Connect with Us

Nga Kreshnik Spahiu/ Pse Turqia dhe jo Amerika i bashkoi dje Bashën dhe Ramën?

Opinione

Nga Kreshnik Spahiu/ Pse Turqia dhe jo Amerika i bashkoi dje Bashën dhe Ramën?

Publikuar

-

Dje në Tiranë në ceremoninë e memorialit të grushtit të shtetit kundër Erdogan u shfaqēn zyrtarisht PD dhe PS me një qëndrim të përbashkët.

Nuk kam asnjë koment për memorialin se atdheu im është mbushur me sheshe greke, serbe, bullgare, amerikane, angleze apo varreza bosh.

S’kam ndërmend të merrem me të vdekurit turq por me të gjallët shqiptar!
Ajo që më la pa fjalë është se çfarë ishte ajo forcë magjike që bashkoi dje PD dhe PS?

Aktrojnë sikur luftojnë disa muaj.
Refuzojnë dialogun,
Djegin mandate,
Bojkotojnë zgjedhjet,
Shkatrrojnë intergrimin në BE,
Destabilizojnë Shqipërinë,
Largojnë turistët,
Pështynë njëri tjetrin,
Akuzojnë çdo ambasador amerikan dhe Europian si të korruptuar.
Në fund i ul Turqia në tavolinë.

Thjesht sot jam PA KOMENT

Unë e kuptoj që Rama i bëri një qokë homologut, por opozita ç’punë kishte në krah të pozitës?

Basha mbajti dje 1 minut heshtje. Ishte heshtje varri, jo për turqit por për anadollizmin e tij dhe mijëra viktima që i la rrugëve pikërisht në bulevard atje ku flamuri turk dhe jo shqiptar i bashkoi dje Ramën dhe Bashën!/CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Opinione

Nga Klodian Tomorri/ Dy standardet e qeverisë, e fortë në Borsh, por memece në Tiranë

Publikuar

-

Nga

Qeveria shqiptare reagoi fuqishem ndaj ngjarjes se rende ne Porto Palermo, ku nje biznesmen i fandaksur lokal sulmoi nje grup turistesh spanjolle. Sapo mediat transmetuan pamjet e denja per filmat aksion, Blendi Klosi u nis me urgjence ne Sarande per te qene prane turisteve te sulmuar, ndersa Edi Rama e quajti agresorin barabar qe njollosi Shqiperine.

Por teksa Mihali i Borshit rivalizonte Vin Dieselin ne triologjine hollivudiane XXX, ne Tirane, vetem 200 meter larg zyres se kryeministrit, pese punetore ndertimi u shemben perdhe nga skela e nje pallati ne rikonstruksion.

Per dy prej tyre, Orjan Kodra dhe Ergys Ibrahimaj, shembja e skeles rezultoi fatale, ndersa tre te tjeret mbeten te plagosur rende. Por ndryshe nga turistet spanjollet qe cuan shtetin ne kembe, jeta e punetoreve te thjeshte shqiptare nuk pati te njejten vlere ne syte e qeverise.

Asnje zyrtar i larte i qeverise dhe aq me pak kryeministri nuk e pa te arsyeshme te ngushellonte familjet e viktimave. Asnje prej tyre nuk denjoi te vizitonte te plagosurit dhe sigurisht askush nuk guxoi te shqiptonte fjalen drejtesi, ashtu si kryeministri kerkoi per sulmin ndaj turisteve.

Ky standard i dyfishte i qeverise eshte mirefilltazi hipokrizi. Ngjarja e Tiranes eshte shume me e rende se sa ajo e Borshit. Pertej kesaj eshte edhe shume me e dyshimte Te fandaksur si Mihali mund te gjesh ne cdo vend. Ne Greqi, Italia madje edhe ne Spanje. Sado te tmerrshme pamjet e sulmit te tij ndaj turisteve, ato mbeten nje ngjarje e izoluar dhe sigurisht pa prapavije te dyshimte.

Por ngjarja e Tiranes eshte e erret dhe madje e perseritur. Vetem gjate ketij viti jane te pakten 5 puntore qe kane humbur jeten ne vendet e punes, të cilët i bashkohen listës së gjatë të minatorëve që janë varrosur dhe varrosen sistematikisht për së gjalli në miniera apo punonjësve të tjerë që vriten kudo nëpër Shqipëri.

Pertej kesaj, shumica e tyre kane humbur jeten ne vepra publike te kontraktuara nga institucionet e shtetit, sic ishte rasti i djeshem ne Tirane.

