Connect with Us

Çmendet Arta Marku, kërcënon mediat/ Zbardhet udhëzimi skandaloz

Kronika

Çmendet Arta Marku, kërcënon mediat/ Zbardhet udhëzimi skandaloz

Publikuar

-

Prokurorja e Përgjithshme e përkohshme Arta Marku, ka urdhëruar që t’u mbyllet goja mediave, duke ndryshuar kështu politikën e Prokurorisë së Përgjithshme.

Marku e cila u zgjodh në sajë të dashurisë së Rilindjes mes tymit dhe flakadanëve ka nxjerrë një udhëzim absurd dhe skandaloz, që ndalon dhënien e informacioneve mediave.

Udhëzimi në fjalë i firmosur nga Marku dhe që mban datën 30.07 2019,  përveç se izolon mediat, çon edhe në izolimin e prokurorëve.

Me anë të njëjtit udhëzim, Marku kërcënon prokurorët nëse guxojnë t’u japin informacion mediave.

Ndër të tjera udhëzimi detyron që prokuroritë e rrethevë, të çojnë, të dërgojnë tek Marku, informacionet që ata kanë.

Prokurorët që nuk e zbatojnë këtë udhëzim do të ndëshkohen.

Mirëpo me bazuar në Ligjin e ri për Prokurorinë e Përgjithshme një gjë e tillë është ndaluar.

Kujtojmë se edhe ish Prokurori i Përgjithshëm Adriatik Llalla, i cili sot është nën hetime, pati nxjerrë një udhëzim të tillë.

Ndoshta edhe marku do të ketë fatin e Llallës në të ardhmen për të gjitha skandalet që ka prodhuar në krye të organit të akuzës.

Me patupërsinë më të madhe duke shkelur hapur ligjin, duke i shërbyer hapur politikës, Marku, gjen guximin të futet në garë për Prokurorin e Përgjithshëm. Duke ulur në këtë mënyrë edhe nivelin e garës.

Mbi të gjitha Marku duhet të dijë një gjë, se nuk i mbulon dot skandalet që prodhon ajo dhe klani i saj në Prokurori. Dhe nuk mund t’ua mbyllë gojën mediave më udhëzime skandaloze dhe antilogjore.

Udhëzimi skandaloz

Me anë të këtij udhëzimi, sipas Markut, prokurori i çështjes me vendim të arsyetuar vendos ndalimin e publikimit të aktit, i cili ekzekutohet nga koordinatori për median.

LEXO EDHE:  Në panik Salianji/ Shpërthen ndaj gazetares

“ Në rastet kur prokurori ka marrë njoftim se media disponon akte që përbëjnë sekret hetimor ose akte që ndalohet publikimi i tyre, për të cilat prokurori ka disponuar me vendim detyrimin e ruajtjes së sekretit dhe/ose ndalimin e publikimit të përmbajtjes së tyre, menjëherë një kopje të këtij vendimi ia dërgon medias përkatëse për zbatim, me qëllim për të ndaluar publikimin e akteve dhe të përmbajtjes së tyre”, thuhet në nenin 9 të udhëzimit.

Me nenin 10 të udhëzimit Marku po tenton të heshtë mediat dhe t’ju mbyll gojën atyre.

“Ndalohet publikimi, qoftë edhe i pjesshëm, i akteve sekrete që lidhen me çështjen ose dhe vetëm i përmbajtjes së tyre nëpërmjet shtypit ose informacionit masiv.

Ndalohet publikimi, qoftë edhe i pjesshëm, i akteve josekrete deri në përfundimin e hetimeve paraprake;

Ndalohet publikimi, qoftë edhe i pjesshëm, i akteve të shqyrtimit gjyqësor kur gjykimi bëhet me dyer të mbyllura. Ndalimi i publikimit hiqet kur plotësohen afatet e caktuara me ligj për arkivat e shtetit ose kur ka kaluar afati prej dhjetë vjetësh nga data që vendimi ka marrë formën e prerë, por me kusht që publikimi të jetë autorizuar nga Ministri i Drejtësisë;

Ndalohet publikimi i gjeneraliteteve dhe i fotografive të të pandehurve dhe të dëshmitarëve të mitur, të akuzuar ose të dëmtuar nga vepra penale”, saktësohet në nenin 10 të udhëzimit.

