Connect with Us

Vettingu në dorë të Ramës?/ Ja si përgjigjet Shefja e OMN-së, Calavera

Kryesore

Vettingu në dorë të Ramës?/ Ja si përgjigjet Shefja e OMN-së, Calavera

Publikuar

-

Ka pasur pohime publike nga Presidenti i Republikës dhe opozita se vetingu po kontrollohet nga partia politike në pushtet. Cili është qëndrimi juaj për pretendime të tilla?” Është një tjetër pyetje që radioja “Zeri i Amerikës”, i ka adresuar shefes së Operacionit Ndërkombëtar të Monimotirimit (ONM), Genoveva Ruiz Calavera.

Reforma Kushtetuese u miratua njëzëri në vitin 2016 nga Parlamenti shqiptar. Organet e vetingut u emëruan gjithashtu pak më shumë se dy vjet më parë, bazuar në marrëveshjen e plotë ndërpartiake. Kjo përfaqësonte pikën më të lartë të një angazhimi të fortë të të gjithë aktorëve politikë për të çuar përpara reformën në drejtësi me një proces që do të ishte qartësisht ndërlikuar, por që u vlerësua thelbësor për forcimin e gjyqësorit. Janë marrë masa serioze për të siguruar ekuilibrat dhe garancitë e nevojshme për pavarësinë e organeve të vetingut, në veçanti për të siguruar mungesën e ndonjë roli vendimmarrës ose përfshirjes së nivelit politik në to. Vëzhguesit tanë ndërkombëtarë po monitorojnë nga afër çdo hap të vendimmarrjes në të gjitha rastet e vetingut. Deri më tani, nuk ka asnjë të dhënë për ndërhyrje politike ose presion tjetër të padrejtë të jashtëm apo të brendshëm”, ka qenë përgjigja e znj. Calavera./CNA.al

 

1 Koment

1 Koment

  1. Rajubi

    14 Gusht, 2019 at 7:53 am

    Kjo eshte Kurva e Europes tek ne

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kryesore

Hetimi i Ilir Metës/ Fatmir Mediu injoron deputetët

Publikuar

-

Nga

 Fatmir Mediu, kryetari i Partisë Republikane, ka qenë pjesë e të intervistuarit në “Ditarin” e televizionit “A2-CNN”, ku si temë diskutimi ishte dalja e presidentit Ilir Meta, paraditen e sotme, përpara trupës së Komisionit Hetimor parlamentar.

Ndërsa e ka vlerësuar qëndrimin e Presidentit, Mediu ka injoruar deputetët pjesëmarrës në aktin e marrjes në pyetje të Ilir Metës, duke i etiketuar si shërbetor të verbër të urdhërave politik etj.

“Sot ishte shfaqja më e turpshme e Kuvendit të Shqipërisë, deputetë që nuk njohin as Kushtetutën, por i shërbejnë verbërisht urdhrave politikë. Nga ana tjetër, Presidenti, me përgjegjësinë dhe me autoritetin që i jep Kushtetuta, shpjegoi vendimin e tij për shtyrjen e datës së zgjedhjeve, e cila nuk u respektua për shkak të urdhrit politik të Edi Ramës. Ku objekt hetimi ishte i ndërtuar qëllimisht nga ana e Partisë Socialiste, e cila pas raportit të OSBE/ODIHR duhet të kishte një reflektim. Interesi i tyre politik dominon mbi interesin kombëtar. Më bëri përshtypje analiza e Presidentit, më tërhoqi vëmendjen qëndrimi i tij kur tha se nuk donte të kishte një Rajshtag në Shqipëri. Ky komision është një zgjatim i pavlerë. Edi Rama ka shpërfytyruar shtetin dhe shtetarin. Sot shqiptarët mendojnë se shteti dhe shtetari janë një gjë e keqe. Rama e ka bërë këtë qëllimisht. Nuk ka parlament. Jemi në një vend ku nuk kemi as Gjykatë të Lartë e as Prokurori. Edhe Partia Socialiste është drejt degradimit”, , ka deklaruar Fatmir Mediu./CNA.al.

