Connect with Us

Skandali “zhvatja”/ Valixhe me euro për të blerë drejtësinë

Denoncim

Skandali “zhvatja”/ Valixhe me euro për të blerë drejtësinë

Publikuar

-

Skandali i njohur si “Zhvatja” ka marrë një kthesë tjetër, pasi gazeta italiane “La Verita” publikoi të enjten një audio dhe video regjistrim ku shikohen dhe dëgjohen personazhe të dyshuara në këtë rast duke biseduar për lirimin nga procesi gjyqësor të një biznesmeni maqedonas dhe duke numëruar shuma të mëdha parashë dhe duke i nxjerrë ato nga shtëpia e këtij të fundit.

Në këtë skandal është përfolur dhe mundësia e përfshirjes së prokurores së Posaçme në largim Katica Janeva,

Nuk dihet se si ka arritur video-regjistrimi tek shtypi italian. Videoja që mban datën 20 shkurt të këtij viti shfaq të dyshuarin Bojan Jovanovski, i njohur në publik si Boki 13 dhe bashkëpunëtorin e tij Zoran Milevski me biznesmenin Orce Kamçev. Dy të parët tashmë janë në paraburgim, ndërsa biznesmeni akuzohet në një tjetër rast nga Prokuroria e posaçme e Maqedonisë së Veriut.

Në një pamje duken sasi të mëdha Eurosh të renditura në valixhe dhe të tjera duke u numëruar. Dëgjohet zëri që mendohet të jetë i Boki 13 duke i thënë biznesmenit se “do të lihej i lirë dhe se Katica (Janeva) nuk do të ankohej tek gjykata e Apelit në lidhje me vendimin e gjykatës së shkallës së parë”.

Më pas Boki 13 dhe Milevski dalin nga shtëpia të përcjellë deri tek dera prej biznesmenit Kamçev. Ata mbajnë valixhe të mëdha në të cilat mendohet se ishin mijëra eurot që u panë më parë në video.

Gazetari Loris Gaiser, i cili e kishte publikuar atë është shprehur në rrjetet sociale se “ky ishte vetëm fillimi dhe njoftime shokuese do të pasojnë”.

Shtypi në Shkup ndërkaq e lidh gazetarin e La Verita-s, Gaiser me këshilltarë të ish-Kryeministrit Nikolla Gruevski dhe të ish-Presidentit Gjorgje Ivanov.

Rasti “zhvatja”, në vazhdën edhe të rasteve të tjera, po i krijon një imazh të keq gjyqësorit në përgjithësi në Maqedoninë e Veriut. Prokuroria publike duket se po e zvarrit çështjen, ndërsa nuk bëhet e qartë se cili është roli i zonjës Janeva në këtë skandal.

Edhe prokurorja e çështjes, Vilma Ruskoska edhe vetë prokurorja e posaçme Janeva ndodhen në pushime. Ndërkaq, pushteti i dyshuar nga opozita se ka gisht në skandal, nuk komenton lidhur me zhvillimet rreth rastit.

Zonja Janeva ka dhënë dorëheqje nga detyra para pak javësh me arësyetimin se dëshironte t’i linte hapësirë dialogut midis pushtetit dhe opozitës për reforma në gjyqësor, përkatësisht për ligjin e pokurorisë publike. Po të njejtën ditë kur ajo paralajmëroi dorëheqjen, pronari i televizionit 1TV, Bojan Jovanovski u ndalua nën akuzat për zhvatje e larje parashë, ndërsa theksohej bashkëpunimi në këtë rast me një prokuror. Më pas doli emri i Katica Janevës, e cila u mor në pyetje nga Pokuroria pubike në rastin gjyqësor të njohur si “zhvatja” dhe telefoni i saj celular u konfiskua nga organet e hetuesisë.

Jovanovski apo Boki 13 ndodhet në arrest së bashku me të dyshuarin e dytë për zhvatje e larje parashë, Zoran Milevski – Kiçeec. Ata, sipas prokurorisë, i kishin marrë një shumë prej qindra mijë eurosh biznesmenit Orce Kamçev, të akuzuar në një tjetër rast gjyqësor, duke i premtuar se gjykatat do ta linin të lirë. Zoti Kamçev tash është dëshmitar në rastin “zhvatja”.

Sidoqoftë, Kryeprokurori publik Lubomir Jovevski nuk tregoi të enjten nëse e kishte shikuar më parë këtë video. Ai ka thënë para pak ditësh se prokurorja e posaçme Janeva nuk është thirrur në seancë dëgjimore.

