Connect with Us

Kush është kompania ‘Gega Oil”, e bllokuar sot nga Policia?

Ekonomi

Kush është kompania ‘Gega Oil”, e bllokuar sot nga Policia?

Publikuar

-

Policia e Shtetit ka njoftuar sot se në bashkëpunim me organet tatimore, ka ndjekur veprimtarinë e kompanisë “Gega Oil” dhe se ka shpallur në kërkim pronarin Paulin Gega.

Kush është kompania “Gega Oil”?

Kompania “Gega Oil” ushtron  veprimtarinë tregtare të shitjes me pakicë të hidrokarbureve në mbarë vendin me standardet më të larta,  duke u bërë kështu lider në tregun e brendshëm, me mbi 2800 klientë aktualë.

GENKLAUDIS Sha dhe Gega Center GKG shpk shitës me pakicë, është kompania e cila ka mbi 70 pika karburanti në të gjithë Shqipërinë, ato janë private, të pavarura, të krijuara në përputhje me legjislacionin dhe ligjet shqiptare.

Me seli në Tiranë, kjo kompani ka krijuar një bazë strategjike për marketingun e produkteve në rajon.

Bazuar në FOB dhe kushtet CIF, ata blejmë dhe depozitojnë produkte të naftës dhe benzinës​.

Kompania “Gega Oil” tregton dhe punon direkt me rafineritë, për të siguruar furnizim të vazhdueshëm dhe masë ekonomike.

Kjo kompani furnizohet  100% nga importi, nga rafineri të huaja.

Politika e fortë që drejtuesit e kompanisë kanë zgjedhur, i kanë sjellë “Gega Oil”, një çmim të qëndrueshëm dhe cilësi produkteve që tregton.

Aktualisht, kjo kompani ushtron veprimtari me shumicë në Parkun Energjitik të Porto Romano, Durrës, Vrrinë-Durrës, Petrolifera-Vlorë, Beltoj-Shkodër.

Aktualisht eksportojn 28% në Kosovë, 10% në Mal të Zi dhe 7% në Maqedoni.

Terminali  i depozitave të produkteve të naftës dhe benzinës është i vendosur në Parkun Energjitik në Porto Romano, Durrës dhe ka një kapacitet prej 107’000 m3, duke thjeshtëzuar shpërndarjen lokale dhe rajonale. Terminali ka një sistem të dedikuar dhe personel të specializuar në menaxhimin e produkteve me siguri të lartë, duke bërë të mundur ruajtjen dhe shpërndarjen sipas kërkesës.

“Gega Oli” ka mesatarisht 38 përqind të tregut të brendshëm në fushën e hidrokarbureve në të gjithë Shqipërinë.

Cilësia e produkteve, sasia e saktë e kërkuar dhe shërbimi i kualifikuar kanë bërë që kërkesa e klientëve të rritet duke bërë që kompania të shtrihet në të gjithë Shqipërinë me stacione karburanti ku ofrohet shërbimi i shitjes me pakicë të naftës, benzinës, gazit ( GLN ) dhe vajrave lubrifikant, si dhe ambiente sociale si Bar-Restorant e kënde lojrash për fëmijë./CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ekonomi

A po e “vret” ekonomia Trumpin?

Publikuar

-

Nga

Nga Klodian Tomorri

Ekonomia amerikane ka nisur te lundroje ne ujera te trazuara. Tregjet financiare po sinjalizojne se vendi eshte duke ju drejtuar recesionit dhe goditja pritet te jete e forte.

Te merkuren normat e interesit per bonot 10 vjecare rane poshte atyre te bonove 2 vjecare. Shkurt borxhi afatgjate po shitet me lire se ai afatshkurter.

Hera e fundit qe ka ndodhur kjo “anomali” ishte ne vitin 2007 dhe historia me pas dihet. Inversioni i normave te interesit ne SHBA ka parashikuar 9 recesione duke filluar nga viti 1955. Me gjasa ky do te jete i dhjeti.

Pas sinjalit te interesave, Dow Jones humbi menjehere 800 pike dhe tani numri i ekonomisteve qe parashikojne recesion te thelle po rritet progresivisht. Janet Yellen eshte me optimiste dhe beson se SHBA-te munden ende ta evitojne renien ekonomike.

Sinjalet me te fundit nga ekonomia amerikane nese do te konfirmohen ashtu sikur pritet, jane prova e radhes se proteksionizmi dhe goditja ndaj tregtise se lire ne afatgjate ka gjithmone nje rezultat. Humbje ekonomike dhe perkeqesim te standardeve te jeteses per te gjithe.Tani me gjasa do ta mesoje edhe Trump me Navarron dhe Wilbur Rossin. Tarifat jane rruga me e sigurte drejt mizeries.

Por me teper se sa ceshtje ekonomike, kjo tani eshte ceshtje politike. Disa nga ekonomistet me ne ze te Shteteve te Bashkuara mendojne se recesioni do te nise para zgjedhjeve te ardhshme dhe do te vrase endrrat e Trumpit per nje mandat te dyte.

Sic tha dhe Bill Clinton dikur kur mundi George Bush the senior (qe gjithsesi mbetet nje nga tragjedite me te medha te historise politike); It’s the economy stupid.

And it’s coming.

LEXO TE PLOTE

Ekonomi

Pastrimi i parave në sektorin e ndërtimit/ Shehaj: Krimi po shkatërron ekonominë

Publikuar

-

Nga

Ish deputeti demokrat, Agron Shehaj ka komentuar rënien e lekut.

Sipas tij, rritja e trafikut të drogës është shoqëruar në mënyrë besnike nga rënia e Euros, duke arritur sot shumë afër nivelit më të ulët të dy dekadave të fundit.

