Connect with Us

Video/ Shqiptari i vë flakën kampit në Gjermani

Bota

Video/ Shqiptari i vë flakën kampit në Gjermani

Publikuar

-

Një ngjarje e paprecedent ka ndodhur në Bon të Gjermanisë, ku një shqiptar i ka vënë flakën kampit për shkak së nuk i doli azili.

Lajmi është raportuar dhe nga gazeta Gjermane Bild, e cila shkruan se në godinë jetonin mbi 150 persona të cilët janë evakuar menjëherë, por 7 prej tyre kanë mbetur të plagosur lehtë.

Në godinë kishte shqiptarë, rusë, irakianë, etj, ndërkohë që për shuarjen e flakëve u angazhuan 45 zjarrëfikëse.

Në videon e publikuar shihet një person teksa filmon, kurse tjetri ndez një tufë me letra dhe i hedh mbi dyshekë, rroba dhe mobilje.

Ndërkohë që për ngjarjen, policia ka arrestuar dhe dy shqiptarët e moshës 19 dhe 24 vjeç.

LEXO EDHE:  Aksidentohet në punë/ Humb jetën shqiptari në Itali

“Këtë bëjnë shqiptarët në azil, kur u refuzohet aplikimi. Aty ku ka shqiptarë, ka edhe zjarr,” thuhet në video, raporton BILD.

Videoja që ka bërë xhiron në rrjetet sociale, tashmë është pjesë e hetimeve. Ndërsa dy të rinjtë pritet të dalin përpara gjykatës me akuzën për zjarrvënie të rëndë./CNA.al

Nuk i del azili, i riu shqiptar i vë flakën kampit në Gjermani

I kthejnë përgjigje negative për azil, i riu shqiptar i vë flakën kampit në Gjermani."Qaty ku ka shqiptar dije se gjithmon ka me i hi flaka venit. Nuk a kan budall qaj si e ka than…"Komentet ju takojnë juve 😨

Gepostet von JOQ Albania am Montag, 5. August 2019

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Paralajmërohet ngritja e akuzave në Gjykatën e Posaçme për Kosovën

Publikuar

-

Nga

Prokuroria e Posaçme me seli në Hagë, e cila trajton pretendimet për krime lufte në Kosovë, paralajmëroi të hënën fillimin e ngritjes së akuzave.

Në një njoftim të së hënës pasdite, thuhet se “Prokurori i Specializuar ka njoftuar Kryetaren e Dhomave të Specializuara të Kosovës se ka ndërmend të fillojë procedime penale para Dhomave të Specializuara dhe ka bërë kërkesë për caktimin e një gjykatësi të procedurës paraprake në pajtim me Ligjin”, raporton radioja amerikane VOA.

Sipas të cilës: në njoftim thuhet se kryetarja ka caktuar një gjykatës të procedurës paraprake për të shqyrtuar aktakuzat e dorëzuara nga Prokurori i Specializuar.

“Përmbajtja e aktakuzave mbetet konfidenciale, përveç nëse konfirmohet dhe deri sa të konfirmohet nga gjykatësi i procedurës paraprake”, thuhet në njoftim.

Gjykata e Posaçme e cila me emrin dhomat e specializuara vepron në Hagë, u miratua në fillim të muajit gusht të vitit 2015 nga parlamenti i Kosovës.

LEXO EDHE:  Ishte dënuar për armëmbajtje pa leje/ Ekstradohet nga Gjermania 23-vjeçari shqiptar

LEXO EDHE:  Dyshimet për plagosje/ Shpallet në kërkim shqiptari në Angli

Ideja për themelimin e saj pasoi hetimet e pretendimeve të të dërguarit të Këshillit të Evropës, Dick Martty, për përfshirjen e disa prej ish-drejtuesve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, në krime të luftës dhe të pasluftës në Kosovë…

Mbi 200 ish pjesëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës janë marrë në pyetje që nga fillimi i vitit 2019.

Në korrik të vitit 2019 në prokurorinë e posaçme u thirr edhe ish kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, i cili dha dorëheqje duke e çuar vendin në zgjedhje të parakohshme.

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Jo vetëm koronavirusi/ Tërmeti shkund Italinë

Publikuar

-

Nga

Italia është vënë në alarm për shkak të koronavirusit, i cili ka shkaktuar deri më tani 6 viktima.

Mirëpo përveç ankthit dhe kësaj përballje të vështirë, Italia është shkundur nga një tërmet i fuqishëm.

Mësohet se lëkundjet janë me magnitudë 4.5 të shkallës rihter, 59 km nga Katanzaro, në pjesën jugore të Italisë.

Nga informacionet paraprake, ende nuk bëhet me dije nëse ka të lënduar apo dëme materiale, nga tërmeti.

LEXO EDHE:  Itali/ Shqiptari i jep fund jetës në burg

LEXO EDHE:  Babai i Alvin Berishës letër publike shtetit shqiptar/ Më ndihmoni, djali është i plagosur

Ndërkohë pritet një reagim nga autoritetet italiane rreth situatës./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Nuk ndalet koronavirusi/ Shkon në shtatë numri i viktimave në Itali

Publikuar

-

Nga

Vijon të rritet numri i viktimave nga koronaviusi në Itali.
Ka shkuar në shtatë numri i personave që kanë humbur jetën si pasojë e koronavirusit.

Sipas mediave italiane, viktima e shtatë është një grua 80-vjeçare e cila ishte shtruar në një spital në Milano.

Deri tani raportohen 230 persona të prekur nga koronavirusi ndërkohë që 50 mijë qytetarë mbahen ne karantinë./CNA.al

LEXO TE PLOTE