Connect with Us

Socialistët futen me dhunë në Bashki/ Reagon Xhelal Mziu

Politikë

Socialistët futen me dhunë në Bashki/ Reagon Xhelal Mziu

Publikuar

-

Ish kryetari i bashkisë Kamës, Xhelal Mziu ka reaguar hapjes më forcë të derës së bashkisë nga militantët e PS-së.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, Mziu shprehet se thyerja e xhamave të derës së jashtme duke shpërthyer atë me force, tregon se me çfarë qeverisje lokale do të përfaqësohet qyteti i Kamzës.

Postimi i plotë

Vidhet forcërisht nga Socialistët, institucioni i Bashkisë Kamëz.

Në orën 16.05 minuta Keshilltarët që u betuan se do të japin kontributin e tyre për të miratuar vendime të rëndësishme për qytetaret e Kamzës, të ndihmuar nga militantët e Partisë Socialiste dhe Personalisht nga Shefi i Komisariatit Nr. 5 Sali Skura dhe ndihmësit e Tij thyen xhamat e derës së jashtme dhe duke shpërthyer atë me forcë duke treguar se me çfarë qeverisje lokale do të përfaqësohet qyteti i Kamzës./CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Dështim i hapjes së negociatave”/ Shehu tregon shkakun thelbësor

Publikuar

-

Nga

Ish deputeti i PD, Tritan Shehu thotë se vizioni i kryeministrit Edi Rama nuk është BE por despotizmi Lindor.

“Ky është shkaku thelbësor i dështimit të hapjes së negociatave të BE për Shqipërinë prej vitit 2015.
Çdo problem tjetër është vetëm pasojë e këtij mentaliteti e objektivi, që ka çuar në deformime të thella të demokracisë sonë, në shkatërrim të balanceve të pushteteve, në dëmtime të proceseve zgjedhore”, shkruan Shehu.

Sipas tij, Shqipëria ka nevojë për ndryshime të rrënjësore për të mos u larguar më tej nga familja europiane.

Postimi i plotë:
Vizioni i Rames nuk eshte BE, eshte despotizmi Lindor.
Ky eshte shkaku thelbesor i deshtimit te hapjes se negociatave te BE per Shqiperine prej vitit 2015.
Cdo problem tjeter eshte vetem pasoje e ketij mentaliteti e objektivi, qe ka cuar ne deformime te thella te demokracise sone, ne shkaterrim te balanceve te pushteteve, ne demtime te proceseve zgjedhore.
Ky vizion shume larg atij Perendimor eshte baza e “strategjive” dhe e “taktikave” ndesh me interesat jetike te Shqiperise e te shqiptareve te ideuara apo aplikuara edhe ne politikat tona te Jashteme, Rajonale e deri tek ajo karrikature drejtimi e krijuar qellimshem ne ate dikaster shume te rendesishem, duke krjuar nje kakofoni e humbur rolin tone lider per stabilitetin e Rajonit.
Ky orientim Lindor, interesat apo kushtezimet e lidhura me ate, jane ne themel jo vetem te demtimeve te demokracise, institucioneve, lirive, por si rjedhoje dhe te mungeses se plote te invesitimeve serioze Perendimore, renies ekonomike te vendit, varferise e papunesise.
E gjithe kjo tabllo fatkeqesisht po pasqyrohet edhe me nje simptome tragjike, braktisjen masive te vendit, te cilen presidenti Macron me te drejte e vleresoi si te tille.
Shqiperia ka nevoje per ndryshime te rrenjesore per te mos u larguar me tej nga familja jone europiane, gje qe imponon tashme nje levizje mbare popullore, aktive, dinamike e te qendrueshme./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Vendimi i madh për negociatat/ Meta: Mos humbasim shpresat

Publikuar

-

Nga

Pak orë para vendimit të madh për çeljen ose jo të negociatave për Shqipërinë, Presidenti Ilir Meta ka folur nga Kukësi.

Meta shprehet se nuk duhet të humbasim shpresën pasi asgjë nuk ka përfunduar.

“Shpresoj që vendet skeptike të marrin shembullin e Bundestagut. Shpresoj të ketë reflektim për një vendim pozitiv. Mos humbasim shpresën pasi asgjë s’ ka përfundur”, tha Meta nga Kukësi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Dështojnë negociatat/ Hahn: Ky është një zhgënjim ekstrem

Publikuar

-

Nga

Liderët e Bashkimit Europian përfundimisht nuk arritën të kishin një dakordësi për hapjen e negociatave me Shqipërinë dhe Bashkimin Europian.

Lajmi është bërë i ditur nga vetë Komisioneri për zgjerimin në BE, Johanes  Hahn, i cilii e cilëson këtë si mjaft zhgënjyese.

“Liderët nuk arritën të negocionin deri në angazhimin e tyre për të hapur negociatat me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë. Kjo është një çështje zhgënjimi ekstrem. BE tani duhet të sqarojë sesa serioze është në lidhje me qëndrimet ndaj Ballkanit Perëndimor”, shkruan ndër të tjera Hahn.

LEXO EDHE:  Afera te projekti i Unazës së Madhe/ Bashkia Tiranë përgënjeshtron PD-në

LEXO EDHE:  Analiza dhe shifrat/ Zgjedhjet në Dibër ja pse fiton Sherefedin Shehu

Më tej, Hahn falenderon të gjithë ata që  natën e kaluar bënë të gjitha përpjekjet për të arritur një vendim me rëndësi të madhe strategjike për Bashkimin Europian dhe luftuan për dërgimin e një sinjali shprese tek qytetarët e Ballkanit Perëndimor.

Po ashtu Hahn thekson se ky “Ky nuk është një moment lavdie për Bashkimin Europian. Refuzimi i pranimit të progresit të provuar do të ketë pasoja negative, përfshirë rrezikun e destabilizimit të Ballkanit Perëndimor, me ndikim të plotë në Bashkimin Europian”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE