Connect with Us

Nga Ben Andoni/ Shmangia e Berishës dhe si po funksionon dyshja Rama-Basha

Politikë

Nga Ben Andoni/ Shmangia e Berishës dhe si po funksionon dyshja Rama-Basha

Publikuar

-

Kush do ta merrte të mirëqenë këtë frazë, atëherë do të mendonte se kjo përbën një absurd. Por, fakti po tregon se njeriu që ka marrë përsipër të drejtojë opozitën shqiptare jo vetëm nuk e përball dot këtë detyrë, por më shumë se kaq po shkatërron funksionet demokratike, pikërisht duke shmangur Berishën dhe duke i shërbyer indirekt Ramës. Është e vërtetë se në një demokraci, opozita jo vetëm duhet të tolerohet si kushtetuese, por duhet të mbahet me çdo kusht. Kurthi i Ramës me zhbërjen e saj ishte i dukshëm po aq sa edhe aksioni “i papritur” i PD-së me lënien e mandateve, që para së gjithash la me gojë hapur vetë elektoratin e saj. Qysh atëherë, vendi është futur në një qerthull problematik, që i shkon më shumë kaosit që po krijon ekzekutivi në çdo hap, i dalë më së shumti nga zgjedhjet personale të kryeministrit, sesa PS-së me vendimet e saj.

Që të thuhet se kryeministri dhe kryetari i opozitës nuk i dinë parimet e demokracisë, kjo nuk do besohej, porse nga mënyra sesi veprojnë duken hapur se të dy personazhet funksionojnë në shërbim të njëri-tjetrit. I vetmi rezultat pozitiv i kësaj marrëdhënie, që i ka shërbyer paq kryetarit të opozitës, është sfumimi i liderit historik të PD-së. Fillimisht prej moshës, kurse e dyta prej konjukturave që Rama-Basha kanë bërë në historinë tonë politike të viteve të fundit. Ndërkohë, gjuha “e fortë” e Berishës është zëvendësuar nga apatia dhe patetizmi i madh i zëvendësit të tij, që Rama i ka dhënë një shtysë me çmontimin moral. Basha është nxjerrë në minutat e fundit nga qerthulli i çadrës së vitit 2017 me një marrëveshje, e cila i kushtoi humbjen e pritur të zgjedhjeve, por që i dha për pak muaj shijen e pushtetit me dhënien e ministrive kryesore dhe amnezinë e gjatë.

Qeveritë demokratike i kushtojnë respekt të vazhdueshëm opozitës dhe bëjnë çmos që ato të mos dalin nga sistemi. Mbi të gjitha, një nga parimet themelore të demokracisë është dhe do të mbetet “fituesit as nuk duhet edhe as nuk bën t’i marrë të gjitha”, fakt që do të thotë se ‘tepsia’ dhe ‘timoni’ i Ramës duhet të kishte vend edhe për opozitën, që këtë makinë të madhe të pushtetit të sotëm të mos e çonte në zgrip.

Sistemet demokratike, duan apo jo Rama dhe Basha funksionojnë dhe ekzistojnë me kontrolle dhe ekuilibra. Për të rritur efikasitetin u duhet të mbështeten në transparencë të vazhdueshme, përgjegjësi të madhe, konstruktivitet dhe mbi të gjitha dhënie llogarie konstante. Nga ana e tij, Basha duhet ta ketë mësuar mirë se organi legjislativ është institucioni suprem jo vetëm për sigurimin e këtyre kontrolleve dhe ekuilibrave, por edhe nga cilësia e kritikave konstruktive, gjë që kanë munguar e janë zëvendësuar me sharje pafund. Demokracitë janë reale dhe të besueshme kur ato përballen me kundërshtimin konstruktiv. Të dy dështuan dhe ja ku jemi sot…

Walter Lippman, gazetari i njohur amerikan, mbajtësi i disa Pulitzer që nxori togfjalëshin: “Lufta e Ftohtë”, pohonte dikur se: “Në një demokraci, opozita nuk tolerohet vetëm si kushtetuese, por duhet të mbahet sepse është e domosdoshme”. Me këtë logjikë shumë faje mund të rëndojnë mbi Ramën, por historia e opozitës nën kryetarin e saj të fundit ka treguar se demokracia fut ujë bash edhe në Tendën e Bashës.

