Connect with Us

“I kanë thënë burgut hapu”/ Endrit Braimllari bën paralajmërimin e fortë

Politikë

“I kanë thënë burgut hapu”/ Endrit Braimllari bën paralajmërimin e fortë

Publikuar

-

Sekretar i përgjithshëm i LSI, Endrit Braimllari ka paralajmëruar me përballje penale, katër anëtarët e PS-së në KQZ, pasi sipas tij kanë shkelur ligjin me refuzimin që i kanë bërë dekretit të Presidentit për 13 tetorin.

I ftuar në studion e lajmeve në RTV Ora, Braimllari tha se ata nuk kanë të drejtë të marrin vendim mbi dekretin e Presidentit ndërsa theksoi se do të përgjigjen penalisht për veprimet e tyre.

“KQZ është dukshëm në drejtimin politik të Edi Ramës, jo vetëm në drejtimin e vendimmarrjes, por shkelin ligjin, bëhen kamikazë të Edi Ramës që në gjykimin tim ata do të përballen me ndjekje penale. Ligji e parashikon se çfarë do të thotë shkatërrim i zgjedhjeve, shkatërrim i demokracisë në vend e kështu me radhë. Ata refuzuan dekretin e Presidentit të mbajtjes së zgjedhjeve lokale në 13 tetor. Ata nuk kanë të drejtë të marrin vendim mbi dekretin e Presidentit. Është Gjykata Kushtetuese që shprehet, jo KQZ, jo Denar Biba me shokë.

Do të merren të gjitha masat, ata me këtë veprim i kanë thënë burgut hapu. Për këtë të jeni të sigurt. Po si duket e kanë mbyllur marrëveshjen me Edi Ramën dhe Edi Rama i ka nën kontroll dhe ata janë kthyer kamikazë të Edi Ramës për të shkatërruar demokracinë në vend.

Sot KQZ kishin shansin që të hidhnin një gur shprese për të vazhduar me proceset demokratike në vend. Ata vazhduan me procesin e 30 qershorit, një proces farsë, monist i drejtuar nga Edi Rama”, deklaroi Endrit Braimllari./CNA.al

 

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Dështimi i negociatave/ Tabaku: Dorëheqja e Ramës e panegociueshme

Publikuar

-

tabaku

Ish nënkryetarja e Komisionit të Ekonomisë, Jorida Tabaku, ka komentuar “JO-në” e Shqipërisë për çeljen e negociatave nga BE.

Tabaku nuk ngurron të akuzojë Shqipërinë si shkaktaren kryesore të moshapjes së negociatave për Maqedoninë e Veriut.

Sipas saj, dorëheqja e Ramës ka qenë e panegociueshme që para se të largoheshim nga Parlamenti.

“PD nuk ndjen kënaqësi që Shqipëria është në këtë situatë. Deri në momentin e fundit, kemi shfrytëzuar çdo mundësi për të lobuar që të kishte një “PO” për Shqipërinë. Unë dua të shfrytëzoj mundësinë dhe dua të them se nuk ishte kjo ajo që meritonin shqiptarët, por qeveria ka bërë çdo gjë që ne të arrijmë në këtë situatë sot. Dorëheqja e Ramës ka qenë e panegociueshme që para se të largoheshim nga Parlamenti.

LEXO EDHE:  PD dorëzon në KQZ listën përfundimtare të kandidatëve

Akti i Zaev ofroi një bazë krahasimi se çfarë bënë një politikan i përgjegjshëm. Mund të duket egoizëm, por shyqyr që nuk na ndanë, pasi më tej ne do të bënim pjesë në grupin e Bosnjës ku do të kishim një procedurë tjetër për negociatat. Fakt është që ne penalizuam edhe Maqedoninë e Veriut”, deklaroi Tabaku e ftuar në studion e A2 CNN./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Operacioni antidrogë/ Arrestohet shefi i Komisariatit

Publikuar

-

Nga

Një zyrtar i policisë së rendit ka rënë në pranga pas një operacioni anti-drogë, i cili ka përfshirë pothuajse të gjithë territorin e vendit.

Burime bëjnë me dije se personi në fjalë është Dilaver Kalaja, shef objektesh në Komisariatin nr. 1 në në Tiranë, të cilit pas një kontrolli të imtësishëm në banesë i është gjetur dhe sekuestruar një armë zjarri e tipit kallashnikov.

LEXO EDHE:  PD i mbaron afati për listat/KQZ merr unanimisht vendimin

Burime nga Policia e Tiranës konfirmojnë se Kalaja është ndjekur që nga pika kufitare e Kapshtices deri në drejtim të banesës së tij. Po ashtu, mësohet se operacioni është akoma në vijim dhe pritet të zbardhen detaje të reja rreth aksionit policor./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Nard Ndoka “kërcënon” Ramën/ Plotëso kushtet e Bundestagut ose i rikthehemi protestave

Publikuar

-

Kreu i Partisë Demokristiane, Nard Ndoka  i ftuar në “Report Tv”, u shpreh se protestat e opozitës do të vijojnë nëse kryeministri Edi Rama nuk do të ketë dakordësi për plotësimin e kushteve të Bundestagut.

Sipas Ndokës, kushte e Bundestagut dhe qëndrimi i Francës për shtyrjen e negociatave ishin një goditje e fortë për Ramën, si një mesazh i cili kërkon refklektim në formën e qeverisjes së vendit.

“Protesta është një armë në duart e qytetarëve. Edhe opozita është në krahun e tyre. Opozita do ti thërrasë ato kur të ketë konsumuar të gjithë  komunikimet. Nëse Rama nuk thërret një tryezë të përbashkët me opozitën për të plotësuar 9 kushtet e Bundestagut, do përballet me pasojat e protestave. Ne kemi bërë maskimumin. Ne jemi të ndërgjegjshëm se kryeministri nuk mund të rrëzohet vetëm me protesta, por janë një mënyrë për të treguar pakënaqësitë e popullit. Vendimi për shtyrjen e negociatave ishte një shuplakë për Ramën.

LEXO EDHE:  Kolegji Zgjedhor vendos/ Zgjedhjet në 30 qershor janë legjitime

Nuk është e thënë që me protestat Rama nuk rrëzohet. Mund të ketë protesta të fuqishme që mund të rrëzojnë atë. Ne kemi një kryeministër që nuk ndikohet fare nga gjendja ekonomike  e vendit. Ne nuk shohim që do të reflektojë. Pati një goditje edhe nga presidenti francez. Faktori ndërkombëtar nuk mund të godasë drejtpërdrejtë por mesazhi ishte i qartë që detyrimet nuk janë plotësuar. Është fati i madh që Bundestagu Gjerman janë në unison sa i takon 9 pikave. Politikat gjerman kanë një standard tjetër”, u shpreh Nard Ndoka./CNA.al

 

 

 

 

LEXO TE PLOTE