Connect with Us

Habit Basha/ Në 13 tetor ka zgjedhje, PD nuk hyn

Politikë

Habit Basha/ Në 13 tetor ka zgjedhje, PD nuk hyn

Publikuar

-

Kreu i PD-së, Lulzim Basha, në një konferencë për mediat ka folur edhe për zgjedhjet e 13 tetorit.

Sipas Bashës, institucionet përkatëse duhet të zbatojnë dekretin e Presidentit pasi në të kundërt do të përballen me ligjin.

Lidhur me pyetjen se përse nuk u regjistrua në zgjedhjet e 13 tetorit, Basha u përgjigj se partitë politike nuk shkelin kushtetutën nëse nuk marrin pjesë në zgjedhje,  prandaj është në dorën e tyre të regjistrohen ose jo.

“Ne duhet të kthejmë stabilitetin me anë të një qeverie që lufton krimin dhe oligarkinë. Që të realizohet kjo duhet të kemi zgjedhje të lira dhe të ndershme.

LEXO EDHE:  “Koha jote ka marrë fund”/ Ish deputeti mesazh Ramës

Nuk ka asnjë përçarje mes opozitës. 13 tetori është e vetmja datë kushtetuese, dhe të gjithë institucionet përgjegjëse duhet të respektojnë dekretin e Presidentit.

Kush do të veprojë kundër do të dalë para pëgjejgësisë. Detyrimet kushtetuese të KQZ janë të përgatiten për zgjedhje.

Nëse partitë nuk hyjnë në zgjedhje nuk kanë shkelur kushtetutën, por kur institucionet shkelin kushtetutën do të dalin para ligjit dhe herët ose vonë do të mbajnë përgjegjësi,”-ka thënë Basha ndër të tjera./CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Monstra veç Shqipërisë dogji dhe Maqedoninë e Veriut”/ Berisha nuk i ndahet Ramës

Publikuar

-

Nga

“Monstra që përveç Shqipërisë i mbylli dyert edhe Maqedonisë së Veriut!”, kështu shprehet ish-kryeminstri Sali Berisha përmes një statusi në rrjetet sociale teksa publikon një artikull të Euroneës.

Ndërsa për humbjen e negociatave opozitarët ia kanë faturuar Ramës si një dështim të tij, ish kryeministri Berisha edhe njëherë tjetër duket se pajtohet me idenë se “Jo”-ja për Shqipërinë ishte arsyeja që dogji Maqedoninë, e cila në një farë mënyre i kishte përmbushur detyrat e saj për të hedhur hapin e radhës drejt familjes europiane.

“Monstra qe perveç Shqiperise i mbylli dyert edhe Maqedonise se Veriut!

EuroNeës: Rama ‘dogji’ edhe Maqedoninë

Rrjeti prestigjoz Euroneës, i cili citon burime të dorës së parë nga mbledhja e djeshme e kryetarëve të qeverisë të vendeve anëtare në BE, ku edhe u vendos që të mos hapeshin negociatat për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, ka nxjerrë detajë të rendësishme nga debati që çoi në atë përfundim.

LEXO EDHE:  Padia për ç’regjistrimin e PD-PR/Hidhet shorti në Kolegjin Zgjedhor

LEXO EDHE:  “Koha jote ka marrë fund”/ Ish deputeti mesazh Ramës

Sipas “Euroneës”, presidenti francez Emmanuel Macron nuk ka pranuar ndarjen e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut, për të cilën shumica dërrmuese ishte për t’ia hapur negociatat, përcjell ABC Neës.

“Presidenti francez Emmanuel Macron argumentoi që nisja e bisedimeve të anëtarësimit vetëm me një vend do të ishte një gabim i tmerrshëm për Balkanin”, shkruan Euroneës, duke cituar burimin e saj.

“Dje dëgjova disa fjalë se ne pothuajse arritëm uninamitet për hapjen e bisedimeve me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Kjo nuk është e vërtetë. Padyshim, aty kishte një shumicë që Maqedonisë së Veriut ti happen negociatat, por shumica e shteteve ishin kundër Shqipërisë”, shton më tej ai.

Pavarësisht kësaj, kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev njoftoi sot dorëheqjen e tij, ndërsa lajmëroi zhvillimin e zgjedhjeve të parakohshme në vend. Ndryshe ndodh në Tiranë, ku kryeministri Edi Rama vijon me justifikimin se “fajin e ka Europa”.”, shkruhet në postimin e ish-kryeministrit Berisha./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Franca kundër negociatave/ Manjani: Macron tha të vërtetën

Publikuar

-

Nga

Ish ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani ka komentuar refuzimin e vendeve të BE-së, për të hapur negociatat me Shqipërinë

Sipas Manjanit, Macron tha të vërtetën, atë të vërtetë që Romana, Mogherini, Hahn, Tusk, Junker e Knut e të tjerë e fshehën.

Duke vijuar më tej, Manjani shkruan se ne kishim nevojë për një lutje publike për Presidentin e Francës para një jave që të bashkohej me Gjermaninë dhe ta mbikqyrnin vëncce këtë vend. Jo të na hapnin negociatat, por të na tregonin rrugën që u shtrua nga Gjermania.