Po t’i kthehemi historisë së PD-së, duket se të vetme zgjedhje të drejta në PD janë bërë ato për kryetarët e degëve në vitin 2014, por që një vit më pas, pas zgjedhjeve lokale do të ktheheshin në origjinë me prishjen e zgjedhjeve të personazheve që kishin integritet. Për muaj e vite më pas, qytetet kryesore vuajtën paradokset e zgjedhjeve të brendshme, pasi u afruan personazhe pa emër dhe mbi të gjitha u tregua realisht kompleksi i madh që kishte e ka me garën kryetari i opozitës. Rama nuk mund të gjente partner më të mirë dhe kaq afër vetes. Të dy, sot, liderët më të njohur të vendit kanë shkatërruar demokracitë e brendshme të partive, ku përballë kemi grupe mirëfilli memece militantësh. Te PS-ja vetëm pëshpëritet plot pakënaqësi para emërimeve në Ekzekutiv të emrave pa asnjë lloj kontributi, kurse te PD-ja i vihet pas një njeriu që të trullosë me një propagandë boshe ashtu si bëri në ditët e fundit, teksa nga Holanda jepte kurajë për stafin e pafat që mbronte në formë donkishoteske institucionet lokale, që sot ndërruan lidershipin. Kushdo e kujton qartë: se Nuk do kishte zgjedhje më 30 qershor, nuk do lëshoheshin bashkitë (në fakt vetëm bashkitë, ku ishin PD dhe LSI), Rama do të binte që më 16 shkurt… dhe na mbështesin plot 85%!

LEXO EDHE:  Socialistët mbledhin sot kryesinë/ Pikat që pritet të diskutohen

Në të gjithë këtë qerthull, ku propaganda Rama-Basha me dy kahet e saj i shërben plotësimit të njëra-tjetrës, nuk ka më vend për Berishën, që po dorëzon qetësisht armët, fillimisht me zhgënjimin e madh të mëkëmbësit të tij dhe humbjen e terrenit; e dyta nga përballja e moshës. Sikur, Berisha të ishte më i ri do të dinte të mobilizonte ndryshe PD-në, qoftë edhe duke braktisur gjuhën e “të fortit”, që tashmë ai vetë e kupton në fund të karrierës se është thellësisht anakronike.

Basha ka zënë rrënjë për fatin e keq në enturazhin e ri të PD-së (të katapultuarit e tij), që ndihen jo pak e lodhur me akrobacitë e një njeriu, që kinse nuk njeh lojën demokratike, duke mbajtur një status quo që i përshtatet mospërgatitjes së tij reale për pushtet. Lulzim Basha realisht nuk është i përgatitur të drejtojë Ekzekutivin shqiptar dhe kjo i shërben shumë më tepër mikut-“armik” të tij, kryeministrit që gati e ka kthyer në sundim drejtimin e vendit. Dhe, jo më kot, Basha kinse nuk kuptoi se duhej të ishte pjesë e Reformave, madje duke luftuar që juristë që vlerësoheshin nga PD-ja të ishin pjesë e saj; të luante rolin konstruktiv në Reformën Territoriale, reformë e lënë tërësisht në dorë të PS; e mbi të gjitha përtej lloqeve të kontribuonin së bashku me PS-në në Reformën Zgjedhore.

