Connect with Us

Shkarkimi i Presidentit/ Mungesa e Kushtetueses në favor të Metës

Politikë

Shkarkimi i Presidentit/ Mungesa e Kushtetueses në favor të Metës

Publikuar

-

Mazhoranca këmbëngul se Presidenti Ilir Meta ka shkelur Kushtetutën me çdekretimin e 30 Qershorit si datë për zgjedhjet lokale.

Përveç kësaj Meta, dekretoi një datë të re për zgjedhjet, 13 Tetorin. Por, zgjedhjet u mbajtën me 30 Qershori, ndërkohë që mazhoranca hodhi hapat për shkarkimin e Metës.

Ata ngritën një komision hetimor dhe i kërkuan një oponion Komisionit të Venecia, por fjalën përfundimtare e thotë Gjykata Kushtetuese, që nuk e kemi fare.

Sipas mazhorancës Ilir Meta ka bërë një akt të rëndë i cili duhet hetuar dhe më pas nëse komisioni do të konkludojë që shkelja është e rëndë, sipas nenit 90 të Kushtetutës, do të shkarkohet dhe procesi do të çertifikohet nga Gjykata e re Kushtetutese.

Por Gjykata Kushtetuese, ashtu siç CNA.al ka paralajmëruar më herët nuk do të jetë gati në Shtator.

Si pasoje, as Presidenti Meta nuk ka gjasë të “shijojë” ndonjë shkarkim të afërt.

Ndërkohë nga ana tjetër, kryeministri Edi Rama vijon të flasë për institucionet e reja të reformës në drejtësi dhe ngritjen e Kushtetueses në Shtator.

LEXO EDHE:  Meta takon princin e Monakos/ Parësor projekti i Sazan-Karaburunit

Kush e gënjen Ramën, që në Shtator do të ketë Gjykatë Kushtetuese, është pyetja.

Sepse hartuesit dritëshkurtër të paketës kushtetuese dhe ligjeve të drejtësisë, ndërsa,shkruanin, numëronin veç të ardhurat e tyre, jo fatin e institucioneve të drejtësisë.

Deri tani, megjithëse parashikohet nga aktet në fuqi që rregullojnë funksionimin e Kuvendit, nuk ka asnjë publikim të fondeve të shpenzuara si donacione dhe asistencë (për të cilat është përfitues, Kuvendi i Shqipërisë) ne procesin e reformës në drejtësi.

Pas një llogaritjeje të shpejtë, jo zyrtare, çdo ekspert i nivelit të lartë, është paguar gjatë muajve të draftimeve të akteve, deri në 7.000 euro në muaj.

Kuvendi ka detyrimin të publikojë të dhënat edhe për organizatat joqeveritare për sa i takon shpenzimeve, kur përfitues i produktit të projekteve në formën e ligjeve, është Kuvendi. Rasti perfekt është rasti i reformës në drejtësi./CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Ditmir Bushati: Opozita ka përgjegjësitë e saj, duhet të krijojmë paktin kombëtar për Europën

Publikuar

-

Nga

ish-ministri per europen dhepunet e jashtme, ditmir bushati deklarate

Ish-ministri i Jashtëm Ditmir Bushati u shpreh se mazhoranca dhe opozita duhet të bashkëpunojnë në të mirë të integrimit në BE.

Në një lidhje direkte me ‘’Opinion’’, Bushati shtoi se mazhoranca duhet të firmosë Pakt Kombëtar për Europën me opozitën.

Për 6 vite qeveria e drejtuar nga Edi Rama dështoi të përmbushë kushtet për hapjen e negociatave. Edhe pse u hapën shampanja, u dekoruan ambasadorë në vitin 2018 pasi u tha se u hapën negociatat, Shqipëria sërish ngel në këtë rrugë. Por çfarë mendon ish ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati për këto mashtrime të qeverisë.

Ditmir Bushati: Vendimi i vendeve anëtare të qershorit të 2018 është një vendim që në parim përcakton jo vetëm hapjen e negociatave por edhe një kalendar dhe afate përkatëse duke theksuar angazhimin e vetë vendeve anëtare të BE që në qershorin e këtij viti do duhej të zyrtarizonin bisedimet për anëtarsim dhe mbajtjen e konferencës së pare ndërqeveritare. Vendet anëtare kanë përcaktuar të njëjtën kalendar si për Maqedoninë dhe për Shqipërinë. Tani ka një qëndrim të njohur të Francës që këkron një rishikim të procesit të zgjedhimit.

Sipas tij kushtet e vendosura nga Berlini nuk janë kushte, por një plan pune për Shqipërinë.

Ditmir Bushati: Ana tjetër e medaljes është se kushtet, apo detyrat e shtëpisë janë normale. Dokumenti i Bundestagut gjerman, ato që ju i quani kushte unë mund ti konsideroj edhe një plan punë për Shqipërinë.

Çfarë faji ka politika në Tiranë për këtë pjesë, për mos hapjen e negociatave?

LEXO EDHE:  Blushi zbulon emrat/Tre politikanët që duhet të largohen

LEXO EDHE:  Ilir Meta paguan lobingje ndërkombëtare me financime të paligjshme/Adriatik Llalla hesht!

“Në asnjë rrethanë nuk mendoj që Shqipëria i ka bërë të gjitha reformat. Në fushën e sundimit të ligjit janë ndërmarrë reforma të rëndësishme, por që kanë prodhuar efekte anësore. Vitin e fundit kemi përjetuar disa situata të paprecedente, djegia e mandateve mos pjesëmarrja në zgjedhjet e 30 qershorit. Mungesa e aftësisë sonë për të gjetur kompromis”, tha Bushati.

