Connect with Us

Oferta për Bajram dhe 5 sekrete si ta dalloni mishin e freskët

Sociale

Oferta për Bajram dhe 5 sekrete si ta dalloni mishin e freskët

Publikuar

-

Keni bërë pazaret, keni blerëperimet, produktet bazike, djathrat e çdo gjë tjetër për të gatuar një vakt super të shijshëm me rastin e festës së Bajramit, e që do të kënaqë gjithë familjen tuaj? Ju ka mbetur vetëm pjesa kryesore e një tavoline shqiptare, mishi? Po sikur të mos jetë i freskët? Po sikur të mos jetë ruajtur në kushtet e duhura? Po sikur të jetë mish nga kafshë tërritura me hormone?

Të gjitha këto pyetje na kalojnë nëpër mend sa herë na duhet të përzgjedhim mishin e duhur për tavolinat tona, sidomos në raste festash. Por si ta dallojmë mishin, se sa i sigurt është, sa cilësor është dhe nëse është organik?

Për të qenë të sigurt në atë që blejmë, duhet të mësojmë se si ta dallojmë mishin cilësor dhe organik.

Për këtë ekzistojnë 5 tregues që na bëjnë të kuptojmë që një mish është i shëndetshëm dhe përmbush standardet e cilësisë.

 1. Ngjyra

Kjo është në vartësi edhe të llojit, racës dhe moshës së kafshës. Ngjyrae mishittë freskët të qingjit ështëeçelur dhe ka një shtresë të lehtë dhjami.

 1. Struktura e sipërfaqes

Sipërfaqja e mishit duhet të duket e butë, e shkrifët dhe e përsosur. Kujdes kur sipërfaqja e mishit duket e rrëshqitshme dhe e yndyrshme.

 1. Lëngshmëria

Nëse mishi është duke “notuar” në lëngun e vet, nuk është një shenjëemirë kundrejt cilësisë së atij mishi. Mishi cilësor duhet të duket i lëngshëm në brendinë e përbërjessë mishit dhe jo iveçuar nga thela.

 1. Aroma

Mishi i cilësisë së parë ka një aromë të butë dhe neutrale, por asnjëherë i rëndë apo i sikletshëm.

 1. Paketimi
LEXO EDHE:  Kjo është arsyeja se përse na rrëqethet mishi kur marrim lajme të këqija

Në rastin e mishit të paketuar, bëni kujdes nëse shihni pikëza të vogla uji brenda paketimit. Kjo tregon që mishi është mbajtur në temperaturë të papërshtatshme dhe procesi i ngrirje-shkrirjes ka shkaktuar dëmtim të produktit dhe humbjen e vlerave ushqyese.

Duke pasur të gjithë këta tregues në mendje, ekziston një vend i cili i përmbush të gjitha standardet e cilësisë dhe higjenës sëtregtimit të mishit. Bëhet fjalë për rrjetin lider të supermarketeve në vend, Spar Albania.

Vetëm në Spargjeni mishin më cilësor në treg. Të kontrolluar dhe të garantuar, që nga përzgjedhja e furnitorëve të sigurt, transporti në kushtet optimale dedikuar produkteve të delikatesës; prerja, përgatitja dhe ofrimi i produktit duke ruajtur standardet e higjenës, sipas specifikave të Bashkimit Europian.

Departamenti iDelikatesës në Spar Albania, është departament i rëndësisë së veçantë, pasi kujdesi ndaj produketeve delikate është maksimal. Çdo gjëështëe kontrolluar, e freskët dhe me vlera ushqyese.

Tashmë, vetëm me rastin e Festës së Bajramit, nga data 8 – 11 Gusht, do ta gjeni mishin e qingjit dhe produktet kryesore të tryezës tuaj festive, me çmime speciale!

 • Mish qingji vendi – 755 lekë/kg
 • Vezë Ovital e hapur – 9 lekë/kokërr
 • Banane – 99 lekë/kg
 • Vaj luledielli Spar – 115 lekë
 • Birrë Stela pa alkool – 55 lekë
 • Lëng frutash Santal – 129 lekë

Këto oferta i gjeni në të gjitha dyqanet Spar dhe Interspar në të gjithë vendin.

SPAR Albania është pjesë e Grupit Balfin, grupi më i madh dhe inovator i investimeve në Shqipëri dhe një ndër më të mëdhenjtë në rajon./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Koronavirusi/ Rrjeti farmaceutik 5-fishon çmimin e maskave, qytetarët “masakrojnë” Manastirliun

Publikuar

-

Nga

Ministria e Shëndetësisë, Instituti i Shëndetit Publik dhe vetë mjekët bëjnë thirrje vazhdimimisht për ruajtjen e higjienës personale, si një nga masat më të rëndësishme për parandalimin e koronavirusit.

Përballë një situate të tillë, qytetarët kanë “vërshuar” në farmaci për tu pajisur me maska dhe dizinfekektues.

Por menjeherë pas rritjen së kërkesës, farmacitë kanë 5-fishuar çmimin. Një maskë të thjeshtë që deri dje kushtonte 20 lekë të vjetra, sot në farmaci e gjen 100 lekë. Në rastin më të keq, duhet ta gjesh me mik, pasi ka mungesë të theksuar.

