Connect with Us

Shtypi i ditës, e hënë, 12 Gusht 2019

Sociale

Shtypi i ditës, e hënë, 12 Gusht 2019

Publikuar

-

Këto janë  titujt e faqeve të para, të shtypit të ditës, e hënë 12 Gusht 2019.

Gazeta “Shekulli”, shkruan, “Pronat, pa kontratë shitblerjeje, si llogaritet tatimi”.

Gazeta, ‘Mapo”, vjen me materialin, “Investigimi/ Media e huaja, Shqipëria noron mes drogës, Qeveria e mohon”.

“Gazeta Shqiptare”, vjen ma materialin, “Kryeministri: Duhet bërë gjithçka që PS të fitojë për Shqipërinë/ Rama: Jo feudalë partie në Bashki./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Drejtoresha e ISHP: Virusi nuk kërkon “pasaportë”, kemi rritur mbikqyrjen  

Publikuar

-

Nga

Nisur nga situata e Koronavirusit në Itali, Ministria e Shëndetësisë ka dyfishuar masat mbrojtëse.

Ndërkohë, mëngjesin e sotëm është mbledhur Task-Forca në Rinas, ku është diskutuar për masat për t’u mbrojtur nga koronavirusi dhe për të parandaluar hyrjen e individëve të prekur në territorin shqiptar.

Drejtoresha e Institutit të Shëndetit Publik, Albina Fico,u shpreh se është rritur survejanca dhe mbikëqyrja, ndërsa shtoi se kontrollet dhe izolimi i rasteve të dyshuara nuk mund të bëhet në spitale publike.

“Raste të konfirmuara ne nuk kemi. Ne në mënyrë aktive kemi rritur survjancën dhe mbikqyrjen. Në shumë vende nuk e gjen dot pacientin zero. Në fund të ditës ke vetëm një instrument të bësh mbikëqyrjen. Ne po kontrollojmë me shumë kujdes ccdo lloj aspekti. Virusi nuk kërkon për të hyrë në Shqipëri sepse nuk ka kërkuar në asnjë vend tjetër.

LEXO EDHE:  Shtypi i ditës, 3 maj 2019

LEXO EDHE:  Shtypi i ditës, 4 shtator 2019

Ka njerëz që duan të vijnë në ISHP për kontrolle. Ky nuk është një testim si bëhet për turbekulozin. Nuk është ccështje para. Është çështje sistemi.  Nëse do kishte 100 vetë që do donin të vinin ne do e zhvendosnim strukturën dikur tjetër. Ne testojmë të gjitha rastet e dyshuara. Ata duhet të telefonojnë në urgjencën kombëtare. Numri i rasteve të dyshuara pranë ISHP është 6 dhe të gjitha kanë rezultuar negative”, deklaroi ajo.

LEXO TE PLOTE

Sociale

A ka Shqipëria maska për të gjithë?/ Manastirliu qetëson qytetarët

Publikuar

-

Nga

Ministrja e Shëndetëisë Ogerta Manastirliu ka qetësuar qytetarët shqiptarë lidhur me gjendjen e maskave në vend për të përballuar koronavirusin.

Sipas Manastirliut, spitalet janë të furnizuara dhe tregu ka mjaftueshëm stok për të përballuar kërkesën.

“Përgjigja do të përmbush pritshmëritë tuaja. Ashtu si ekspertët rekomandojmë maskat nuk parandalojmë virusin. Vendosen tek ata persona që kanë probleme më shëndetin ose i shërbejnë dikujt që është i sëmurë. Kemi bërë një verifikim të importeve të maskave. Ekzistojnë dhe kompanitë që janë distributor. Spitalet disponojnë të gjitha masat mbrojtëse duke nisur nga maskat. Ndërsa farmacitë janë private dhe porosisin sipas kërkesës, tregu ka stokun e mjaftueshëm që të përballojë kërkesën. Spitalet kanë marrë të gjitha masat për furnizimin e tyre. Kështu që pa asnjë lloj shqetësimi”, tha Manastirliu./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Koronavirusi në Itali/ Shehaj: Lajm i keq për Shqipërinë, qeveria të veprojë!

Publikuar

-

Nga

Ish deputeti i PD, Agron Shehaj ka reaguar lidhur me situatën e vështirë që po kalon Italia për shkak të përhapjes së koronavirusit.

Sipas Shehjat, kjo gjendje është lajm i keq për Shqipërinë, pasi jo është e lidhur ngushtë me Italinë; përveç trageteve, çdo ditë në Rinas mbërrijnë mbi 15 avionë me qytetarë nga Italia.

“Mundësitë që në ditët e ardhshme koronavirus të mbërrijë në Shqipëri janë shumë të larta. Duhet të lutemi që të mos prekemi nga rastet e rënda të kornavirusit, por nga ana tjetër qeveria duhet të veprojë sa më shpejt dhe të marrë masa konkrete.
Të paktën të gjithë personat që vinë nga zonat e prekura në Itali duhet të kontorollohen në mënyrë rigoroze”, shkruan Shehaj.

Gjithashtu ai shprehet se kontrollet në kufi duhet të jenë të imtësishme mbi çdo pasagjer në hyrje.

LEXO EDHE:  Shtypi i ditës, 4 shtator 2019

LEXO EDHE:  Shtypi i ditës, 9 maj 2019

“Mbi të gjitha, qeveria duhet të pajisë spitalet me të gjitha mjetet për të kuruar sëmundjen dhe mbrojtur nga përhapja e saj tek personeli shëndetësor dhe më gjerë”, përfundon Shehaj./CNA.al

LEXO TE PLOTE