Connect with Us

“Ku e ke ishullin përrallor të Osumit?”/ Deputeti i nxjerr bojën kryeministrit Rama

Politikë

“Ku e ke ishullin përrallor të Osumit?”/ Deputeti i nxjerr bojën kryeministrit Rama

Publikuar

-

Ndërkohë që edhe në këto ditë pushimesh kryeministri Edi Rama nuk rresht së komunikuari me shqiptarët, duke njoftuar, polemizuar madje dhe bërë premtime për ditët vijuese, deputeti i listës së PD-së për qarkun e Beratit, Lefter Maliqi, ka risjell në vëmendje disa nga premtimet e tija, të mbetura ende të tilla, ndonëse kanë kaluar shumë vite. Njeri nga keto premtime është ai që i ka bërë beratasve e që lidhet me ngritjen e një ishulli “përrallor”, sikurse shprehet deputeti Maliqi, në mesazhin e publikuar në faqen e tij në rrjetet sociale. Por dhe premtimin që u ka bë kuçovarëve lidhur me hapjen e vëndeve të reja të punës në aeroportin e Kuçovës, si rezultat i investimit prej 50 milion euro të NATO-s.

“Rama i tepsisë dhe i babëzisë me oligarket e krimin,genjeu e mashtroi banoret e qarkut Berat ne 2016-2018 se do ndertonte ne Berat ishullin perrallor te Osumit duke shpikur konkurse projekte perëndimore sa mori votat dhe jo vetem genjeu e mashtroj por i ka lene ne harrese,po keshtu lumturoj qytetaret e Kucoves ne 2018 per nisjen e punimeve brenda 2018 ne bazen Ajrore te Kucoves per investim mbi 50 milion euro nga Nato,ku do hapeshin vende pune dhe do te zhvillohej ekonomia dhe investimi akoma ska filluar.Qytetaret e Beratit shihnin ëndrra me ishull ,varka ,lundrime,plazhe e punesime turistike,kurse banoret e Kucoves gezoheshin se do punesoheshin dhe do zhvillohej zona. Premtime boshe ,varferi ekstereme,papunesi,pasiguri kudo ne mbare vendin prej 6 vitesh nga kaloresi deshtak i Rilindjes se krimit. Vendi drejt destabilizimit,drejt kapjes se gjithe institucioneve,qeverise,drejtesis,pushtetit lokal,parlamentit dhe drejt kapjes se institucionit te fundit Presidenti.Vendi drejt kolapsit te thelle ekonomik,politik dhe drejt instalimit te diktatures.Mbi 300 mije kane emigruar ne bote nga mungesa e shpreses dhe besimit ndaj Rilindjes se krimit,droges,korrupsionit. Kudo arrestime te varfërish nderkohe boset e krimit levizin te lire,djemt e nipat e deputeteve dhunojne vajzat sikur te ishin bagëti,poshtersi e madhe morale e dinjitetit njerzor,veprime shtazarake te mbrojtur nga Rilindja e krimit,kudo rritje cmimesh,taksash,arrestime politike,kercenime,shantazhime,emerime nepotike,klienteliste,te paaftesh,vendosje gjobash,mbyllje biznesesh,zaptime pronash,tritole,vrasje,grabitje,vjedhje,cenim i sigurise kombetare me grabitje miliona euro ne Rinas,cenim i sigurise ushqimore duke rrezikuar jeten e qytetareve etj etj. Vendi pa Kushtetutë,pa Gjykate te Lartë,pa demokraci lokale pa parlament pluralist,ku po na con Skenderbeu i mamices,Sulltani i Tao taos,Mbreti i ciu ciut ,Perandori i teta Ollges se Korcës dhe Komandanti i Termetit. Doni me per Belulin?👎👎👎”, shkruan deputeti Maliqi, duke e shoqeruar postimin me dy fotot e mëposhtme./CNA.al

Foto: Ishulli i premtuar nga kryeministri Rama në Berat

 

LEXO EDHE:  Mbyllja e hetimeve dhe reforma zgjedhore/ Godet Jozefina Topalli: Përsëri në krahët e njëri tjetrit

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Foto: Baza e aviacionit në Kuçovë

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Manastirliu jep mesazhin e fortë/ Nuk ka vend për panik, referohuni vetëm informacioneve zyrtare

Publikuar

-

Nga

Mëngjesin e sotëm është mbledhur task-forca për koronavirusin në sallën e emergjencave në aeroportin e Rinasit. Në mbledhje po diskutohen masat për t’u mbrojtur nga koronavirusi dhe për të parandaluar hyrjen e individëve të prekur në territorin shqiptar.

