Connect with Us

Video/ Përfshihet nga flakët ishulli turistik, nisin evakuimet

Bota

Video/ Përfshihet nga flakët ishulli turistik, nisin evakuimet

Publikuar

-

Një zjarr i madh ka përfshirë kodrat e ishullit turistik Gran Canaria në Spanjë.

Për shkak të erës së fortë dhe motit të nxehtë flakët janë përhapur me shpejtësi, ndërsa rrezikohet edhe qyteti Tamadaba i shpallur park kombëtar.

Sipas mediave vendase, për shuarjen e flakëve janë angazhuar  mbi 200 zjarrfikës ndërsa autoritetet kanë urdhëruar evakuuimin e mbi 1 mijë banorëve.

Gjithashtu mësohet se një 55-vjeçar është arrestuar në lidhje me zjarrin që dyshohet ta ketë shkaktuar teksa po saldonte hekura./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

“Kriminalitet i pastër” në Çikago/ Plaçkitje masive, arrestime dhe shkëmbim zjarri

Publikuar

-

Nga

“Kriminalitet i pastër” në Çikago/ Plaçkitje masive, arrestime dhe shkëmbim zjarri

Policia në Çikago shkëmbeu zjarr me plaçkitësit që vidhnin artikuj nga biznese në qytet. Sipas zyrtarëve të rendit, mbi 100 vetë u arrestuan pasi turma u vërsul në zonën komerciale me dyqane luksoze, duke plaçkitur, duke thyer xhama dhe duke u përleshur me policinë për orë të tëra.

Shefi i Policisë së qytetit, David Brown i quajti incidentet “kriminalitet i pastër” dhe Kryebashkiakja Lori Lightfoot u përpoq të theksonte dallimet mes këtyre incidenteve dhe “kryengritjes së përligjshme” pas vdekjes së George Floyd në duart e policëve në Mineapolis më 25 maj.

“Kjo nuk ishte një protestë e organizuar, por një incident “kriminalpastër,” tha zoti Brown në një konferencë për shtyp.

Të paktën 13 policë u plagosën dhe një roje sigurie si dhe një civil u goditën nga plumba, tha zoti Brown.

Në median sociale u postuan imazhe të dyqaneve të vandalizuara dhe njerëzve që futeshin dhe rrëmbenin artikuj. Pjesa më e madhe e incidenteve u regjistruan në bulevardin Miçigan, ku ndodhet edhe segmenti “Magnificant Mile” me dyqane luksoze.Para shpërthimit të incidenteve, në median sociale u postuan një numër thirrjesh për të plaçkitur bizneset në qendër të Çikagos, pas shtimit të tensioneve që rezultuan kur një polic qëlloi me armë zjarri një person, tha zoti Brown.

LEXO EDHE:  “Merre fëmijën dhe largohu”, nëna që lindi mes zjarrit tregon si ia dorëzoi djalin një të panjohuri

LEXO EDHE:  “Për një Vit të Ri me fat”/ Traditat “fatsjellëse” nëpër botë

Policët po merrnin në pyetje një 20-vjeçar, kur ai u largua me shpejtësi dhe u kthye të qëllonte në drejtim të policëve. Policët u përgjigjën me zjarr, duke e goditur të dyshuarin, i cili është në spital dhe mendohet se nuk është në rrezik për jetën.

“Pas incidentit, filloi të grumbullohet turma. Gjakrat ishin ndezur, të nxitura nga dizinformimi ndërkohë që afronte nata,” tha zoti Brown.

Pas postimeve në median sociale, autoritetet dërguan 400 policë në qendër të qytetit, ku panë një rresht makinash që po mbërrinin në zonë. Pasi policët arrestuan një person që kishte në duar kasën e një biznesi, një makinë në lëvizje filloi të qëllonte në drejtim të policëve, tha zoti Brown.

Shefi i policisë, David Brown, është betuar se policia do të përgjigjet me vendosmëri, ndërkohë që ka mobilizuar policët për turne ditore prej 12-orësh dhe ka anuluar pushimet./ VOA

LEXO TE PLOTE

Bota

Shtëpia e Bardhë, e hapur për negociata me demokratët për paketën e ndihmave

Publikuar

-

Nga

Shtëpia e Bardhë njoftoi të hënën se është e hapur për negociata me demokratët e opozitës lidhur me paketën e ndihmave në përgjigje të koronavirusit dhe se është e gatshme të ofrojë më shumë fonde për të arritur një zgjidhje.

