Connect with Us

Memoriali turk/ Reagon ashpër Gerti Bogdani: Njerëz të shitur po cënojnë sovranitetin e vendit

Politikë

Memoriali turk/ Reagon ashpër Gerti Bogdani: Njerëz të shitur po cënojnë sovranitetin e vendit

Publikuar

-

Ish deputeti i Partisë Demokratike, Gerti Bogdani ka reaguar ashpër përmes një postimi në rrjetet sociale, lidhur me vendosjen e memorialit të ushtarëve turq nga Bashkia e Tiranës në Parkun e Liqenit.

Bogdani kritikon përfaqësuesit politik, ndërsa shkruan se memoriali i inaguruar nga nën kryetari i Bashkisë së Tiranës, edhe me prezencën e ndonjë përfaqësuesi tjetër politik, është thjeshtë një gafe e rëndë diplomatike dhe cënim i sovranitetit kombëtar.

Sipas Bogdanit, në këtë vend vazhdojnë të qeverisin palaço mediokër e njerëz të shitur.

Postimi i plotë

Ate pak park artificial qe kemi vazhdojne ta mbysin e ta kafshojne. Njehere e kafshuan duke bere kulla, pastaj e mbyten duke hedhur beton me ato qe kryetari i bashkise i quan ‘lodra’, tani me memoriale e pas pak muajsh perseri me betonin e kullave te oligarkeve reth e rrotull universitetit.

Por me lajmin dhe inagurimin e sotem problemi eshte me i madh se thjeshte shkaterrimi i parkut. Ne kete rast eshte cenimi i sovranitetit!

Per te qene i qarte qe ne fillim, sepse jam i sigurt qe etiketimet nuk do te mungojne; se pari vleresoj miqesine dhe marredhenien e shkelqyer mes popullit shqipetar dhe atij turk keto 100 vite e kusur pavaresi te Shqiperise; se dyti ky qendrim nuk ka lidhje as me mbajtjen ane ne nje konflikt rrymash e individesh, sepse nuk eshte problem shqiptar; dhe se treti cdo shqiptar i ndershem, patriot dhe jo i shitur kete qendrim do mbante (te shprehur me ze, apo menduar ne heshtje).

Memoriali i inaguruar nga nen kryetari i Bashkise se Tiranes, edhe me prezencen e ndonje perfaqesuesi tjeter politik, eshte thjeshte nje gafe e rende diplomatike dhe cenim i sovranitetit kombetar! Nderimi i te reneve per mbrojtjen e demokracise se nje vendi duhet te ngrihet ne ate vend, jo gjetiu. Ndaj, eshte gabim ngritja e tij ne Tirane, sepse nuk tregon nivelin e larte te marredhenieve mes dy vendeve, por vasalitetin mes tyre.

Per kete gafe te Kryetarit te Bashkise duhej te ishte shprehur menjehere ministri yne i jashtem z.Rama, por duket qe gojen ia kane kycur me kohe. Ose, duhej te ishte shprehur se paku ministri i jashtem ne detyre, i cili edhe pse mezi i reciton i ka per zemer Rilindasit, por edhe ky duket se nga hera e ka ngrene lugen e çorbes gatuar me miell serbie.

E meqe permenda Rilindasit, para disa kohesh dikush shprehej se po te shihte Skenderbeu Shqiperine ne 600 vjetorin e tij, do t’i mbusheshin syte me lot; besoj se po ta shihnin dhe ata qe mbaruan ate qe nisi Skenderbeu, pra Rilindasit, edhe atyre do t’u perloteshin syte! Por kjo nuk do te thote qe kete vend te vazhdojne ta qeverisin palaço medioker e njerez te shitur, ka ende kohe dhe shprese qe dinjitetin e ketij vendi ta çojne ne vend ato qe realisht i thone vetes SHQIPETAR!

Sidoqofte shashka si keto nuk mund t’i mbulojne kurresesi aferat dhe zullumet disa qindra milioneshe te korrupsionit te kesaj qeverie./CNA.al

 

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

‘Përplasjet’ për Kushtetuesen/ Reagon zëdhënësja e BE-së

Publikuar

-

Zëdhënësja e e Bashkimit Evropian, Maja Kocijancic ka reaguar për ngërçin në Gjykatë Kushtetuese.

Koçijançiç shprehet se nuk i takon Bashkimit Europian të vlërësojë përputhshmërinë e hapave të ndërmarrë në lidhje me emërimin e anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese me Kushtetutën dhe ligjet përkatëse.

“Reforma në drejtësi e miratuar unanimisht nga Parlamenti me ndryshimet kushtetuese dhe legjislative të vitit 2016 kishte konceptuar renditjen teknike nga Këshilli i Emërimeve në Drejtësi, kufizimin e diskrecionit të organeve të emërimit me tre kandidatët e parë më të kualifikuar, si dhe zbatimin e mekanizmit zhbllokues pas skadimit të një afati 30-ditor, si mjete të rëndësishme për të forcuar parimin e pavarësisë së institucioneve të drejtësisë, në veçanti të Gjykatës Kushtetuese, si dhe parimet e objektivitetit, meritokracisë dhe vazhdimësisë institucionale në lidhje me emërimin e zyrtarëve të sistemit të drejtësisë. Një interpretim që nuk i pranon këta elementë thelbësorë të mekanizmit të emërimit, siç përcaktohet në Kushtetutë dhe ligjet përkatëse, vë në pikëpyetje parimin e shtetit të së drejtës. Nuk i takon Bashkimit Evropian të vlerësojë përputhshmërinë e hapave të ndërmarrë në lidhje me emërimin e anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese me Kushtetutën dhe ligjet përkatëse. Në të njëjtën kohë, është thelbësore që ky konflikt interpretimi të zgjidhet me urgjencë, duke marrë parasysh dispozitat dhe frymën e ndryshimeve kushtetuese dhe legjislative të vitit 2016, për të siguruar që Gjykata Kushtetuese të bëhet plotësisht funksionale sa më shpejt që të jetë e mundur”, thuhet në reagimin për mediat./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Shpallja “non grata” e ambasadorit Borchardt/ Delegacioni i OSBE takim në Presidencë

