Connect with Us

“Koncesionet dhe PPP-të”/ Rrëshket Ilir Meta

Politikë

“Koncesionet dhe PPP-të”/ Rrëshket Ilir Meta

Publikuar

-

ilir meta

Presidenti Ilir Meta ka kthyer për rishqyrtim në Kuvend ligjin për “Koncesionet dhe PPP-të”.

Por, duket se ka kaluar pa u vënë re fakti, se dekreti i Presidentit për kthimin e ligjit të koncesioneve, shtyn datën e hyrjes në fuqi të ligjit.

Presidenca e Republikës bëri me dije se, “Presidenti i Republikës Sh.T.Z Ilir Meta, në ushtrim të kompetencave të Tij, në mbështetje të neneve 85, pika 1 dhe 93, të Kushtetutës, me Dekretin nr. 11251, datë 05.08.2019, ka vendosur:

Kthimin për rishqyrtim të ligjit nr. 50/2019, “Për disa ndryshime dhe shtesa në ligjin nr. 125/2013, “Për koncesionet dhe partneritetin publik privat”, të ndryshuar”, me qëllim përmirësimin e neneve 17 dhe 18 të këtij ligji, sipas arsyetimit bashkëlidhur këtij dekreti.”

Sipas tekstit të shpërndarë nga Presidenca:

Presidenti i Republikës shqyrtoi ligjin nr. 50/2019, duke bërë një vlerësim dhe analizë të përmbajtjes së aktit të miratuar; praktikës parlamentare të ndjekur për këtë projektligj; përputhshmërisë së ligjit të miratuar në raport me respektimin e parimeve kushtetuese, interesin publik, duke krahasuar qëllimet e kësaj iniciative ligjore me momentin e hyrjes në fuqi të këtyre ndryshimeve ligjore.

Në përfundim të shqyrtimit, thotë njoftimi Presidenti i Republikës na paska arritur në përfundimin se: “Miratimi i ndryshimeve në ligjin e koncesioneve është një nismë pozitive, por tepër e vonuar e Kuvendit të Shqipërisë, dhe me pasoja negative për ekonominë e vendit.

Ligji nr. 50/2019,  i përcjellë për dekretim i duhet kthyer Kuvendit me qëllim rishikimin e neneve 17 dhe 18 të tij, pasi këto dy nene shtyjnë subjektivishthyrjen në fuqi të kufizimeve që vendosen në dhënien e kontratave koncesionare/PPP, që po ky ligji i ri parashikon.

Presidenti i Republikës, kërkon rishikimin tërësor të këtyre dy neneve, sepse ato kompromentojnë qëllimin e të gjithë pjesës tjetër të ligjit, pasi keto dy dispozita krijojnë hapësirën e nevojshme për të prodhuar sërish pasoja dhe qëllime klienteliste.

Projektligji në fjalë pasi u shqyrtua në datat 11, 18, 25 dhe 26 shkurt 2019 në Komisionet respektive Parlamentare, u shqyrtua në seancën plenare të datës18.07.2019, duke u mbajtur pezull në mënyrë të paarsyetuar për një periudhë 4-mujore.”

Më tej vijon:

“I vetmi dokument që evidentohet se është krijuar nga Kuvendi i Shqipërisë, dhe që ka lidhje me këtë ligj përgjatë gjithë kësaj periudhe boshe 26 shkurt 2019 – 18 korrik 2019, është kërkesa e deputetit Arben Ahmetaj e datës 17 korrik 2019, i cili kërkonte seancës plenare ndryshimin pa argumenta të neneve 17 dhe 18 të projektligjit, për të shtyrë afatin e dhënies pa kufizim të koncesioneve në çdo fushë të ekonomisë së vendit, edhe për një afat 3-mujor shtesë deri në 1 tetor 2019”.

Në fund deklarohet kthimi mbrapsh i ligjit që me qëllimin që të rishihet afati i hyrjes në fuqi, domethënë data 1 tetor të afrohet më shumë. Dhe kjo bëhet me dekretin e datës 7 gusht.

Që Presidenti ka probleme të hershme me kalendarin, ky fakt është dëshmuar rëndom kohët e fundit.

Por kësaj radhe çështja bie pak edhe erë bashkëpunim me qëllim shtyrjen e hyrjes në fuqi të ndryshimeve përtej datës 1 Tetor.

Arsyetojmë pak me kalendar në dorë!

