Connect with Us

Basha nuk i ndal gënjeshtrat/ Me pushime në Holandë, por shpërndan takime nga Patosi

Politikë

Basha nuk i ndal gënjeshtrat/ Me pushime në Holandë, por shpërndan takime nga Patosi

Publikuar

-

Kreu i PD-së, Lulzim Basha ka shpërndarë përsëri sot një tjetër deklaratë sikur po organizon takime me demokratët në qytetin e Patosit.

Në të vërtetë Basha ka shkuar me pushime në Holandë, që në datën 2 gusht dhe çdo ditë poston statuse në rrjetet sociale dhe shpërndan deklarata dhe foto në media se gjasme po vazhdon me turin e takimeve në qytetet e Shqipërisë.

Sipas deklaratës që është shpërndarë sot në media, kreu i PD ndodhet në Patos dhe ka folur atje gjasme për zgjedhjet e 30 qershorit, për fitoret imagjinare të partisë së tij dhe për rrëzimin e kryeministrit Edi Rama.

Mendohet se pas pushimeve që po bën akutualisht në Holandë, Basha ka në plan të shkojë edhe në vende të tjera të Europës, si Spanja dhe Italia që të marrë pak ngjyrë se ka problem me pigmentin e lëkurës.

Deklarata e plotë e Bashës

Kreu i opozitës Lulzim Basha deklaroi në Patos se 1/3 e socialistëve refuzuan më 30 Qershor qeverisjen hajdute dhe kriminale të Edi Ramës. Zoti Basha iu referua shembullit të Bashkisë së Patosit, ku pjesëmarrja në votime ishte e ulët. “Sa i përket pjesmarrjes reale, përfshirë ata që janë detyruar me forcë, në bashkinë e Patosit, refuzimi masiv ka arritur një tjetër rekord me 13 përqind. Kjo do të thotë se në Patos vetëm një në tre socialistë ka shkuar të votojë në procesin farsë të 30 qershorit, ndërsa dy në tre kanë vendosur ta bojkotojnë këtë farsë dhe të rreshtohen në krahun krahun e vëllezërve dhe motrave të tyre demokratë, kundër juntës kriminale, kundër hajdutërisë, barbarisë dhe grabitjes së Edi Ramës.”- tha zoti Basha.

Kryetari i PD vuri në dukje se ky nuk është rezultat i arritur brenda një jave, por i protestave dhe i qëndrimeve politike të PD dhe opozitës, siç ishte djegia e mandateve parlamentare. “Janë pikërisht protestat popullore, është qëndresa juaj, kurajo juaj, vendosmëria juaj që ka zgjuar kurajon dhe ka vetëdijësuar gjithë shqiptarët përfshirë zgjedhësit e ndershëm socialistë, se 30 qershori nuk bëhej për ta, por për një klikë hajdutësh, që ka thyer çdo rekord babëzie dhe hajdutërie në Shqipëri dhe në Ballkan.tha zoti Basha, i cili u kujtoi qytetarëve të Patosit disa nga mashtrimet dhe vendimet e qeverisë së Ramës për vjedhjen e tyre. “A nuk është kjo klikë hajdute që e zvarriti statusin e minatorit sa mundën?! Kaluan ligjin në momentin e fundit dhe kanë kaluar 2 vjet dhe ligji është në fuqi, por nuk zbatohet! A nuk janë këta që mashtruan banorët e Zharrëzes?! A nuk janë këta përfituesit e drejtëpërdrejtë të vjedhjes kolosale që i bëhet një prej pasurive më të mëdha të Shqipërisë dhe të gjithë Europës, siç është pellgu naftëmbajtës i Patos-Marinzës?! A nuk janë këta që përzunë investitorët e huaj perëndimorë për ta grabitur më kollaj naftën dhe nxitur kontrabandën dhe evazionin?!”

