Connect with Us

Tatimet “me dorë të hekurt”/ Braçe: Nuk do të kursehet askush

Politikë

Tatimet “me dorë të hekurt”/ Braçe: Nuk do të kursehet askush

Publikuar

-

Zëvendës kryeminstri Erion Braçe, në një konferencë për mediat ka folur në kuadër të luftës kundër informalitetit.

Braçe tha se në kontrollin që është bërë nëpër karburante janë vënë re shkelje të shumta ligjore duke qenë se nuk maten në mënyrë korrekte litrat që i jepen qytetarit duke e vjedhur atë.

Braçe theksoi se nuk do të tolerohet askush, sado i rëndësishëm të jetë dhe sado njohje të ketë, nëse nuk paguan detyrimet fiskale ndaj shteti.

Në kompanitë e karburanteve janë vënë re diferenca prej mijëra tonësh në deklarime që kanë bërë duke vërtetuar kështu se kanë kryer evasion fiskal dhe se kanë vjedhur konsumatorin.

“Diferenca në litra në çdo pompë do i ushtrohet  detyrimeve fiskale deri në pikën e fundit.

Të gjithë do ti jepen drejtësisë pavarsisht emrit të kompanisë, emrit të pronarit, lidhjeve që kanë me miq e me shokë.

Ndërkohë që administrata doganore ka shtrirë kontrollin edhe në magazinat e mëdha dhe janë zbuluar shkelje të rënda ligjore.

LEXO EDHE:  Fillon i qetë procesi i votimit/ Braçe apel komisionerëve

Kjo po bëhet për t’i dhënë fund evaziont, kjo është një formë e grabitjes së qytetarve ku shitet ky produkt.

Janë bllokuar 22 kompani të mëdha që kanë akumuluar borxhe apo që kanë detyrime fiskale, disa prej tyre kanë reaguar kanë shlyer detyrimet ose kanë slyer pjesërish detyrimet

Harxhoni kohën kot me telefonata, nuk do ju ndihmojë askush, ndohmoni veten, paguani borxhin dhe mos krijoni borxhe të reja. Ne nuk ka vlen as gjoba as mbyllja e biznesit të tyre, ne na duhet që të jenë në rregull conform ligjeve. Çdokush do të dënohet pa mëshirë. Të bëjnë kujdes, çdo kërcënim ndal punonjësve të shtetit do të ndëshkohet dhe ata do të përballen me ligjin deri në një. Çdo kërcënim do të konsiderohet si krim. ka thënë Breçe për mediat.”/CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Shënim/ Pse të protestojmë në datën 2 mars

Publikuar

-

Nga

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka thirrur një protestë në datën 2 mars. Një protestë pro Kushtetutës, kundër grushtit të shtetit, që sipas tij bëhet nga qeveria, dhe pas shumë e shumë denoncimesh që ai ka bërë, fton qytetarët të dalin në protestë.

Diku Ilir Meta ka të drejtë, Rilindja luan. Por, diku ka edhe përgjegjësi, jo vetëm se është presidenti i Republikës, por sepse që kjo mazhorancë ka siguruar numrat kushtetues, është përgjegjës sa Ilir Meta, po ashtu edhe Lulzim Basha.

Por, përtej debatit të Kushtetutës dhe mbrojtjes së saj ka disa arsye se pse duhet të protestojmë në datën dy mars.

Së pari, duhet të protestojmë kundër Ilir Metës, i cili ka 30 vjet rrogëtar në shtet dhe është një miliarder. Së bashku me bashkëshorten e tij ka bërë një parti private, është kapur me bllok në dorë. Ka qënë kryeministër i akuzuar për korrupsion. Më pas u bë shkatërrimtari i socialistëve, shkoi aletati i Berishës. Fluturoi në krah të Ramës për të sjellë Rilindjen në pushtet dhe ka përgjegjësi për ardhjen e Edi Ramës, apo këtë grusht kushtetues, apo grush shteti, siç e quan ai.

Së pari, në 2 mars duhet protestuar për Ilir Metën. Atë të vërtetin dhe jo atë fasadën me petkun e e presidentit të Republikës.

Së dyti, duhet protestuar për mediat e Ilir Metës, për palaçot e paguar prej tij, me emra konkretë, të thënë shpesh në shumë media. Pronarë apo gazetarë.

Ata që po na e ngrenë presidentin si një mbrojtës të shtetit, kur në fakt Ilir Meta është “vrasësi” i tij.

Është njeriu përgjegjës për 21 janari, së bashku me Lulzim Bashën dhe Edi Ramën. Asnjëri prej tyre nuk mori asnjë kosto.Përkundrazi, Rama me Metën “u përqafuan” në vitin 2013, ndërsa Lulzim Basha menjëherë pas këtyre ngjarjeve, u bë kryetar i Bashkisë së Tiranës.

Duhet të protestojmë për të gjetur fajtorët dhe përgjegjësit e floririt në Kërrabë. Për të gjetur paratë që Mona të shkollojë fëmijët e saj, pasi ajo deklaroi se nuk kishte lek për shkollimin e fëmijëve, megjithëse të tre i ka në Londër, dhe shkollimi i tyre vlen ndoshta qindra e mijëra euro.