LEXO TE PLOTE

Kryesore

Deklarata bombë e Presidentit / Petrit Vasili nxjerr gënjeshtar Gazmend Bardhin

Publikuar

-

Nga

Paraditen e sotme presidenti Ilir Meta doli përpara Komisionit parlamentar të Hetimit për të dhenë shpjegime lidhur me arësyen e nxjerrjes së dekretit që anullonte mbajtjen e zgjedhjeve vendore në datën 30 qershor.

Gjatë përgjigjes, ndër të tjera, Presidenti  deklaroi dhe faktin se e kishte nxjerrë dekretin anullues pasi kishte të dhena të besueshme që segmente të përfshira në protestën e opozitës do të ndërmerrnin aktin e djegies së Kuvendit etj.

Ndërkohë kjo deklaratë bombë e Presidentit ka sjellë dy dëshmi të ndryshme të dy sekretarëve të dy partive kryesore opozitare, përkatësisht PD-së dhe LSI-së.

I prononcuar rreth vërtetësisë se këtij fakti, sekretari i PD-së, Gazmend Bardhi, e ka mohuar deklaratën e Ilir Metës, ndërkohë që homologu i tij i LSI-së, Petrit Vasili e pohon atë. Madje duke futur në vallen e dëshmitarëve okularë dhe vetë Gazmend Bardhin, i cili, i ballafaquar me të vërtetën e pohimit të Vasilit del të jetë gënjeshtar.

Sepse i prononcuar për TV “News 24”, Petrit Vasili ka dëshmuar se ka qenë pikërisht me Gazmend Bardhin, kur ka parë një grup të dyshimtë njerëzish, që mund të digjnin edhe Kuvendin.

“ Veprimi i Presidentit ishte shumë i matur. Bëhej fjalë për gjëra shumë të rënda, siç mund të ishte dhe djegia e Parlamentit. Isha bashkë me Gaz Bardhin, kur pamë një grup personash, që nuk e di të kujt ishin. Kishte provokatorë të shumtë. Ishte një klimë e tensionuar, sepse qeveria kishte qëllimin vetëm të bënte zgjedhje dhe t’ia linte fajin opozitës”, tha Petrit Vasili për News 24, duke përgënjeshtruar deklaratën e Gazmend Bardhit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kryesore

Kush është Kryebashkiaku që do denoncojë PD dhe 4 vitet e tij në Itali

Publikuar

-

Nga

selia e partise demokratike tirane

Partia Demokratike prej ditësh ka paralajmëruar se do të ketë një tjetër denoncim për një kryebashkiak të Rilindjes i cili ka fshehur dënimin.

CNA.al mësoi më herët se bëhet fjalë pikëisht kryebashkiakun e Vaut të Dejës, Mark Babani.

Por nëse do i referohemi formularit të vetëdeklarimit, në faqen zyrtare të KQZ, kryebashkiaku aktual i Vaut të Dejës, Babani i është përgjigjur me jo të gjitha pyetjeve që vërtetojnë pastërtinë e figurës së tij.

Babani mohon të ketë qenë dënuar ndonjëherë me vendim gjyqësorë të formës së prerë nga një autoritetet gjyqësor shqiptar apo i huaj.

Po kështu mohon të ketë qenë ndonjëherë në hetim ose gjykim nga një autoritet i huaj për kryerjen e një vepre penale, kërkim ndërkombëtarë, apo të ketë marrë masë dëbimi nga një shtet i huaj.

Ndërkohë që deklaron se ka jetuar në Itali nga viti 1991-1995.

Në CV e tij Babanit shkruan gjithashtu se ka kryer vetëm arsimin e mesëm, ndërkohë që ka një eksperiencë pune si administrator i kompanisë “Mare Adriatik” sh.p.k që nga viti 1995.

Sa i përket aktiviteti politik, Babani thekson si eksperiencë të tij, “Kordinator elektoral në Bashkinv Vau i Dejës.

Ende nuk dihen provat për të cilat PD aludon se ka mundur të sigurojë në Itali, ndërsa gjithçka pritet të bëhet publike nesër./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: