Connect with Us

Akuza bombë e Tabakut/ Nga zyrat e shtetit pastrohen paratë e krimit

Denoncim

Akuza bombë e Tabakut/ Nga zyrat e shtetit pastrohen paratë e krimit

Publikuar

-

Ka disa ditë që Rama dhe shpura qeveritare është angazhuar në një tjetër sulm në favor të oligarkëve të cilën po mundohen ta shesin si betejë “për të vendosur ligjin”.

E gjithë kjo skenë ku polici hiqet si punonjës i tatimeve, ku njësitë e policisë shkojnë në biznese, janë tregues të një shfaqjeje të stërparë që përpiqet të bëjë kurban sa biznesin aq edhe ndonjë drejtor pa peshë politike, që vjedhja qeveritaro-oligarkike dhe mosmbledhja e të ardhurave të justifikohet.

Kuptohet që në kushtet e sotme politike, me një rilindas kyç, Vangjush Dako, në listën e personave non grata në SHBA apo dhe me skemat mafioze të blerjes së votave të njohura botërisht një aksion i tillë bëhet për të hequr vëmendjen. Aq më tepër kur në fund të pjesës së parë të aksionit ministrja e re në detyrë zbulon një fakt që PD ka kohë që e denoncon, 40% e bizneseve operojnë në kushte informaliteti. Kush është përgjegjës për këtë?

Promotorja e vërtetë e informalitetit është qeveria. Faktet janë kokforta, nga dita e parë e ardhjes në pushtet deri më sot taksat janë rritur kumulativisht me 2.2 mld euro, por të ardhurat në buxhet nuk kanë mundur të kalojnë kufirin e vendosur 6 vjet më parë nga aplikimi i taksës së sheshtë. Përpos taksave të larta problem që shtyn informalietin janë dhe politikat e njëanshme fiskale. Kjo qeveri favorizon oligarkët klientët e saj dhe godet të tjerët. Këtë fakt nuk e thotë vetëm Partia Demokratike, përkundrazi e thonë të gjitha raportet serioze perëndimore që merren me klimën e bizneseve.

Raporti i DASH argumenton se bizneset as qëthërriten në konsultime por ato gjenden përballë taksave të vendosura nga ana e qeverisë. Kjo e fundit u jep lehtësi fiskale për qoka bizneseve të caktuara.

Raporti i Doing Business e përcakton Shqipërinë si një ndër vendet me taksat më të larta. E për ta mbyllur DASH para tre javësh deklaron  Shqipëria është vendi me qeverinë më të korruptuar në Ballkan.

Ndërkohë sipas të dhënave nga burime zyrtare janë mbi 50 biznese në ditë që mbyllen, ndërkohë shumë të tjera operojnë në frikë për bukën e gojës në mënyra informale.

Rilindja dhe Tepsia për Vete janë barrë për sipërmarrjet e vogla dhe të mesme por jo për oligarkët. Këta të fundit, siç është e qartë për të gjithë, kanë përfituar e përfitojnë tendera, koncesione, leje, licensa dhe PPP.

Meqë qeveria po hiqet sikur ka ndëshkuar oligarkët dhe rreh gjoksin e saj në një luftë të paepur kundër tyre na lind nevoja t’i thërrasim arsyes dhe argumenteve. Një vit më parë në Shqipëri shpërtheu skandali i kompanisë GULF që krijoi një gropë në buxhetin e shtetit dhe skemë piramidale për qytetarët!

Partia Demokratike tregoi se në të vërtetë ishte pronë e Besnik Sulaj, por që asnjëherë hetimi tatimor dhe as organet e tjera nuk guxuan ta hetonin. Mbase ngaqë në inagurim ishin shumë anëtarë të qeverisë dhe deputetë aktualë të saj. Një tjetër skandal që përfshin zotin Sulaj është edhe ai i ARMO-s, ku 60 mln euro taksa nuk u derdhën në buxhetin e shtetit!

Çfarë vlere ka t’i mbyllësh bar-kafenë për shfaqje evazorit më të madh fiskal që abuzon me kompanitë e naftës? Çfarë vlere ka t’i mbyllësh restorantin oligarkut kur i jep koncesionin? Çfarë vlere ka t’i mbyllësh tavernën kur i jep tokat në bregdet me vkm?

Së fundmi, por jo për nga rëndësia, disa vite më parë në Brazil u zbërthye një nga skandalet më të mëdha financiare dhe korruptive. E gjitha nisi nga një Lavazh që pastronte paratë e super oligarkëve të Brazilit që për vite me radhë kishin paguar qeveritë e majta.

E njëjta skemë ndodh sot në Shqipëri. Sot nga zyrat e shtetit ku jepen leje ndërtimi pastrohen parà të krimit ne betonet e gjoja hoteleve të turizmit!