“Jemi të gatshëm të ofrojmë më shumë para,” tha Sekretari i Thesarit Steven Mnuchin për rrjetin CNBC.

Presidenti Donald Trump nënshkroi të shtunën urdhra ekzekutivë duke zgjeruar ndihmën e papunësisë për miliona amerikanë që kanë humbur punën nga pandemia si dhe duke lejuar më shumë kohë për të paguar taksat mbi të ardhurat. Në një koment të ri në Twitter, presidenti nuk përjashtoi mundësinë për nagociata të mëtejshme, por fajësoi udhëheqësin e demokratëve në Senat, Chuck Schumer si dhe kryetaren e Dhomës së Përfaqësuesve Nancy Pelosi për dështimin e bisedimeve të së premtes.

“Tani Schumer dhe Pelosi duan të takohen për të diskutuar një marrëveshje,” tha në Twitter presidenti. “Sa e çuditshme si shkojnë gjërat. Ku kanë qenë këto katër javë kur këmbëngulnin në qëndrimin e tyre dhe donin fonde vetëm për shtetet e drejtuara nga demokratët, të cilët po dështojnë keq? Ma dinë numrin e telefonit”.

Në intervistën me kanalin CNBC, zoti Mnuchin tha: “Mendoj se ka vend për kompromis, nëse demokratët janë të gatshëm të tregohen të arsyeshëm. Ka ende plot gjëra që duhet të bëjmë”.

Pas dështimit të bisedimeve javën e kaluar, zoti Schumer dhe zonja Pelosi thanë se demokratët do të heqin 1 trilion dollarë nga paketa origjinale prej 3.4 trilionë dollarësh që ata kanë ofruar si variantin demokrat. Ata i kërkuan Shtëpisë së Bardhë të dyfishojë propozimin e saj prej 1 trilion dollarësh për ta çuar paketën në të paktën 2 trilionë dollarë, por administrata nuk ka pranuar.

Sekretari i Thesarit tha se administrata Trump është e gatshme të shpenzojë më shumë fonde, por “jo sasi të pakufizuara parash pa kuptim”.

Zoti Mnuchin tha se dy palët kanë “rënë dakord për t’u ofruar bizneseve që janë goditur më rëndë ndihma të reja,” duke ndarë çeqe ndihmëse prej 1200 dollarësh për pjesën më të madhe të amerikanëve të rritur, duke mbështetur me fonde shkollat që të arrijnë të rihapen pa rrezik për nxënësit e personelin, si dhe mbështetje me fonde për spitalet si dhe për kompanitë që po punojnë për të zhvilluar një vaksinë kundër koronavirusit.

Një ndër pikat e fërkimit mbetet ndihma për qeveritë lokale, që Presidenti e sulmoi duke e cilësuar si “fonde për të shpëtuar” distrikte që drejtohen nga demokratët e opozitës. Zonja Pelosi dhe zoti Schumer thanë se shtetet dhe bashkitë e goditura nga pandemia kanë nevojë në total 1 trilion dollarë.

LEXO EDHE:  Zjarr në Velipojë, digjet një shtëpi dhe një sipërfaqe tokë“Kemi parashikuar fonde për të ndihmuar qeveritë lokale, por nuk do të japim 1 trilion dollarë. Nuk është zgjidhje e arsyeshme,” tha Sekretari Mnuchin.

LEXO EDHE:  Aksident tragjik në Spanjë/ Humbin jetën 14 studentë

Sekretari i Thesarit i bëri thirrje Kongresit të miratojë paketën, ndërkohë që mund të vazhdojnë më pas debatet për elementë të veçantë të paketës. Por demlokratët nuk duan negociata dhe debate për zëra të veçantë të paketës.

Sekretari Mnuchin nuk pranoi të spekulonte kur mund të rifillojnë negociatat.

Zoti Mnuchin tha se presidenti e pa të nevojshme të hidhej në veprim dhe nënshkroi urdhrat ekzekutivë, pasi negociatat dështuan.