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu tha se me përhapjen e koronavirusit në Italinë fqinje, në Shqipëri janë dy-fishuar masat.

Po ashtu ajo i drejtoi edhe një mesazh të fortë qytetarëve, ndërsa theksoi se nuk ka vend për panik dhe se duhet tiu referohen vetëm informacioneve zyrtare.

“Nuk ka vend për panik, por për të qënë racional, përgjegjësi dhe punë të pandalur. Referohuni vetëm informacioneve zyrtare dhe ekspertëve të fushës. Është shumë i rëndësishëm bashkëpunimi me ju ndaj për çdo shqetësim, pyetje apo informacion jemi të gatshëm për të komunikuar me ju 24 orë. Gjithë strukturat e shtetit janë në gatishmëri. Nuk duhet që paniku të na zërë arsyen dhe të na çojë në drejtime që nuk bazohen në fakte reale. Unë personalisht jam transparente dhe me shumë përgjegjësi për të administruar edhe këtë ngjarje.

LEXO EDHE:  Mbyllja e hetimeve dhe reforma zgjedhore/ Godet Jozefina Topalli: Përsëri në krahët e njëri tjetrit

LEXO EDHE:  Mbyllja e hetimeve dhe reforma zgjedhore/ Godet Jozefina Topalli: Përsëri në krahët e njëri tjetrit

Shqipëria nuk ka ende asnjë rast të konfirmuar. 6 raste të cilat janë analizuar nga ISHP kanë rezultura negative. Pas rasteve ne itali kemi dyfishuar masat”-tha Manastirliu.

Po ashtu ajo theksoi se sot është firmosur urdhëri për masat e shtuara higjeno-sanitare në çerdhe, kopeshte, shkolla dhe universitete.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Nga Artan Fuga/ Mos fusim kokën si struci përpara koronavirusit!

Publikuar

-

Nga

Nuk duhet pritur. Pa asnjë alarm por me qytetari të devotshme dhe të përgjegjshme!

Duhet ndryshuar katërcipërisht logjika e mbrojtjes nga virusi vdekjeprurës dhe shumë i rrezikshëm në përhapjen e tij.
Duhet ndryshuar rrënjësisht mënyra e të menduarit!

Përndryshe deficienca logjike e deritanishme do të na shkaktojë dëme të mëdha!

Më së pari është detyra numur një e qeverisë sot! Përgjegjësia do të jetë e rëndë për këdo nesër!

Nuk duhet pritur të shfaqet rasti i parë dhe pastaj të merren masa, por duhen marrë masa që sot sikur rasti i parë të ishte shfaqur.

Që sot!

Pa asnjë panik!

Qetë, me masa administrative, me bashkëpunimin qytetar, me shoqërinë civile.

Sepse ka shumë mundësi që të mos ketë një rast të parë, por të ndodhi një shpërthim epidemie brenda një kohe vetëtimë.

Mos nisemi si në rastin italian apo kinez ku shfaqet në një zonë të izoluar.

Te ne ka shumë rrezik të ndodhi ndryshe!

Tre janë arsyet kryesore:

E para sepse njerëzit që vijnë nga jashtë në Shqipëri nuk qendrojnë në një ose disa fshatra të izoluara, por lëvizin në të gjithë territorin.
E dyta sepse sistemi ynë i dedektimit të virusit nuk mund të jetë kurrë aq i ndjeshëm sa ai italian, gjerman, francez, etj.
E treta sepse ne si kulturë presim dhe durojmë temperaturën, kemi frikë të shkojmë te mjeku, për të mos thënë se niveli higjenik te ne është dhjetra herë më i ulët sesa në vendet europiane!

Shpjegojani OBSH këto specifika, se halli është yni ! Ata njohin virusi, por jo Shqipërinë!

Prandaj më mirë të parandalojmë sesa të përpiqemi ta mbushim digen e çarë me thasë me qereste! Duhet tani t’i paraprijmë!

Unë nuk mohoj që masa të ndryshme duhet të jenë marrë, por ka nevojë për masa drastike.

