Connect with Us

Memoriali turk/ Gjon Juncaj: Ju paguajmë me gjak shqiptari

Politikë

Memoriali turk/ Gjon Juncaj: Ju paguajmë me gjak shqiptari

Publikuar

-

Vendosja e memorialit turk në Tiranë, ka sjellë reagime dhe kundërshti të shumta gjatë ditëve të fundit. Një ndër ta që ka reaguar ashpër ndaj këtij akti, është dhe Gjon Juncaj ish-Këshilltari Ligjor Kundër Korrupsionit në Ambasadën Amerikane në Tiranë dhe ekspert i OPDAT-it.

Juncaj i bën thirrje politikës se para se të vendoste këtë memorial turk, duhej të ndërtonte një memorial për shqiptarët e vrarë në Kosovë nga serbët si dhe për shqiptarët e Malit të Zi që u vranë 100 vjet më parë nga ushtria e Mbretërisë së Serbisë dhe Malit të Zi.

Deklarata e plotë

“Të dashur politikanë të Tiranës, unë kam edhe dy përmendore për të shtuar në park ku përfshihen njerëz të vrarë jashtë Shqipërisë.
1. Në vitet 1998-1999, mijëra burra, gra dhe fëmijë shqiptarë u vranë në tërë Kosovën. Emrat e tyre nuk janë renditur në parkun publik në Tiranë. Jam i sigurt që mijëra vizitorë kosovarë në Shqipëri çdo vit do ta vlerësonin këtë shenjë respekti.

LEXO EDHE:  Çfarë do të thotë "kompromis" në dialogun Serbi-Kosovë?

2.Në vitin 1919, 74 burra shqiptarë u morën nga shtëpitë e tyre malore në Hot dhe u ekzekutuan së bashku nga ushtria e Mbretërisë së Serbisë dhe Malit të Zi. Ata u hodhën së bashku në një varr masiv, ku mbeten edhe sot e kësaj dite, 100 vjet më vonë.

Një nga ata burra është gjyshi im i madh. Unë dhe anëtarët e tjerë të familjes shqiptare dëshirojnë të shohin emrat e tyre edhe në park. Ne do t’i donim këto përmendore në parkun e Tiranës sepse ne nuk besojmë se ato i përkasin një parku në Stamboll.

(Turqit do të pajtoheshin me ne për këtë) Ne nuk kemi lekë, euro, lira turke, apo ndikim politik për të paguar. Vetëm derdhja e gjakut shqiptar. Shpresojmë që kjo është një monedhë që do të pranoni gjithashtu.

Ju falenderoj paraprakisht’, shkruan Juncaj./CNA.al

 

 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Opinione

Protezë, jo patericë!/ Pse Basha nuk mund t’ia shesë më sapunin për djathë shqiptarëve

Publikuar

-

Nga

Kryetari i PD, Lulzim Basha gjate nje konference per mediat nga selia blu

Nga Armir Shkurti

Lexova se rrethi që merret me ruajtjen e fytyrës së Bashës na paska bërë një sofizmë ala Enver. Demek “kush është kundër tryezës së zgjedhjeve me Gjiknurin palë qenkësh patericë e Ramës”.
Të ziut popull, ngaqë ia kanë shkulur rrënjë e dhëmballë, i gëlltit pa përtypur dot meze të tilla. Kështuqë le të përpiqemi t’i çkoqisim ca, për ta bërë më të shijshme. (Për popullin, natyrisht!)

“Patericë e Ramës” domethënë se Rama po bie, por këta e mbajnë. Nga 2017 në fakt, që prej marrëveshjes së 17 majit, na shfaqet zoti Basha në këtë detyrë. Në 2 vjet e kanë stërholluar plot shqiptarë këtë marifet në shkrime e llafosje televizori… Po e heqim mënjanë këtë rradhë, për lehtësi argumenti, zotin Basha dhe i kthehemi Pi Arit të tij, që xhyben e “pateticës së Ramës” ia zhvesh Lulit e ua hedh supeve KUNDËRSHTARËVE të mishmashit të Bashës.
Për të mbajtur Ramën më këmbë, “patericat” e tij hidhen kundër pranisë së Gjiknurit në tryezë, si njeriu të cilit i kanë dalë përgjime për shitblerje vote. Ose më thjeshtë: patericat e Ramës janë kundër tryezës së bisedimeve për reformën zgjedhore.
…që i bie se “patericat e Ramës” pengojnë zgjedhjet? Duke e thjeshtuar më tej thyesën: Rama (përmes patericave) shprehet kundër pranisë së Gjiknurit në tryezë, sepse është kundër tryezës, për rrjedhim kundër reformës zgjedhore?
PO PËR Ç’ARSYE?