Në të gjitha këto ngjarje, në asnjë rast nuk ka patur një hetim të besueshëm, i cili të bëjë publike rrethanat, por mbi të gjitha përgjegjësitë. Pergjegjesi te cilat bien direkt mbi qeverine dhe institucionet ne varesi te saj, qe kane detyren ligjore per te garantuar sigurine e punonjesve ne vendet e tyre te punes.

Kjo eshte dhe arsyeja se pse qeveria hesht. Pse behet e forte ne Borsh, por memece ne Tirane./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Opinione

Nga Kreshnik Spahiu/ Populli s’duhet shkatërrojë varrezat turke, por të varros 4 varrexhinjtë e Shqipërisë! 

Publikuar

-

Nga

Sapo lexova në rrjetet sociale, që disa “patriotë” do grupohen të martën për të shkatrruar memorialin e turqve të vrarë nga grushti shtetit kundër Erdogan.

Unë isha ndër të parët që shkrova dhe denoncova marrëveshjen PS-PD për ngritjen e këtij memoriali dhe jam sërish i pari që denoncoj me forcë një maskaradë tjetër që po tentohet: “Dhuna kundër varreve”.

Të shkatërrosh varret nuk ka qënë dhe as do jetë traditë shqiptare por thjesht një frymë barbare.

Eshtrat e viktimave të luftës politike në turqi nuk kanë asnjë faj pse Rama-Berisha-Basha-Meta janë pa integritet, pa moral, pa atdhedashuri, pa përgjejgjshmëri, pa karakter dhe pa skrupuj.

E keni parë si hesht Sali Berisha që s’lë idiotizëm pa publikuar në facebookun digital?
E keni parë si hesht Meta që s’ka lēnë qen e mace pa dal foto në majë maleve dhe shkurreve këtë verë?
E keni parë si hesht Basha dhe luan me dy porta duke dërguar anëtarin e kryesisë dhe sekretarin me jashtë në varreza për solidarizim me Partinë Socialiste?
E keni parë si hesht Edi Rama për memorialin dhe del çdo mëmgjes foto nga bregdeti Jon?

Mos guxoni ti prekni varrezat turke se nuk e ndryshojnë ato Shqipërinë. Mos i prekni as varrezat turke dhe as greke.
Mos sulmoni lapidarët bullgar apo serb.
As tabelat maqedonase nuk na e kanë fajin.
Mos u ankoni për sheshet amerikane apo ruse në Bathore apo Kuçovë!

Heroizmi dhe patriotizmi nuk është luftë me varre por beteja me varrexhinjtë e Shqipërisë.
Po patët këllqe varrosni këta 4 varrexhinj që prej 30 vitesh nuk meritojnë më shumë se të mbeten fosilet e kombit.
Ata e kanë mbushur Shqipërinë me varre ushtarësh të huaj dhe kanë varrosur historinë e Shqipërisë. Ata kanë shembur malet dhe kanë mitizuat halet.

Gjergj Kastrioti nuk luftoi kundër varreve turke, por kundër një perandorie sulltanësh!
Varrosni sulltanë që të shpëtoni Shqipërinë!/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Opinione

Shkodra si Kurban i Ramës

Publikuar

-

Nga

kryeministri edi rama ne kuvend

Presidenti Ilir Meta deklaroi qe nuk ka nder mend te dekretoje nje date tjeter per zgjedhje ne bashkine Shkoder dhe i rikujtoi kryeministrit Rama daten 13 Tetor.

Ilir Meta ne kete rast ben sikur nuk e ka pasur mendjen dhe nuk ka fiksuar faktin qe letrat per 13 Tetorin i futi ne KQZ vetem LSI, PR dhe PAA. Dhe megjithese kerkesa e tyre nuk u shqyrtua fare nga KQZ askush nuk ju drejtua Kolegjit Zgjedhor per tu ankuar. Askush nuk ka rregjistruar as emra kandidatesh per kryetar bashish dhe keshilla bashkiak per “zgjedhjet” e dates 13 Tetor.
Ilir Meta thjesht po ben gallate ndaj askush nuk e merr më seriozisht.

Ajo qe duhet te kuptojme tani eshte deri ku ka planifikuar te shkoje tallja apo gallata e Rames me shkodranet ne veçanti dhe shqiptaret ne pergjithesi.

Sot paralelisht me statusin e fejsbukut te Metes, doli edhe lajmi qe socialistet e paskan gjetur zgjidhjen dhe do emerokan ne krye te bashkise Shkoder njerin nga nenkryetaret.
Duke lene menjane analizen se pse u qenkan dashur 7 dite per te gjetur, lexuar dhe kuptuar nje nen te vetem qe duhet referuar per rastin konkret, me poshte po percjellim trajtimin ligjor te rastit sipas ligjit qe rregullon funksionimin e organeve te pushtetit lokal.
Neni 61 i ligjit per vetqeverisjen vendore parashikon qe:
1. Mandati i kryetarit të bashkisë përfundon përpara afatit në rastet kur kryetari:
a) nuk pranon të bëjë betimin;
b) jep dorëheqjen.

