Connect with Us

Zjarri në nënstacionin elektrik/ Reagon OSHEE

Sociale

Zjarri në nënstacionin elektrik/ Reagon OSHEE

Publikuar

-

Punime në rrjet/ OSHEE njofton ndërprerjen e energjisë elektrike përgjatë 3 ditëve në këto zona të Korçës

OSHEE ka reaguar pas zjarrit që ra mbrëmjen e sotme në nënstacioni elektrik në lagjen “29 nentori” në  Elbasan.

Sipas njoftimi të shpërndarë  për mediat, Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike (OSHEE) bën me dije se ka qenë një avari në sistemin e shpërndarjes ajo që ka sjell flakët në nënstacion, duke lënë kështu pa energji për disa minuta  zonat Librazhd dhe Përrenjas.

Gjithashtu sqarohet se janë  riparuar pjesa më e madhe e dëmeve të shkaktuara, ndërsa pritet të merren masa edhe për pjesën tjetër.

Njoftimi i OSHEE:

OSHEE njofton se ka kaluar më regjim avarie Nst Kusarth 110/20kV, duke sjellë për pasojë stakimin e linjës 110kV Nst Elbasan 220- Kusarth dhe mungesën energjisë elektrike për n/st Fiber, Librazhd dhe Prrenjas për afro 12 minuta.
Avaria ndodhi në Nst Kusarth si pasojë e djegies së dy transformatorëve, ku brigada e Drejtorisë së Tensionit të Lartë ndërhyri menjëherë me shuarjen e flakëve dhe vendosjen brenda sigurisë për objektin.
– OSHEE thekson se në asnjë rast nuk janë rrezikuar banesat pranë n/st pasi ndërhyrja ka qenë e menjëhershme falë zbatimit të protokollit të sigurisë.
Djegia e transformatorëve, rreth orës 16:20, solli ndërprerje të energjisë elektrike për një pjesë të banorëve të Elbasanit.
Njesitë operacionale të OSHEE morën masat tekniko-organizative në
menyre paralele ne zonat e tyre te pergjegjesisë duke rikthyer energjinë për qytetin përmes skemave unazë.
Brenda 30 minuta u futën në punë 7 fidera, duke risjellë furnizimin për lagjet “Syrja Dylgjeri” dhe “28 Nentori”, zonat rreth Pallati Sporti, Tatim Taksa, Dogana, “Sul Papri”, Banka, Telekomi, “Luigj Gurakuqi”, “Kongresi Elbsanit”, “Brigada 17 Sulmuse”, Teatri, Bashkia Prefektura, “Çlirimi”, “Derada”, Stacioni Trenit, “Beqir Dardha”, Sigurimet Shoqerore, Skenderbej dhe Shënkoll, “Partizani” dhe “Dyl Syrja”.
OSHEE është duke punuar nëpërmjet konfigurimit te skemave për të furnizuar edhe pjesën e mbetur të abonentëve (afro 10%)./CNA.al

LEXO EDHE:  Mesazhi i fortë i ish-deputetes/PD po copëtohet, më kujton vitin '44

 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Indeksi i Kujdesit Shëndetësor: Shqipëria e parafundit në Europë në 2020

Publikuar

-

Nga

Shqipëria u rendit e parafundit në Europë për Indeksin i Kujdesit Shëndetësor në gjysmën e parë të vitit 2020 nga Numbeo, portali më i madh global për kostot e jetesës dhe të dhënave për cilësinë e kujdesit shëndetësor.

Sipas përditësimit të fundit që i përket janar-qershor 2020 Shqipëria mori 53.2 pikë nga 100 të mundshme duke lënë pas vetëm Hungarinë.

Numbeo sqaroi se Indeksi i Kujdesit Shëndetësor është një vlerësim i cilësisë së përgjithshme të sistemit të kujdesit shëndetësor, profesionistëve të kujdesit shëndetësor, pajisjeve, stafit, mjekëve, kostos, etj.

Indeksi matet me dy mënyra, me vlerësimet e përdoruesve të shërbimeve dhe të ekspertëve. Në të dyja vlerësimet Shqipëri renditet e parafundit në Europe dhe 10 vendet me sistemin me dobët shëndetësor ndër 100 vendet e marra në studim.

Sipas hartës bashkëngjitur shihet se vendet e Europës Lindore dhe Juglindore kanë sisteme të dobëta të shëndetit.Edhe tregues të tjerë të publikuar nga organizata vendase dhe huaja, duke përfshirë edhe Organizatën Botërore të Tregtisë bënë theksin se sistemi shëndetësor shqiptar ka kapacitete të dobëta, me një numër të ulët stafesh mjekësore, burime të pakta financimi dhe një infrastrukturë të vjetruar dhe mungesë pajisjesh mjekësore.

