Connect with Us

Ekskluzive- Flet Paulin Gega: Nuk jam arratisur, jam me pushime/ Gati të përballem me institucionet

Lajm i Rekomanduar

Ekskluzive- Flet Paulin Gega: Nuk jam arratisur, jam me pushime/ Gati të përballem me institucionet

Publikuar

-

Sot në mengjes policia ka njoftuar bllokimin e aktivitetit të kompanisë Gega Oil duke e akuzuar për evazion fiskal pasi task forca pretendon se pompat e furnizimit ishin me regjim manual.

CNA.al ka kontaktuar Paulin Gegën, i cili është akuzuar nga policia dhe hetimi tatimor dhe materialet e mësipërme i janë referuar Prokurorisë.

I pyetur nga CNA.al në lidhje me akuzat në emrin e tij ai theksoi se gjithçka e ka mësuar sot nëpërmjet portaleve.

Paulin Gega

Paulin Gega thekson se nuk ka asnjë pikë pakice dhe asnjë pikë shumice të bllokuar. Sipas të njëjtit, pas kontrollit të bërë për funksionimin e pompave në Vrrinë u provua se nuk funksiononte regjimi automatik i pompave, por në fakt fatura fiskale printohet. Është bërë bllokimi për një ditë dhe të nesërmen, pas kontrollit të drejtorisë së meteorologjisë, pompat janë sërish në aktivitet. Gjithçka funksionon në rregull dhe konform ligjit. Problemet që mund të kenë sistemet e transmetimit të kompanive të tjera që ofrojnë shërbimet në lidhje me kasat fiskale nuk janë të kompanisë Gega Oil dhe unë jam i gatshëm të shkojë të përballem që sot në polici, në Gjykatë, në Prokurori dhe kudo ku të jetë e nevojshme.

“Kam qenë në dijeni të një kontrolli pak ditë më parë ku pretendohet se pompat e furnizimit me shumicë në Vrrinë në autostradë janë me regjim manual, pasi ka zhvilluar një kontroll, ata kanë konstatuar dhe pretenduar se pompat nuk ushtronin regjim automatik dhe nuk ishin të certifikuara,” tha Gega për CNA.al.

Më tej pronari i Gega Oil, sqaron se pompat janë kolauduar sipas rregullave në vitin 2012 dhe për këtë na vë në dispozicion dokumentin përkatës të cilin po e publikojmë më poshtë.

Paulin Gega shprehet, se janë dy kompani, një e shitjes me shumicë dhe një e shitjes me pakicë, pretendimi i ngritur është tek pika e shumicës në Vrrinë dhe nuk ka asnjë arsye dhe argument ligjor, për mbylljen e pikave të shitjes me pakicë apo akuza në lidhje me këtë aktivitet. Ai thekson se është i gatshëm të përballet me organet kompetente, për të dhënë çdo sqarim, për të vënë në dispozicion çdo dokumentacion dhe çdo pretendim të ngritur.

“Unë ndodhem në Greqi me pushime sipas një rezervimi të bërë disa muaj më parë, nuk jam arratisur nga Shqipëria, por jam larguar dy ditë më parë me familjen në Greqi për pushime vere. Jam i gatshëm të vë në dispozicion gjithçka për autoritetet duke theksuar se asgjë nuk është e vërtetë në lidhje me pretendimet se unë jam arratisur, se kompania ka kryer evazion fiskal apo pompat kanë qenë të pacertifikuara,” theksoi pronari i kompanisë Paulin Gega, për CNA.al./CNA.al

Dokumenti i kolaudimit të pompave

 

Kush është kompania ‘Gega Oil”, e bllokuar sot nga Policia?

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajm i Rekomanduar

“Përplasje të përgjakshme”/ Ngjela paralajmëron Metën: Ja çfarë do të ndodhë në shtator

Publikuar

-

Nga

Avokati i njohur Spartak Ngjela vijon të hedhë akuza të forta në drejtim të klasës aktuale politike në vend.

