Connect with Us

Memoriali turk në Tiranë/ Apltekin i mbyll gojën Bashës

Politikë

Memoriali turk në Tiranë/ Apltekin i mbyll gojën Bashës

Publikuar

-

Në Tiranë është ngritur një memorial për viktimat që kanë lidhje me grusht-shtetit të 15 korrikut 2016, në Turqi.

E gjithë është bërë në heshtje, me miratimin e Qeverisë dhe zbatimin e  Bashkisë së Tiranës.

Vendosja e memorialit në Tiranë është bërë i njohur për publikun vetëm pas një marshimi që ndodhi të enjten në Tiranë, i nisur nga sheshi “Nënë Tereza” dhe ka vazhduar në kodrat e Liqenit, ku është vendosur memoriali.

Reagimet kanë qenë të ashpra, madje debati është përshkallëzuar deri në rrjetet sociale, ku qytetarët i janë përveshur kryeministrit Edi rama dhe kryebashkiakut të Tiranës Erion Veliaj.

Përballë reagimeve të ashpra, të cilët e quajnë turp vendosjen e memorialit turk në Tiranë, Rama dhe Veliaj heshtin.

Ekim Alptekin

Në të njëjtën linjë po qëndron edhe kreu i PD -së Lulzim Basha.

Heshtja e tij është e turpshme, ose të dalë e të flasë hapur ose njerëzit duhet të dinë se cili është pozicioni i tij.

Basha është kthyer në memec për skandalin e radhës të prodhuar nga Qeveria dhe Bashkia, të cilët kanë lejuar ndërtimin e një memorali skandaloz.

Kjo është njësoj si në Turqi, të kishte memorial për viktimat e grushtit të shtetit në Greqi në vitin 74.

LEXO EDHE:  Rudina Hajdari kundër Bashës/ “Do vazhdoj të jem në Parlament”

Për, këtë rast minimalisht PD, duhet të mbajë një qëndrim si dhe duhet të sqarojë pozicionin e saj.

Lulzim Basha duhej të fliste, por në fakt, delegoi ish kreun e departamentit të marrëdhënieve me jashtë, Kreshnik Çollakun.

Luli duhet të thotë është pro apo kundër këtij memoriali, megjithëse mesazhin e tij e ka dhënë nëpërmjet vartësit.

Basha nuk ka pse të fshihet, mund të dalë, të flasë hapur dhe të na tregojë lidhjet me Erdoganin.

Mos vallë është Ekim Alptekini, njeriu i hetuar nga FBI për disa punë të pista të Erdoganit në SHBA, ku me shumë gjasa është përfshirë edhe Basha?

Akti i Bashës është dhe më i tuprshëm se ai i Ramës dhe Veliajt. Luli e miraton me heshtjen e tij, duke u sjellë sërish si një dylber i vogël i haremit të sulltanit Erdogan./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Basha ngushëllon familjen e Xhevdet Ferrit/ PD e nderuar që e ka pasur deputet

Publikuar

-

Nga

Ndarja e parakohshme nga jeta e Xhevdet Ferrit, ka tronditur sot të gjithë shqiptarët, pasi ai cilësohej si një nga ikonat e kinematografisë së viteve ’80.

Për këtë humbje ka reaguar edhe kryetari i opozitës Lulzim Basha, i cili thotë se Xhevdeti ishte një luftëtar i palodhur për mbijetesën e filmit shqiptar, gjatë viteve të tranzicionit.

“40 vjet në skenë e shndërruan Xhevdet Ferrin në një simbol të artit shqiptar, në një kontributor të palodhur të artit të mirë që bënte bashkë Durrësin e Tiranën, provincën e metropolin, në një kontributor të atij arti që aq shumë u duhet shqiptarëve në rrugën e vështirë drejt lartësimit të dinjitetit njerëzor”, shprehet Basha.

Lideri i demokratëve kujton aktivizimin e Ferrit, pas vitit 1990, në procesin e vështirë të reformimit të institucioneve kryesore kombëtare që merreshin me prodhimin e filmit

Ai e cilëson aktorin si shembullin e një personaliteti që mund të ecë në rrugën e vështirë dhe shpesh të pashkelur të administrimit të artit, si një e mirë publike dhe kombëtare.