Nese rasti qe ka zgjedhur zoti Pjetri eshte ai i shkronjes a), atehere refuzimi i zotit Pjetri duhet te ndodhe ne keshillin bashkiak.
Nese zoti Pjetri do te japi doreheqjen, atehere ai duhet te ulet qofte edhe nje sekonde ne karriken e Kryetarit te Bashkise Shkoder. Se nuk ka doreheqje nga nje detyre qe nuk e ke marre ende formalisht.
Ligji e thote qarte:
2. Kryetari i bashkisë në rastet e dorëheqjes e depoziton atë pranë këshillit bashkiak përkatës.
Sekretari i këshillit, për ndjekjen e procedurave të nevojshme, njofton prefektin për dorëheqjen e kryetarit.
3. Për rastet e përfundimit të mandatit të kryetarit përpara afatit, këshilli bashkiak njofton Këshillin e Ministrave nëpërmjet prefektit.

Pra letra e Valdrin Pjetrit duhet te shqyrtohet nga Kryeministri Rama. Dhe kjo eshte pergjegjesi ligjore e tij, jo çeshtje e humorit te kryeministrit. Ligji nuk thote qe kur Kryeministri eshte nxehur, apo ka te plan te beje sikur i ka ngel hatri me Valdrin Pjetrin, mund te mos pranoje te shohi me sy asnje leter qe ka lidhje me të.
Rama -thote ligji- duhet te marre mbi tavoline dosjen e doreheqjes per Valdrin Pjetrin. Dhe kete dosje duhet ta pergatise Prefekti i Rames.

Ligji e ka trajtuar njesoj si refuzimin per te bere betimin, ashtu edhe doreheqjen duke i konsideruar te dyja si “perfundim perpara kohe i mandatit”.
Dhe ligji eshte i qarte. Sic eshte i qarte per kete rast trajtimi nga ligji per dekriminalizimin. Asnje ligj s’ka nevoje te ndryshohet per rastin “Pjetri”. Bautat me nevoja per ndryshime ligjesh, kane pesuar nje inflacion te madh kohet e fundit ndaj nuk pijne me uje.

Me pas ligji qartesisht thote:
“4. Në rastet e përfundimit të parakohshëm të mandatit, organizohen zgjedhjet e pjesshme për kryetarin e bashkisë, në përputhje me dispozitat e Kodit Zgjedhor të Republikës së Shqipërisë.”

Pra vetem pasi Rama re beje detyren e tij, fillojne lindin te drejta dhe detyrime per institucione te tjera ne lidhje me zgjedhjet e pjesshme ne basjkine Shkoder. Dhe sa kohe Rama nuk ben detyren e tij, pir zgjedh te beje te nxehurin me Valdrin Pjetrin, Meta ka gjithe te drejten qe te mos i referohet detytimeve te veta por te vazhdoje lojen e njeriut te nxehur me Ramen.
Ligji thote:
“5. Me përfundimin para kohe të mandatit të kryetarit të bashkisë, sipas këtij neni, deri në zgjedhjen e kryetarit të ri, funksionet e tij i kryen zëvendëskryetari i bashkisë. Në rastet kur ka më shumë se një zëvendëskryetar bashkie, këshilli përkatës, me shumicën e votave të numrit të përgjithshëm të anëtarëve të tij, cakton një nga zëvendëskryetarët të kryejë funksionet e kryetarit deri në zgjedhjen e kryetarit të ri.”

Rama nuk mund te zgjedhe qe te lexoje vetem piken 5 te nenit 61 qe flet per zevendesuesin e Valdrinit, pasi nuk ka lexuar fare kater pikat e para se paska qen i nxef me Valdrinin.

Qe Shkodren ta drejtoje nenkryetari i bashkise, neni 61 duhet te lexohet dhe zbatohet i plote hap pas hapi.
Qe ne Shkoder te zhvillohen zgjedhje te pjesshme, neni 61 duhet te lexohet dhe zbatohet i plote hap pas hapi.

Dhe nuk ka inat kryeministror qe justifikon talljen qe po i behet Shkodres dhe shkodraneve, ne kete rast nga dyshja Rama-Metaj.
Ne Shkoder do kete zgjedhje te pjesshme vetem nese ligji fillon te zbatohet nga Rama. Metaj kesaj rradhe vjen i dyti./CNA.al

LEXO TE PLOTE