Connect with Us

Hodhi 6-vjeçarin nga kati i 10, arrestohet adoleshenti

Bota

Hodhi 6-vjeçarin nga kati i 10, arrestohet adoleshenti

Publikuar

-

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në një galeri moderne në Londër, ku një 17-vjeçar ka shtyrë nga kati i 10 i një të mitur. Ngjarja ka ndodhur në Tate Modern Gallery, ndërsa sipas raportimeve të mediave të huaja gjashtë vjeçari është shtyrë  nga platforma e vrojtimit duke marrë dëmtime serioze për jetën.

Policia ka arrestuar 17-vjeçarin i cili ndodhet nën akuzë për tentativë vrasjeje, ndërkohë i mituri u dërgua me helikopter në spital për trajtim më të specializuar mjekësor pasi ndodhet në gjendje kritike për jetën.

Me të ndodhur ngjarja, Tate Modern, një muze i famshëm i artit bashkëkohor, i gjendur në brigjet e lumit Tamiz, fillimisht u mbyll, por më pas, vizitorët u lejuan të dilnin prej tij. Disa dëshmitarë okularë dhanë edhe dëshmitë e tyre.

LEXO EDHE:  Meta dënon sulmin terrorist në Londër

Policia tha se i dyshuari kishte qëndruar me njerëzit e tjerë në katin e 10 të platformës së vrojtimit dhe nuk kishte asnjë provë që mund të dëshmonte lidhje apo njohje të tij me viktimën. Tate Modern, është një nga atraksionet kryesore të turistëve në Britani, me 5.78 milionë vizitorë në 2018- n./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Marrëdhëniet tregtare me SHBA/ Kina pezullon tarifat shtesë për disa mallra amerikane

Publikuar

-

Nga

Kina ka pezulluar tarifat shtesë për disa mallra amerikanë që ishin planifikuar të zbatoheshin në 15 dhjetor, pasi dy ekonomitë më të mëdha në botë ranë dakord për fazën e par të një marrëveshjeje tregtare të premten.

Tarifat hakmarrëse të Kinës, të cilat do të hynin në fuqi në 15 dhjetor, do të vinin në shënjestër mallrat amerikane nga drithërat e deri tek automjetet dhe pjesët e këmbimit të prodhuara në Shtetet e Bashkuara.

Tarifat e tjera kineze që janë zbatuar tashmë mbi mallrat amerikane do të lihen në fuqi, tha komisioni në një deklaratë të publikuar në faqet elektronike të departamenteve qeveritare.

LEXO EDHE:  Crosby dhe Kasaei festojnë në Londër

LEXO EDHE:  U helmua me agjent toksik nervor/ Del nga koma ish-spiuni rus

“Kina shpreson, në bazë të barazisë dhe respektit të ndërsjellë, të punojë me Shtetet e Bashkuara, të zgjidhë siç duhet shqetësimet thelbësore të njëri-tjetrit dhe të promovojë zhvillimin e qëndrueshëm të marrëdhënieve ekonomike dhe tregtare me SHBA”, thuhet në deklaratë.
Një deklaratë e lëshuar nga Përfaqësuesi i Tregtisë i Shteteve të Bashkuara thuhet se Shtetet e Bashkuara do të linin në fuqi tarifat 25% në 250 miliard dollarë të mallrave kineze.

LEXO TE PLOTE

Bota

Rritet bilanci i viktimave të vullkanit në Zelandën e Re/ Dy persona të zhdukur

Publikuar

-

Nga

Shkon në 16 numri i viktimave në Zelandën e Re pas shpërthimit të vullkanit në Ishullin e Bardhë.

Viktima, e 16-të ndërroi jetë në Australi pasi ishte dërguar në atdhe për trajtim më të specializuar mjekësor.

Rreth 20 njerëz të tjerë ndodhen nën kujdes intensive mjekësor për shkak të pësimit të djegieve të rënda nga llava e vullkanit.
Ndërkohë ekipet e kërkim-shpëtimit, sot u kthyen në ishullin vullkanik për ta vazhduar operacionin e kërkimit të dy personave të zhdukur, por nuk shënuan ndonjë rezultat.

LEXO EDHE:  Delevingne në Londër

LEXO EDHE:  Ellis-Bextor në Londër

Në kohën e shpërthimit të vullkanit, në ishull ndodheshin 47 persona. Në mesin e tyre kishte turistë nga disa vende të huaja, përfshirë Shtetet e Bashkuara, Gjermania, Kina dhe Britania e Madhe./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Shpend Ahmeti dha dorëheqjen/ Zgjidhet kryetari i ri i PSD-së

Publikuar

-

Nga

Pas dorëheqjes së Shpend Ahmetit, Partia Socialdemokrate në Kosovë ka mbajtur sot zgjedhjet brenda partisë, ku është votuar për kryetarin dhe Këshillin e ri Drejtues.

Mediat kosovare raportojnë se në krye të PSD-së është zgjedhur Dardan Molliqaj me 83.7% të votave.

Për zgjedhjet e jashtëzakonshme pas dorëheqjes së kryetarit, njoftoi vetë partia në rrrjetet sociale.

“Fillimisht u votua që të rritet numri i anëtarëve të Këshillit Drejtues në 156, dhe më pas u propozuan dhe u votuan anëtarët e rinj të këtij organi të partisë. Në këtë organ u aplikua plotësisht edhe kuota gjinore e votuar më herët, 50:50”, thuhet në njoftimin e PSD-së.

LEXO EDHE:  Cyrus në Londër

LEXO EDHE:  Crosby dhe Kasaei festojnë në Londër

Kujtojmë se sot Ahmeti dha dorëheqjen e tij, me arsyetimin se ishte përgjegjës si kryetar i kësaj partie, për rezultatin në  zgjedhjet e 6 tetorit. Dorëheqjen e dha edhe ish-shefi i Grupit Parlamentar të PSD-së, Dardan Sejdiu./ CNA.al

LEXO TE PLOTE