LEXO EDHE:  Mbyllja e hetimeve dhe reforma zgjedhore/ Godet Jozefina Topalli: Përsëri në krahët e njëri tjetrit

LEXO EDHE:  Mbyllja e hetimeve dhe reforma zgjedhore/ Godet Jozefina Topalli: Përsëri në krahët e njëri tjetrit

Mbyllje e shkollave për disa javë!
Shtyrje e aktiviteteve sportive dhe kulturore.
Kontrolle të forta dhe hyrje të filtruara në kufijtë tokësorë dhe ajrorë.
Masa për transportin publik, për dizinfektime masive.
Mbyllje e menacave dhe restoranteve masive!
Kufizimi i lëvizjeve nga rrethet drejt qendrave të mëdha urbane, si Tirana dhe Durrësi.
Shërbime minimale dhe të domosdoshme për njerëzit në hall dhe në urgjencë në qendrat e shërbimeve !
Shpalosje e planeve të karantinës në kushte shfaqjeje rastesh infektimesh!
Etj.

Gjithçka duhet bërë si sahat.

Nuk duhet trajtuar sikur na bie një tullë në kokë dhe pastaj shkojmë mjekohemi. Pasoja, masat kundër një epidemie të mundshme duhet ta paraprijnë epideminë.

Ta vendosim pasojën para shkakut!

Nëse do të gjykojmë si mediokër, pra do të presim shkakun dhe pastaj të vemë në funksionim pasojën, këtu do të jemi treguar të papërgjegjshëm dhe me pasoja të një përgjegjësie që dreqi e di sesa e madhe do të jetë.

Unë i bëj thirrje pushtetit ekzekutiv të mos merret fare me opinionistë dhe analistë duke e kthyer betejën kundërkoronavirusit në betejë fjalësh, dhe një fitore në fushën e llogjeve televizive kundër tyre!

Liderat e opinionit do të flasin sigurisht! Ajo është përgjegjësia e tyre!

Por, të ndryshojë metodë pa ndruajtje, pa parë interesa të vockla burokratësh dhe oligarkësh!

Kujdes sepse në shkencat politike, që prej Mishel Fukosë midis politikës dhe epidemive ka një lidhje të brendshme, por nuk po zgjatem këtu! Jo të gjitha pushtetet janë të zotët t’u bëjnë ballë epidemive!

Por, ta le këtë temë hëpërhë!

Të jemi bashkëpunues ndryshe rrezikojmë kombin!

Beteja kundër koronavirusit, për shërimin e plagëve të tërmetit që po durohen por ende nuk kemi filluar as t’i lëpijmë, dhe beteja për demokracinë, të drejta qytetare dhe politike, për shtet ligjor është një e vetme!

LEXO TE PLOTE

Politikë

Protesta e thirrur nga Meta në 2 mars/ Zv.ministri tregon detajet: Nuk është për Kushtetutën

Publikuar

-

Nga

Zv.ministri i Mbrojtjes, Petro Koçi ka folur për protestën e thirrur nga Presidenti Meta, më dy mars.

I ftuar në Abc e Mëngjesit, me Enkel Demin, Koçi tha se Meta po kërkon të mbrojë interesa personale.

“Presidenti është shumë i kompromentuar, nëse do të kishte merak Kushtetutën, ai ka patur raste për të bërë korrigjime. Kushtetuta për të është thjesht arsye për të mbrojtur interesa personale. Askush nuk e ka pasur me dëshirë për të bërë këto ndryshime kushtetuese, por flasin me arysetimin se duhet mbrojtur.”- tha Koçi.

Më tej ai theksoi se Presidenti i Republikës duhet të respektonte Kushtetutën.

LEXO EDHE:  Mbyllja e hetimeve dhe reforma zgjedhore/ Godet Jozefina Topalli: Përsëri në krahët e njëri tjetrit

LEXO EDHE:  Mbyllja e hetimeve dhe reforma zgjedhore/ Godet Jozefina Topalli: Përsëri në krahët e njëri tjetrit

“Kur ka një sjellje partiake, tifozet e asaj partie do e mbështesin. Sa herë që Shqipëria është në prag të një ndërrmarje pozitive gjenden arsye për të bërë nga këto protesta ku pretendohen çlirime. Presidenti i Republikës nuk duhet të sillet si kryetar i LSI”, u shpreh ai.

LEXO TE PLOTE