Connect with Us

Çuni i Fariut i sulet Braçes/ “Xhepist! Nuk e meriton postin që mban”

Politikë

Çuni i Fariut i sulet Braçes/ “Xhepist! Nuk e meriton postin që mban”

Publikuar

-

balliu sulmon arta markun

Banorët e “Unazës së Re”, vijojnë të protestojnë, duke kërkuar dëmshpërblim për banesat e tyre që duhet të prishen për ti hapur rrugë “Unazës së Re”.

Si çdo pasdite, edhe ditën e sotme, në mbështetje të tyre ka shkuar ish deputeti i listës Basha, Klevis Balliu, çuni i Fahri Balliut, ish gazetarit revolucionar të gazetës “Zeri i Popullit”, organ qendror i partisë së Enver Hoxhës, aktualisht këshilltar i Lulzim Bashës dhe Ilir Metës.

Teksa foli para banorëve, Balliu Junior nuk i ka kursyer akuzat ndaj Erion Braçes, teksa e ka konsideruar këtë të fundit “xhepist” dhe “njëri që nuk e meriton postin që mban në qeveri”.

LEXO EDHE:  Buxheti 2019, debate në grupin e PS-së/ Braçe luftë me Ahmetajn

“Është detyrim i çdo qytetari që ti paguajë taksat deri më një derisa i kthehet shërbimi, por ju po paguani një qeveri që ata t’ju vjedhin. Kjo është ajo që po ndodh sot në Shqipëri. Ky zotëria që del e na flet për vjedhje në rrugë, ky zoteria xhepist, ka qenë dhe xhepist ngelet. Vetëm për atë post që mban nuk është ai. Është turp që ky shtet të ketë për zëvendëskryeministër një xhepist”, theksoi Balliu./CNA.al

 

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Opinione

Nga Arian Galdini/ Qeveria Antibiznes! Shiheni çfarë turpi…

Publikuar

-

Nga

Po kaloja sot tek rruga mes Bashkisë dhe Ministrisë së Transportit dhe pashë aty një numër të pazakontë policësh.

U bëra kurioz dhe u afrova të pyes se çfarë po ndodhte.

Mbeta pafjalë kur dëgjova se kush ishin e për çfarë ishin aty.

Nuk më besohet ende sesi Qeveria Rama, guxon e flet për arritje e reforma, për luftë kundër informalitetit, e sidomos kur kujtoj se erdhi në pushtet në 2013 me premtimin se do shlyente borxhet e shtetit ndaj Kontraktorëve Privatë, e tani ka mbërritur në atë pikë kur përzë me policë nga godinat e qeverisë e trajton si armiq, sipërmarrësit që kanë kryer punime publike dhe shteti u ka borxh miliona euro.

Sa turp.

A mund të ketë qeverisje më antibiznes se kjo?

Ja çfarë më thanë sipërmarresit që ishin aty para Ministrisë së Energjitikës dhe Transportit…

Nuk ishin aty për Protestë, por sepsr vetë Ministrja Belinda Balluki i kishte thirrur për takim zyrtar të protokolluar.

E Ministrja Balluku, jo vetëm që nuk i pret në zyrë sipërmarrësit, por i sjell policinë për ti përzënë.

Sa turp.

Është e dyta javë që Administratorët e Kompanive Ndërtuese të By Passit Fier dhe Vlorë, pas kërkesave me shkrim dhe të protokolluara në Ministrinë e Energjitikës dhe Transporteve, presin për një takim me Ministren znj.Belinda Balluku , në lidhje me pagesat (borxhin) ndaj tyre per punen e kryer e të pranuar nga ARSH në këto objekte By Passi Vlorë dhe Fier, në periudhën 2016/2017.

LEXO EDHE:  Protesta e studentëve/ Edmond Tupe i jep mesazhin e fortë Qeverisë

LEXO EDHE:  Buxheti 2019, debate në grupin e PS-së/ Braçe luftë me Ahmetajn

Pas dhjetra takimeve në kohë të ndryshme me vartësit dhe përfaqësues të Ministres Balluku, e pasi të gjithë këta në parim u kanë dhënë të drejtë për kërkesat te tyre Kompanive që kanë kryer punimet e të cilave shteti u ka borxh, është pranuar dhe kuptuar se fuqia e vartësve dhe përfaqësuesve të Ministres Balluku në apo për vendimmarje është e kufizuar.

Prandaj ishte kërkuar takimi me Ministren Balluku që të kërkohej fuqia e saj për vendimmarrje që shteti tu shlyejë borxhet Kompanive.

Sot ishte rënë dakord nga palët që takimi me Ministren Balluku të zhvillohej në ora 10.00.

