Connect with Us

Çlirimi i bregdetit/ Nën hetime biznesmenë dhe zyrtarë bashkiakë

Sociale

Çlirimi i bregdetit/ Nën hetime biznesmenë dhe zyrtarë bashkiakë

Publikuar

-

Është rikthyer sërish në Velipojë aksioni i Policisë për lirimin e plazheve.

Kështu është liruar rreth 2500 m2 plazh i zaptuar në mënyrë të paligjshme, si dhe sekuestrohen 235 komplete si shezlongë, çadra  dhe karrige.

Ndërsa në plazhin në Kune në  Shëngjin, në  rreth 8000 m2 plazh të zaptuar në mënyrë të paligjshme, janë sekuestruar rreth 500 çadra e shezlongë.

Ndërkaq ka nisur hetimi për 5 përfaqësues ligjor  subjektesh për veprat penale “Fshehja e të ardhurave” dhe “Mospagim taksash” dhe  drejtorë pranë Bashkisë Lezhë për veprën penale “Shpërdorim detyre”.

Njoftimi i Policisë:

Vijon operacioni ” Plazh i lirë”

Lirohen nga Policia e Lezhës në plazhin në Kune, Shëngjin,  rreth 8000 m2 plazh i zaptuar në mënyrë të paligjshme, si dhe sekuestrohen rreth 500 cadra e shezlongë.

Procedohen nga Policia e Lezhës 5 përfaqësues ligjor  subjektesh për veprat penale “Fshehja e të ardhurave” dhe “Mospagim taksash”.

Procedohen penalisht 2 Drejtorë pranë Bashkisë Lezhë për veprën penale “Shpërdorim detyre”.

Lirohen në Velipojë rreth 2500 m2 plazh i zaptuar në mënyrë të paligjshme, si dhe sekuestrohen 235 komplete (shezlongë + çadra + karrige).

Procedohen nga Policia e Shkodrës dy pronarë subjektesh që kishin zaptuar hapësirën publike në plazh.

Në zbatim të detyrave të përcaktuara në planin e posaçëm të masave “Për parandalimin, evidentimin dhe ndëshkimin e informalitetit, evazionit fiskal në turizëm, ndërtim, hidrokarbure, mallra të akcizës dhe krimeve të tjera mjedisore, shërbimet policore të Komisariatit të Policisë Lezhë në bashkëpunim me specialistët e Seksionit për Hetimin e Krimit Ekonomik e Financiar në Drejtorinë Vendore të Policisë Lezhë, kanë ushtruar kontrolle në subjekte që ushtrojnë aktivitet biznesi në zonën e bregdetit në plazh, në Kune, Shëngjin.

LEXO EDHE:  Ndjekje penale për të rinjtë e FRPD/ Këlliçi ironizon Ramën

Si rezultat, janë konstatuar 5 subjekte që ushtronin aktivitet të kundërligjshëm në shfrytëzimin e hapësirës publike, pa paguar detyrimet financiare, si dhe pa u pajisur me kontratë qiraje për përdorim nga Bashkia Lezhë. Në përfundim të veprimeve hetimore, janë proceduar penalisht shtetasit N.K., Sh.L., E.L., L.K., dhe  M.T., për veprat penale ” Fshehja e të ardhurave” dhe ” Mospagim i taksave”.

Gjithashtu, është proceduar edhe shtetasi A.N., me detyrë Drejtor i Taksave dhe Tarifave Vendore pranë Bashkisë Lezhë, pasi ka lejuar këto subjekte të ushtronin aktivitetet në mënyrë të kundërligjshme, si dhe shtetasi S.T., Drejtori i  Drejtorisë së Planifikimit të Territorit pranë Bashkisë Lezhë, pasi në kundërshtim me ligjin ka lëshuar leje ndërtimi në zonë të mbrojtur.

Aksioni ka vijuar në Velipojë, ku janë liruar 2500 m2, plazh i zënë në mënyrë të kundëligjshme nga dy subjekte.

Gjatë aksionit u sekuestruan  235 komplete (shezlongë + karrige + çadër plazhi), si dhe u proceduan penalisht shtetasit L.M. dhe SH.N., pasi nga kontrolli i ushtruar në subjektet e tyre në zonën e Plazhit në fshatin Pulaj-Plazh, rezultoi se  këta shtetas kishin zënë hapësirë publike rreth 2500 m2, duke vendosur përkatësisht 135 komplete shezlongë shtetasi L.M. dhe 100 komplete shezlognë shtetasja SH.N., të cilat u sekuestruan nga Policia.

Operacioni vijon në gjithë vijën bregdetare të vendit./CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Manastirliu në Fier/ Nis rehabilitimi i Pediatrisë, shërbim me standarde për 40 mijë fëmijë

Publikuar

-

Nga

Nis rehabilitimi i Pediatrisë në spitalin rajonal të Fierit. Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu inspektoi paraditen e sotme punimet për rindërtimin me themel të Pediatrisë së Fierit.

