Connect with Us

PD tallet/ Deklaratë për 13 tetorin dhe vetë nuk regjistrohet

Politikë

PD tallet/ Deklaratë për 13 tetorin dhe vetë nuk regjistrohet

Publikuar

-

Partia Demokratike ka reaguar me anë të një deklarate për mediat lidhur me zgjedhjet e 13 tetorit, të cilat i ka dekretuar Presidenti Ilir Meta.

PD i kërkon KQZ që të fillojë të përgatitet për këto zgjedhje pasi ky është një detyrim ligjor.

Kjo deklaratë e PD është një tallje e hapur me shqiptarët dhe me mbështetësit e saj demokratë, pasi nga njëra anë bën deklarata që KQZ të përgatitet për votime, ndërsa nga ana tjerët nuk shkon të regjistrohet në zgjedhjet e 13 tetorit.

Sot aleatët e Partisë Demokratike bashkë me LSI kanë vendosur të marrin pjesë në zgjedhje, duke dërguar kërkesë për t’u regjistruar, ndërsa PD nuk ka marrë asnjë iniciativë të tillë, duke nënkuptuar se nuk do të marrë pjesë në zgjedhje pa largimin e kryeministri Edi Rama.

LEXO EDHE:  Pjerin Ndreu i përgjigjet Palokës/ PS s'ka lidhje me arrestimet. Për Bashkinë duro deri...

Deklarata e PD më shumë i ngjan një farse politike sesa deklaratave të një partie serioze që për nga rëndësi është partia e dytë më e madhe në vend.

Deklarata e Partisë Demokratike

I vetmi akt me fuqi kushtetuese në lidhje me zgjedhjet është dekreti i Presidentit për zhvillimin e zgjedhjeve më 13 tetor. Është detyrim i pashmangshëm dhe i padiskutueshëm i KQZ-së dhe institucioneve të tjera shtetërore të përgatisin infrastrukturën për këto zgjedhje.

Me moszbatimin e  Dekretit të Presidentit, KQZ vazhdon t’i shërbejë pushtetit ilegjitim të Edi Ramës. Refuzimi i KQZ për të zbatuar Kushtetutën rikonfirmon se Edi Rama kontrollon në mënyrë të paligjshme atë dhe çdo institucion tjetër.

PD paralajmëron shërbëtorët dhe kamikazët e KQZ se shpejt do të mbajnë përgjegjësi penale për aktet kriminale me të cilën dhunojnë Kushtetutën dhe ligjet e vendit./CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Imami: Opozita nuk është në vendin e duhur

Publikuar

-

Nga

Ish ministri dhe themeluesi i Partisë Demokratike, Arben Imami ka folur për situatën politike në vend  dhe  çeljen e negociatave për Shqipërinë.

I ftuar në studion e “Mbrëmja në ABC”, Imami u shpreh se megjithëse jemi në një situatë presioni dhe nevoje për të na patur brenda bllokut, Shqipëria nuk e merr dot.

“Dështimi i Shqipërisë për të marrë negociatat, është dështim i Partisë Socialiste dhe kryetarit të saj për të disatën herë.

Sivjet ka një shans, jo për shkak të Shqipërisë, por sepse SHBA janë shumë të intesuara që të ketë një stabilitet në rajon, dhe kjo e bën të domosdoshme futjen e Shqipërisë.

Megjithatë ende ka vende skeptike, jo ndaj Evropës së Madhe por ndaj Shqipërisë. Nuk realizohet sepse deficensat e brendshme këtu janë aq të mëdha.

LEXO EDHE:  Zgjedhje në PD/ A do të kandidojë Patozi?

LEXO EDHE:  Vakancat në Parlament/ 30 kandidatë të tjerë pritet të marrin mandatet

Jemi në këtë situatë që me gjithë presioni edhe nevojën për të na pasur, Shqiperia nuk e merr dot për shkak të tre-katër vendeve.”

I pyetur nëse opozita ka ndonjë përgjegjësi, për shkak të djegies së madateve, çka solli dhe këtë situatë politike në vend, Imami u shpreh se opozita nuk ka ndikuar, sepse nuk mund të ndikojë nga pozicioni që vullnetarisht ka marrë.