Publikuar

-

Nga

Pak orë pas shpalljes së Ambasadorit të OSBE-së, Borchardt, person “non grata” nga Meta, delegacioni i këtij institucioni ka mbërritur në zyrat e Presidencës për një takim urgjent.

Mësohet se, ky takim do të zhvillohet pa prezencën e vetë ambasadorit, i cili konsiderohet si person i padëshiruar nga presidenti Ilir Meta.

Për lëvizjen e radhës, me vendimin për shpalljen të padëshirueshëm të ambasadorit Borchardt, presidenti Meta argumentoi se ishte bërë për dy arsye: Për vënien në diskutim të Dekretit të Presidentit për zgjedhjet vendore në Shqipëri në qershor 2019 dhe së dyti, sepse Borchard i tregoi publikisht gishtin qytetareve shqiptare, teksa protestonin lirimin e protestuesve të Unazës së Re./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Luli na mundi edhe në stadium”/ Braçe ironizon Bashën: Tre here fitore brenda vitit

Publikuar

-

Nga

Zëvendës kryeministri Erion Barçe ka reaguar lidhur me thirrjet dhe banderolën “Rama ik”, e cila u shpalos gjatë ndeshjes Shqipëri-Francë.

Braçe ka ironizuarkreun e PD Lulzim Basha duke u shprehur: Luli na mundi edhe në stadium! Ha ha ha ha ha! Ky është tipikisht qesharak! Kanë të drejtë kur thonë Ej, zgjohu or qyq!

“Pasi na mundi ne 30 qershor ne zgjedhje, bojkotoi por jo tamam, shkoi me zjarr e dogji qendra e materiale votimi, numeroi cdo shqiptar qe nuk eshte ketu prej 25 vitesh dhe e mblodhi, pastaj e shumezoi sic ai vete di dhe, i dolen 85%, duke na mundur 85 me 15%; Tani, na mundi edhe ne stadium, mblodhi nje tufe me idiote qe fubollin e dine se eshte loje me parti, ju dha biletat ne grup qe si gjeti kush i kerkoi individualisht per dite me rradhe, i beri te kendojne me meditje Rama Ik dhe, me kenge na mundi perseri! Tre here fitore brenda vitit”, shkruan me nota ironie Braçe.

Postimi i plotë:

LU(L)M SI LULI, NA MUNDI DHE NE STADIUM! Ha ha ha ha ha! Ky eshte tipikisht qesharak! Pasi na mundi ne rruge, i perdori te gjitha, guret, pllakat, shashkat, kapsollat, molotovet dhe na mundi; Pasi na mundi ne 30 qershor ne zgjedhje, bojkotoi por jo tamam, shkoi me zjarr e dogji qendra e materiale votimi, numeroi cdo shqiptar qe nuk eshte ketu prej 25 vitesh dhe e mblodhi, pastaj e shumezoi sic ai vete di dhe, i dolen 85%, duke na mundur 85 me 15%; Tani, na mundi edhe ne stadium, mblodhi nje tufe me idiote qe fubollin e dine se eshte loje me parti, ju dha biletat ne grup qe si gjeti kush i kerkoi individualisht per dite me rradhe, i beri te kendojne me meditje Rama Ik dhe, me kenge na mundi perseri! Tre here fitore brenda vitit! Lu(L)m si ky e si keta! Thane qe stadiumi eshte grabitje, thane qe stadiumi eshte shkaterrim i memorjes historike te Tiranes, thane qe stadiumi nuk do behej, madje kercenuan kompanine ndertuese e arkitektin patjeter, thane qe stadiumi eshte i shemtuar dhe, i fituan te gjitha ne nje! Ej, zgjohu or qyq! STADIUMI U BE, TI HUMBE DHE ATY! STADIUMI U BE DHE QYTETAREVE NUK U KUSHTOI ASNJE QINDARKE, ZERO! I ka dhene Tiranes jo vetem nje stadium futbolli por ekonomi, nese do dine ta ngrene e mbajne. Sic Elbasanit, sic Shkodres, sic Kukesit tani! Ej, a e mban mend?! Ishte nje mashtrues plak qe kete stadiumin e beri ne 100 vjetorin e pavaresise! E qau! E beri! Kane te drejte kur thone qe ti nuk ke turp! Ju!

LEXO EDHE:  Rama njoftoi dorëheqjen e tij/ Flet Fatmir Xhafaj

Ditën e djeshme një grup i madh tifozësh kanë brohoritur njëzëri “Rama ik”, “Rama ik” , duke mbytur në pak sekonda dhe festën e tifozëve të tjerë./CNA.al

LEXO TE PLOTE