Connect with Us

Nga gjytari i skandaleve tek “veglat e Don Agaçit”/ KED përfshihet në skandal  

Kronika

Nga gjytari i skandaleve tek “veglat e Don Agaçit”/ KED përfshihet në skandal  

Publikuar

-

Katër kandidatë janë përzgjedhur deri më tani nga Këshilli i Emërimeve në Drejtësi, për të qenë pjesë e Inspektoriatit të Lartë të Drejtësisë.

Artur Malaj, Marsida Xhaferllari dhe Artur Metani janë katër të përzgjedhurit mes 13 emrave që kanë aplikuar pënë ILD.

Të preferuarit e KED-së, nuk rezultojnë të përshtatshëm për t’u bërë pjesë e ILD.

Nisur nga përzgjedhja e deritanishme, duket se gjithçka është bërë me urdhër politik.

Artur Malaj, ishte pjesë e Kolegjit Zgjedhor që vendosi në favor të RIlindjes, Artur Metani njihet për lidhjet e tij me Qeverinë edhe avokatja Eris Hysi i ka “tentakulat” në Qeveri,  ndërsa Marsida Xhaferrllari, bashkëjetuesja e ish deputetit demokrat Enkelejd Alibeaj, e cila nuk ka marrë një përgjigje nga Vettingu, duket se po përdoret si balancim.

Treshja e preferuar e KED-së.

Gjyqtari Artur Malaj, është një nga të përzgjedhurit për ILD. Kujtojmë se Malaj, edhe pse kishte dyshime mbi pasurinë e tij e kaloi shkallën e  parë të Vettingut. Vendimi i KPK është ankimuar nga Komisioneri Publik, i cili ka kërkuar shkarkimin e tij.

KPK, duket se e anashkaloi prova të shumta që e lidhin  Malaj me një vilë 3 katëshe në qytetin e Vlorës-si, por edhe më tepër.

CNA.al ka siguruar ekskluzivisht, raportin me numër 4857,  të përpiluar nga Drejtoria e Sigurimit të Informacionit të Klasifikuar.

Në raportin e DSIK thuhet se Malaj në kohën që ka drejtuar Gjykatën e Vlorës, ka dhënë vendime gjyqësore, kundrejt shpërblimeve në euro dhe para.

Gjithashtu ai ka shfrytëzuar detyrën që ka pasur për të përfituar pasuri të patundshme. Gjatë periudhës, që Malaj ushtronte detyrën e kryetarit të Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Vlorë, dyshohet se ka ulur dënimin për shtetasin A.Z., kundrejt një shume eurosh.

Gjithashtu Malaj rezulton se ka ulur dënimin nga burg me gjobë, kundrejt një shumë lekësh, dhënë nga i akuzuari për shfrytëzim prostitucioni, z. D. L. Çështja është gjykuar nga Artur Malaj pa short.

Vijojmë me kandidatin tjetër të preferuar të KED. Ai është Artur Metani.

Ky i fundit është vëllai i ish-ministres të Zhvillimit Urban dhe deputetes socialiste, Eglantina Gjermeni dhe u emërua në krye të Avokaturës si preferencë e kryeministrit Edi Rama.

Ndryshe, Metani njihet dhe si një nga veglat e të mirënjohurit “Don Agaçi”. Në kohën e emërimit në krye të Avokaturës së Shtetit, mediat kanë raportuar se procesi ka qenë antiligjor. Pasi emërimi i tij binte në kundërshtim me “Ligjin për Avokaturën e Shtetit”.

Në këtë post, sipas nenit 21 pika 1 i Ligjit për Avokatin e Shtetit, zgjidhej një person që ka qenë më parë avokat shteti. Thënë më qartë se kreu i ASH, përzgjidhet nga brenda institucionit.  Për më tepër fillimisht duhej të ishte bërë konkursi për këtë post, gjë që s’ka ndodhur kurrë.

Metani jo vetëm u emërua kundërligjshëm në krye të Avokaturës së Shtetit, por regjistroi edhe skandale në këtë detyrë. Ai në krye të Avokaturës së Shtetit mban rekordin për  humbjen e gjyqit 110 milion euro me Francesco Becchetin.

Një tjetër kandidate e konfirmuar nga KED për të garuar për në ILD është edhe avokatja Eris Hysi.

Kandidatja Hysi nuk është zgjedhur rastësisht për të qenë kandidate për ILP, por për shkak të lidhjeve me sekretarin e përgjithshëm të kryeministrisë Ëngjëll Agaçi. Ajo është kunata e ortakut të Ëngjëll Agaçi, përkatësisht, motra e gruas.

Këshilli i Emërimeve në Drejtësi ka vendosur dje lejimin e kandidimit të Marsida Xhaferllarit për postin e drejtueses së Inspektoratit të Lartë të Drejtësisë.

Xhaferllari kandidon edhe për një prej 9 vendeve vakante në Gjykatën Kushtetuese.  Ndërkohë Xhaferrllari nuk ka një gjë përgjigje zyrtare nëse ka kaluar Vettingun apo jo.

Argumentet kryesore të KPK kishin lidhje me statusin e Marsida Xhaferllarit, e cila më herët ka qenë drejtoreshë kodifikimi pranë ministrisë së Drejtësisë dhe aktualisht kryeinspektore e një institucioni që tashmë nuk ekziston më, siç është Këshilli i Lartë i Drejtësisë./CNA.al

ILD po i dorëzohet Soros-it/ Zbardhet e kaluara e errët e Artur Metanit

Raporti i shërbimeve sekrete/ Gjyqtari Artur Malaj, prona me paratë e korrupsionit

Vilën në emër të ish sekretares dhe para nga prostitucioni/ Artur Malaj, skandali i gjyqësorit

Gjyqtari i skandaleve/ Rrugëtimi i dyshimtë i Artur Malajt në filtrin e Vettingut

Artur Malaj dhe “banda” që ka në dorë zgjedhjet

Si është kapur Magjistratura nga Maks Haxhia dhe Ëngjëll Agaçi/ Zbardhet skenari

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

E rëndë-Vetëhelmohet 41-vjeçarja në Korçë/ Ndërron jetë rrugës për në spital

Publikuar

-

Nga

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mbrëmjen e djeshme në fshatin Pojan të Korçës, ku një 41-vjeçare është vetëhelmuar në banesë.