Ndërkaq, biznesmenit Orce Kamçev i është dhënë pasaporta edhe duke qenë “nën masa të kujdesit” dhe ai është parë në një ndeshje sportive jashtë vendit. Ai vazhdon të jetë i akuzuar në rastin “Perandoria” së bashku me ish drejtorin e shërbimit sekret, Sasho Mijallkov, e të tjerë.

Prokurorja Lile Stefanova, e cila e procedon këtë rast, është shprehur e shqetësuar pasi kishte parë videon në gazetën italiane. Ajo i ka thënë shtypit në Shkup se “nuk mund të besonte se si personat në video-regjistrim i lejonin vetes të shkëmbejnë miliona euro në emër dhe llogari të Prokurorisë së Posaçme”. Stefanovksa pret hetime serioze për të vërtetuar jo vetëm rolin e zonjës Janeva, por edhe të të gjithë të punësuarve në këtë prokurori, përfshirë edhe vetë atë./voa/

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Denoncim

“Ky është një krim mafioz”/ Thellohet skandali i kryebashkiakut Veliaj

Publikuar

-

Nga

Ish-kryeministri Sali Berisha ka hedhur akuza të forta në drejtim të kryetarit të Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj.

Në një postim në rrjetet sociale, Berisha shkruan se Veliaj gjatë gjithë verës organizoi shitjen e ujit me bote në Tiranë, dhe sipas tij “Nga infektimi i boteve me salmonela, në Tiranë shpërtheu një salmoneloze që preku mijëra fëmijë dhe të rritur, shkaku i të cilës ishte uji me salmonelë i boteve.”.

Më tej, Berisha shkruan se skandali u thellua, ndërsa sipas tij “pasi e kishin shitur si uje te pijshem per mbi 2 muaj rrjesht dhe kishin infektuar mijera qytetare kryesisht femije, mafia e ujit te infektuar me ne krye Lal Plehun njoftoi se uji i boteve nuk ishte i pijshem. Ky eshte nje krim i vertet! Por mafia veten nuk e heton!”.

Gjithashtu Berisha ka publikuar edhe denoncimin e një qytetarje, e cila akuzon Veliaj për gjendjen e rëndë në të cilën ndodhet vajza e saj, për shkak të ujit të boteve.

Qytetarja shkruan se është emigrante në Greqi dhe kishte ardhur për pushime në Shqipëri, por për shkak të uijit të boteve vajza e saj ka marrë një mikrob shumë të rrezikshëm dhe është detyruar të ikë në Greqi, ku i është nënshtruar edhe ndërhyrjes kirurgjikale.

Postimi i plotë i Berishës:

Denoncon Lal Plehun per gjendjen tejet te Rende te vajzes nga uji i boteve!

Miq, Lal Plehu me hajnat e tij organizoi gjatë të gjithë verës shitjen e uijt te pijshëm të Selites me bote te banoreve ne shume zona te Tiranes. Per kete qellim dhjetra e dhjetra bote mbusheshin me uje ne pikat e garantuara per kete qellim vjedhje nga vet ujesjellesi, drejtori i te cilit ndante fitimin direkt me Lal Plehun.

Nga infektimi i boteve me salmonela, ne Tirane shpertheu nje salmoneloze qe preku mijra femije dhe te rritur, shkaku i te ciles ishte uji me salmonel i boteve. Pas kesaj pra, pasi e kishin shitur si uje te pijshem per mbi 2 muaj rrjesht dhe kishin infektuar mijera qytetare kryesisht femije, mafia e ujit te infektuar me ne krye Lal Plehun njoftoi se uji i boteve nuk ishte i pijshem. Ky eshte nje krim i vertet! Por mafia veten nuk e heton!

Lexoni mesazhin e qytetares dixhitale, vajza e te ciles mori infeksion te rende nga uji i infektuar i mafies se Lal Plehut! sb

Zoti Berisha dua te denoncoj me forcë te madhe gjendjen e rrezikshme ne Tiranë , dhe cfarë me ndodhi mua qe erdha pushime me vajzen invalide …. jetoj te Fresku dhe u llahtarisa nga papastertia dhe mungesa e ujit dhe furnizimi me uje te infektuar me bote , e bera problem ne fb gjendjen e rrezikshme dhe thashë pse kto prinder nuk e ngrejnë zerin per gjendjen e frikshme qe Kryetari i Bashkis Erjon Veliaj ka katandisur Tiranen …vajza me mori nje mikrob te rrezikshem dhe ndodhem ne spitalin e Greqisë ktu e 22 ditë …. mjeket u detyruan te nderhyjnë me operacion sepse mikrobi ka kaluar ne mushkëri …. u nisa urgjent per Greqi sepse pashë qe vajzes nuk i binte temperatura … dmth erdhem per pushime dhe morem mikrob te rrezikshem. Dua qe prinderit te ngrejnë zerin fort per jeten e femive te tyre , te mos e pesojnë si e pesova un me vajzen time … mungesa e ujit dhe papastertia eshtë shumë e rrezikshme …/ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Skandali/ ATK i ngarkon qytetarit 5 milione leke te pajustifikuar!

