Connect with Us

Paralajmëron Taulant Balla/ Basha i përfshirë në pastrim parash, provat në shtator

Politikë

Paralajmëron Taulant Balla/ Basha i përfshirë në pastrim parash, provat në shtator

Publikuar

-

“Basha do të përballet me prova të forta për përfshirje në pastrim parash dhe lobime të paligjshme.” Kështu deklaroi kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla.

I ftuar në rubrikën “Opinion”, në News 24, Balla foli gjithashu për lajmet e publikuara në disa media, se këshilltari i Angela Merkel, Martin Henze, ngre dyshime për lidhjen e Ballës me mafien në vend.

Sipas Ballës, Henze nuk është këshilltar i kancelares gjermane, por një mashtrues, që paguhet nga Lulzim Basha dhe shitet në Tiranë si i tillë.

“Unë nuk e di kush është ai. Është një mashtrues. Në shtator do të kemi prova si ky person e ka përfshirë Bashën në histori pastrimi parash dhe lobimi të paligjshëm. Nuk përfaqëson asgjë, nuk është askush, por thjesht dhe vetëm një person që paguhet nga Lulzim Basha dhe shitet në Tiranë si këshilltar i Merkel”, tha Balla./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Marrëveshja Rama – Basha/ Ndoka përshëndet opozitën, nuk beson tek “sinqeriteti” i Ramës

Publikuar

-

Nga

nard ndoka ultimatum edi rames

Nard Ndoka, drejtuesi i partisë Demokristiane ka përshëndetur uljen e opozitës së bashkuar në tryezën e dialogut me mazhorancën pas pazarit të radhës Rama-Basha, duke vlerësuar se një veprim i tillë është detyrim edhe në resepekt të axhendës së vendosur nga  Bundestagu gjerman, por dhe për ti hapur rrugën miratimit të një reforme sa më të denjë për qytetarët shqiptarë.

“Vendimi i opozitës për reformën zgjedhore është më tepër një detyrim edhe për axhendën e Bundestagut gjerman, por edhe që reforma të miratohet me konsensus, në bazë të vërejtjeve të OSBE/ODHIR për përmirësimin e Kodit Zgjedhor, si dhe për përgatitjen e infrastrukturës zgjedhore që të jetë sa më e besueshme për partitë politike dhe qytetarët shqiptarë. Unë e vlerësoj si një hap të rëndësishëm për politikën shqiptare uljen në tryezë, pavarësisht se nuk jam i bindur që edhe mazhoranca do të jetë në të njëjtin drejtim. Nuk jam i bindur edhe për faktin se këto janë lëvizje pragmatiste të Kryeministrit dhe jo demokratike. Por gjithsesi është ende herët për të dhënë një vlerësim të qartë dhe të drejtë se cila do të jetë vazhdimësia e kësaj mazhorance për sa i takon reformës zgjdhore”, u shpreh kreu i PDK. Deklarimin Ndoka e bëri në një prononcim të dhenë për gazetën “SOT”

LEXO TE PLOTE

Politikë

Basha e bëri numrin 2 të PD-së/ Goxhaj nuk i kursehet Desada Metajt

Publikuar

-

Nga

Avokati Altin Goxhaj, ka sulmuar Desada Metajn, pas marrjes së detyrës si numrin 2 të PD-së.

Goxhaj, e cilëson Metajn si gjetjen e duhur të PD-së, ndërsa pretendon se ajo po vazhdon misionin manipulues dhe gebelsian të “Opinionit” të Blendi Fevziut, të cilin e quan njeri të George Sorosit.

“Emërimi nga Lyli te Kryeredaktores së Opinionit të Fevzo Sorosit, Desada Metajt si nr 2 i PD-së është konfirmim se kujt i shërben Lyl Sorosi dhe se modeli gebelsian i lavazhit të trurit që Desada me Fevzon i ka bërë Opinionit publik, tani do të zhvendoset pranë zyrës së Lylit!
Në fakt, “Opinion” është etaloni se si një emision politik mund të shërbejë si instrument për instalimin e Diktaturës së Oligarkisë! Dhe Desada ka qenë numër 2 i “Opinionit”, duke pasur parasysh se numër 1 është Fevzo Sorosi!”, shkruan avokati në rrjetet sociale.