Patjetër që shqiptarët duhet të dalin në protestë në datën 2 mars. Duhet të dalin në 2 mars, ta rrethojnë Ilir Metën dhe ta hedhin brenda Kryeministrisë. Mundësisht të hedhin edhe Lulzim Bashën dhe të tre bashkë t’i shporrin një herë e mirë nga skena nga politike.

LEXO EDHE:  Braçe sulmon Ministrinë e Haxhinastos/ Koncesioni i Durrës-Kukës, provë unike për qeverinë

LEXO EDHE:  Mesazhi i Erjon Braçes në 25 vjetorin e Partisë Socialiste

Të mos gjejnë vrimë ku të futen, Rama, Meta e Basha, bashkë. Kjo do të ishte një arsye më shumë për të protestuar në 2 mars. Edhe për ato pseudo-organizata civile që i vijnë vërdallë Ilir Metës, edhe për ata pseudo-gazetarë, politikanë e gjobaxhinj, të çfarëdolloji qofshin, që po i mbajnë ison sot Ilir Metës dhe po na e shesin këtë të fundit si “shpëtimtar” të demokracisë. Si “shpëtimtar” të kapitalizmit. Kur ka ardhur  me çorape të grisura nga Skrapari dhe sot është një miliarder, në mes të Tiranës dhe president i Republikës.

Ka shijuar dhe prekur çdo lloj pushteti, e në 2 mars thërret protestë për të mbrojtur Kushtetutën. Por, së bashku me Kushtetutën në datën 2 mars, shqiptarët duhet të mbrojnë dinjitetin e tyre. Duhet të shkojnë të protestojnë kundër sistemit korruptiv të 30 viteve, tranzicion që ka lodhur pafundësisht shqiptarët, duke i shpërndarë ata si zogjtë e korbit.

Shqiptarët në 2 mars kanë një arsye shumë thelbësore për të protestuar. Duhet të nxjerrin për leckash nga zyra Edi Ramën, zyrë të cilën ia dha Ilir Meta në vitin 2013, dhe ia rikonfirmoi dhe ia risiguroi Lulzim Basha në vitin 2017.

Ka një arsye madhore për të protestuar në 2 mars. Për një opozitë qesharake, të drejtuar nga një sharlatan publik si Lulzim Basha. Një pazarxhi i fëlliqur i korrupsionit qeveritar.

Në 2 mars mund të protestohet për koncesionet e qeverisë. Ato korruptivet të denoncuara shpesh në media, që kanë kapur pronarët dhe aksionerët e tyre, për të cilat analistët dhe publicistët tanë heshtin. Nuk thonë asnjë fjalë.

Prandaj, është koha që në 2 mars të kemi një protestë të vërtetë. Jo vetëm për arsyen që e ka thirrur Ilir Meta, por për ta hedhur në kosh, së bashku me Ilir Metën, Edi Ramën që ai e solli në pushtet dhe Lulzim Bashës, që është ortaku i tyre./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Meta shkon vetë në SPAK/ Padi për ministren Gjonaj dhe tre titullarë të lartë

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta ka dorëzuar vetë personalisht në Prokurorinë e Posaçme Antikorrupsion, SPAK padinë ndaj ministres së Drejtësisë, Etilda Gjonaj.

Meta ka bërë me dije se në padinë e bërë nga presidenca ka prova ndaj ministres së Drejtësisë Etilda Gjonaj e cila sipas tij, ka shpërdoruar detyrën.

Ai theksoi se këto prova dhe fakte tronditëse ishte e domosdoshme që t’i sillte vetë presidenti.

“Këto prova e fakte tronditëse ishte e domsodoshme t’i sillte vetë presidenti. Tashmë padia dhe kallëzimet penale për disa vepra shumë të qarta është dorëzuar për tre titullarë të lartë të ministrisë së Drejtësisë me në krye ministren ende në detyre”, tha Meta.

Më tej ai shtoi se janë duke vlerësuar prova të tjera për persona të tjerë të përfshirë për të çuar deri ne fund shpartallimin e kësaj tentative të grushtit të shtetit.

LEXO EDHE:  Ekskluzive raporti i FMN/ Dështon Brisi dhe tatimet, vetëm Tirana bën planin

LEXO EDHE:  Nga Kastriot Myftaraj/ Erion Braçe, me mllefin e shprehur ndaj “Skënderbeut”, sikur e mohon që është korçar

Meta gjithashtu bëri thirrje sërish për të gjithë shqiptarët të cilët sipas tij duhet të mblidhen në Bulevard në 2 mars.

“Të gjithë shqiptarët në Bulevard për të bërë të qartë se të të gjithë janë më Kushtetutën jo me presdientin”, tha Meta./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Masat për koronavirusin/ Basha mbledh ekspertët dhe ish-deputetët në PD

Publikuar

-

Nga

Kreu i PD-së Lulzim Basha ka mbledhur sot një grup ekspertësh ku po diskuton lidhur me masat e marra në vendin tonë kundër koronavirusit.

Basha ka mbledhur në takim eskpertë të mjekësisë, si dhe ish-deputetë me profesion mjekë, të cilët mund të ndajnë opinione për menaxhimin e situatës në vendin tonë.

Mësohet se mes personave të pranishëm në takim janë: Halim Kosova, Tritan Shehu, Orjola Pampuri, Albana Vokshi./CNA.al

LEXO TE PLOTE