Publikuar

-

Nga

Seid Mema denoncon në emisionin “Stop” një padrejtësi absurde që i është bërë nga Agjensia e Trajtimit të kredive.

Në vitin 1995 ai ka marrë një kredi nga shteti si biznes, por nga trazirat e 1997-ës, nuk mundi ta shlyejë atë. Në vitin 2019 falen kamatë-vonesat dhe Seidi e shlyen kredinë, por përballet me faktin, se ATK i ka faturuar 5 milionë lekë të vjetra si shpenzime gjyqësore, pa u bërë asnjëherë asnjë gjyq.

Në zyrat e ATK-së ia faturojnë këtë shumë përmbaruesit privat.Por ky i fundit, nuk është në dijeni të këtij shpenzimi.”Stop” siguron dosjen e ATK-së, ku rezulton, se 5 milionë lekët janë plan rilevimi, që ATK ka bërë për pasuritë e zotit Mema.Juristja e institucionit thotë, se është bërë kontabilizimi, ndaj nuk mund të ndryshojë shumën, që i detyrohet Seid Mema. Për më shumë ndiqni videon:

 

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Denoncimi/ QSUT nuk ka mjekim për “hepatitin B”, pacientët e blejnë 150 mijë lekë

Publikuar

-

Nga

Prej disa kohësh në Qendrën Spitalore Universitare ” Nënë Tereza” mungon ilaçi për “hepatitin B” i cili rimbursohet nga shteti.

Spitali u kërkon pacientëve të blejnë zëvendësuesin i cili kushton 150 mijë lekë për një muaj.

Në emisionin “Fiks Fare” u ankua Vasil Thanasi i cili kurohet sistematikisht nga hepatiti B akut me “tenoviral”, të cilin ia rimbursonte shteti për shkak të çmimit të kripur që ka ilaçi.

Por para tre muajsh ai është paraqitur për të marrë mjekimin e tij 3 mujore pranë QSUT siç ka bërë zakonisht. Aty i kanë dhënë mjekim vetëm për një muaj. Pas një muaji z. Thanasi paraqitët sërish në QSUT për të marrë mjekimin e radhës dhe aty njihet me mungesën e ilaçit.

“Më thanë s’ka fare “tenoviral”, nëse do mund të marrësh një tjetër që e zëvendëson” shprehet Vasili. Por ilaçi që zëvendëson “tenoviralin” nuk rimbursohet 100% nga shteti, por vetëm një vlerë minimale e tij. ” Unë qëndrova disa ditë pa mjekime, por për të sëmurët në gjendjen time është fatale ndaj u detyrova të blija ilaçin zëvendësues ” viread”.

Në farmacinë e QSUT-së ilaçi kushtonte 200 mijë lekë të vjetra për një muaj, ku shteti nga këto më rimburson vetëm 50 mijë lekë” shpjegon Valisi.

“Ky rimbursim është shumë i vogël, pasi unë dhe shumë pacientë të tjerë si puna ime që e duam çdo muaj nuk kemi mundësi ta blejmë 150 mijë lekë” përfundon qytetari. Ai iu drejtua Fiksit pasi e ka të pamundur që të blejë ilaçin zëvendësues. Ai kërkon ndihmën e emisionit që instancat përkatëse si Ministria e Shëndetësisë apo edhe QSUT të reagojnë.

Bashkëpunëtoret e “Fiks”-it shkuan në farmacinë e QSUT-së dhe pyetën për ilaçin, atyre u tha e njëjta gjë që tha dhe denoncuesi. Ilaçi mungonte dhe pritej të vinte, por që asgjë nuk ishte e sigurt për furnizimin e tij të radhës. Farmacistja e spitalit sugjeron se pacientët duhet të marrin një tjetër medikament që e zëvendëson atë, por që nuk rimbursohet 100%.

Vasil Thanasi tregon se hepatitin B e ka marrë tek dentisti gjatë një ndërhyrje për heqje të një dhëmbi.
Nëse këta pacientë nuk kurohen sistematikisht, kjo mund të sjellë pasoja në shëndet, duke i çuar në sëmundje si cirrozë dhe me pas në kancer të mëlçisë./ Top Channel/

LEXO TE PLOTE