Në intervista të dielën, zoti Schumer dhe zonja Pelosi kritikuan propozimin e Shtëpisë së Bardhë si shumë të kufizuar për nevojat aktuale të amerikanëve të pushuar nga puna si rezultat i koronavirusit. Zonja Pelosi tha se veprimet e presidentit ishin jo-kushtetuese sepse vetëm Kongresi dhe jo presidenti, ka të drejtën e miratimit të akteve për shpenzime buxhetore.

Demokratët u përpoqën gjatë negociatave të pasuksesshme të zgjasnin ndihmën e papunësisë prej 600 dollarësh në javë deri në fund të vitit. Presidenti e uli këtë shifër në 400 dollarë në javë dhe tha se shtetet individuale duhet t’u paguajnë personave që përmbushin kriteret 100 dollarë nga kjo shumë.

Presidenti gjithashtu ka pezulluar deri në fund të vitit taksën e të ardhurave prej 7.65% për ata që marrin rrogë më të vogël se 100 mijë dollarë në vit. Amerikanët e papunë nuk përfitojnë pasi aktualisht nuk marrin rrogë. Taksat shërbejnë për të mbështetur fondin e pensioneve dhe të kujdesit shëndetësor për amerikanët e moshuar. Këto pagesa shtyhen për të ardhmen, nëse Kongresi nuk miraton një akt legjislativ për t’i falur taksat.

Presidenti Trump tha se po zgjat mbrojtjen ligjore për qeraxhinjtë që rrezikojnë të dëbohen pasi nuk kanë paguar qeranë. Po ashtu presidenti u dha kohë shtesë amerikanëve për të shlyer pagesat e borxhit studentor, duke e mbajtur në 0% interesin për kredi studentore të dhëna nga qeveria federale.

Pandemia vazhdon të përhapet në Shtetet e Bashkuara. Aktualisht numërohen në total mbi 5 milionë raste të konfirmuara me koronavirus, ndërsa sëmundja ka shkaktuar mbi 163 mijë viktima. Në të dyja këto kategori, Shtetet e Bashkuara renditen të parat në botë./ VOA

LEXO TE PLOTE

Bota

Arrestimi i manjatit të mediave në Hong Kong/ Pompeo shpreh shqetësim

Publikuar

-

Nga

Arrestimi i manjatit të mediave në Hong Kong/ Pompeo shpreh shqetësim

Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo tha të hënën se ishte “thellësisht i shqetësuar” nga njoftimet për arrestimin e manjatit të mediave në Hong Kong Jimmy Lai “në bazë të ligjeve të ashpra të Hong Kongut për Sigurinë Kombëtare.”

Jimmy Lai u bë të hënën personaliteti më i njohur i arrestuar deri tani në Hong Kong në bazë të një ligji të ri të sigurisë kombëtare.

Ai u ndalua nën dyshimet për bashkëpunim të fshehtë me shtetet e huaja ndërkohë që rreth 200 policë kontrolluan zyrat e gazetës së tij Apple Daily.

“Kjo është një tjetër provë se Partia Komuniste Kineze ia ka hequr liritë Hong Kongut dhe ka gërryer të drejtat e banorëve të tij,” shkruante sekretari Pompeo në një postim në Twitter.Lai me origjinë nga Kina, i cili hyri fshehurazi në koloninë e atëhershme britanike të Hong Kongut me një varkë peshkimi kur ishte 12-vjeç, ka qenë një nga aktivistët më të spikatur të demokracisë në qytetin që tani qeveriset nga Kina si dhe një kritik i ashpër i Pekinit.

LEXO EDHE:  “Për një Vit të Ri me fat”/ Traditat “fatsjellëse” nëpër botë

LEXO EDHE:  Zjarr në Velipojë, digjet një shtëpi dhe një sipërfaqe tokë

Arrestimi i tij vjen në klimën e masave të Pekinit kundër opozitës pro demokracisë në Hong Kong dhe i shton më tej shqetësimet për fatin e medias dhe liritë e tjera të premtuara kur Hong Kongu iu rikthye Kinës në vitin 1997.

Kina e vendosi ligjin e ri gjithëpërfshirës të sigurisë në Hong Kong më 30 qershor, një akt që u dënua nga vendet perëndimore./ VOA

LEXO TE PLOTE