Connect with Us

Karburant pa akcizë në treg/ 41 milion lekë detyrimi për të paguar

Sociale

Karburant pa akcizë në treg/ 41 milion lekë detyrimi për të paguar

Publikuar

-

Strukturat e Administratës Doganore gjatë ushtrimit të kontrolleve në zbatim të planit operacional, i fokusuar tek sektori hidrokarbur dhe produktet e akcizës, konstatuan mungesë të një sasie të madhe të produktit të benzines, në magazinat fiskale të Porto Romanos.

Gjatë një inspektimi të Ministres së Financave dhe Ekonomisë, Anila Denaj dhe Drejtorit të Përgjithshëm të Doganave, Arlind Gjokuta, në këto magazina, është bërë e ditur, rezultati i kontrollit mbi një subjekt, ndër më kryesorët në tregun vendas.

Gjatë kontrollit të kryer ka rezultuar se ka pasur mangësi në deklarimin në depozitë me rreth 233 mijë litra benzinë. Vlera e munguar nga kjo shkelje dhe penaliteti që iu vendos subjektit është rreth 41 milionë lekë.

Drejtori i Përgjithshëm i Dogana z.Arlind Gjokuta tha se kjo është shkelje për herë të pare dhe për këtë arsye penaliteti që aplikohet është 1-fish mbi vlerën e detyrimit. Në rast përsëritje do të jetë 3-fish dhe për herë të tretë shkon deri në 5-fish të detyrimit dhe revokim të autorizimit për ushtrimin e veprimtarisë.

“Kjo është një nga pjesët e procesit që ne po kryejmë në bashkëpunim edhe me institucionet e tjera, me Drejtorinë e Përgjithshme të Tatimeve dhe Inspektoriatin Shtetëror Teknik dhe Industrial. Ajo që po mundohemi të bëjmë është inventarizimi fizik i të gjithë gjendjes në magazinat fiskale. Krahasimi i gjendjes me sistemin, me deklarimet që kemi në sistem dhe më pas kryqëzimi i informacionit me të gjitha faturat e shitjes dhe me Drejtorinë e Përgjithshme të Tatimeve, për të kuptuar që nga momenti i importit dhe deri në pikën fundore gjithë informacioni është i përcjellë saktë dhe gjithë produkti është i fiskalizuar dhe i pasqyruar drejt kundrejt detyrimeve doganore fiskale ndaj shtetit”, tha z.Gjokuta.

LEXO EDHE:  E quajti ‘Madam Falimenti’/ Anila Denaj i përgjigjet Berishës

Në muajin gusht fokusi i kontrolleve do të jetë sektori i produkteve të akcizës, duke filluar nga karburanti, pijet alkoolike, kafeja,etj. Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, znj.Anila Denaj theksoi se po bëhet një analizë e plotë me qëllim evidentimin e çdo shkeljeje.

“Ne do të monitorojmë çdo veprimtari ekonomike, në mënyrë që të kuptojmë deri në fund masën e evazionit dhe arritjen e objektivave për ta luftuar atë. Në Porto Romano jemi duke analizuar të gjitha pikat e magazinave doganore për të gjitha subjektet që kanë vendndodhje të depozitave. Gjithashtu do të zhvendosemi edhe në Fier, si dhe në çdo pike ku ka magazinë doganore. Kjo jo vetëm për karburantin, por edhe për produktet e tjera të akcizës”.

Ministrja Denaj i bëri apel bizneseve të vlerësojnë dhe të deklarojnë në mënyrë të plotë produktet që tregtojnë. Qëllimi i administratës fiskale nuk është ndëshkimi, por ndërgjegjësimi i subjekteve për të zbatuar me korrektësi legjislacionin fiskal në fuqi./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

“Lutemi për ata njerëz”, ish-deputeti i PD: T’i qëndrojmë në krah Turqisë

Publikuar

-

Nga

Ish deputeti i PD, Tritan Shehu ka reaguar pas tërmetit të fuqishëm që shkundi Turqinë mbrëmjen e sotme.

Teksa shpreson që mos të ketë të lënduar në njerëz, Shehu thekson se populli shqiptar duhet t’i qëndrojë Turiqisë në krah.