Epilogu: ashtu si Rama, edhe Basha vetëm zgërdhihej kur fliste Sali Berisha në foltore, duke shkruar me këtë rast atë pakt të shmangies së tij, për të ngjitur nga ana tjetër kultin e një vizionari, pa vizione siç edhe ka mbetur sot Basha. Ndaj, Rama nuk pushon më me monologët për sukseset dhe rrugën e madhe që e pret Shqipërinë, në fakt e kërrusur deri në tokë nga hallet, problematikat e mëdha social-ekonomike dhe mbi të gjitha humbje e shpresës. Por, është vonë. Opozitës, tashmë realisht i duhet një konceptim i ri i përpjekjes së saj, por jo më me vizionarë, që i shikojnë ëndrrat njësoj si kryetari aktual i opozitës, që kënaqet me këtë gjendje mikse, ofruar nga zoti Rama. Bashkëpunimi i të dyve, që nuk kanë në fakt as konceptet bazë të demokracisë e ka futur në këtë qerthull vendin, ku nuk del dot më askush.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Vetë i fali dhe vetë qan”/ Topollaj tallet keq me Bashën

Publikuar

-

Nga

topollaj flet per bindjen

Anëtari i Bordit Drejtues të Bindjes Demokratike, Fabian Topollaj ka ironizuar kreun e PD, Lulzim Basha.

Përmes një reagimi në rrjetet sociale, Topollaj shkruan se çështja e Bashës është kthyer në një absurg Kafkian.

“Pasi kembenguli dhe arriti qe kreret e institucioneve te drejtesise te zgjidheshin me 3/5 e deputeteve, me qellim qe dhe ai te ishte pjese ne vendimarrje, dogji mandatet. Sot ankohet pse parlamenti po ploteson vakancat ne organet e reja te drejtesise. Dmth vete i fali dhe vete qan. Njesoj si puna e bashkive ne 30 qershor. Hajde gjeje po deshe.”/CNA.al

 

LEXO EDHE:  “Do prishim Teatrin”/ Vokshi ironizon Veliajn: Të lyejë me gëlqere ndonjë shkallë

LEXO EDHE:  Sulmi ndaj Boschart/ Berisha zbulon qëndrimin e opozitës

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

21 Janari i 2011-ës/ Meta shigjeton Ramën: Përdori qytetarët për të ardhur në pushtet

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta ka ngritur akuza të forta ndaj Partisë Socialiste dhe kryeministrit Edi Rama, pasi kujtoi 21 Janarin e vitit 2011, kur gjatë protestës para kryeministrisë, humbën jetën 4 persona.

Meta tha se qytetarët u përdorën nga socialistët, në mënyrë që ato të vinin në pushtet. Kreu i Shtetit deklaroi se PS nxiti dhunë dhunë për të arritur objektiva politike të pandershme dhe këtë gjë tregoi se e shikon si rrugën jo të duhur në të cilën duhet të ecë vendi.

“Sa i takon 21 janarit tjetër, sigurisht që nuk kemi asnjë arsye për t’u krenuar. Është një ngjarje që na kujton se sa tragjike është kur opozita përdor dhunën për të arritur objektiva politike të pandershme. Dhe se sa e rëndë është kur instrumentalizohen qytetarët për qëllime të tilla, sidomos kur nxiten në rrugën e dhunës.  Kjo ngjarje na kujton se duhet të heqim dorë një herë e përgjithmonë nga dhuna si një mjet i arritjes së qëllimeve politike”, theksoi presidenti në studion e “ABC News”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

KLSH nxjerr zbuluar ministrinë e Çuçit/ S’ka inspektime apo kontrolle për peshkimin, rrezikohet mbyllja e eksportit

Publikuar

-

Nga

Kontrolli i Lartë i Shtetit ka publikuar auditimin për Performancën e Ministrisë së Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural sa i përket politikave për peshkimin dhe akuakulturën.

KLSH thotë se Ministria e Bujqësisë dhe e Zhvillimit Rural “nuk ka hartuar dhe miratuar një sërë aktesh nënligjore duke dështuar në plotësimin e kuadrit ligjor të peshkimit dhe akuakulturës. Ligji i Akuakulturës i miratuar në vitin 2016 ende nuk ka gjetur zbatim si rezultat i mos miratimit të Zonave të Përcaktuara për Akuakulturë duke penguar kështu zhvillimin e këtij sektori.”