Lideri i opozitës tha se në vend të qeverisjes, Edi Rama ka ndërtuar një sistem banditesk grabitjeje. “Çdo vendim, çdo akt qeverie, çdo ligj parlamenti, çdo rregullore, çdo gjë është për të vjedhur dhe për të grabitur. Jo vetëm me vjedhjen e buxhetit, vjedhjen në dogana, që ka kapur nivele të padëgjuara që në ditët më të zeza të qeverisjes së Fatos Nanos, vjedhjen me tatimet, vjedhjen me tenderat. Tani po vjedhin me koncensionet dhe PPP-të. Ka shkuar çmimi për kilometër rruge në Shqipëri 5 herë më i lartë se sa në Japoninë e tërmeteve, 10 herë më i lartë se sa çmimi mesatar europian, siç është vjedhja në rrugën Milot-Balldren, siç është vjedhja në rrugën Vlorë-Orikum.”- u shpreh lideri i opozitës në takimin me strukturat e PD në Patos.

Për të treguar se Rama nuk do të ndalet në vjedhjet e tij deri në momentet e fubdit si kryeministër, Lulzim Basha renditi edhe disa afera të tjera korruptive të këtyre javëve të fundit. “Këtë verë kanë planifikuar edhe vjedhje të tjera, vjedhjen me uniformat e policisë ku kanë dyfishuar çmimin. Po bëjnë gati koncensionin 100 euro tarifë shtesë çdo biznesi për një tjetër truk me gjoja një kompani kroate, për të marrë 100 euro nga çdo biznes, a thua nuk e kanë këputur me taksa, gjoba, me çmimin e naftës, me çmimin e energjisë. Teatri, vjedhje e pastër njësoj si Unaza e Re, njësoj si stadiumi e kështu me rradhë.”- tha ai.

Kreu i opozitës tha se kjo kupë të mbushur dhe e derdhur hajdutërie qeveritare dhe varfërimi të shqiptarëve solli reagimin popullor të 30 qershorit. “Protestat dhe vendimet për djegien e mandateve që vetëdijësuan shqiptarët se kjo luftë nuk bëhej për karriget dhe mandatet tona, nuk bëhej për privilegjet e pushtetit, por bëhej për qytetarët. Ndaj dhe protestat nuk u shuan, por u bënë gjithnjë e më të mëdha, gjithmonë e më të vendosura, gjithmonë e më të fuqishme, për të kulmuar me 30 qershorin. Kurrë më parë nuk kemi pasur një bashkim të tillë të qytetarëve. 85 përqind e  shqiptarëve iu përgjigen thirrjes tonë dhe refuzuan farsën, refuzuan regjimin e Edi Ramës. U bënë pjesë e shumicës “Rama ik”.”- theksoi Basha në Patos, duke shprehur mirënjohjen për besimin që qytetarët treguan tek PD dhe opozita.

“Brenda këtij refuzimi popullor, ka edhe një lajm tjetër shumë të madh.

30 qershori nuk është thjeshtë dhe vetëm refuzimi i Edi Ramës dhe regjimit të tij, nuk është thjesht një kryengritje masive popullore kundër mjerimit ekonomik që ai ka mbjellë, papunësisë, varfërisë. Është edhe një thirrje popullore për ndryshim. Dhe kjo thirrje i drejtohet të vetmit faktor politik që ka kapacitetet, burimet njerëzore, vizionin, planin për ta bërë këtë ndryshim të mundur, që është Partia Demokratike e Shqipërisë dhe Opozita e Bashkuar.”- vuri në dukje zoti Basha./CNA.al

Basha në Holandë/ Shpërndan takime nga Fushë-Kruja

Basha ikën me pushime/ Zbulohet mashtrimi i tij i radhës

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Ndihma për të prekurit nga tërmeti/ Fabian Topollaj nxjerr zbuluar Veliajn

Publikuar

-

Nga

Këshilltari i djathtë në Bashkinë e Tiranës, Fabjan Topollaj, ka publikuar mashtrimin e radhës së kryebashkiakut, Erion Veliaj.