Reagimi i plotë

Se dimë më se nga ta kapim fillin e punëve tona!

Një hallakatje e madhe psikologjike e llogjike na ka ndodhur.

Kur mendoj se më i miri i letrave tona, zoti Kadare gjeti kohë ti shkruante një letër Romana Vllahutinit, ku shprehte gatishmërinë t’i ulej në gjunjë, vërtetë diçka nuk shkon! (Letër e 17 Maj 2017)

E kujt i shkroi?!

Romanës që ngatërroi keqas këtë vend dhe vetëm fshehu pa pikë turpi për të fshehur realitetin e hidhur shqiptar.

LEXO EDHE:  Gjekmarkaj tregon, se si mund të shpëtojë PD-ja nga Basha

LEXO EDHE:  Dashamir Shehi zbulon çfarë “ha” Rama për darkë

Macron Presidenti i Francës, ku jeton zoti Kadare tha të vërtetën, por nuk e meriton as gjysmën e letrës së Romanës.!!

Kishim nevojë për një letër, për një lutje publike (jo rënie në gjunjë) për Presidentin e Republikës së Francës para një jave që të bashkohej me Gjermaninë dhe ta mbikqyrnin vënce këtë vend. Jo të na hapnin negociatat, por të na tregonin rrugën që u shtrua nga Gjermania.

Edhe tani, që Macron masakrohet publikisht nga eksponentë e analistë qeveritarë, prap e meriton një letër ndjese, shumë më tepër sesa “ç’meritoi” Romana.

Macron tha të vërtetën, atë të vërtetë që Romana, Mogherini, Hahn, Tusk, Junker e Knut etj etj burokratë në Bruksel e FSHEHËN!!!

E vërteta falenderohet, gënjeshtra nuk pranohet!

Nejse, s’është me të thënë kjo punë.

Qartësisht na ka humbur filli…/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Socialistët po shembin pushtetin e Rilindjes

Publikuar

-

Nga

Është një fakt përtej asaj që ishte menduar, që “kalanë e pushtetit” ta rrëzojnë njerëzit e tu, bashkëpunëtorët e tu, ata me të cilët ke luftuar për të ardhur në pushtet dh eke bashkëpunuar fortë për disa vite, apo me ata të cilët i ke mbajtur afër nga halli.

Kështu po ndodh me Rilindjen, e cila mesa duket fundin e saj nuk do të ketë nga Republika e Re e Lulëzim Bashës dhe nga kundërshtarët e saj politik, as nga opozita por nga vetë socialistët, nga ata që ka brenda saj.

Artikulimet e ditëve të fundit të Arta Dades janë mjaftë të forta kundër Edi Ramës. Ato qëndrojnë dhe tregojnë jo pak se çfarë ndodh në pushtetin e Rilindjes.

Më tej janë edhe disa qëndrime që vijnë nga bashkëpunëtorë të Lulzim Bashës sot, të cilët janë larguar dhe e kanë goditur Ramën.

Nga brenda i pari filloi Ben Blushin që rreth 3 vite më parë e goditi mjaftë ashpër, por që më pas u tërhoq, nga ana tjetër ai pasojat i la.

Ditmir Bushati duket goditës “diplomatik” me shumë pasoja.

Dëme kanë lënë disa ish-ministra të cilët nuk duken të kënaqur me Edi Ramën. Gjithashtu ka edhe të tjerë ish-socialistë, ish-bashkëpunëtorë të tij që e sollën në pushtet, që janë të tërhequr, të pakënaqur. Nga brenda të majtës gëlon.

LEXO EDHE:  Koha kur Rama tallet me qytetarët/ Paske humor shqiponje, fol e qesh vetë

LEXO EDHE:  Urime legen!

Pa folur këtu edhe për LSI-në që është e mbushur plotë me ish-socialistë. Pavarësisht pozicionit që kanë në opozitë, shumë prej tyre kanë qenë pjesë thelbësore e Partisë Socialiste.

Po t’i mbledhësh të gjithë këta shto dhe socialistët e vërtetë të bazës të pakënaqur me qeverisjen e Edi Ramës edhe atë çfarë po ndodh kohët e fundit pas “jo”-së për negociatat nga Bashkimi Europian, me kundërshtinë e Francës, Holandës dhe Danimarkës, Edi Rama duket vërtet në pozicion të vështirë.

Po i ndodh ajo që s’e kishte menduar. Kalanë e tij të pushtetit, po ia shembin kalanë e pushtetit nga brenda. Po ia shembin ata që e sollën në pushtet, ata që i kishte ministra, ata që i ka pasur bashkëpunëtorë dhe e kanë bërë kryetar partie. Tani ka mbetur me shumë pak socialist nga pas dhe me tufën e “Mjaftit” dhe “Rilindasve” me vete që vështirë se mund t’i garantojnë për shumë gjatë pushtetin./CNA.al

LEXO TE PLOTE