Mësohet se ngjarja ka ndodhur rreth orës 21:00 të mbrëmjes së djeshme, ndërsa 41-vjeçarja R.K. ka ndërruar jetë rrugës për në spital.

“Më datë 20.09.2019, në orën 21:00, në fshatin Pojan, në banesë, është vetëhelmuar me lëndë helmuese (e papërcaktuar ende)shtetasja R.K, 41 vjeçe, e cila gjatë rrugës për në Spitalin e Korçës, ka ndërruar jetë.”-thuhet në njoftimin e policisë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Transportonin kanabis drejt Maqedonisë së Veriut/ Arrestohen dy persona

Publikuar

-

Nga

Dy persona kanë rënë në prangat e policisë, pasi janë kapur duke transportuar kanabis drejt Maqedonisë së Veriut.

Operacioni është zhvilluar nga Seksioni për Hetimin e Narkotikëve dhe Trafiqeve të Paligjshme, në Drejtorinë Vendore të Policisë Elbasan, në bashkëpunim me forcat e policisë të Drejtorisë Vendore të Kufirit dhe Migracionit Korçë.

Mësohet se në pranga kanë rënë shtetasit: A. B., 47 vjeç, dhe I. B., 22 vjeç, të dy banues në fshatin Sutaj-Prrenjas.

Këta shtetas janë kapur në flagrancë gjatë operacionit rreth orës 21:30, në fshatin Rrajcë-Sutaj, duke  transportuar  me një kafshë pune, rreth 55 kilogramë lëndë narkotike  e dyshuar  Cannabis-Sativa.

Nga hetimet e kryera ka rezultuar se këta shtetas në bashkëpunim dhe me persona të tjerë kanë organizuar trafikimin e  lëndëve narkotike kryesisht të llojit Cannabis-Sativa, nëpërmjet kufirit të gjelbër nga Shqipëria në drejtim të shtetit të Maqedonisë së Veriut.

Në bashkëpunim me Prokurorinë vazhdon puna për identifikimin dhe arrestimin e personave të tjerë të perfshirë në këtë veprimtari kriminale.

LEXO TE PLOTE

Kronika

Kultivonin bimë narkotike/ Prangosen tre vëllezër

Publikuar

-

Nga

Tre vëllezër kanë rënë në prangat e policisë së Shkodrës, në kuadër të një operacioni të koduar  “Brebulla”, pasi akuzohen për kultivim të bimëvë narkotike.

Mësohet se në pranga kanë rënë shtetasit: K.S., 33 vjeç; D.S., 26 vjeç dhe L.S., 35 vjeç,  (vëllezër) të tre banues në fshatin Toplanë, Njësia administrative Temal, Bashkia Vau-Dejës.

Sipas uniformave blu, të arrestuarit e sipërpërmendur, duke përfituar nga terreni i vështirë dhe tepër i thyer malor, dyshohet se janë autorët të kultivimit të bimëve narkotike kanabisi në zonën e Toplanës Vau Dejës dhe në zonën e Iballës Pukë mbi liqenin e Komanit.

Njoftimi i policisë:

Shkodër

Finalizohet operacioni policor i koduar”Brebulla” i ndjekur me metoda speciale të hetimit.

Operacioni nga DVP Shkodër në bashkëpunim me Prokurorinë për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e kultivimit të bimëve narkotike.

Në pranga tre vëllezër të cilët në bashkëpunim me njëri-tjetrin kishin kultivuar bimë narkotike.

Nga ana e Specialistëve për Hetimin e Narkotikëve në Drejtorinë Vendore të Policisë Shkodër, pas informacioneve të marra në rrugë operative se disa persona tentonin të kultivonin  bimë narkotike në zonën e Toplanës, janë referuar materialet proceduriale në Prokurorinë pranë Gjykatës Shkallës Parë Shkodër, ku është regjistruar procedimi penal  i vitit 2019, si dhe është hetuar për një peridhë tre mujore, me metodat speciale të hetimit.

Në kuadër të këtij procedimi, nga Seksioni për Hetimin e Narkotikëve në Drejtorinë Vendore të Policisë Shkodër, në  bashkëpunim me Prokurorinë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Shkodër, u  finalizua me sukses operacioni policor i koduar “Brebulla”, si rezultat i të cilit u bë arrestimi në flagrancë i shtetasve:

– K.S., 33 vjeç; D.S., 26 vjeç dhe L.S., 35 vjeç,  (vëllezër) të tre banues në fshatin Toplanë, Njësia administrative Temal, Bashkia Vau-Dejës.

Të arrestuarit e sipërpërmendur, duke përfituar nga terreni i vështirë dhe tepër i thyer malor, dyshohet se janë autorët të kultivimit të bimëve narkotike kanabisi në zonën e Toplanës Vau Dejës dhe në zonën e Iballës Pukë mbi liqenin e Komanit.

Materialet procedurale u referuan për veprime të mëtejshme pranë Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Shkodër, për veprën penale “Kultivimi i bimëve narkotike e kryer në bashkëpunim” në ngarkim të shtetasve të lartpërmendur./ CNA.al

LEXO TE PLOTE