Gjithashtu lideri i demokratëve përmend edhe angazhimin e Xhevdet Ferrit në Partinë Demokratike, pasi gjatë viteve 1996 – 1998 ka qenë deputet i kësaj force politike në Kuvendin popullor.

LEXO EDHE:  Artan Fuga rrëfen takimin me Bashën/Çfarë i sugjerova

LEXO EDHE:  Tiranë/ Vrasje nga pakujdesia, arrestohet autori

“Në krye të Qendrës Kombëtare të Kinematografisë, në krye të Teatrit Kombëtar, por kryesisht si themelues dhe drejtues i parë i Shoqatës së Kineastëve Shqiptarë, Xhevdet Ferri shërbeu si udhërrëfyes i ndryshimit, edhe për një brez të ri kineastësh, të cilët gjendeshin në kushtet e vështira të tranzicionit të kësaj industrie.

Partia Demokratike ka qenë e nderuar që ka pasur në radhët e saj si deputet për një legjislaturë të Kuvendit të Shqipërisë, artistin Xhevdet Ferri.

Humbja e tij, për çdo anëtar të PD dhe për çdo dashamirës të artit shqiptar, është e pazëvendësueshme.

Me mendje dhe lutje jam sot pranë bashkëshortes, vajzës dhe të gjithë familjarëve në këtë ditë të dhimbjes së thellë dhe ngushëllohem se trashëgimia e Xhevdet Ferrit në teatër dhe kinematografi është burim frymëzimi për çdo artist të ri, si dhe për çdo qytetar që angazhohet për një shoqëri që e do artin dhe që lufton për kinemanë kombëtare. U prehtë në paqe!”, thekson Basha./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Tryeza për Reformën Zgjedhore/ PD publikon qëndrimin e mbajtur në Këshillin Politik

Publikuar

-

Nga

Partia Demokratike ka publikuar qëndrimin që opozita e bashkuar ka mbajtur gjatë mbledhjes së sotme të Këshillit Politik, i cili diskutoi mbi Reformën Zgjedhore.

PD kërkon që diskutimet mbi Reformën Zgjedhore të jenë transparente, gjithëpërfshirëse dhe publike. Ata thonë se produkti i dakordësuar, duhet të miratohet pa ndryshime në Komisionin e Reformës Zgjedhore dhe në Seancë Plenare.

“Diskutimi për Reformën Zgjedhore duhet të kryhet sipas një rendi përparësish, me qëllim zgjidhjen e problematikave që kërkojnë vullnet politik për të garantuar zgjedhjet demokratike dhe qeverisjen përfaqësuese dhe kushtetuese dh,e më pas, me zgjidhjen e çështjeve me karakter teknik”, thuhet më tej në reagimin e demokratëve.

Sipas tyre, rekomandimet prioritare të raporteve të OSBE-ODIHR, që mbulojnë çështje themelore për standardet e zgjedhjeve janë shitblerja e votës, mosndëshkimi i krimeve zgjedhore, presioni mbi zgjedhësit, presioni mbi administratën, abuzimi me burimet shtetërore, liria e votës dhe sekreti i votës.

PD deklaron se përfshirja e krimit të organizuar në zgjedhje, sjellja politike e Policisë së Shtetit në zgjedhje, ngadalësimi i veprimit të Dekriminalizimit, cilësia e përfaqësimit dhe kandidatëve, mosekzistenca e gjykatave me rol në zgjedhje, rinovimi i kartave të identitetit dhe listat e zgjedhësve si pasojë e dështimit të zbatimit të sistemit të adresave‎ dhe mirëmbajtjes së sistemit të gjendjes civile, cënojnë procesin zgjedhor.

Në të gjitha këto problematika, sipas demokratëve, e përbashkëta qëndron në mosveprimin nga ana e autoriteteve për të përmbushur detyrime ligjore pozitive ‎ose veprime në shkelje të ligjit që dëmtojnë zgjedhjet.

Problematikat, thonë demokratët nuk kanë nevojë për reformim ligjor, por për vullnet politik dhe zgjidhje me karakter politik.