“Tërmet i fuqishem në pjesën Lindore të Turqisë.
Të shpresojmë për sa më pak dëme e të lënduar, duke shprehur të gjithë solidaritetin tonë me atë vend e popull mik. Ashtu si Turqia na qendroi pranë në fatkeqësine tonë të dhjetorit, ashtu dhe ne, me çfarë mundemi duhet tu qendrojmë në krah. Lutemi për atë vend e për ata njerëz.”, shkruan Shehu./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Ministrja spanjolle: Po punojmë për të ardhmen e përbashkët të turizmit

Publikuar

-

Nga

Në Konferencën Ndërkombëtare të Turizmit, Ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi zhvilloi një takim me Ministren e Industrisë, Tregjeve dhe Turizmit, Maria Reyes Maroto, e cila theksoi se Spanja po punon shumë për të ardhmen e turizmit. Ata janë duke  përgatitur një strategji të përbashkët me të gjithë vendet e Europës, ku bënë pjesë dhe vendi ynë.

Maroto theksoi se për Spanjën turizmi është shumë primar.  Sipas statistikave të ministrisë që Maroto drejton të punësuarit në këtë sektor rriten mesatarisht me 3.2 për qind nga viti në vit duke arritur në dhjetorin e fundit në mbi 2 milion punonjës në këtë sektor.

Ministri Klosi e falenderoi  Ministren Maroto për ftesën dhe fakti që ai gjendet  këtu  tregon se sa i rëndësishëm është turizmi për vendin tonë. Shqipëria ka ecur para në investime në fushën e turizmit, duke u bërë një destinacion i qëndrueshëm dhe shumë  i vizituar nga turistët spanjoll dhe nëpërmjet Spanjës, që ka një treg shumë të gjerë botëror që janë turizmet e vendeve të largëta, përvecse ato të Europës, ne presim rritje të flukseve turistike në vendin tonë .

LEXO TE PLOTE

Sociale

Shoqata e Transportit në protestë/ Paralajmërojnë bllokimin e terminalit të autobusëve

Publikuar

-

Nga

Shoqata e Transportit Ndërqytetas ka dalë sot në protestë, ndërsa i kanë drejtuar disa kërkesa Ministrisë së Infrastrukturës dhe Bashkisë së Tiranës.

Ata kanë dhënë “ultimatum” që të plotësojnë kërkesat e tyre për dy javë, në të kundër paralajmërojnë se do të bllokojnë terminalin e ri të autobusëve për linjat e Jugut dhe Veriut që u inaugurua pak javë më parë te Kthesa e Kamzës.

Kujtim Meta, kreu i Shoqatës së Transportit Ndërqytetas, tha për mediat, se problemet që hasin janë disa, duke filluar nga linjat e paligjshme, urbanët që të fillojnë punën që në orën 05:00 të mëngjesit dhe të shkojnë te terminali, por edhe të hapet rruga për të shkuar direkt në autostradë.

“Kërkojmë hapjen e rrugës që makinat të dalin shkurt në autostradë. Dakord që bashkia na solli një terminal më të mirë, por transporti i paligjshëm vijon akoma në Tiranë, vjen deri këtu për të marrë pasagjerët, para policisë dhe askush nuk e ndëshkon. Policia bashkiake dhe tjera (e rendit) e shikonin dhe nuk bën asgjë. Transporti i paligjshëm vijon, ka me vite, pavarësisht kërkesave dhe letrave që kemi dërguar. Kërkuam një rregull vendosje për arsye të konflikteve në terminal. Konflikti është për arsye se Fieri i merr Vlorës, Vlora Fierit dhe kështu me radhë, ne kërkojmë që linjat të jenë sipas radhës dhe destinacionit dhe patrullat e bashkisë të vendosin rregull.

LEXO EDHE:  Haxhinasto në Qafë Thanë/ Aksioni për ujin edhe në 60 Bashki të tjera

LEXO EDHE:  E quajti ‘Madam Falimenti’/ Anila Denaj i përgjigjet Berishës

Gjithashtu kërkojmë që të mos bërtasin, pasi ka ardhur rendi (policia) dhe kërkon qetësi dhe rregull. Për ardhjen e qytetarëve është problem urbani, Tirana e Re është linja e vetme, por duhet edhe të tjerët ta ndryshojnë. Kjo ndikon te udhëtarët. Qytetarët nuk kanë urban të vijnë që në orën 05:00, kjo bën që i paligjshmi të dalë atje dhe i merr.  Kemi kërkuar gjithashtu heqjen e linjave të dubluara, ka shumë të tilla. Ne pastaj do të marrim hapat tona deri në bllokim të terminalit dhe punës nëse nuk merren masa. Afati që do të vendosim është dy javë” deklaroi Mema. Të pyetur për zhvendosen e terminali në atë zonë, ai tha se “Këtë nuk e caktojmë ne por shteti, i takon bashkisë për këtë” deklaroi ai.

LEXO TE PLOTE