Connect with Us

Tjetër tërmet/ Pas Shqipërisë lëkundet edhe Kosova

Kosova & Rajoni

Tjetër tërmet/ Pas Shqipërisë lëkundet edhe Kosova

Publikuar

-

Pas Shqipërisë, tërmete të forta kanë lëkundur edhe dy komuna të Kosovës.

Mësohet se Prizreni është goditur nga një tërmet 4.2 ballë të shkallës Rihterit, ndërsa Dragashi me 3.9 ballë.

Ndërkohë ende nuk ka raportime për dëme materiale apo të lënduar në njerëz.

Ndërkohë tërmeti në Shqipëri me epiqendër Fushë Arrëzin ishte 4.4 ballë të shkallës Rihterit./CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Serbi, sulmohet me gurë autobusi i linjës Prishtinë-Frankfurt

Publikuar

-

Nga

Autobusi i linjës Prishtinë-Frankfurt i një agjencie kosovare është sulmuar mbrëmë në Krushevac të Serbisë.

Në autobus gjendeshin shqiptarë nga Kosova, të cilët po udhëtojnë në drejtim të disa qyteteve të shtetit gjerman.

Nga sulmi ka pasur vetëm dëme materiale ku është thyer xhami i përparmë i autobusit.

Mjeti ishte duke kaluar në Krushevac kur është gjuajtur me gurë në drejtim të tij, raporton KP.

Edhe pse i përkiste një agjencie kosovare, autobusi është me targa të Shqipërisë.

Mjeti është ndalur në një vend të sigurtë dhe me rastin tashmë po merret policia e Serbisë.

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

U arrestua për korrupsion/ Katica Janeva në gjendje të rëndë

Publikuar

-

Nga

Ish-Prokurorja Speciale e Maqedonisë së Veriut, Katica Janeva është në gjendje të rëndë shëndetësore në Shutkë, pas ndalimit të saj dy ditë më parë.

Sipas portalit “Skopje1.mk”, ajo nuk ka qenë mirë që para se të kapet nga policia.

Po sipas kësaj media, ajo po merr ilaçe për qetësim dhe kundër depresionit. Ndërsa problem tjetër është edhe tensioni i gjakut. Ajo vazhdimisht është nën mbikqyrjen dhe kontrollet e mjekut. Janeva dyshohet në rastin “Reket”, për keqpërdorim të detyrës zyrtare.

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

I pari që inaguron marrëveshjen/ Ekstradohet i kërkuari nga SHBA

Publikuar

-

Nga

Ambasadori amerikan në Prishtinë, Philip Kosnett, tha se një person nga Kosova është ekstraduar në Shteteve e Bashkuara, duke shënuar kësisoj edhe rastin e parë të zbatimit të marrëveshjes për ekstradim të nënshkruar ndërmjet të dyja vendeve.

Në një postim në rrjetet sociale ai shkroi se “në qershor Shtetet e Bashkuara dhe Kosova përmbyllen marrëveshjen e Ekstradimit. Sot ne e jetësuam atë për herë të parë për të kthyer një të arratisur nga Kosova për gjykim në Shtetet e Bashkuara. Kur e shndërrojmë sundimin e ligjit një përparësi të përbashkët, kriminelët përballen me drejtësinë dhe të dyja shtetet janë më të sigurta”, shkroi ai, por pa dhënë ndonjë hollësi për kë bëhet fjalë.

Zëri i Amerikës mëson se i ekstraduari është Ymer Shahini, i cili ndodhej në arrati deri në qershor të këtij viti kur ishte arrestuar nga policia e Kosovës dhe po kërkohej nga drejtësia amerikane nën dyshimin për përfshirje në një skemë mashtrimesh me letra me vlerë.

Sipas departamentit amerikan të Drejtësisë,nga viti 2009 deri në vtin 2011, Jason Galanis, së bashku me bashkëpunëtorët tjerë, John Galanis, Gary Hirst, Derek Galanis, Ymer Shahini, dhe Gavin Hamels, u përfshinë në një skemë për të mashtruar aksionarët e Gerova Financial Group, duke realizuar transaksione të letrave me vlerë në këtë kompani.

Në shkurt të vitit 2017, Jason Galanis është dënuar me mbi 11 vjet heqje lirie.

Në mars të vitit 2016, Kosova dhe Shtetet e Bashkuara kishin nënshkruar marrëveshjen për ekstradim, që sipas zyrtarëve kishte për qëllim, përveç forcimit të partneritetit dhe përcaktimit për rend dhe ligj, të garantojë po ashtu se kriminelët që paraqesin rrezik për rendin dhe sigurinë e qytetarëve e të dyja vendeve, do të ndiqen dhe do të vihen para drejtësisë.

LEXO TE PLOTE