“Pastrimi masiv i parasë së krijuar nga krimi (droga, trafiqet, evazioni, korrupsioni, etj) përmes industrisë së ndërtimit, e cila po lulëzon me nxitjen direkte të qeverisë Rama, do ta fundosë edhe më shumë Euron.

Kjo rënie drastike po shkatërron investimet e huaja, bizneset eksportuese, turizmin e të huajve”, ka shkruar Shehaj në rrjetet sociale.

Postimi i plotë:

Forcimi i Lekut në lidhje me Euron ka filluar që në gjysmën e dytë të vitit 2016 dhe ka vazhduar pa ndërprerje.

Fillimi i rënies së pakthyeshme të lekut përkoi me kohën e vjeljes së kanabisit të kultivuar masivisht. Nga atëhere, rritja e trafikut të drogës është shoqëruar në mënyrë besnike nga rënia e Euros, duke arritur sot shumë afër nivelit më të ulët të dy dekadave të fundit.

Pastrimi masiv i parasë së krijuar nga krimi (droga, trafiqet, evazioni, korrupsioni, etj) përmes industrisë së ndërtimit, e cila po lulëzon me nxitjen direkte të qeverisë Rama, do ta fundosë edhe më shumë Euron.

Kjo rënie drastike po shkatërron investimet e huaja, bizneset eksportuese, turizmin e të huajve.

Praktikisht, po shkatërron sektorët dhe aktivitete ekonomike më jetike për zhvillimin ekonomik të vendit. Pa llogaritur dëmin e jashtëzakonshëm që sjell futja e parasë së pisët në ekonomi e cila përzë paranë e pastër, veçanërisht bizneset prodhuese dhe novatore.

Krimi po e shkatërron ekonominë e dobët shqiptare. Nëse nuk ndalet menjëherë kapja e ekonomsië nga interesat kriminale dhe pastrimi i parave të pista në ekonomi, pasojat për Shqipërinë do të jenë të rënda dhe afatgjata./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Ekonomi

Dobësimi i pazakontë i euros dhe forcimi paradoksal i lekut

Publikuar

-

Nga

Ekspertët mendojnë se ky zhvlerësim kaq i madh i euros përballë lekut nuk shpjegohet me forcën e ekonomisë shqiptare, por me faktorë jashtë ekonomisë formale.

“Shqetësimi është mjaft i madh sepse forcimi i pazakontë i monedhës kombëtare në radhë të parë godet eksportet e Shqipërisë, godet investimet e huaja dhe fuqinë konkurruese të Shqipërisë për të thithur investimet e huaja, dhe godet ashpër kursimet e një pjese dërrmuese të qytetarëve shqiptarë, që janë në euro, sepse vijnë nga emigracioni” , tha Gjergj Buxhuku, përfaqësues i organizatës Alb-Konfindustria, për seksionin shqip të radios amerikane VOA, e cila e vijon raportimin e saj nga Tirana:

Studiuesit e shohin me shqetësim mosveprimin e Bankës së Shqipërisë, ose si thonë ata, politikat e gabuara të saj, si de-euroizimi i ekonomisë shqiptare në pikun e rënies së euros. Por drejtuesit e saj nuk duken të shqetësuar për dobësimin e ndjeshëm të euros me lekun.

“Ecuria e këmbimit të monedhave në treg është në normalitet, aktualisht po ndikojnë disa faktorë sezonalë, sa I takon zhvlerësimit të lekut” – tha Gent Sejko, Guvernator i Bankës së Shqipërisë.

Dobësimi i euros lidhet pjesërisht me luhatjet në tregjet botërore, por në Shqipëri sipas ekspertëve, dyshimet më të mëdha janë tek ndërhyrja e faktorëve të informalitetit, mes të cilëve edhe pastrimi i qindra miliona euro të drogave të forta, aq sa konkurrojnë edhe ekonominë reale, derisa leku ka 3 vjet që forcohet gradualisht përballë euros, ndonëse ekonomia shqiptare është në kuota të dobëta.

“Vendi vazhdon të ketë një deficit të llogarisë korrente prej 700 milionë eurosh, Vijon të ketë një deficit tregtar prej disa miliardë euro, dhe vazhdon të ketë një monedhë kombëtare që vazhdimisht forcohet e forcohet edhe pasi Banka e Shqipërisë ndërhyn në mënyrë të jashtëzakonshme duke blerë disa qindra milionë euro brenda pak muajve. Kjo tregon se në treg ka para të pista , nuk ka ndonjë shpjegim tjetër të logjikshëm” – tha Gjergj Erebara, analist i ekonomisë në agjencinë BIRN.

Ekspertët pohojnë se ekonomia shqiptare, me fuqinë e saj nuk e justifikon dot këtë forcim të lekut, pra kanë ndërhyrë flukse gri të eurove, flukse informale të parave të pista. Por Banka e Shqipërisë ende nuk ka të dhëna zyrtare për këtë.

“Volumi i eurove nuk paraqitet në ndonjë trend të pazakontë. Nuk kemi të dhëna zyrtare për ndonjë volum të jashtëzakonshëm të eurove në treg” – tha Guvernatori Sejko.

Përfituesit më të mëdhenj nga dobësimi i thellë i Euros janë lobet e importuesve që sjellin mallra me cmime të ulëta dhe qeveria tek pagesat e borxhit të jashtëm.

Ndërsa humbësit më të mëdhenj janë qytetarët shqiptarë, të cilëve u preken drejtpërdrejt kursimet e tyre, preken prodhuesit vendorë, preken eksportuesit e prodhimit vendor.

LEXO TE PLOTE