Topollaj ka publikuar postimin e djeshëm të Veliajt përmes të cilit, kryebashkiaku tregonte se bashkia e Tiranës është vënë në ndihmë të banorëve të prekur nga tërmeti.

Por, Veliaj del zbuluar pasi fotoja që ai ka publikuar dje, është publikuar edhe disa muaj më parë nga vetë kryebashkiaku.

“Dmth duhet të jesh i sëmurë si Veliaj të arrish të manipulosh dhe fotot vetëm sa për të thënë që Bashkia është në krye të detyrës me rastin e tërmetit.
Foto e parë është ribotuar sot nga Veliaj, ndërsa origjinalja disa muaj më parë kur Bashkia Tiranë ka dërguar ndihma për tërmetin në zonën e Korccës”, shkruan Topollaj në postimin e tij./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Berisha me qytetarët pas tërmeteve/ Opozita jo parlamentare me pushime në Hollandë

Publikuar

-

Nga

I vetmi që ka reaguar nga opozita parlamentare lidhur me dëmtet e shkaktuara nga tërmeti është ish kryeministri Sali Berisha.

Së fundmi, Berisha ka publikuar rastin e njërit prej shumë pallateve në Durrës që është çarë, mes për mes, si pasojë e lëkundjeve të fuqishme të tërmetit.

Në faqen e  tij në Facebook, Berisha ka publikuar vazhdimisht shumë raste të dëmeve që ka shkaktuar tërmeti.

Që prej ditës së djeshme Berisha nuk është ndalur së publikuari rastet e qytetarëve që janë prekur nga tërmeti. Ndërkohë opozita jo parlamentare nuk ndihet, për t’iu gjendur pranë banorëve në nevojë.

Mesa duket opozita jashtë parlamentit ndodhet me pushime në Hollandë, duke harruar kështu situatën alarmante që kanë krijuar tërmetet në Shqipëri. Kryedemokrati, Lulzim Basha nuk është “ndiher” më, që pas mesazhit të tij solidarizues, pesë orë pas tërmetit. Vazhdon të vadisë tulipanët në Hollandë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Tërmetet e fuqishme në Shqipëri/ Reagon Mogherini

Publikuar

-

Nga

Shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Europian, Federica Mogherini, i ka shprehur solidaritet kryeministit, Edi Rama, për situatën e tërmeteve.

Mogherini uron që të gjithë të lënduarit nga lëkundet sizmike të mund të shërohen sa më shpejt.

“Uroj që të plagosurit nga tërmeti të shërohen sa më shpejt. Solidarizohem me kryeministrin Rama për këtë situatë. Bashkimi Europian është i gatshëm të ndihmojë Shqipërinë për të rimarrë veten”, thotë ndër të tjera në mesazhin e saj Mogherini.

Komunikatë e Zyrës së BE-së:

Përfaqësuesja e Lartë për Punët e Jashtme dhe Politikat e Sigurisë në BE Federica Mogherini i ka shprehur solidaritet kryeministrit shqiptar Edi Rama për një seri tërmetesh shkatërruese që kanë goditur Shqipërinë duke plagosur dhjetëra njerëz dhe duke shkaktuar dëm të jashtëzakonshëm në ndërtesa dhe infrastrukturë.

Përfaqësuesja e lartë iu uron të gjithë të lënduarve shërim sa më të shpejtë. Ajo gjithashtu nënvizoi gatishmërinë e Bashkimit Evropian për të ofruar ndihmë, përfshirë edhe përmes Mekanizmit të Mbrojtjes Civile. Ndërsa kryeministri Rama anuloi udhëtimin e tij për në Nju Jork për javën ministrore të Asamblesë së Përgjithshme të KB. Ai do të zëvendësohet nga ministri në detyrë i Punëve të Jashtme të Shqipërisë Gent Cakaj në darkën që përfaqësuesja e Lartë do të zhvillojë sot me krerët e Ballkanit Perëndimor./CNA.al

LEXO TE PLOTE