Opozita e Bashkuar është angazhuar për të diskutuar një reformë për ligjin e partive politike, përfshirë transparencën e financimit të tyre dhe fushatave zgjedhore, vendimmarrjen demokratike brenda partive politike, si dhe një sistem zgjedhor që u jep mundësi qytetarëve të shprehen për përfaqësuesit e tyre dhe një reformë kushtetuese që synon forcimin e llogaridhënies dhe kontrollit ndaj pushtetit.

LEXO EDHE:  Foto-Fakte nga protesta/ Basha me Monikën sot është më pak se Basha dje  

LEXO EDHE:  Basha në konferencë të jashtëzakonshme/ Edi Rama është njeri i dështuar

“Opozita e Bashkuar mbështet qëndrimin e Misionit të OSBE-ODIHR se “Kuadri ligjor aktual mund të ofronte një bazë të shëndoshë për zgjedhje demokratike, nëse do të zbatohej në mënyrë të paanshme dhe me një vullnet të sinqertë politik”. Për pasojë, organet e zbatimit të ligjit duhet të hetojnë në mënyrë të plotë, të menjëhershme dhe transparente çdo akuzë për shkelje zgjedhore: shitblerja e votës; presioni mbi zgjedhësit në administratë publike; abuzimi me burimet njerëzore dhe financiare shtetërore, pra mos ndarja e shtetit nga partia në pushtet; cënimi i sekretit dhe lirisë së votës; manipulimi dhe falsifikimi i rezultatit. Ky është tashmë edhe një nga kushtet e Bundestagut për nisjen e bisedimeve të anëtarësimit të Shqipërisë në Bashkimin Europian. Për këtë arsye, nevojiten garanci shtesë shtetërore për barazi të subjekteve zgjedhore dhe zhvillimin e zgjedhjeve demokratike që garantojnë ushtrimin efektiv të së drejtës kushtetuese për të zgjedhur dhe për t’u zgjedhur”, thuhet në qëndrimin e PD.

Partia më e madhe opozitare, thekson se duhet vullnet politik dhe një mekanizëm konkret të zbatueshëm për të realizuar ndarjen e plotë të politikës nga krimi. Kjo pasi:“kapja e shtetit nga krimi përmes përfshirjes së individëve me rekorde kriminale apo me lidhje me krimin e organizuar, në Kuvend, në Qeveri, në pushtetin vendor, në funksione të larta apo funksione kyçe të administratës publike dhe organeve ligjzbatuese, përbën një kërcënim të rëndë për integritetin dhe funksionimin e demokracisë dhe institucioneve demokratike dhe për vetë Sigurinë Kombëtare”, thekson PD./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Luli e dredh pas “kryqëzimit” që i bënë militantët

Publikuar

-

Nga

Janë bërë gati 48 orë dhe ndoshta diçka më shumë nga koha kur Lulzim Basha çoi ekipin e tij të ulej me Damian Gjiknurin në Komisionin e Reformës Zgjedhore për të krijuar më pas një Këshill Politik si shpëtim për gjoja atë që quante ai mosnjohjen e Parlamentit, kryeministrit Rama dhe atyre që kanë vjedhur votat. Për më shumë se një vit Lulzim Basha kishte tërhequr zvarrë në rrugë demokratët, treqind prej të cilëve i la burgjeve dhe tha se Edi Rama kishte rënë e se qeveri me Ramën nuk kishte më, theksoi fort se nuk do ulej me të në tavolinë…

Por, po ashtu, Basha tha edhe se nuk do ulej me Gjiknurin, me hajdutin e votave, e megjithatë e hengri llafin e si pa gjë të keq  shkoi e u ul dhe bëri pazar me ta. Bëri edhe Këshill Politik po në pazar me Damian Gjiknurin dhe Edi Ramën.

Pas këtyre “xhavhireve” të Kryetarit i menjëhershëm ka qenë reagimi i militantëve të Partisë Demokratike dhe demokratëve, e atyre që janë pesha më e rëndësishme e asaj partie, të cilët për të disatën herë rradhazi u ndien të tradhtuar nga Lulzim Basha.