Gjithashtu Marku ka vendosur të ndalojë publikimin e regjistrimeve të bëra në regjistrin e njoftimit të veprave penale deri në marrjen si të pandehur të personit që i atribuohet vepra penale./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

OFL ndalet në Tiranë/ Ultimatum për deklarimin e pasurisë dy të dënuarve

Publikuar

-

Nga

Në zbatimit të Ligjit Special për masat pasurore ndaj individëve të dënuar apo akuzuar për krim të organizuar apo krime të rënda, OFL vijon intensivisht punën për kryerjen e veprimeve komplekse, në bashkëpunim me strukturat e tjera të Policisë së Shtetit.

OFL u ka dërguar kërkesat për vetëdeklarim të pasurisë, shtetasve:

L. D., banues në Tiranë, i dënuar për veprat penale “Krijimi i bandës së armatosur dhe organizatës kriminale”, “Armëmbajtja pa leje”, “Organizimi dhe drejtimi i organizatave kriminale” dhe “Falsifikimi i letërnjoftimeve apo vizave” e kryer në bashkëpunim;

A. B., banues në Tiranë, i dënuar për veprat penale “Krijimi i bandës së armatosur dhe organizatës kriminale”, “Armëmbajtja pa leje” dhe “Organizimi dhe drejtimi i organizatave kriminale”;

Këta individë, si subjekt i Ligjit Special, duhet t’u përgjigjen me shkrim, brenda 48 orësh, të gjitha pyetjeve të OFL-së, të cilat do t’i dërgohen SPAK-ut, për veprime të mëtejshme.

LEXO EDHE:  Intervistat e Xhisielës/ Avokati: Mediat shkelën ligjin

LEXO EDHE:  Zv/ministri i Metës sulm dhe fyerje mediave

OFL bën me dije se të gjithë personat që iu është dërguar kërkesa me shkrim për vetëdeklarimin e burimeve të pasurisë, i kanë plotësuar formularët dhe i kanë dorëzuar pranë OFL-së, e cila ka vijuar me procedurat, sipas përcaktimit në Aktin Normativ nr. 1, të datës 31 janar 2020.

OFL do të informojë publikun në vijimësi për të gjitha nismat procedurale dhe operacionet ekzekutive që do të kryejë.

LEXO TE PLOTE

Kronika

Sekuestrimi i 800 kg lëndë narkotike/ Policia zbardh detajet

Publikuar

-

Nga

Policia e Shtetit ka reaaguar në lidhje me lajmin e publikuar sot në media, për sekuestrimin e një sasie prej 800 kg lëndë narkotike në Igumenicë.

Në një deklaratë për mediat, Policia e Shtetit thekson se lënda narkotike është ngarkuar në territorin grek.

“Në përgjigje të interesit të medias, lidhur me një lajm të publikuar, për një sasi lënde narkotike cannabis sativa të kapur në Igumenicë, Greqi, që mund të kishte kaluar ne PKK Qafë Botë, Sarandë, informojmë se:

Policia Kufitare ka marrë menjëherë kontakt me homologët grekë, të cilët kanë deklaruar se kamioni nuk është futur në Shqipëri dhe nuk ka kaluar nga PKK Qafë Botë, Sarandë.

LEXO EDHE:  Zëri i Amerikës/ Media në Shqipëri, përkeqësim i vazhdueshëm në një dekadë

LEXO EDHE:  Astrit Patozi i bashkohet protestës/ Historia e ka treguar, media fiton betejen me politikën

Autoritetet e Pikës së Kalimit Kufitar të Qafë Botës, të palës greke, konfirmuan faktin se automjeti frigoriferik e kishte ngarkuar lëndën narkotike në territorin grek.”-thuhet në deklaratë.

LEXO TE PLOTE

Kronika

Kapen 800 kg kanabis në Igumenicë/ Arrestohet çifti i bashkëshortëve

Publikuar

-

Nga

Policia greke ka sekuestruar një sasi prej 800 kg kanabis, mëngjesin e sotëm në Igumenicë.

Mësohet se aksioni është zhvilluar rreth orës 06:00 në afërsi të Qafë Botës, ndërsa droga, e cila dyshohet se vinte nga Shqipëria ishte fshehur në një kamion frigoriferik.

Po ashtu policia ka vënë në pranga burrë e grua, përkatësisht shoferin dhe pasagjeren e mjetit, ku u gjet droga./ CNA.al

LEXO TE PLOTE