Connect with Us

Denoncim/ Vjedhje dhe tjetërsim pronash në zyrat e Kadastrës

Politikë

Denoncim/ Vjedhje dhe tjetërsim pronash në zyrat e Kadastrës

Publikuar

-

Ish-kryeministri Sali Berisha, ka denoncuar me anë të një postimi  në rrjetet sociale, vjedhjet masive, që sipas tij, janë bërë me pronat dhe tjetërsimin e tyre kundrejt rryshfetit prej 5 mijë eurosh.

Berisha shkruan se kjo është vepër e drejtorit të Agjensisë Shtetërore të Kadastrës, Artan Lame, i cili kërkon para edhe për vendet e punës në këtë institucion.

Postimi i plotë

Vjedhje masive, tjetersime pronash kundrejt ryshfetit prej 5000 euro ne ASHK e famozit Lame!

Kjo eshte akuza e nepunesit dixhital, lexoni mesazhin e tij. sb

Pershendetje Z/ Berisha kam nje denoncim per te bere , institucioni qe ju e ngritet me aq mund ZQRPP po shkaterrohet dita dites , pas bashkimit me Aluizmin duke krijuar ASHK puna e 30 vjeteve eshte shkatrruar duke tjetersuar prona vtm per 5000 Euro (cmim me oferte) duke punsuar njerez injorante qe nuk e dine se cfare belaje eshte te mbashe pronen e nje njeriu , kartela pasurie te shkaterruara , Z/ Artan Lame i cili abuzon me punonjesit e ish Hipotekes madje me ato me te vjetrit duke i larguar nga vendi i punes qe kan mbi 25 vjet , duke bere presjoni sidomos nga larot qe ai ka ven drejtora te sektoreve , i nderuar Z/ Berisha ju lutem postojeni se po behet nami nuk e keni idene se cfar po ndodh Z/ Lame dhe sekseret e vet po kerkojne lek per vendet e punes , ju lutem Z/ Berisha postojeni kete denoncim se po na lene kalamajt pa buk kemi ber karrjere ne ate vend pune dhe nuk kemi qen asnjeher matrrapaze te ndyre si Lamja ….. JU LUTEM ZOTI BERISHA . (ANONIM JU LUTEM SE PASTAJ FILLOJNE PRESOJNET SE PAK PO NA BEJNE)./CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Shembujt janë ulëritës”/ Astrit Patozi numëron arsyet, ja pse duhet ndryshuar sistemi

Publikuar

-

Nga

patozi

Koordinatori i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi ndërsa ka komentuar situatën politike në vend, është shprehur se zgjidhje për këtë nuk është vetëm Reforma Zgjedhore, por sipas tij duhet një ndryshim rrënjësor i sistemit.

I ftuar në A2CNN, Patozi tha se “Mendoj se duhet ndryshuar sistemi. Ky sistem ka degraduar, shembujt janë ulëritës, e para që prodhoi pazar në 17 maj 2017 dhe e dyta në 30 qershor që gati çoi në përplasje civile”.

Patozi theksoi se kjo është një krizë e sistemit, i cili i kthen partitë kryesore në sulltanate të kryetarëve.

“Do doja që partnerët tanë ta lexojnë drejt, shoqëria shqiptare është koshiente, por politika reziston.

Partitë kryesore që janë përgjegjëse për alikimin e keq të sistemit, duan ta ruajnë sistemin. Mua më duken shqetësuese këto qëndrime. Dy partitë kryesore nuk e duan këtë temë”-tha Patozi.

Më tej, ai u shpreh se ka dy mënyra që ata të detyrohen të ndryshojnë sistemin.

“Ata detyrohen në dy mënyra. E para presion i të gjithë aktorëve që janë të prekur nga sistemi. Duhet të çlirojmë listat nga kryetarokracia dhe të çlirojmë institucionet, pastaj të shkojmë në zgjedhje normale.

Duhet të çirojmë komisionet zgjedhore e pastaj të pretendojmë në një marrëveshje të madhe sociale që të na shpëtojë nga kriza. Shoqëria, media dhe sidomos faktori ndërkombëtar mund t’ia dalë që ti bindë palët që kjo është rruga e vetme”-tha Patozi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ligji për pronat/ Përfaqësuesit e Komisionit të Venecias takim me Ramën

Publikuar

-

Nga

Përfaqësuesit e Komisionit të Venecias po zhvillojnë një takim me kryeministrin Edi Rama, i cili ka në fokus projektligjin e pronave.

Sipas BW, Komisioni i Venecias do të qëndrojë në Tiranë deri më 20 shtator dhe misioni i vizitës është pikërisht ligji për pronat. Komisioni i Venecias do të takojë edhe grupet parlamentare

Sot pasdite, delegacioni nga Venecia do të takohet fillimisht me grupin parlamentar të Partisë Socialiste e më vonë edhe me grupin parlamentar “Të Pavarur” dhe grupin parlamentar demokrat.

Të dy takimet do të zhvillohen në sallën e mbledhjeve të Komisionit të Ligjeve në Kryesinë e Kuvendit.

LEXO TE PLOTE

Lajm i Rekomanduar

Skandali i ARRSH/ Bllokon pagesat për mirëmbajtjen e rrugëve

Publikuar

-

Nga

Prej disa vitesh, Banka Botërore investon me mijëra euro për mirëmbajtjen e rrugëve në Shqipëri.

Por, Autoriteti Rrugor Shqiptar ka penalizuar projektin më të rëndësishëm të Bankës Botërore në vendin tonë, i cili mbi të gjitha synon rritjen e sigurisë rrugore, për shmangien e aksidenteve.

BB është financues i projektit “Mirëmbajtja dhe Siguria Rrugore bazuar në Rezultate”, me një vlerë prej 65.9 milionë eurosh.

Por, burime për CNA.al bëjnë të ditur se prej muajit prill, kompanitë e kontraktuara për mirëmbajtjen e rrugëve nuk paguhen nga ARRSH, gjë që të çon në dyshime të forta për afera korruptive.

Drejtoresha e ARRSH-së, Sonila Qato ka stopuar pagesat, dhe mesa duket diçka pret. Por, ndërsa drejtoresha penalizon një prej projekteve më të rëndësishme të BB-së, fatura deri tani ka shkuar në rreth 3 milion euro./ CNA.al

LEXO TE PLOTE