidhura me amulline e coroditjen e plote te saj.
Por dikush duhet te kujtoje keta “zedhenes” se jane ne pozita zyrtare, qe i ngarkon me detyra e pergjegjesi, pra nuk mund te shprehen sipas ndonje oportuniteti jo profesional e as kuturru dhe as se keshtu mund te “lajne duart”.
Ne fakt keto jane edhe disa nga aresyet pse vendit tone i duhet nje asistence e gjere nderkombetare per te kaluar kete periudhe shume te veshtire, por qe sic duket jane e disa nga aresyet pse Qeverisja nuk po e degjon kete kerkese!”, shkruan Shehu në një postim në rrjetet sociale./CNA.al

LEXO TE PLOTE