I jap këto shembuj pasi siç e di i madh apo i vogël, i ditur në ekonomi apo me pak shkollë në ekonomi, një biznes oligark nuk ka mbetur të përfitojë apo t’ia hedhë shtetit tek fatura e kasës fiskale. Jo, jo, evazioni apo mospagimi i taksave vjen si pasojë e manipulimeve, vjedhjeve dhe grabitjeve me apo pa ligj nga oligarkët.

Sot bizneset shqiptare kanë nevojë për taksa të ulëta, një shtet që nuk i shtyp me kërcënime dhe inspektime korruptive. Sipërmarrësit kanë nevojë për një qeveri që lufton kundër krimit ekonomik, oligarkisë dhe mbi të gjitha kanë nevojë për një qeveri që lufton për tregun e lirë dhe konkurencën. Dy parime të cilat Rilindja e Tepsisë për Vete  jo vetëm nuk i njeh por i ka armiq.

Janë këto parime mbi të cilat Partia Demokratike ka ngritur propozimet për taksën 9% që do të ulë informalitetin. Do t’i ofrojmë BV një pullë fiskale që asnjë vizitë tatimore për gjoba të mos t’u pengojë aktivitetin. Sipërmarrësve të ndershëm dhe mbi të gjitha shqiptarëve u kemi premtuar ligjin Anti-Oligarki me të cilin do të hetojmë çdo biznes që ka fituar tendera dhe PPP në mënyrë anti-ligjore. Do të kalojnë në sitën e kontrollit çdo biznes që ka abuzuar dhe ka krijuar gropa në buxhet dhe mbi të gjithakushdo që ka pastruar parà përmes betonimit të Tiranës dhe Shqipërisë.

Këtë betejë po lufton Lulzim Basha dhe Partia Demokratike, dhe pikerisht kjo ka shqetesuar shume në qeveri e jashtë saj!

Përballë këtyre propozimeve, Ata që sot mbrojnë oligarkët dhe bashkëqeverisin e bashkëgrabisin me ta kanë vetëm mllefin dhe ofendimet, panikun se nuk mundet dot të mashtrojnë më askënd për vjedhjet, grabitjet, paligjshmërinë dhe inkriminimin e tyre! Sa më i afërt fundi, aq më i egër reagimi!

Kjo është përmbajtja e deklaratës së shpërndarë nga zyra e Partisë Demokratike, në emër të ish deputetes Jorida Tabaku,nën titullin “Tabaku: Edi Rama po dhunon të vegjlit e të varfërit dhe po u shërben oligarkëve dhe klientëve të tij”.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Denoncim

Si gënjeu Arlind Qorri për minatorët e Bulqizës

Publikuar

-

Nga

Para disa ditësh Organizata Politike e Arlind Qorrit organizoi dhe mbështeti një protestë fallso minatorësh, të cilët i mashtroi, gënjeu dhe i përdori për interestat e veta personale dhe politike.

Themi fallso, pasi kjo është një sindikatë e krijuar nga vet Arlind Qorri, nderkohë punëtorët e minierës  kanë sindikaten e tyre, e cila ka të firmosur kontraten kolektive me kompaninë Albchrome.

Idiotësia e Arlind Qorrit në qëndrimet publike është që sindikata që ai krijoj vet është e mirë, ndërsa sindikata e puntorëve që ka kontratën kolektive është e keqe, sikur Arlind Qorri të ishte arbitër sindikatash.

Për shkak të shkeljeve të kontratës individuale, kontratës kolektive, kodit të punës, rregullores së brendshme të kompanisë, me të drejtë duke respektuar ligjet në fuqi, në minierën e Bulqizës kompania ka larguar nga puna 3 punonjës.

Idiotësia e Arlind Qorrit shkon duke interpretuar që 3 punonjësit e larguar,  janë shkarkuar nga që nuk shkonin në punë gjoja si përfaqësuesit e sindikatës së re.

Po sikur grupime punëtoresh të krijojnë dhjetra sindikata të ndryshme në minierë dhe mos të paraqiten në punë, a do i perkrahë Arlind Qorri këto?!

Kjo tregon se mbeshtetja që i dha Arlind Qorri sindikatës që krijoj vet, nuk kishte fare lidhje me interesat e punëtorëve apo me qëndrime parimore, por ishte për benifite personale, politke dhe jo të ligjshme.

Në këtë mënyrë ai mori në qafë dhe perdori minatorët për interesat e veta.

Por pandershmëria dhe poshtërsia e Arlind Qorrit qëndron diku tjetër dhe kjo është edhe më e tmerrshme….

Albchrome është vetëm një ndër 36 kompanitë e kromit  që operojnë në zonën e Bulqizës dhe pavarësisht miqve dhe armiqve që miniera e Albchrome  ka, ajo është miniera ku:

Në 7 vitet e fundit janë investuar mbi 40 mlion USD në projekte historike si: pusi 9-të, Traverbanku i Klosit, Makineria Ngritese e pusit 3 etj.  Mbi 20 milion USD të tjerë janë në fazë investimi.