Pyetje:
– Zgjedhjet e 2017-ës i deformoi kodi zgjedhor apo TRYEZA dhe marrëveshja Rama – Basha?
– Partitë e tjera i preu në besë Kodi Zgjedhor apo marrëveshja që dogji koalicionet?
– Nëse mbetemi brenda proporcionalit (rajonal, kombëtar, i korrektuar qoftë) a mbetet po njëlloj pozita e kryetarit si pronar i partisë dhe i plotfuqishëm në vendime e emërime?
– Ja dhe u bë reforma. A do futet në zgjedhje me Ramën Basha?
– Përveç varfërimit dhe mërzitjes së shqiptarëve, ç’rrethanë ndërkombëtare do lëshonte Ramën për ta këmbyer me Lulin?
– Rama dhe bota treguan më 2019 se zgjedhjet njihen edhe me një parti të vetme. Kështuqë, vjen a s’vjen Basha, i bëhet vonë Ramës apo kryetarit të PD- së?

“Luli – kryeministër” mund të ngrohë çdo suposto që paguhet për të mbajtur fryrë faqen e kryetarit, që në fakt do frymë shumë se çfryn nga të katër anët: që nga çadra e premtimet e kthyera në rrena, tek 17 maji, 22 korriku 2017 ( zgjedhjet në PD), deri tek dalja tafti – bafti nga Kuvendi, ngopja me gaz e demokratëve në sullacot pa kuptim kryeministri – parlament, tek dorëzimi 100% i pushtetit vendor Ramës etj etj etj…POR NUK KA SESI T’I SHESË SAPUNIN PËR DJATHË SHUMICËS SË SHQIPTARËVE QË DUAN LIRI E DEMOKRACI DHE NDRYSHIM SISTEMI!

LEXO EDHE:  Tragjike/Rrëzohet autobusi, 6 të vdekur dhe 36 të plagosur

LEXO EDHE:  Turqi, qëllohet me armë në kokë vajza e talent-show muzikor

Një tjetër sqarim i doemosdoshëm: Të qortosh, kritikosh madje edhe të shash Bashën nuk do të thotë aspak se je me Ramën! Ky kurth i skuthëve sahanlëpirës nuk funksionon prej të paktën 2 vitesh, që kur masivisht shqiptarët që kanë lënë vendin dhe shumë prej atyre që kanë mbetur, kanë prova që RAMABASHA ose BASHARAMA është i njejti emër. Është një Olio e Stelio unikë që s’bën dot pa njëri – tjetrin në këtë skenë politike. Kur themi “Basha” kemi thënë “Rama”. Për ta përfshirë tani sërish në argument. Jo patericë, por protezë e Ramës! Fiks si ato filmat me Olion e Stelion, ku i ngjitet një dërrasë në këmbë, ai përpiqet ta shkulë me tjetrën por i ngel aty, provon me dorë por i ngjit në pëllëmbë, ashtu edhe Basha sot është mjeshtër i të marrurit me punë kot për të harxhuar rrëmujshëm kohë me punë boshe! PROTEZË, JO PATERICË! DO MË KUJTOSH!!

 

 

LEXO TE PLOTE

Opinione

Nga Artan fuga/ Një sqarim, i pari dhe i fundit!

Publikuar

-

Nga

akademiku dhe profesori i gazetarise dhe komunikimit, artan fuga

Per mosperputhjen e plote mes bindjeve te mia dhe sistemit zgjedhor te sotem qe pengon qytetarin te votoje une mbeshtetem te studimet e mia botuar te libri SHOQERIA PIRAMDALE.

Ky sistem eshte kanceri i Shqiperise se sotme, eshte burimi i te gjithe te keqiave. Vjedhja e votave, vendosja kryetare bashkish lloj lloj te inkriminuarish, PPP, tenderat vjedhacake, deputete pa mandat, etj., nuk jane asgje perpara kesaj menyre votimi dhe zgjedhjesh deputetesh qe perbejne aktin politik korruptiv themelor qe korrupton gjithe shtetin. Kurre shqiptari nuk ka qene kaq i rrezikuar sa nga cfare eshte nga ky kod zgjedhor.

Une ftoj te gjithe ata qe kerkojne te bisedojne me mua ketu lidhur me kete problem, qe kjo gje, me gjithe respektin tim, eshte e pamundur te ezaurohet ketu.

Kush deshiron ta njohi kete problem te plote, ta kuptoje dhe te me kuptoje, duhet t’i referohet librit te cituar me lart.

Nuk kam asgje me shume se cfare kam thene atje, as nuk i heq asnje fjali.

E kam shkruar me mendje te ftohte e sinqerisht per qytetarin. Jo per militantet fanatike. As per ata qe nga shoqeria vertikale, pavaresisht kush e qeveris ate, perfitojne privilegje pa merite.

Ka te korruptuar ne pushtet, por ka edhe ne opozite qe mezi presin te korruptohen. Nuk ka pyll pa derra.

Une uroj qe partite politike sidomos opozita te mos pajtohet duke mos u dorezuar perpara sistemit te sotem zgjedhor qe e tall, poshteron, e perdhos qytetarin.