“Vëmendja e qeverisë është tek përmirësimi i shërbimit për fëmijët, afër vendbanimit. Jam e kënaqur që rikthehem në spitalin e Fierit, investimin më të ri në këtë spital rajonal që do të transformojë shërbimin për rreth 40 mijë fëmijë në vit”, tha Manastirliu.

Me një kapacitet prej 99 shtretërish, Pediatria e Fierit që pret rreth 100 urgjenca në ditë, do të jetë plotësisht e rehabilituar brenda muajit Janar. Investimi parashikon rikonstruksionin e të gjithë godinës ku ofrohen shërbimet e pediatrisë së përgjithshme, pediatrisë infektive, reanimacionit të pediatrisë dhe urgjencës pediatrike.

LEXO EDHE:  Ndjekje penale për të rinjtë e FRPD/ Këlliçi ironizon Ramën

LEXO EDHE:  Shpërthimet/ Artan Didi takim në Prokurorinë e Krimeve të Rënda

Manastirliu deklaroi nga Fieri se shumë shpejt do të nisë investimi për rehabilitimin e Pediatrisë së Tiranës. Sapo ka përfunduar investimi në Pediatrinë e Beratit, vijon puna për rehabilitimin e Pediatrisë së Durrësit dhe shumë shpejt nisin punimet për rindërtimin dhe zgjerimin e Pediatrisë së Tiranës, një investim strategjik me vlerë 9 milion euro.

E pyetur për shërbimin e mamografisë, Manastirliu deklaroi se aktualisht në qytetin e Fierit po ofrohet shërbimi i mamografisë nëpërmjet mamografit të lëvizshëm, ndërsa shumë shpejt spitali rajonal i Fierit do të pajiset me mamografi stacionare.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Studentët e Drejtësisë përfundojnë tek Liceu/ Detajet që u mbajtën larg mediave pas tërmetit

Publikuar

-

Nga

Që prej datës 21 shtator Universiteti i Drejtësisë ka dalë jashtë funksionit, pas tërmetit që shkundi vendin.

CNA.al ka mësuar se studentët e këtij universiteti, këtë vit akademik e kanë filluar jashtë auditoreve të kësaj godine.
Si pasojë e tërmetit, muret e klasave kanë pësuar dëmtime të mëdha duke bërë kështu që të mos funksionojnë për dhënien e lëksioneve.

Që prej ditës së hënë kur filloi viti i ri akademik, studentëve të Drejtësisë nuk i lejohet të hyjnë në klasat e këtij universiteti pasi ka rrezik.

LEXO EDHE:  Hungari/Ndalohen edhe 185 kosovarë azilkërkues

LEXO EDHE:  Terror në Rradhimë/ Të shtëna armësh ndaj policisë

Ndërkohë mësimi zhvillohet në ambientet e Liceut artistik. Studentët janë të detyruar të shkojnë të ndjekin leksionet tek Liceu pasi universiteti i tyre nuk është i sigurt.

Kjo situatë mesa duket është mbajtur e fshehtë dhe larg syrit të mediave. Deri tani nuk është marrë asnjë masë ndërkohë që klasat qendrojnë të kyçura dhe para tyre është vendosur shiriti “Ndalohet hyrja”.

Kujtojmë se pas tërmetit edhe gjendja tek Fakulteti i Gjeologji-Minierave ishte alarmante pasi godina pësoi dëme të parikuperueshme nga lëkundjet./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Shtypi i ditës, 18 tetor 2019

Publikuar

-

Nga

Këto janë disa prej titujve kryesorë të shtypit të shkruar për ditën e sotme, datë 18 tetor 2019:

“Gazeta Shqiptare” hapet me titullin “Negociatat, Rama: Nuk ka zgjedhje të parakohshme”, ndërsa një tjetër titull vijon “Droga në shtëpi, Marsida Qatja rrezikon burgun”.

“Koha Jonë” hapet me titullin “Presidentja e KE: Sinjale negative për negociatat”, ndërsa një tjetër titull vijon “Haradinaj: Ndalova grabitjen 10 miliardë euro. Thaçi, Rama, Vuçiç bashkëpunëtorë”.

LEXO EDHE:  Shpërthimet/ Artan Didi takim në Prokurorinë e Krimeve të Rënda

LEXO EDHE:  Ndjekje penale për të rinjtë e FRPD/ Këlliçi ironizon Ramën

“Panorama” hapet me titullin “Ligji i ri për shtëpitë që nuk do legalizohen”, ndërsa një tjetër titull vijon “Rrëfimet për drogën dhe vrasjen në Kavajë. Gjykata i mbyll gojën Marsidës: Ndalohet të flasë në media”.

“Shekulli” ka si titull kryesor “Korporata e investimeve, miratohet “Streha e re e oligarkëve”, ndërsa një tjetër titull vijon “Zhgënjim, sot nuk ka shenja për zgjerimin e BE-së”.

LEXO TE PLOTE