Raporti i plotë:

Kontrolli i Lartë i Shtetit në dhjetor të vitit 2019 përfundoi auditimin e performancës me temë “Performanca e MBZHR-së në Kuadër të Zbatimit të Politikave të Peshkimit dhe Akuakulturës” të ushtruar në Ministrinë e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural dhe në institucionin e varësisë Drejtorinë e Shërbimeve të Peshkimit dhe Akuakulturës. Ky auditim është miratuar nga Kryetari me Vendimin nr. 166, datë 28.12.2019.

Sektori i peshkimit dhe akuakulturës është një aktivitet i gjerë që përfshin dhe ka ndikim në një sërë çështjesh siç janë: – mbrojtja e mjedisit; – zhvillimi social – ekonomik i zonave ku ushtrohet aktiviteti apo ofrimi i produkteve të sigurta për konsumatorët. Në këtë auditim u analizua performanca e strukturave përgjegjëse lidhur me zbatimin e politikave dhe legjislacionit për peshkimin dhe akuakulturën, niveli i përmbushjes së Objektivave Specifike të Zhvillimit të vendosura në Strategjinë Kombëtare të Peshkimit 2016-2021, si dhe procesi i monitorimit-kontrollit-vëzhgimit-inspektimit të aktivitetit të peshkimit dhe akuakulturës. Në përfundim të auditimit disa nga problematikat kryesore që rezultuan paraqiten të përmbledhura në vijim.

MBZHR nuk ka hartuar dhe miratuar një sërë aktesh nënligjore duke dështuar në plotësimin e kuadrit ligjor të peshkimit dhe akuakulturës. Ligji i Akuakulturës i miratuar në vitin 2016 ende nuk ka gjetur zbatim si rezultat i mos miratimit të Zonave të Përcaktuara për Akuakulturë duke penguar kështu zhvillimin e këtij sektori.

Bashkëpunimi jo i mirë midis MBZHR-së dhe institucionit në varësi të saj DSHPA-së si dhe komunikimi i dobët midis strukturave të MBZHR-së, janë tregues direkt të mos menaxhimit efektiv të veprimtarisë së peshkimit dhe akuakulturës.

Anijet e peshkimit kryejnë aktivitet pa qenë të pajisura me pajisjen përkatëse të identifikimit dhe lokalizimit automatik kjo në kundërshtim me Ligjin nr. 64/2012 “Për peshkimin”, i ndryshuar. Si rezultat është e pamundur të kryhet vëzhgimi i aktivitetit të anijeve të peshkimit, identifikimi dhe lokalizimi i tyre automatik pasi ato nuk mund të transmetojnë automatikisht të dhënat mbi identifikimin, datën dhe orën e pozicionit, shpejtësinë dhe kursin e anijes, të dhënat mbi të gjitha sasitë për secilin lloj të zënë dhe të mbajtur në bord, etj. Mungesa e sistemit të sinjalizimit satelitor rrezikon të mbyllë eksportet e peshkut për Shqipërinë, duke e klasifikuar aktivitetin e peshkimit si të paligjshëm, pa regjistruar dhe parregulluar.

Aktiviteti i peshkimit dhe akuakulturës nuk monitorohet me inspektim dhe kontroll 24/7, si rezultat Inspektorët e Peshkimit nuk mund të kontrollojë peshkimin e paligjshëm, të paregjistruar dhe të pa raportuar. Inspektorati i Peshkimit nuk ka burime njerëzore të mjaftueshme dhe mjete logjistike të përshtatshme e bashkëkohore për të inspektuar të gjithë vijën bregdetare që ka vendi ynë, sipërfaqen e ujërave të brendshme dhe zinxhirin e aktivitetit të peshkimit dhe akuakulturës (inspektim në det, në port, në pikat e grumbullimit dhe tregtimit të produkteve peshkore). Mos prania e inspektorëve në momentin e kthimit të anijeve të peshkimit është një tjetër problem që nxit shkelje të tjera të legjislacionit të peshkimit.