Aktualisht Shqipëria ka vetëm 1,2 mjekë për 1000 banorë, teksa mesatarja e vendeve në Zhvillimin është mbi 3 mjekë për 100 banorë. Gjithashtu Shqipëria angazhon vetëm 3 për qind të burimeve publike për financimin e shëndetësisë, në një kohë q në vende të tjera në tranzicion dhe të zhvilluara ky tregues arrin nga 4-7% PBB-së.

LEXO EDHE:  Punime në rrjet/ Ja zonat e Tiranës që do mbeten pa energji elektrike

LEXO EDHE:  Rama i prekur nga helmimi i demokratëve/Çfarë i uron Bashës

Shqipëria renditet ndër vendet me numër të ulët shtretërish spitalorë në raport me popullsinë. Sipas të dhënave që ka publikuar Instituti i Statistikave përllogaritet se ka 3 shtretër në dispozicion për 1000 banorë, duke u renditur kështu e shtata për nga numri i ulët në krahasim me vendet e BE-së dhe ato të rajonit.

Krahasuar edhe me vendet e rajonit, Shqipëria ka një diferencë të dukshme. Në Malin e Zi sipas të dhënave të Eurostat mbi numrin e shtretërve dhe të popullsisë, dhe përllogaritjet e Monitor, ka rreth 3.9 shtretër për 1000 banorë, pasuar nga Maqedonia e Veriut me 4.4 dhe Serbia me 5.6.

Projeksioni i OBSH për vitin 2020-2022 tregon se Shqipëria do të shpenzojë për tre vitet e ardhshme më pak se 10% për shëndetin nga paratë e përgjithshme publike. Rënia e burimeve për kujdesin parësor është shqetësuese. Strategjia për zhvillimin e kujdesit parësor në Shqipëri kërkon një buxhet të rritur në 25%. Roli i rëndësishëm i kujdesit parësor në përgjigjen dhe shërimin e COVID 19 është i rëndësishëm”, thuhet në raport./Monitor

LEXO TE PLOTE

Sociale

Diell e temperatura të larta/ Parashikimi i motit për sot

Publikuar

-

Nga

Surprizat e motit/ Ja çfarë parashikojnë sinoptikanët

Ditën e sotme vendi ynë mbetet në ndikimin e kthjellimeve deri pas mesditës, kur vranësira kalimtare shfaqen nëpër territor.

Sipas MetoAlb, pasditja zhvillon vranësirave në skajin Verior-Verilindor, ku do te ketë reshje te karakterit lokal. Temperaturat e ajrit rriten në mëngjes dhe mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 15°C deri në 38°C.LEXO EDHE:  Mesazhi i fortë i ish-deputetes/PD po copëtohet, më kujton vitin '44

Era do fryjë mesatare me shpejtësi 30 km/h nga drejtimi Perëndimor -Veriperëndimor duke krijuar ne det dallgëzim 2 – 3 ballë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Lajm i hidhur/ Humb jetën pedagogu i njohur nga koronavirusi

Publikuar

-

Nga

Lajm i hidhur/ Humb jetën pedagogu i njohur nga koronavirusi

Koronavirusi i ka marrë jetën pedagogut të njohur të inxhinierisë Klement Qerimi.

Lajmin e bëjnë të ditur miqtë e tij në rrjetet sociale, të cilët tregojnë se gjendja e tij shëndetësore ishte përshkallëzuar dhe ishte intubuar.

Mbrëmjen e djeshme ai fatkeqësisht ka humbur betejën me virusin e padukshëm. Pedagogu 47 vjeçar la pas dy fëmijë. Ai jepte mësim në Universitetin e Politeknikut, në degën e inxhinierisë.Gjithashtu Klement Qerimi ishte edhe pastor. 47-vjeçari humbi banesën dhe shikimin gjatë tërmetit tragjik të 26 nëntorit. Në atë kohë ai i bëri apel qeverisë që ta ndihmonte, pasi nuk mund t’i përballonte shpenzimet.

LEXO EDHE:  Përgjaken rrugët e Elbasanit/ Humb jetën 11-vjeçarja

LEXO EDHE:  Shtyrja e vendimit për mandatin e Dvoranit/ Meta: Përgjegjësi e KLGJ dhe e askujt tjetër

Miqtë e cilësojnë si një person të gatshëm për të ndihmuar çdokënd, të pakursyer për të mësuar me dijen e tij si profesor inxhinierie ose për të ndihmuar këdo në nevoja të ndryshme./ CNA.al

LEXO TE PLOTE