Gjithsesi me trishtim shoh qe edhe individe qe prej dekade kane ndjekur shkrimet e mia kritike ndaj te qeverisurit, besoj nuk kam zhgenjyer, kane tre dite, pas qendrimit tim sinqerisht kritik ndaj sistemit te sotem zgjedhor, qe edhe opozita dikur e ka kritikuar, kerkojne te ushtrojne presion, te me intimidojne, per te hequr dore nga qendrimet e mia.

Nuk shprehin mendime, por bertasin politikisht per te sherbyer si investim i urryer per ndonje post kapterri me vone kur tua beje mbare Zoti.

LEXO EDHE:  Veliaj si karagjoz/ Shqiptarët reagojnë, Lali justifikohet

LEXO EDHE:  Babëzia nuk i lë sulltanët e politikës të shkulen nga kolltuku

Kane ngaterruar adrese, nuk me njohin ndonese nje pjese edhe miq virtuale, me ngaterrojne me ndonje tjeter.

O zonja dhe zoterinj, une nuk jam militant, as anetar partie, as pres perfitime, dhe as kam marre perfitime nga asnje parti, aq me pak nga qeveria e sotme qe nuk ka lene rast pa me pickuar e goditur. Hallall i qofte!

Mua nuk me interesojne fare partite. Me intereson vetem qytetari. Ai eshte pushteti, ai eshte opozita, ai eshte Zoti. Ne pra.

Nese ka skllever qe dorezojne te drejtat e tyre, jane te mjere, ata sapo nuk marrin privilegje kafshojne doren e atyre qe u kane dhene krodhen e bukes.

Une as tradhetoj, as braktis, por as servilosem.

Ideali im nuk eshte politika. Politika eshte thjesht nje mjet. Por ato qe vertetohen nga studimet dhe kerkimet shkencore nuk mund te mbulohen me sharje, presione.

Dhe me censure te eger. Te shemtuar. Po, po, te eger! Mjerisht. Ju lumte dora!

Une vazhdoj gjithnje i njejti. Ndonese shume i zhgenjyer.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Deklaratat e Ramës për Spitalin Kirurgjikal/ Vasili: Lëri broçkullat, shtroju punës

Publikuar

-

Nga

Nënkryetari i LSI-së Petrit Vasili ka reaguar për deklaratat e kryeministrit Edi Rama për Spitalin Kirurgjikal për të cilin tha se është vepra më e madhe e 90 viteve në Shqipëri, në shëndetësinë e vendit.

Vasili i thotë Ramës t’i lërë broçkullat “madhështore” për shëndetësinë, ndërsa pretendon se këtë deklaratë kryeministri e ka bërë me injorancë proverbiale.

“Në këtë rast qytetaret duhet ta dinë se ky është riorganizimi i vetëm disa prej shërbimeve kirugjikale si kirurgjiia e përgjithshme dhe urologjia. Që të quhej një spital kirurgjikal do të duhej që të gjithë shërbimet kirurgjikale të kryheshin atje.

Ndërkohë që në QSU salla kirurgjikale dhe shumë mirë të paisura që s’janë asfarë pjesë e këtij spitali, ekzistojnë në kardiokirurgji, në neurokirurgji, në djegje- plastike, në pediatri dhe në onkologji”, shkruan ai në rrjetet sociale.

Sipas tij, katet që inauguroi Rama janë ndërtuar që në vitin 2012 si pjesë e spitalit të Urgjencës dhe e projektit me CEB, si një investim madhor dhjetëra milion euro dhe me teknologji të nivelit shumë të lartë, që ndodhet po aty.

“Vetë QSU është një investim madhor i realizuar në vite nga qeveri të ndryshme. Po kështu spitale si Durrësi e Shkodra, me investime mjaft të mëdha të qeverisë dhe Bankeën Botërore si dhe shumë investime të tjera mjaft më të medha të realizuara nga Qeveri socialiste dhe demokrate në Elbasan, Korçë ,Sanatorium si dhe projekti i I-Health etj.

LEXO EDHE:  Emigrimi prek sistemin arsimor/ Ekspertët japin alarmin

LEXO EDHE:  Kosove/Opozita 'e përçarë' në qëndrime rreth Asociacionit

Shqiptarët kanë sy, kanë memorje, po ashtu edhe mjekët dhe infermierët e këtij vendi përjashtuar ndonjë koleg mjek të shplarë nga personaliteti apo të verbuar nga pasioni rilindas që bën sikur i harron, i kanë parë e përdorur këto investime të realizuara ndër vite.

Ndonjë nga të mbijetuarit e Partise Socialiste brenda rilindjes duhet t’ja kujtojeë këtij injoranti dhe ziliqari investimet e bëra në shëndetesi edhe nga ministrat e shëndetësisë të Partisë Socialiste”, thekson nënkryetari i LSI.

Vasili deklaron se premtimi për shëndetësinë falas është një broçkull idiote, ndaj i kërkon Ramës t’i shtrohet punës./ CNA.al

LEXO TE PLOTE