Në një postim në rrjetet sociale, Ngjela sot ka shigjetuar presidentin e vendit, Ilir Meta, i cili sipas tij është në hall por nuk do të mundet t’i shpëtojë drejtësisë.

‘Meta është në hall. Por nuk ka intelekt për t’i shpëtuar drejtësisë.

Naiviteti për t’i shpëtuar Reformës në Drejtësi, e çoi Metën të nxirrte dy dekrete fantazmë të paligjshëm, sepse mendoi që, me to, mund të sillte destabilizimin e shoqërisë shqiptare me anë të “elokuencës Basha”. Por ajo elokuencë, sallatë fjalësh, e degdisi Metën drejt akuzës penale dhe shkarkimit. Kurse tani, ai po vërtitet e vjen vërdallë në Kosovë e nëpër Shqipëri…”-shkruan Ngjela.

Më tej, ai paralajmëron se në shtator në Tiranë do të vijë delegacioni i Venecias, i thirrur nga Komisioni Parlamentar i Hetimit të Ilir Metës.

Sipas Ngjelës, Meta ka shpresë për një përplasje të përgjakshme në Tiranë e kudo në shtator, por sipas tij kjo nuk do të lejohet nga SHBA.

‘Jemi përpara komedisë Meta tani, sepse Meta po kërkon gjak nëpër rrugë, kurse Ambasada Amerikane sot shpjegonte goditjen penale të rangut Meta me skemën e SPAK-ut.
“Do këtë gjak në shtator”, tha Meta dje.
“SPAK- u jemi ne”, thanë sot amerikanët, flakë për flakë, me anë të ambasadës së tyre në Tiranë.

Kjo tregon se lufta antikorrupsion ka filluar.”-shkruan Ngjela.

Më tej, ai paralajmëron se goditja penale për Metën është e afërt dhe se ai është edhe kushti për hapjen e negociatave.

“Po goditja penale e Metës kur vjen?
Është e afërt kjo goditje, sepse, menjëherë pas goditjes që duhet t’i vijë Metës në shtator, hapen negociatat e Shqipërisë me Bashkimin Europian në muajin tetor të këtij viti. Domethënë, Meta është kushti i çeljes së negociatave me Bashkimin Europian? Po, kjo po kuptohet qartë: Meta tani është kushti: penalizimi i Metës hap negociatat.”-shkruan ndër të tjera Spartak Ngjela.

Postimi i plotë:

Meta është në hall. Por nuk ka intelekt për t’i shpëtuar drejtësisë.

Naiviteti për t’i shpëtuar Reformës në Drejtësi, e çoi Metën të nxirrte dy dekrete fantazmë të paligjshëm, sepse mendoi që, me to, mund të sillte destabilizimin e shoqërisë shqiptare me anë të “elokuencës Basha”. Por ajo elokuencë, sallatë fjalësh, e degdisi Metën drejt akuzës penale dhe shkarkimit. Kurse tani, ai po vërtitet e vjen vërdallë në Kosovë e nëpër Shqipëri…

Në fillim të shtatorit vjen në Tiranë delegacioni i Venecias, i thirrur për krimin e Metës nga Komisioni Parlamentar i Hetimit të Ilir Metës.
Delegacioni ka kërkuar dokumentacion se çfarë ka sjellë realisht në shoqërinë shqiptare dekreti Meta.

“Ka sjellë përplasje shoqërore”, thonë dokumentat që i paraqiti komisionit hetimor Drejtoria e Përgjithshme e Policisë.
Kurse Meta nuk kupton dot asgjë.
Dhe po i drejtohet Bashës, domethënë Saliut, që ata të vijojnë protestat e dhunshme në shtator.
Indirekt Meta iu thotë: “unë dekretet për ju i bëra “, dhe indirekt iu shpreh hidhur faktin që ai po shkon drejt burgut për ata.
“Po, a kam ndonjë rrugë shpëtimi?” – pyet Meta.
Dhe mendja i shkon drejt e te Saliu. Kur i thotë “dua përplasje shoqërore me gjak, që të shpëtoj nga burgu”.
Po Saliu? Eh, mor Metë, nuk e di ti që Saliu është i kërcënuar ndërkombëtarisht!
Por Meta vazhdon rrugën e tij të shëtitjeve të egra. Dhe ka shpresë në shtator për një përplasje të përgjakshme në Tiranë e kudo
Po Basha, a do ta këndojë sërish Himnin Kombëtar? Të vështirë e ka. Kurse Meta e pret. Por, a e di Meta që edhe Basha është i kërcënuar ndërkombëtarisht?