LEXO EDHE:  Kulluri u nxjerr “bojën” Ramës dhe Bashës/ Janë shërbëtorë të të njëjtës skemë

LEXO EDHE:  Erjon Braçe: Zgjedhjet në universitete, as të lira dhe as demokratike

Portet e peshkimit të vendit tonë menaxhohen në mënyrë jo efektive dhe kanë probleme të dukshme në infrastrukturë. Asnjë nga katër portet e peshkimit nuk ka kapacitet e duhura ankoruese për të gjithë flotën e peshkimit. Këto hapësira zvogëlohen edhe më shumë duke marrë parasysh anijet e zhytyra (portet e peshkimit Vlorë dhe Shëngjin), zënien e hapësirave të ankorimit nga mjetet private turistike (porti i peshkimit VLorë) apo mungesën e bankinave ankoruese. Asnjë nga katër portet e peshkimit nuk ka kantier për riparimin e anijeve të peshkimit (as në portin e ri të peshkimit Durrës i bërë funksional në janar të vitit 2019). Peshkatarët duhet të gjejnë në mënyrë individuale mundësitë e riparimit dhe kjo përbën një problem madhor për zotëruesit e mjeteve të peshkimit duke pasur parasysh moshën e vjetër që ka flota jonë e peshkimit (mosha e flotës 40 vjeçare krahasuar me mesataren e BE-së prej 21 vjeçare) dhe kostot që ka për peshkatarët riparimi i tyre. Të gjitha portet e peshkimit kanë probleme në furnizimin me ujë dhe energji elektrike. Në portin e peshkimit Vlorë një pjesë e konsiderueshme e hapësirave është e zënë me mjetet e sekuestruara nga Policia Rrugore.

Ekonomitë e rritjes së rasatit të Koranit në Lin dhe Krapit në Zvezdë nuk furnizohen mjaftueshëm me ujë dhe cilësia e tij nuk është në parametrat e duhura. Ekonomia e Linit nuk ka një mol i cili do të ndihmonte për të rritur efektivitetin e procesit të hedhjes së rasatit në liqen. Ekonomia e Zvezdës nuk punon me kapacitet të plotë pasi nuk arrin të furnizohet mjaftueshë me ujë.

Qendra e Grumbullimit dhe Depurimit të Midhjes Sarandë nuk siguron që e gjithë sasia e prodhuar e midhjeve të kalojë në qendër për çertifikim, etiketim apo depurim sipas klasifikimit, pra sasia e midhjeve të hedhura në treg nuk klasifikohet dhe çertifikohet nga kjo qendër sipas kërkesave ligjore. Konsumatorët konsumojnë midhje pa asnjë kontroll.

Si përfundim, masat e marra nga MBZHR në vitet 2016-2018 për menaxhimin e aktivitetit të peshkimit dhe akuakulturës nuk kanë qenë të mjaftueshme. Mos zbatimi i “Objektivave Specifikë Zhvillimorë” të Strategjisë Kombëtare të Peshkimit ka bërë që politikat e ndërmarra nga qeveria për këtë sektor të mos jenë efektive në drejtim të garantimit me cilësi të aktivitetit të peshkimit dhe akuakulturës.

Në Vendimin e Kryetarit të KLSH-së për auditimin e performancës “Performanca e MBZHR-së në kuadër të zbatimit të Politikave të Peshkimit dhe Akuakulturës” janë dhënë 43 rekomandime për Ministrinë e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural dhe për Drejtorinë e Shërbimeve të Peshkimit dhe Akuakulturës. Këto rekomandime synojnë reduktimin e problemeve të ngritura në këtë auditim dhe përmirësimin në tërësi të situatës aktuale të aktivitetit të peshkimit dhe akuakulturës. Rekomandimet kryesore kanë konsistuar në plotësimin e kuadrit ligjor të peshkimit dhe akuakulturës, riorganizimin e duhur strukturor të MBZHR-së në përputhje me Strategjinë Kombëtare të Peshkimit, mbulimin me inspektim të të gjithë zinxhirit të aktivitetit të peshkimit dhe sigurimin e mjeteve logjistike në dispozicion të inspektorëve të peshkimit si dhe përmirësimin e infrastrukturës së përgjithshme të porteve të peshkimit dhe ekonomive të akuakulturës.

 

LEXO TE PLOTE