Sesioni i ri parlamentar hapet pas datës 2 shtator. Javën e parë të shtatorit domethënë deri në datën 5 mbledhja e kryesisë së kryetarëve do fusi në kalendar dekretin. Dekreti javën e dytë të shtatorit do shqyrtohet në komisione. Vetëm javën e tretë të shtatorit dekreti mund të shqyrtohet në seancë plenare.

Duke pasur parasysh që ligjet hyjnë në fuqi jo më parë se dy javë nga publikimi në Fletoren Zyrtare, atëherë data e re e hyrjes në fuqi të ndryshimeve, s’mund të ndodhë të jetë përpara datës 1 tetor.

Presidenti duhet të nxjerrë dekret ku të deklarojë që ose po i shërben të njëjtave interesa për të cilat akuzon maxhorancën, ose që është idiot që s’e ka idenë që kalendari nuk kthehet dot mbrapsh. Dikush t’i shpjegojë Ilir Metës se si lexohet kalendari./CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Pjesë e planit për copëtimin e  Kosovës/ Argatët shqipfolës dekorohen nga Vuçiç

Publikuar

-

Nga

Ish kryeministri Sali Berisha ka njoftuar në rrjetet sociale se Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçi, pavarësisht dështimin për copëtimine  kufinjve të Kosovës, nuk ka ka harruar të shpërblejë ata që ishin pjesë e këtij plani.

Bëhet fjalë për Presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi, kryeministrin Edi Rama dhe këshilltarine tij, Baton Haxhiu.

Sipas Berishës, treshja shqiptare është dekoruar me urdhërin “Esad Pashë Toptani”

“Miq, Presidenti i Serbisë dhe Serbomadhisë, Aleksandër Vuçiç shpalli dje për herë të dytë pas Samitit te Berlinit, falimentimin e projektit të tij të Serbisë së Madhe.

Ai akuzoi për këtë dështim Rada Trajkoviçin dhe Angela Merkel, të cilat sipas tij kishin njohur kufinjtë aktual të Kosovës. Por, burime afër tij pëshpërisin se Presidenti i Serbomadhisë Aleksander Vuçiç me gjithë dëshpërimin që e ka kapluar nuk ka harruar, por ka menduar edhe per argatët e tij.

Keshtu, në nje akt mirënjohje për shërbime të shquara ndaj projektit të Serbomadhisë, ai ka vendosur t’ju akordojë urdhërin e Kalorësit të zi Esad Pashë Toptani, Zografit Bis, Miladinit shqipfolës, argatit in chef Baton Stanishiqit”, ka shkruar Berisha në rrjetet sociale.

Sipas tij, ky urdhër i Serbisë, më i larti për argatët shqipfolës, shoqërohet dhe nga një pension i veçantë dhe një truall tokë për banesën e fundit ngjitur me atë të Esad Pashës./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Të fala Etildës”/ Rama, del nga kontrolli, sherr me qytetarët

Publikuar

-

Nga

Kryeministri i Edi Rama është përfshirë me qytetarët, ndërsa ka përgënjeshtruar në rrjetet sociale, informacionin e dalë nga mediat greke, se ka qenë me pushime në Greqi.

“Ç’e ka gjetur këtë milet me lajmet në internet. Tamam hedh një budalla një gur në lumë dhe  100 të mençur s’e nxjerrin dot”.

Por, kaq është dashur dhe qytetarët  i janë vërsulur duke i treguar zhvatjet e taksave të qytetarëve dhe shpenzimet për “luksin e Ministres së Drejtësisë.

Ushqimin popullit në fb ia jep njehërë ti në mëngjes (fap stafi postimi), në drekë (2-3 postime prap stafi) në darkë prap e njëjta dhe këta që postojnë me kaq finesë e spotanitet paguhen nga ne, plot 30 veta”, i ka shkruar një qytetar.

Kundërpërgjigjja e Ramës, ka qenë tejet ironike, dhe aspak modeste.

“Po ku ta kuptosh ti o të marrsha të keqen, që paske zbuluar 30 vetë që bëjnë postimet e mia këtu. Se kupton do ti, s’ke haber, çdo më thënë të jesh kryeministër dhe të jesh ky që jam unë”, është përgjigjur Rama.

Komentet më të shumta kanë qenë në lidhje me Ministren e Drejtësisë Etilda Gjonaj, të cilën duket se Rama e ka shumë për zemër dhe nuk lejon ta prekin as në rrjete sociale.