“Opozita nuk ka asnjë lidhje me këtë çështje sepse nuk është në vendin ku duhet të ishte opozita. Pra nuk është parlamentare dhe nuk mund të ndikojë nga pozicioni që vullnetarisht ka marrë. Opozita duhet të ishte kontroll.”, theksoi Imami/ CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Altin Goxhaj: Pse jam kundër neootomanizmit dhe pro Turqisë

Publikuar

-

Nga

Avokati i njohur Altin Goxhaj ka reaguar pas sulmeve të fundit turke kundër Sirisë. Goxhaj shprehet se është totalisht kundër ndikimit turk dhe erdoganizmit në Ballkan, mirëpo e mbështet përpjekjen e Turqisë për të mbrojtur kufijtë e saj kundër Sirisë në këtë rast.

“PSE JAM KUNDËR NEOTOMANIZMIT NË BALLKAN POR PRO TË DREJTËS SË TURQISË TË MBROJË KUFIJTË DHE INTERESAT E VETA! Dhe cilët janë hipokritët më të mëdhenj..

Unë jam totalisht dhe absolutisht kundër ndikimit neotoman dhe erdoganizmit në Ballkan por Turqia ka të drejtë të mbrojë kufijtë dhe interesat e saj nga rreziku që i vjen nga Siria!

Unë jam pro Turqisë në këtë rast!

Natyrisht që ka dhe viktima ka se nuk ka luftë pa viktima! Viktima civile dhe të pafajshme pati edhe në Afganistan kur ndërhyri Koalicioni i drejtuar nga SHBA përfshi edhe Turqinë dhe Shqipërinë! Po ashtu pati viktima civile të pafajshme edhe kur ndërhyri Koalicioni i drejtuar nga SHBA u mori pjesë edhe Shqipëria! Por po ashtu pati viktima civile shqiptare të Kosovës kur ndërhyri NATO në ishJugosllavi për të çliruar Kosovën!

LEXO EDHE:  PD i përgjigjet Xhafajt/ “Kriminaliteti në vend, shënon histori suksesi”

LEXO EDHE:  Kryemadhi në zyrën e Bashës/ Çfarë po ndodh në selinë blu

Ndaj është hipokrizi tipike nga liberalët e Sorosit që ulërasin kundër Trump pse tërhoqi trupat amerikane nga Siria duke mos penguar forcat Turke anëtare të NATOs dhe aleat të SHBA që të mbrojnë interesat kombëtare të Turqisë!

Por hipokrizia e hipokrizive është neotomanistëve gjakprishur të Tiranës dhe Kosovës që e duan Shqipërinë dhe Kosovën si vilajete të Stambollit që deri dje mbushnin facebookun me hashtage dhe slogane “Pray for Palestina”, “Pray for Syria”, pray për këtë e pray për atë dhe sot heshtin për viktimat civile në Irak sepse ato i shkakton Padishahu i tyre!!! Ncncncncncccc

E mira e ndërhyrjes së Erdoganit është edhe sa do zbresë temperatura e pray-ve hipokrite të hipokritëve të Erdoganit në Shqipëri, Kosovë, Maqedoni dhe trojet shqiptare në Serbi për ca kohë 🙂 “Do na gjejnë qetësi veshët për pak kohë”

LEXO TE PLOTE

Politikë

Negociatat, shpërthen ish Ministri/ “Falja e Hahn nuk i duhet më as dreqit”

Publikuar

-

Nga

Ish Ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, ka reaguar pas ndjesës që Komisioneri për Zgjerimin, Johannes Hahn, u kërkoi shqiptarëve që nuk arriti dot të parandalonte mos shkëputjen e Shqipërisë nga Maqedonia e Veriut për dhënien e vendimit për çeljen e negociatave.

Duke u shprehur se: “Pranuan ndërtimin e një narko-shteti në mes të Europës dhe tani që ikin, lajnë gojën me “ndjesë”, sipas Manjanit “…ndjesa e tyre nuk i duhet më as dreqit”.

LEXO EDHE:  Ish-deputeti socialist: Luli me Ramën takohen fshehurazi

LEXO EDHE:  Mbledhja e aleatëve/ Basha paralajmëron protesta masive

“Ndjesa e Hahn-in si ajo e Boschardt, nuk i duhet më as dreqit!

Mbyllën sytë kur duhet ti hapnin. Pranuan ndërtimin e një narko-shteti në mes të Europës dhe tani që ikin, lajnë gojën me “ndjesë”.

Nuk na duhet fare kjo ndjesë!

Pavarësisht, ende lutem që negociatat të hapen, me çdo kusht që të duan! Veç të hapen.”, është shprehur Manjani./ CNA.al

LEXO TE PLOTE