Connect with Us

Basha mbledh urgjentisht strukturat e PD/ “Populli të marrë në dorë zgjidhjen me të gjitha mënyrat”

Politikë

Basha mbledh urgjentisht strukturat e PD/ “Populli të marrë në dorë zgjidhjen me të gjitha mënyrat”

Publikuar

-

Kreu i opozitës Lulzim Basha, në një takim me strukturat e PD-së në Mallakastër, deklaroi se kapja me dhunë, thyerja e dyerve, uzurpimi i selive të pushtetit vendor nga bandat e Edi Ramës është e paligjshme dhe kriminale.

Sipas Bashës, kryedemokrati shprehet se tani populli duhet ta marrë vetë zgjidhjen në dorë.

“Një nga gjërat e para që do të bëjë qeveria e re, e dalë me votë të lirë është që gjithsecili që ka shkelur ligjin dhe është kthyer në vegël të verbër të Edi Ramës, do të mbajë përgjegjësi ligjore. Asnjëri prej tyre nuk do të harrohet, që nga ky i Mallakastrës, deri tek Edi Rama” – deklaroi ai.

“Kushdo që ka shkelur Kushtetutën dhe ligjin pas dekretit të 10 qershorit do të ndëshkohet- theksoi kreu i opozitës. “Mos harroni, duke nisur nga data 11 qershor çdo qindarkë e taksave të shqiptarëve që është harxhuar për procesin kriminal dhe fals të 30 qershorit, është dëm ekonomik. Për çdokënd që ka konsumuar veprën penale të shpërdorimit të detyrës, ligji është i qartë. Ju siguroj që me qeverisjen e re dhe prokurorinë e çlirurar nga kapja, gjithsecili prej tyre do të marre atë që meriton para ligjit”. – u shpreh kreu i opozitës.

Kushdo që ka shkelur Kushtetutën dhe ligjin pas dekretit të 10 qershorit do të ndëshkohet- theksoi kreu i opozitës.

“Agron Kapllanaj do të jetë kandidat për Kryetar Bashkie në zgjedhjet kushtetuese për pushtetin vendor dhe pa asnjë dyshim, edhe Kryetar i ardhshëm i Bashkisë Mallakastër. Pseudokandidatura e Rilindjes që u refuzua bindshëm edhe nga vetë socialistët nuk mund të jetë kurrë kryetar i bashkisë Mallakastër. Koha për të vendosur me votë kryetarin e vërtetë të bashkisë, sipas Kushtetutës shqiptare, sipas Kodit Zgjedhor nuk do të vonojë. Beteja jonë ka nisur me një qëllim, t’u rikthejë shqiptarëve të drejtën e dhunuar të votës së lirë. Kjo betejë ka për të përfunduar me një rezultat, largimin e Edi Ramës, zgjedhje të parakohshme parlamentare dhe zgjedhje vendore në të njëjtën ditë‌.

LEXO EDHE:  Kryeministri Rama eskortë me 50 makina në Dibër

Vjedhja është prioriteti i vetëm i Edi Ramës, ka harxhuar 3.2 mln euro pa tender për vetëm për zyrën e tij. Çfarë mendon? Se do ta mbrojë përgjithmonë Ulsi Manja me Arta Markun dhe me Donika Prelën? Jo, jo, do të vijë dita shumë shpejt dhe atë ditë secili prej tyre do të japë llogari para shqiptarëve” – u shpreh Basha.

“Popullit sovran i lind e drejta t’i përgjigjet këtij pushteti me të njëjtat mënyra dhe të mbrojë me të njëjtat mënyra kushtetutën dhe ligjin, në Mallakastër, në Fier, në Durrës, në Elbasan, në të gjithë Shqipërinë, por mbi të gjitha në Tiranë, atje ku paligjshmëria ka hedhur rrënjët, atje ku hajdutëria dhe kriminaliteti janë ngritur në fron.

Atje, popullit sovran, nëse nuk i hapet rrugë zgjidhjes politike, zgjidhjes që çdo vend tjetër i rajonit e ka patur në kushte akoma më të lehta sesa kriza e sotme shqiptare, një qeverie tranzitore dhe zgjedhjeve të parakohshme, atëhere popullit sovran i lind e drejta ta marrë në dorën e vet zgjidhjen, me të gjitha format, mjetet dhe mënyrat që i gjykon të përshtatshme për të rivendosur demokracinë dhe drejtësinë.”, përfundoi ai./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Lumturohet drejtoresha e Lulit/ BILD hoqi lajmin

Publikuar

-

Nga

Gazeta gjermane BILD ka fshirë shkrimin e publikuar ditën e djeshme, ku paraqitej një hulumtim i thelluar lidhur me çështjen e lobimit të Partisë Demokratike.