Ai pretendon se  faturat e shpenzimeve të publikuara bnë media kanë qenë për të gjithë delegacionin. Por deri më tani nuk ka pasur ndonjë sqarim nga Gjonaj, se sa vetë ishte delegacioni dhe përse ushëtimet dhe shpenzimet e saj nuk bëhen publike në faqen zyrtare të Ministrisë së Drejtësisë. Ajo quhet transparencë dhe qytetarët e bëjnë vetë dallimin.

“Të fala Etildës ajo të paktën si bën lekët staf propagandistik…Jemi në rrugën e  duhur për të arritur në nivelet e Koresë së Veriut”, shkruajnë komentuesit.

“Ato shpenzime janë të tërë delegacionit, ja kështu është ku jeton në kazan, ka protokolle dynjaja…..Dhe më e bukura është se i’a jep vetë Ministria një medie që e kërkon për transparencë dhe urdhëro, bëhet një gjullurdi a thua se u zbulua ndonjë abuzim”, është kundërpërgjigjur Rama.

Kryeministri ka vijuar më tej replikat me qytetarët, të cilët i kanë tërhequr vëmendjen se i ka hyrë vetja në qejf./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Basha ‘zgjohet” me Agim Kajmakun/ Zbulon gruan që ndikoi në kandidimin e tij

Publikuar

-

Nga

Kreu i PD-së Lulzim Basha ka vijuar me deklarata kundër kryeministrit Edi Rama.

Nga rrjetet sociale, Basha ka thënë se Rama është kërcënim dhe rrezik për jetën dhe sigurinë e çdo familje shqiptare.

Sipas Bashës, ashtu si për Valdrin Pjetrin Rama, e ka dituar edhe për Agim Kajmakun, por nuk ia ka prishur dot ministres Belinda Balluku.

“Njëlloj si me Valdrin Pjetrin, Edi Rama e di se Agim Kajmaku i Vorës ka falsifikuar formularin e dekriminalizimit! Hajduti Psiqik e di se i përzgjedhuri i tij për Vorën ka probleme të hapura me drejtësinë greke, dhe se ai e ka fshehur të vërtetën.

Por Edi Rama, përmes Belinda Ballukut, vendosi veton dhe injoroi kërkesën e socialistëve të Vorës para 30 Qershorit që të mos kandidonte një person për të cilin e gjithë Vora e di se ka probleme të hapura me drejtësinë greke”, shkruan Basha në rrjetet sociale.

Postimi i plotë:

Edi Rama është kërcënim dhe rrezik për jetën dhe sigurinë e çdo familje shqiptare! Ai ka kapur dhunshëm çdo pushtet me ndihmën e një bandë kriminelësh e hajdutësh me të cilët vjedh Shqipërinë.

Njëlloj si me Valdrin Pjetrin, Edi Rama e di se Agim Kajmaku i Vorës ka falsifikuar formularin e dekriminalizimit! Hajduti Psiqik e di se i përzgjedhuri i tij për Vorën ka probleme të hapura me drejtësinë greke, dhe se ai e ka fshehur të vërtetën.

Por Edi Rama, përmes Belinda Ballukut, vendosi veton dhe injoroi kërkesën e socialistëve të Vorës para 30 Qershorit që të mos kandidonte një person për të cilin e gjithë Vora e di se ka probleme të hapura me drejtësinë greke.

Jorgo Kajmaku duhet të largohet dhe të merret menjëherë i pandehur sepse ka shkelur Ligjin e Dekriminalizimit dhe ka fshehur të dhënat mbi të kaluarën e tij. Ai duhet të përballet edhe me drejtësinë greke të cilës i është fshehur prej vitesh! Por sërish Edi Rama e mbron Jorgo Kajmakun nga zbatimi i Ligjit të Dekriminalizimit, me anë të prokurorisë së korruptuar dhe politizuar.

Por sa kohë Edi Rama është në zyrën e kryeministrit, nuk do të ketë as drejtësi dhe as demokraci, banditët, kriminelët dhe hajdutët do të vjedhin dhe dhunojnë shqiptarët.

Krimi dhe Edi Rama janë të pandashëm. Që të largojmë krimin duhet të largojmë Edi Ramën! Shporrja e Hajdutit Psiqik dhe bandës së tij është jetike për sigurinë dhe jetën e çdo familje shqiptare! #HajdutiPsiqik  #RamaIk #ShqipëriaSiEuropa

LEXO TE PLOTE