Në 2017 i tradhtoi, i la në rrugë, bëri marrëveshje me Ramën për të hyrë në një qeveri me të pastaj tre muaj në çadër, kurse së fundmi, pas një viti ai shkoi dhe u ul sërish me Damian Gjiknurin dhe ra në kunsensus me kryeministrin e vendit.
Asnjë presion nga ndërkombëtarët, thjesht dhe vetëm pazar radhe, zgjidhja e një Këshilli gjoja politik që do të dilte mbi vendimet e parlamentit megjithëse parlamenti është aty, deputetët paguhen, Edi Rama ka mazhorancën kushtetuese dhe 61 kryetarë bashkie si dhuratë nga Lulzim Basha për kryeministrin Edi Rama.

Pasi bëri marrëveshjen e tij, Lulzim Basha është sulmuar ashpër në rrjetet sociale por dhe drejtpërdrejt edhe nga gazetarët besnikë të PD nëpërmjet portaleve, shënimeve në rrjete sociale, opinioneve por edhe pyetjeve që iu bënë dje në konferencë për shtyp.

Dje për herë të parë Bashën e pamë të nervozuar, të nxirë, të tensionuar dhe që nuk dinte çfarë të thoshte më parë, aq sa të gjithë kritikët e tij dhe të gjithë militanëtët që e quanin tradhtar që kishte bërë një marrëveshje pa marrë asnjë vendim kryesia, pa u konsultuar me asnjë strukturë të partisë, por ashtu sic kishte djegur mandatet i vetëm ishte kthyer në krahët e Edi Ramës, ai i kishte shpallur të gjithë armiq, të gjithë militantët të gjithë kritikët, të gjithë ata që i kishin thënë se i kishte shitur sërish, që i kishte hedhur tej dhe vetë kishte shkuar dhe ishte hedhur në prehrin e Edi Ramës.

LEXO EDHE:  Basha në konferencë të jashtëzakonshme/ Edi Rama është njeri i dështuar

LEXO EDHE:  Video-Seks në grup në hotel/Si u kap banda e prostitucionit në Tiranë

I ndodhur përballë këtij fakti dhe një cunami të vërtetë akuzash nga strukturat e bazës së Partisë Demokratike, nga drejtues të lartë të saj, përfshi këtu edhe heshtjen e Sali Berishës, Lulzim Basha dje u shfaq nervoz, ndërsa sot e drodhi sërish, pasi e pa se nuk do të shpëtonte lehtësisht këtë herë nga tradhtia e tij, nga krimi i tij politik, Basha sot e drodhi doli publikisht dhe tha se zgjedhje me Edi Ramën nuk ka dhe se Damian Gjiknuri do të jetë në burg ashtu sikundër tha dhe dje.
Por, Damiani do të shkonte në burg ditën kur të vinte PD në pushtet, kështu tha dje, ndërsa sot tha se Edi Rama nuk duhet të jetë kryeministër dhe zgjedhjet do t’i kemi pa Ramën kryeministër.

Në fakt ai ka pranuar, marrëveshjen e ka bërë dhe na tha se do të kishim edhe zgjedhje të parakohshme, pra Luli nuk po bën gjë tjetër thjesht po e dredh. Luli është tek varianti “dridhe Like nga halli” , s’ ka ç’ të bëjë, s’ka çfarë të thotë tjetër po përpiqet të mashtrojë demokratët, asgjë më shumë sesa kaq. Në fakt nga ana tjetër kemi dhe reagimin e qetë të qeverisë por Luli nuk bën gje tjetër thjesht dhe vetëm gënjen dhe mashtron duke deklaruar se do ta futë Damianin në burg dhe do të kemi zgjedhje pa Edi Ramën. Gjithësesi në finale ai që humb është vetëm Lulzim Basha dhe gënjeshtrat e tij, nervozizmi i tij tregon gjithçka.

Ai tashmë ka marrë fund më keq sesa kryeministri i vendit që është dhe aleati dhe shpëtimtari i ti. Të dy në shtrat shkojnë mjaft mirë./CNA.al

LEXO TE PLOTE