Drejtoresha e marrdhënieve me median në PD, Elona Meço nuk ka mundur të fshehë lumturinë për fshirjen e artikullit.

Që në mëngjes Meço ka reaguar përmes një postimi në rrjetet sociale ku shkruan: “Guten Morgen! Që Lulzim Basha pagoi Vladimir Putin, që Putin të paguajë Donald Trump, që Trump dhe Putin të komplotojnë kundër Edi Ramës bashkë me BE=Delete”.

LEXO EDHE:  Akuzohet për blerje votash/ Rama merr në mbrojtje Vangjush Dakon

LEXO EDHE:  Akuzohet për blerje votash/ Rama merr në mbrojtje Vangjush Dakon

Kujtojmë se në artikullin e gazetës gjermane, hidhej dritë mbi të gjitha lëvizjet e kryera nga Basha për të rrëzuar qeverinë Rama, përfshirë edhe rastet ku janë përdorur kompani lobimi nën hetimin e drejtësisë amerikane./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

 “Nuk jetohet me dy fytyra, turp”/ Qytetarët “masakrojnë” Ramën

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama ditën e sotme ka zgjedhur fjalë të shenjta të Kuranit, për të përshendetur  ndjekësit e tij në rrjetet sociale.

“O ju që keni besuar nëse ndonjë i pandërgjegjshëm u ka sjellë një lajm, ju shqyrtojeni mirë, ashtu që të mos e godisni ndokënd pa e ditur realitetin, e pastaj pendoheni për atë që keni bërë”-citon Rama Kuranin.

Por, pas këtij postimi, qytetarët kanë shpërthyer në kritika kundër kreut të qeverisë.

Mesa duket qytetarët nuk i besojnë më propagandës së kryeministrit, dhe e kanë “kryqëzuar” në komente.

“Pershendetje zotri Rama po vjen mirë që po fol fjalë të librave të shejtë po shfrytëzo këtë post që je e puno për shqiptarët pak se populli është në mjerim çdo ditë dëgjojmë se të emigrojmë asnjë shpresë për jetë nuk iu ka mbet. Behuni bashkë politika shqiptare e punoni e mos akuzoni njëri-tjetrin. Jemi i vetmi shtet në botë që kufizohemi me vet veten e jemi shum të lig.”-shkruan një qytetar.

LEXO EDHE:  “Skandali i Rrugës së Kombit dhe lobimi rus”/ Bashës i përmenden “krimet” në Kuvend

LEXO EDHE:  Shënim- Fillon lufta Rama-Meta/ Veliaj, Xhafaj dhe pazaret në sfond

Ndërsa një tjetër shkruan “Kjo nuk eshte mbeshtetje por shkaterrim!!! Pse populli duhet tju mbeshtesë kur ju nuk mbeshtesni popullin?! Apo duhet te fillojmë të mendojmë se militantët e partisë kanë marrë pushtet absolut dhe mund të bëjnë çfare ti dojë qejfi?! Mos harroni se përgjegjesia e veprimeve të tyre rëndon mbi ju!!!”.

Po ashtu një tjetër qytetar shkruan “Me dy fytyra nuk jetohet , njërën anë e lexon librin e shenjtë e në anen tjetër bashkëpunon me armiqtë e kombit . Turp !”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kuvendi rikthehet një muaj pas pushimeve/ Rendi i ditës për seancën e parë të 2020

Publikuar

-

Nga

Pas rreth një muaj pushim, ditën e sotme Kuvendi pritet të rikthehet për të hapur sesionin e VI-të të Legjislaturës së IX –të.

Seanca plenare do të nisë në orën 17:00, ndërsa në rend të ditës janë parashikuar 5 pika.

1. Hapja e Sesionit të VI-të të Legjislaturës së IX -të të Kuvendit të Shqipërisë
2. Miratimi i procesverbalit të seancës plenare të datës 18.12.2019 (neni 44, pika 2 e Rregullores)
3. Njoftimi i projektligjeve të depozituara në Kuvend (neni 44, pika 3 e Rregullores)
4. Miratimi i Programit 6 javor të Punës së Kuvendit për periudhën 20 janar – 7 mars 2020 (neni 26, pikat 5, 6 te Rregullores, votim me shumice te thjeshte)
5. Miratimi i Kalendarit 3-javor të punimeve të Kuvendit për periudhën 20 janar – 7 shkurt 2020 (neni 27, pikat 3, 4 te Rregullores, votim me shumice te thjeshte)
6. Paraqitja ne Kuvend e kalendarit të raporteve vjetore të organeve kushtetuese dhe atyre të krijuara me ligj për veprimtarinë e vitit 2019 (neni I 03, pika I e Rregullores)

LEXO TE PLOTE