Jemi përpara komedisë Meta tani, sepse Meta po kërkon gjak nëpër rrugë, kurse Ambasada Amerikane sot shpjegonte goditjen penale të rangut Meta me skemën e SPAK-ut.
“Do këtë gjak në shtator”, tha Meta dje.
“SPAK- u jemi ne”, thanë sot amerikanët, flakë për flakë, me anë të ambasadës së tyre në Tiranë.

Kjo tregon se lufta antikorrupsion ka filluar. Po goditja penale e Metës kur vjen?
Është e afërt kjo goditje, sepse, menjëherë pas goditjes që duhet t’i vijë Metës në shtator, hapen negociatat e Shqipërisë me Bashkimin Europian në muajin tetor të këtij viti. Domethënë, Meta është kushti i çeljes së negociatave me Bashkimin Europian? Po, kjo po kuptohet qartë: Meta tani është kushti: penalizimi i Metës hap negociatat./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajm i Rekomanduar

Faktet/ Të gjitha mediat, papagallë të Erion Veliajt

Publikuar

-

Nga

Në Shqipëri ka një kapje totale të medias nga qeveria apo pushteti. Por, më shumë sesa pro qeverisë apo kryeministrit Edi Rama, shumica e mediave dhe portaleve po i shërbejnë me devotshmëri, 24 orë në 24 kryebashiakut të Tiranës, Erion Veliaj.

Edhe ato që hedhin ndonjë “spec djegës” ndaj kryeministrit, ndaj kryebashkiakut të Tiranës nuk guxojnë ta bëjnë diçka të tillë.

Por, le t’i marrim faktet dhe t’i analizojmë një e nga një.

Le ta fillojmë nga televizioni kombëtar Top Channel, i drejtuar nga aksionerja në pakicë Vjollca Hoxha, televizioni më i madh në vend, i cili transmeton kronikat dhe kasetat pafundësisht.

I thur “furça” dhe lavde Erion Veliajt ditë e natë. Ndoshta historitë me kioska, ndoshta historitë me pazare, ndoshta ato që thuhen lart e poshtë për sponsorizime e financime me qindra mijëra euro apo miliona të tilla, kanë bërë që Top Channel të mbyllë gojën përballë kryebashkiakut dhe vetëm të nxjerrë fletët e lavdërimit.

Kështu ndodh edhe me televizionin Klan, të Aleksandër Frangajt. Nuk ka ndonjë ndryshim të madh me Top Channel, por ajo që bie në sy është se shpesh herë emisioni “STOP” i vërsulet Veliajt dhe ka një formë kritike ndaj kryebashkiakut të Tiranës.

Le të shkojmë më tej tek News 24, i Irfan Hysenbelliut apo mediat rreth tij si Panorama apo Balkanweb e kështu me radhë. Asnjë fjalë kundër kryebashkiakut të Tiranës. Edhe pse ka pasur një emsion të fortë kritik si “Të paekspozuarit”, e Ylli Rakipit dhe në atë panel nuk sulmohej kurrë Veliaj. Flitej për oligarkë në përgjithësi, për betonizim e të tjera si këto, por asnjëherë për kullat nuk akuzohej Veliaj, por për gjithçka gishti i drejtohej kryeministrit Rama.

Më tej një televizion tjetër, Ora News, e Ylli Ndroqit (Xhemail Pasmaciut ). Ashtu si dhe i pari, shpesh në “furça” e “lëpirje” pa fund ndaj kryebashkiakut të Tiranës transmeton kasetat dhe nuk ka asnjë kritikë, edhe pse Artur Zheji përpiqet shpesh të ketë një emision të fortë dhe dinamik ndaj kryeministrit, është në fakt asgjë më shumë sesa nje fasadë ndaj kryebashkiakut të Tiranës.