Nga një vëzhgim i CNA.al nga 8 farmaci, përgjatë rugës Ferit Xhajko, deri tek ish-stacioni trenit ku kemi kërkuar për maska të thjeshta kemi marrë të njëjtën përgjigje “Nuk ka”.

Ndërkaq, qytetarët e shqetësuar, teksa ndjekin hap pas hapi masat që rekomandon qeveria, i kanë shkruar dhe Ministres së Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu në rrjetin social “Facebook”.

Ankesat lidhen pikërisht, me “lojën” jo të ndershme që po bën rrjeti i hapur farmaceutik, duke rritur çmimin e masakave apo pajisjeve të tjera sanitare, të domosdoshme për qytetarët në këtë periudhë.

“Zonja ministre mirëdita. Jemi duke kërkuara maska dhe brënda 3 orësh çmimi i maskave ësht rritur 5 fish. Ka shkuar 100 lekë një maskë e thjeshtë ndërkohë që kosto reale është vetëm 20 lekë. Merrni ndonjë masë për këtë.”, shkruan një qytetar.

LEXO EDHE:  4 arsye pse femrat dëshirojnë të hanë mish krejt papritur

LEXO EDHE:  Balfin lançon kartën e re “Happy”/ Ja përfitimet e mëdha në Neptun, Jumbo, Spar, etj

“Zonja Ministre si keni menduar të përballesh me Coronavirusin ?! Në farmaci nuk ka as maska, as disifektues, asgjë që të mund mbrohesh, jam bosh! Një maskë skandaloze ka vajtur 5000 lek, dhe alkool mezi gjetëm, me mik. Këto janë masat që merr në gjendje emergjence ?! Kompanit farmautike po abuzojnë me çmimet, çfarë mase do marresh për këtë. Sekuestroheni me ligje, se po përdorin fatkeqsinë për përfitime të xhepit të tyre. Mos fto asnjë, po jep urdhër të zgjidhet situata”.

“Nuk ka maska nëpër farmaci o zonjë, po presin të dalë rasti i parë që të shkoj çmimi 5000 mij lek të reja maska.”

Ndërkaq, nga Urdhëri i Farmacistëve të Shqipërisë, deri më tani nuk ka patur asnjë reagim zyrtar lidhur me këtë abuzim./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Sociale

I mbijetuan tërmetit/ Kthehen në Shqipëri pas tre muajsh trajtimi dy të dëmtuarit

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama ka njoftuar se sot u kthyen në Shqipëri pas tre muajsh dy të mbijetuarit prej tërmetit të 26 Nëntorit.

Sipas Ramës, Albert Cara dhe Marlin Shkodra u kthyen pas 3 muajsh trajtimi të specializuar në një prej spitaleve më të mira në Itali.

“Për ne është një jetë e dytë, kemi rilindur”…Ogerta i priti në pistë, aty ku edhe i përcollëm bashkë 3 muaj më parë, varur vetëm në një fije të hollë shprese. Sot rikthehen, me plagë të rëndë në shpirt prej humbjes së familjarëve nga tërmeti, por tanimë të shëruar prej plagëve që mund t’u kishin marrë jetën”, shkruan Rama./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

“Kujdes kur teshtini”! Mjeku infeksionist këshillon qytetarët: Ja si të ruheni nga koronavirusi

Publikuar

-

Nga

Mjeku infeksionist, Pëllumb Pipero, qetësoi të gjithë shqiptarët, lidhur me përhapjen globale të koronavirusit, teksa tha se raporti i vdekshmërisë deri më tani është më pak se 2%.

Mjeku infeksionist deklaroi se raporti i vdekshmërisë nga gripi stinor është 2-3 herë më i lartë se koronavirusi.

“Nuk i takon koronavirusit ta quajmë virus vdekjeprurës. Në SHBA, deri tani janë prekur mbi 20 milionë me gripin stinor, mbi 180 mijë të shtruar, dhe mbi 10 mijë të vdekur. Pra, gripi stinor e ka vdekshmërinë dy-tre herë më të lartë se koronavirusi, por me gripin ne kemi dekada që jetojmë me të. Vend për panik nuk ka”, tha mjeku Pipero në studion e News 24.

Më tej, mjeku infeksionist tha se Shqipëria ka marrë masat dhe ka të gjitha kapacitetet për të përballuar rastet e para, nëse do të ketë të tillë, ndërsa këshilloi të gjithë qytetarët që të lajnë sa më shpesh duart, si dhe të përdorin kartëpeceta, kur teshtijnë ose kolliten.

LEXO EDHE:  Foto-Tregtimi i mishit në kushte skandaloze/ AKU mbyll 9 aktivitete  

LEXO EDHE:  Kjo është e vërteta e frikshme që fshihet pas mishit të skuqur të pulës

“Larja e duarve dhe ujë dhe sapun. Mbajtja e kartëpecetës kur teshtijmë ose kollitemi është masë elementare, por e rëndësishme për të parandaluar koronavirusin”, theksoi Pipero./CNA.al

LEXO TE PLOTE