Ish minsitri tha se klima politike ka një rëndësi shumë të madhe edhe sa i përket ecurisë së reformave në vend. “Edhe sa i përket, zhvillimit ekonomik, luftës kundër korrupsionit, luftës kundër krimit të organizuar. Nuk janë përgjegjësi e opozitës, por kanë rëndësi edhe sa i përket përçimit të imazhit.”

“Unë e kam ngritur disa herë edhe në kuvend që ne nuk duhet të reshtim për asnjë moment sa i përket krijimit të urave të kompromisit me opozitën dhe duhet të krijojmë paktin kombëtar për Europën. Shqipëria ka 10 vite që ka aplikuar për anëtarësim dhe ky proces i ka prekur të gjithë. Ne kemi humbur mundësinë e një gjenerate dhe nuk na falet që të humbim mundësinë e një gjenerate tjetër.”

LEXO TE PLOTE

Politikë

Debati/ Rama përplaset me Andi Bushatin

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama është përplasur  me analistin  Andi Bushati, në studion e “Open” duke e cilësuar këtë të fundit si të papunë.

Teksa Rama po komentononte qëndrimin e presidentit Frances, analisti Bushati ka ndërhyrë duke duke thënë se Macron përmend azilantët e Shqipërisë.

Debati

Rama: Eni të lutem të mos kem interferenca nga zëra të pa informuar. Ky është një qëndrim që nuk ka lidhje me çështjen e vizave dhe negociatat. E dyta, çështja e azilantëve që stër-zmadhohet në Francë lidhet me regjimin e trajtimit të atyre që kërkojnë azil. Shqiptarët kërkojnë azil politik për arsye ekonomike. Këtë problem e kishte Gjermania, duke kirijuar një regjim trajtimi të shpejtë dhe më pak bujar dhe faktikisht numri i kërkesave ka rënë. Është e padrejtë t’i kërkohet Shqipërisë të mbyllë kufijtë e vet ashtu siç është skandaloze që personazhe publikë dalin në televizion dhe flasin për këtë temë.

Bushati: Është një debat që duhet bërë qetë dhe jo me ton ironie.

Rama: Kush është ky zëri që më interferon. Unë jam i qetë por edhe pasionant. Unë jam këtu për t’u përgjigjur pyetjeve.

Ajo  që sot është evidente është që Presidenti i Këshillit Evropian jo vetëm që duan t’i thonë po Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut, ndërkohë që në mikrobotën shqiptare vazhdohet me propagandën bajate se kjo lidhet me qeverinë. Po të mos i kishim bërë detyrat nuk do të kishim marrë PO-në e Gjermanisë.

LEXO EDHE:  Meta drejt shkarkimit?/ Zbardhen procedurat

LEXO EDHE:  Meta drejt shkarkimit?/ Zbardhen procedurat

Eni Vasili: Po me 9 kushte.

Rama: Qetësohu! Për çfarë u votua në Bundestagun gjerman kur kjo nuk ishte po. Janë 999 kushte që duhen përmbushur deri në anëtarësim në BE dhe përsëri varet nga dinamikat e brendshme. Varet nga politika dhe jo nga teknologjia e integrimit. Komisioni Evropian është struktura që bën vlerësimin teknik. Kur çështja shkon në nivelin politik nuk është thjesht lexim i raportit të komisionit. Franca ka interesat e veta.

Eni VasiliKur Shqipëria do të plotësojë 9 kushtet?

Rama: Së pari nuk janë nëntë. I keni lexuar gabim. Çelja e negociatave fillon kur palët ulen në një tryezë ku duhet të kemi kryer dy punë. Regjia është në rregull po ju interferoni duke ndërhyrë. Qetësohu!

Bushati: E bëri si Ertv-ja.

Vasili: Zt.Bushati këmbëngul të bëjë një pyetje.

Rama: Ata të papunët këtë punë kanë.

Buishati: Më mirë me të papunët se me drogaxhinj!

Rama: E para është reforma zgjedhore. Plotësimi i Gjykatës Kushtetuese dhe SPAK-ut besoj do bëhet brenda vitit. Këto nuk janë se i duhen Holandës apo Gjermanisë por se na duhen ne./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Pakica serbe në qeverinë e re?/ Ja si përgjigjet kandidati për Kryeministër

Publikuar

-

Nga

Trajtimi politik i pakicave serbe në Kosovë dhe përfshirja e njerit prej përfaqësuesve të partisë së tyre “Lista Serbe”në kabinetin e ri qeveritar “Kurti”, ka qenë një tjetër çështje për të cilën kandidati për kryeministër i Kosovës ka folur nga tryeza e emisionit “Real Story”.

“Unë nuk kam problem me “Listën Serbe”, unë nuk kam asnjë problem pse është serbe, por sepse nuk është parti. Në fakt është shtet, instrument i Beogradit. Parregullsi të mëdha ka pasur në vendbanimet me shumicë serbe. Trysnia ndaj serbeve për të votuar “Listën Serbe” ka qenë e tmerrshme. Një ministër duhet të jetë serb, jo detyrimisht nga “Lista Serbe”. Por ata duhet ta miratojnë. Nuk do të jetë e lehtë. Unë do ti shërbej si Kryeministër komunitetit serb pa asnjë dallim,” ka thenë Albin Kurti./CNA.al

LEXO TE PLOTE