Sipërmarrësit r Kompanive sot u paraqitën në orarin e dakordësuar me Ministren për të realizuar takimin me të.

Por në vend që të gjenin dyert e Ministrisë hapur dhe të takoheshin me Ministren Balluku, Sipërmarrësit panë se Ministrja kishte thirrur policinë dhe e kishte rrethuar institucionin me forca policore si edhe me skuadra te Shiponjave.

Administratorët e Kompanive nuk u lejuan të futeshin në Institucion sepse sipas Agjentëve të Sigurisë që kishin bllokuar portën ….. kështu kishte urdhëruar vetë Ministrja Balluku.

Drejtuesit e Kompanive Ndërtuese janë të vendosur që të mos shkulen nga hyrja e Ministrisë pa marë një përgjigje të drejtpërdrejtë nga Ministrja Balluku, e cila injoron, poshtëron dhe diskriminon ndërtuesit dhe taksapaguesit e këtij vendi!

Sa turp.

Qeveria u ka borxh këtyre Kompanive dhe i përzë me policë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Pas ‘Jo’-së/ Rama ‘shpërthen’ kundër Europës

Publikuar

-

Nga

Edhe pse ende nuk është zyrtarizuar vendimi, duket se Europa nuk do të pranojë që të hapë negociatat për Shqipërinë, duke penalizuar kështu edhe Maqedoninë e Veriut.

Ka qënë Franca ajo që nuk ka ndryshuar qëndrim, duke u shprehur edhe një herë negativisht kundër Shqipërisë, edhe pse loboi pro saj vetë Angela Merkel.

Pas vendimit të presidentit francez Macron për t’i thënë jo hapjes së negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, vjen reagimi i kryeministrit Edi Rama.

LEXO EDHE:  Përshkallëzimi i dhunës në protestë/ Basha kapet mat

LEXO EDHE:  Për çdo akt që cënon lirinë e medias/ Gazetarët në protestë para Prokurorisë

Rama ka sjellë një shprehje në rrjetin e tij social të shkrimtarit të njohur me origjinë meksikane Octavio Paz.

E vetmja gjë që e bashkon sot Europën është plogështia e saj përballë fatit”, është shprehja e Paz

LEXO TE PLOTE

Politikë

Cakaj: S’është faji ynë nëse nuk hapen negociatat

Publikuar

-

Nga

Ministri i Jashtëm në detyrë i Shqipërisë Gent Cakaj hoqi përgjegjësitë e Qeverisë shqiptare në rast të dështimit për hapjen e negociatave.

I ftuar në emisionin “Real Story” në “News24”, Cakaj tha se qeveria ka përmbushur të gjitha detyrat që kërkon Bashkimi Europian për hapjen e negociatave. Ai u shpreh se vetëm Macron tha se nuk është çështje e dy vendeve, por çështje e brendshme e Bashkimit Europian.

Sipas Cakajt, hapja e negociatave nuk është interes që i takon vetëm qeverisë, por të gjitha palëve.

“Opozita nga parlamenti nuk ka ikur si shkak i presionit të qeverisë, por si rrjedhojë e taktikave të tyre elektorale. Bndestagu ka vendosur dy kushte kryesore: reforma elektorale dhe mbushja e vakancave të Gjykatës Kushtetuese. Kushtet e Bundestagut nuk kanë lidhje me kërkesat e opozitës. Kushtet kanë të bëjnë me platformën që BE ka bërë për Shqipërinë.

LEXO EDHE:  Zv.kryeministri lëshon gojën/ Kërcënon qytetarin me gjuhë të ulët

LEXO EDHE:  Reuters/Opozita shqiptare bllokoi rrugët, kërkesa për qeveri teknike

Këto janë pako të ardhura për shkak të reformës në drejtësi. Të gjitha çështjet që janë kërkuar dhe që kanë qenë në dorë të qeverisë janë kryer. Reforma zgjedhore kërkon angazhim edhe të opozitës parlamentare dhe jashtë-parlamentare. Në këtë pikëpamje, hapja e negociatave kërkon angazhimin e të gjitha palëve politike.

Edhe në rastin e Shqipërisë dhe Maqedonisë Veriore, përgjegjësitë nuk janë vetëm të qeverisë. Kjo sepse kemi Maqedoninë Veriore e cila ka ndryshuar edhe emrin e sërish nuk po hapen negociatat. Kjo tregon se BE ka probleme të brendshme më së pari. Nëse Presidenti i Francës deklaron se nuk është çështje e dy vendeve, por është çështje e brendshme e BE, ku është përgjegjësia e Qeverive në Tiranë dhe në Shkup? Hapja e negociatave nuk është interes që i takon vetëm qeverisë, por të gjitha palëve.”, deklaroi ai.

LEXO TE PLOTE