Janë marrë në punë mbi 260 punotorë te rinj. I ka ardhur në ndihmë dhe ka suportuar komunitetin e Bulqizës në arsim, shëndetësi dhe shumë aspekte të tjera sociale.

Ka ngritur standardet, kushtet e punës, sigurinë në punë, të krahasueshme me çdo standard europian minierash. Vlen të rikthesohet: të krahasueshëm me çdo standard europian minierash, e bazuar kjo në auditimet dhe konfirmimet e auditorëve, ekspertëve amerikanë, europianë dhe australianë.

Është e vetmja kompani minerash që iu paguan punëtorëve të vet: pagën e 13-të, sigurim jete, pagat më të larta në industrinë minerare, ndihmë ekonomike për lindje, sëmundje, aksidente, vdekje, martesa, pushime, festa fetare, etj…

Për djeni të Arlind Qorrit dhe gjithë të tjerëve që nuk kanë djeni, ndryshimet që Albchrome ka bere në 7 vite, janë ndryshime që minierat dhe standardet shqiptare të minierave nuk i kanë parë kurrë më parë në historikun e vet.

Pse ky komunist, në këtë rast maskara dhe i poshtër, nuk shkon të ndikojë ata minatorë dhe minera që nuk kanë asnjë lloj kushti pune, asnjë lloj standardi, asnjë lloj sigurie, që shfrytëzohen mizorisht dhe barbarisht, por shkon në këtë minierë!?

Politika e Tiranës dhe lokale, përjashtuar ndonjë element të LSI në zonë, nuk u përzien në inisiativen Arlind Qorrit.

Politikanët lokalë e dinë shumë mire ç’farë është investuar në minierën e Albchrome dhe se ç’farë diference të madhe ka midis minierës së Albchrome dhe minierave të subjekteve të tjera që operojnë në zonën e Buliqizës.

Si përfundim, dhe ato pak minatorë që u mashtruan nga Arlind Qorri rinisën punën. Punëtorët që krijuan  sindikatën me Arlind Qorrin, u bënë viktima të qëllimeve personale të tij dhe nuk mund të hyjnë më në minerë. Dhe Arlind Qorri dështoi të ngrejë një kauzë që nuk ekziston./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Denoncimi/ Ja si Veliaj dhe Rama, diskriminojnë romët dhe egjiptianët

Publikuar

-

Nga

Ish kryeministri Sali Berisha ka publikuar në rrjetet sociale, denoncimin e një qytetari, i cili tregon se si po diskriminohen romët dhe egjiptianët nga kryeministri Edi Rama dhe kryebashkiaku i Tiranës Erjon Veliaj.

Sipas denoncuesit, shumë familje të komunitetit rom dhe egjiptian janë nxjerrë nga banesat me qira me pretendimin se janë dëmtuar nga tërmeti.

Por pasi janë hedhur në rrugë, askush nuk është interesuar më për këta familje.

Postimi i plotë

“Romet dhe Egjiptianet shqiptar te perbuzur nga Edvin Mafia dhe Lal Plehu!

Lexoni denoncimin e qytetarit dixhital.

Termeti i ka nxjerre ne qiell te hapur, nuk iu jepet bonus per strehim. Diskriminim! sb

Pershendetje Z Berisha.
Ju kerkoj qe te ngrini zerin dhe tna ndihmoni me kte situatë
Shum familje te komuniteteve Rom dhe Egjyptian po dalin rrugëve për arsyje se kam qen me qera dhe tani ato ndertesat kanë dal jash fuksjoni
Bashkija nuk pergjigjet per kto familje ku do shkojn kto familje do dalin rrugëve
Ju lutem na ndihmoni
Rrespekte”

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Denoncimi nga “Stop”/ Drejtori i shkollës ndryshon pasaportizim e merr pagesë transporti

Publikuar

-

Nga

Jemi ndalur në fshatin Gorishovë, njësia Cakran, Fier. Sipas informacioneve tona, drejtori i shkollës 9 vjecare “Feride Begaj”, Shkëlqim Demishaj, përfiton pagesën e transportit, edhe pse jeton në fshat dhe një gjë e tillë, nuk i takon. Shkëlqimi ka ndryshuar pasaportizimin, në vitin 2010 drejt rajonit nr. 4 në Fier dhe është kjo manovra për të përfituar tarifën e transportit.

Në shkollë mësuesi dezhurn kërkon autorizim dhe nuk tregon, se ku ndodhet drejtori.Kur ky i fundit shfaqet, ai pranon, se është mësues në këtë shkollë prej 25 vjetësh dhe banor i fshatit prej 60 vjetësh. Por i ndjekur nga kamera e “Stop” ai merr furgonin e transportit të arsimtarëve dhe zbret në Fier.Shkëlqimi ngatërron adresën dhe nuk shkon në vendbanimin, që ka në pasaportizim, por në një shtëpi, që rezulton e djalit të tij.

Për më tepër ndiqni videon e mposhtëme:

LEXO TE PLOTE