Më tej ai thekson se “Desada i ka shërbyer në mënyrën më të devotshme instalimit të diktaturës së oligarkisë Sorosiane, censurës dhe vrasjes së lirisë së shprehjes, mashtrimit dhe manipulimit mediatik, gënjeshtres dhe fake neës-eve, propagandës antiamerikane dhe antiTrump, fshehjes së axhendës Soros për rrënimin, falimentimin dhe shpopullimin e Shqipërisë, banalitetit kulturor dhe artistik’.

LEXO EDHE:  Artan Hoxha ironizon Bashën/A ka matematicien që e zgjidh këtë ekuacion

LEXO EDHE:  Basha me drejtuesit e Dhomës së Tregëtisë në Itali/ Zbulohet qëllimi i takimit me zyrtarët e lartë

Goxhaj pretendon se me detyrën si numri 2 Bashës, Desada Metaj nuk shkon as me ngritje dhe as me ulje, por në pozicion horizontal për të vazhduar atë që ka nisur. Sipas tij, Metaj po manipulon opinionin publik në favor të instalimit të diktaturës së oligarkisë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Mona mbledh bandën e LSI-së në Korçë/ Çfarë nuk u pa nga takimi i Kryemadhit në qytetin juglindor

Publikuar

-

Nga

Ditën i djeshme Monika Kryemadhi, kryetarja e komanduar, nga presindeti Ilir Meta, e LSI-së, zhvilloi një takim në kinemanë e Korçës.

Një takim në një sallë që merrnin pjesë rreth 200 veta, ku në fillim të rreshtave ishin disa të rinj dhe më tej në sallë shikoje përfaqësuesit më të korruptuar të politikës në Korçë, kudo të shpërndarë: ish-deputetë dhe banda e hajdutëve të LSI-së.

Filluar që me Ilir Metën, ata futën tentakulat e tyre të korrupsionit në amdinistratën shtetërore, nga viti 2009 deri në vitin 2013, duke u kthyer në një grup gjobaxhinjsh të pështirë, madje, për më tepër, shpesh herë janë kapur duke vjedhur dhe blerë vota. Janë hajdutërit që qëndruan në pushtet edhe në mandatin e parë të Rilindjes, që luftuan që Rilindja të vinte në vitin 2013 në krye të qeverisë, që ata të ruanin karriget e tyre në shumë institucione, përfshirë këtu edhe Bashkinë e Korçës, ku kishin një pjesë thelbësore dhe e morën me marrëveshjen që bënë me socialistët.

Ishin tek patentat, ishin tek rrugët, ishin në universitet, janë dhe pedagogë, janë tek tatimet, një pjesë e tyre ende nëpër detyra e funksione. Megjithëse dje fshiheshin të mos kapeshin nga aparatet fotografikë dhe kamerat, janë në administratën e Rilindjes, bëjnë sikur janë socialistë, por janë thjeshtë dhe vetëm banda e hajdutëve të LSI-së.

Këta mblodhi dje Monika dhe desh t’i shiste sikur ishin një pjesë LSI-stësh të rinj, a thua se në një qytet si Korça, me një kampus me rreth 6000 studentë, është e vështirë të gjesh 20 të rinj për rrjeshtat e parë dhe më pas mbledhin më hajdutët e 8 viteve të pushtetit me PD-në dhe Rilindjen e Ramës, t’i fshehësh nga pas dhe të mbushësh sallën me familjarët e tyre, me shpresën se do vish prap në pushtet, apo do bësh marrëveshje me Ramën për të vazhduar vjedhjen dhe për t’i nxjerrë sërish në skenë bandën, për t’i aktivizuar ata.

LEXO EDHE:  Zbulohen prapaskenat e akuzave të Bashës/ Kush është biznesmeni që ka paguar 220 milion lekë te kunati

LEXO EDHE:  Policët e vrarë të tradhëtuar nga shefat besnikë të qeverisë

Emrat janë të përveçëm, ata i di gjithë Korça. Ata janë në instistucione disa, shumë prej tyre janë larguar, por për 8 vite u majmën. Ashtu siç e theksuam më lart janë kapur duke vjedhur vota, në më shumë se një rast, por janë të lirë, shijojnë jetën e tyre, ato që vodhën dhe u grabitën qytetarëve korçarë.

Për këtë kanë festuar edhe dje, duke u mbledhur si një bandë hajdutësh dhe gjobaxhinjsh, në qendër të Korçës, për të festuar e për të na treguar se ata janë gjallë dhe tani po ndjekin nga pas Monën e tyre./ CNA.al

LEXO TE PLOTE