Connect with Us

Tregtonin produkte të skaduara/ AKU bllokon dhe gjobit katër subjekte në Tiranë dhe Elbasan

Sociale

Tregtonin produkte të skaduara/ AKU bllokon dhe gjobit katër subjekte në Tiranë dhe Elbasan

Publikuar

-

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka bllokuar katër subjekte në Tiranë dhe Elbasan, për shkak se nuk përmbushin kërkesat ligjore të sigurisë ushqimore.

Për shkeljet e konstatuara, AKU mori masat administrative si në vijim: 10 masa administrative “Gjobë” me vlerë totale 6,200,000 lekë dhe “Ndërprerje aktiviteti” për 4 subjektet, si dhe “Bllokim produkti” me destinacion asgjësimin për produket e pasigurta të konstatuara në 1 subjekt

Njoftimi i plotë

AKU NDËRPRET AKTIVITETIN E 4 SUBJEKTEVE: PA LICENCË, PA KUSHTE HIGJENO-SANITARE DHE TREGTONIN PRODUKTE TË SKADUARA. KUNDRAVAJTËSIT NDËSHKOHEN ME 6.2 MILION LEKË

Drejtoritë Rajonale të AKU, qarku Tiranë dhe Elbasan ushtruan kontrolle në 4 subjekte, me aktivitet “Fast-Food & Kreperi”, “Tregtim i fruta-perimeve”, “Restorant” dhe “Dyqan ushqimor”, nga ku u konstatua: ushtrim aktiviteti i palicencuar, mungesë e kushteve higjeno-sanitare, mangësi në dokumentacion (gjurmueshmëria, plani HACCP), si dhe produkte me afat përdorimi të kaluar.

LEXO EDHE:  Bllokohet 2.3 ton qumësht pluhur në Divjakë

Për shkeljet e konstatuara, AKU mori masat administrative si në vijim: 10 masa administrative “Gjobë” me vlerë totale 6,200,000 lekë dhe “Ndërprerje aktiviteti” për 4 subjektet, si dhe “Bllokim produkti” me destinacion asgjësimin për produket e pasigurta të konstatuara në 1 subjekt.

Siguria ushqimore është sfida jonë e përbashkët! /CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Foto-Kaos në autostradën Tiranë-Elbasan/ Radhë kilometrike

Publikuar

-

Nga

Qytetarët të cilët kanë udhëtuar sot në drejtim të Elbasanit, janë përballur me kaos në trafik.

Sikurse shikohet në fotot e siguruara nga CNA.al, në autostradën Tiranë-Durrës, radha e makinave është kilometrike.Burime për CNA.al bëjnë të ditur se radha e makinave Dillon që pa hyrë në Tunel dhe vijon deri në Bradashesh.

LEXO EDHE:  Shkarkimi i Stefan Çipës/ Ja kush e zëvëndëson

LEXO EDHE:  AKU bllokon 45 kg mish viçi/ Gjobitet biznesi

 

LEXO TE PLOTE

Sociale

Koronavirusi i merr jetën efektivit të Policisë së Tiranës/ Më parë humbi edhe babain

Publikuar

-

Nga

Kosovë/ Shkon në 607 numri i viktimave nga Covid-19

Koronavirusi  vijon të marrë jetë, ndërsa së fundi mësohet se ka humbur jetën edhe një efektiv i Policisë së Tiranës.

Mësohet se ka humbur jetën efektivi Ilir Nerguti, ndërsa dy javë më parë kishte humbur edhe babain po nga ky virus i rëndë.

Lajmi është bërë i ditur nga deputeti Halit Valteri, nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale.“Prehu ne paqe miku im, sot ne humbem nje mik te mire, koleget nje profesionist ne detyren qe mbante dhe shteti humbi nje njeri te madh.

LEXO EDHE:  AKU kontrolle të rrepta/ Asgjësohen 5.5 ton produkte ushqimore në një javë

LEXO EDHE:  Produktet ‘Made in Kosova’, vështirë depërtojnë në tregun serb

Krenar per cdo dite qe kemi biseduar dhe keshillat e tua do jene te vlefshme gjithe jetes. Do te kujtojme gjithmone Komandant Ilir Nerguti”, shkruan Valteri.

LEXO TE PLOTE

Sociale

I sëmuri me HIV/AIDS pa mjekim, për shkak të pandemisë/ Spitalet rajonale nuk dinë ta trajtojnë

Publikuar

-

Nga

I sëmuri me HIV/AIDS nuk mbahet për kurim në QSUT, por dërgohet në spitalet e rretheve ku mungon specializimi i duhur për mjekim .

Në emisionin Fiks Fare ka ardhur ankesa e një nëne për të birin e saj i cili është i sëmurë me HIV/AIDS. Limone Beqiri nga Pogradeci tregon se djali i saj 42 vjeç në bazë të analizave që kanë bërë para 1 muaji ka rezultuar i infektuar nga virusi HIV/AIDS që është rrezik për jetën e njeriut duke shkaktuar edhe vdekjen.

Gjithashtu ajo na rrëfen se i biri ka qëndruar për mjekim i shtruar një javë në Spitalin e Pogradecit. Pas kësaj kohe spitali e dërgoi për mjekim më të specializuar në Tiranë. Spitali i QSUT-së në Tiranë e kthen të sëmurin sërish në spitalin e Pogradecit. Ndërkohë Spitali Rajonal i Pogradecit kësaj here e dërgon të sëmurin jo më në Tiranë, por në spitalin e Korçës. Në fund të këtij rrugëtimi i sëmuri përfundon sërish në spitalin e Pogradecit, pasi edhe spitali i Korçës ka bërë të njëjtën gjë si Qsut-ja në Tiranë, duke mos e mbajtur të sëmurin për mjekim e kanë rrikthyer në Pogradec. Nëna e të sëmurit thotë se nuk dinë më ku të shkojnë, prandaj i janë drejtuar emisionit Fiks Fare . Ajo kërkon të dijë përse nuk pranohet djali i saj në spital? Bashkëpunëtorët e Fiksit me qytetaren shkojnë në spital ku nga kryeinfermierja marrin përgjigje se gjendja e të sëmurit u përkeqësua në spital.

LEXO EDHE:  Tregtonte produkte pa kondraetiketë në gjuhën shqipe/ Gjobitet biznesi në Durrës

LEXO EDHE:  Produktet ‘Made in Kosova’, vështirë depërtojnë në tregun serb

Kryeinfermierja thotë gjithashtu se: – Djalin e sorollat Tirana dhe Korça ne nuk bëjmë dot asgjë.Gjithashtu kryeinfermjerja thotë që i sëmuri të marrë një rekomandim nga mjekja e familjes për tek infeksionist dhe të vij përsëri në spital për mjekim. Gazetarët e Fiksit shkojnë takojnë drejtorin e spitalit për të marrë një përgjigje se përse i sëmuri me HIV/AIDS nuk mbahet në spital për mjekim?

Drejtori sqaron gazetarët se e njeh rastin në fjalë, por më specifikisht do të flasë me mjeken që e ka ndjekur pacientin. Ndërkohë ai tregon se në Tiranë dhe në Korçë të sëmurin e kanë dërguar pasi me HIV/AIDS ka qenë rasti i parë që ka ndodhur në Spitalin e Pogradecit dhe nuk kanë trajtuar ndonjëherë të sëmurë me këtë virus. Drejtori thotë se për këtë të sëmurë duhet të përgjigjet spitali Nënë Tereza në Tiranë, sepse ata nuk kanë çfarë të bëjnë.

Ai u shpjegon gazetarëve se pacienti është drejtuar drejt spitaleve të tjera për mjekim më të specializuar dhe se duhet të jetë QSUT-ja ajo e cila duhet t’u jap edhe protokollin e mjekimit mbi të cilin të ndjekin në spitalin e Pogradecit të infektuarin me HIV/AIDS. Gjithashtu gazetarëve të Fiksit drejtori u kërkon që t’i lënë një kërkesë me shkrim për këtë rast, pasi do konsultohej me mjeken që ka ndjekur specifikisht të sëmurin me virusin vdekjeprurës.

LEXO TE PLOTE