Televizioni Report Tv, i Carlo Bollinos, s’po e përmendim fare se ska nevojë hiç për t’u faktuar, është fakti brenda.

Më tej ka edhe shumë televizione, portlae apo media të tjera, të cilat nuk bëjnë gjë tjetër, por vetëm i mbajnë ison kryebashkiakut të Tiranës. Transmetojnë kasetat, shkruajnë materialet që u çojnë me e-mail, a thua se Bashkia e Tiranës i ka punët aq mirë dhe po e bën kaq të mirë kryeqytetin sikur ndodhemi në një vend europian apo në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Megjithëse Tirana përditë ka tendera, korrupsion, skandale, ka persona që bien nga skela dhe vriten apo të tjerë që gjenden të vrarë duke punuar dhe duke pastruar plehrat në varrezat e Sharrës, ndërkohë që kryebashkiaku i Tiranës me shumë dosje penale i mbyll ato një e nga një në prokurori. Ashtu siç i mbyllte dje me Petrit Fushën, po i mbyll edhe sot.

Por, le të shkojmë tek portalet. Mos të merremi me ato të qeverisë, por le të shkojmë tek opozita.

Le të shkojmë tek “Syri” i Çim Pekës, i cili luan tenis apo hedh valle me Lali Erin. Një media e cila pretendon se ka frymën opozitare kundër qeverisë, kundër Edi Ramës, kundër Erion Veliajt. Por, në fakt nuk bën gjë tjetër, thjeshtë dhe vetëm vazhdon dhe e “lyen” atë, si televizionet e mësipërme. Ka marrë një “furçë” dhe zbuluron fasadën e Lali Erit. Rrallë herë ndonjë qëndrim thuajse totalisht politik, asnjë denoncim konkret, asgjë në interes të qytetarëve dhe asgjë e drejtpërdrejtë kundër Veliajt. Asnjë skandal, asnjë zbulim. Gjithçka thjeshtë dhe vetëm një fasadë ndaj kryebashkiakut të Tiranës, që mesa duket Çimi dhe media “opozitare” e duan shumë.

Këtu kaluam disa nga ato kryesoret, përfshirë dhe ato opozite, apo dhe vetë opozitën, e cila shpesh hesht kur ka skandale në Bashkinë e Tiranës. Hesht kur ka lejet e betonit, sepse është e lidhur vetë dhe ka vetë pazaret e saj dhe përfiton milionat nga kryebashkiaku i Tiranës.

Kjo është e vërteta që qytetarët e Tiranës dhe të Shqipërisë e shohin dhe e prekin çdo ditë. Ndërkohë që Tirana po betonizohet, ndërkohë që kryebashkiaku Veliaj pretendon se nuk do të kishte asnjë kullë në kryeqytet, betoni vazhdon të hidhet çdo ditë dhe askush nuk flet. As televizionet, as mediat e opozitës. Të gjithë kanë heshtur, të gjithë i ka blerë Erion Veliaj dhe të gjithë i shërbejnë atij.

Jo vetëm ata që u ka punësuar fëmijët nëpër institucionet e ndryshme në varësi të bashkisë, por dhe ata që nuk kanë të punësuar në bashki, kanë marrë leje ndërtimi, kanë përfituar tendera në Bashkinë e Tiranës. Pa përjashtim të gjithë./ CNA.al

“Të vret natën dhe të qan ditën”/ Bamirësi Erion Veliaj, i “përlyer me gjakun” e Ardit Gjoklajt

Si po zhduken shkrimet kritike ndaj Ramës dhe Veliajt/ Zbulohet kompania që sulmon mediat

Pse mediat i mbajnë ison Erion Veliajt?

LEXO TE PLOTE

Lajm i Rekomanduar

Gazetari zbulon skandalin/ Kujt po i shkojnë 11 milionë eurot e Polit te Drejtësisë?

Publikuar

-

Nga

Reforma në drejtësi

Gazetari i Ekonomisë, Klodian Tomorri ka bërë një bilanc të parave të paguara nga xhepat e shqiptarëve, për Reformën në Drejtësi.

Në një postim në rrjetet sociale, gazetari Tomorri shkruan se për një pallat të ndërtuar nga Dhoma Kombëtare e Avokatisë në një tokë të falur nga shteti, dhe për të cilin thuhej se kishte kushtuar 2 milion euro, tashmë ai po blihet nga shteti me një çmim prej 11 milion euro, si zyra për institucionet e reja të drejtësisë.

“Dhoma e Avokateve e ndertoi Pallatin. Se me cfare cmimin dhe se me cfare parash e financoi, kjo nuk dihet, pasi Dhoma Kombetare e Avokatise eshte nje OJF dhe jo Institucion Publik. Nen ze flitet se e gjithe ndertesa ka kushtuar 2 milione euro, por ky eshte informacion i pakonfirmuar sepse nuk eshte publik.

Tani Pallatin e ndertuar mbi token e falur shteterore, qeveria po e ble si zyra per institucionet e reja te drejtesise. Cmimi i blerjes edhe ky ende jo publik, flitet se eshte caktuar 11 milione euro.

Pra 11 milione euro do te paguajne qytetaret shqiptare per Dhomen e Avokatise, per nje pallat te ndertuar ne toke te falur shteterore.”-shkruan Tomorri në postimin e tij.

Sipas tij, ky transaksion ka pikepyetje të mëdha dhe shumë anë të errëta. Është biznes i rëndë, që do të plasë shumë shpejt në publik.

Postimi i plotë:

Ne vitin 2013, qeveria i dha Dhomes Kombetare te Avokatise 25 mije metra toke shteterore falas prane fushes se Aviacionit. Sipas vendimit, toka u dha me qellim ndertimin e Korpusit te Avokatise dhe nuk lejohej ndryshimi i destinacionit.

Dhoma e Avokateve e ndertoi Pallatin. Se me cfare cmimin dhe se me cfare parash e financoi, kjo nuk dihet, pasi Dhoma Kombetare e Avokatise eshte nje OJF dhe jo Institucion Publik. Nen ze flitet se e gjithe ndertesa ka kushtuar 2 milione euro, por ky eshte informacion i pakonfirmuar sepse nuk eshte publik.

Tani Pallatin e ndertuar mbi token e falur shteterore, qeveria po e ble si zyra per institucionet e reja te drejtesise. Cmimi i blerjes edhe ky ende jo publik, flitet se eshte caktuar 11 milione euro.

Pra 11 milione euro do te paguajne qytetaret shqiptare per Dhomen e Avokatise, per nje pallat te ndertuar ne toke te falur shteterore.

1-Kujt po i shkojne parate?
2-Si do te perdoren ato?
3-Pse u shkel vendimi i qeverise, qe ndalonte shprehimisht ndryshimin e destinacionit per pronen e falur?
4-Me ca baze ligjore eshte blere prona?

Sepse ligji nuk e lejon qeverine te bleje prona private sipas qejfit, por e ka kushtezuar vetem me shpronesimet. Edhe keto me cmime te percaktuara dhe vetem kur perdoren per vepra publike qe kane rendesi te vecante. Nuk e lejon njeri qeverine te bleje prona private si te doje sepse po te ishte ashtu buxheti i shtetit do masakrohej nga pazaret.

Ky transaksion ka pikepyetje te medha dhe shume ane te erreta. Eshte biznes i rende, qe do te plase shume shpejt ne publik. Boll me me institucione hibride, qe ngrihet per te devijuar parate e taksapaguesve ne llogari te paqarta dhe me mekanizma te dyshimte. Sepse po na del Dhoma e Avokatise si biznes ndertimi, qe merr troje publike falas dhe fiton miliona euro. Ca jane keta?/ CNA.al

LEXO TE PLOTE