Connect with Us

“Keni vjedhur, po shkriheni si parti dhe do të arrestoheni”/ Qytetarët ia thonë copë Vasilit

Politikë

“Keni vjedhur, po shkriheni si parti dhe do të arrestoheni”/ Qytetarët ia thonë copë Vasilit

Publikuar

-

Ish kreu i grupi parlamentar të LSI, Petrit Vasili, është tejet aktiv në rrjetet sociale, duke akuzuar dhe sharë Qeverinë.

Pasi dështoi në udhëheqjen e LSI-së, Vasili shfaqet si hije e Monika Kryemadhit, herë pas herë, me fjalor banal apo me shkrime plot me gabime gjuhësore të gjitha llojeve.

Ndonëse më pak se shefja e tij Kryemadhi, edhe Vasili komentohet ën rrjetin  e tij social.

Qytetarët ia kujtojnë të gjitha bëmat.

“2021 dhe 2023, po të garantoj unë, se nuk do të ketë zgjedhje të tjera. Po mos e mashtroni atë pak pakicë që janë bërë pjesë me ju në vjedhjen e djersën e popullit të ndershëm. Ja po betohem në Zot ai që të mbron ty o Vasillaq se janë bërë pjesë në abuzime me taksat e popullit . Kush të ketë burrëri të ma përgënjeshtrojë fjalën time”, i komenton nëj qytetar, Vasilit, i cili shkruan se 13 Tetori është e vetmja rrugë për të dalë nga kriza politike.

LEXO EDHE:  “Basha jo më kryetar i PD, LSI s’do ketë asnjë gjurmë”/ Rama komenton mesazhin për Metën

Ndërsa një tjetër i kujton se LSI po shkon drejt shkrirjes dhe se tashmë është shumë vonë për të folur për zgjedhje.

“Ta kishit menduar para se të tentonit grushtin e dështuar të shtetit. Tani vështroni si do shkoni drejt shkrirjes dhe arrestimit”, i thotë copë qytetari./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Basha dhe Desada i rikthehen dashurisë të 15 viteve

Publikuar

-

Nga

Mediat dje dhe sot, kanë raportuar se kryetari i “Republikës së Re”, Lulzim Basha, ka marrë në krah si këshilltare, duke e vënë si një nga personazhet më të rëndësishëm politik në parti, Desada Meta, gazetare, ish kryeredaktore e Opinionit, në TV Klan për shumë vite, gati 15 vite në televizionin kombëtar.

Desada është një nga ato personazhet e oborrit të PD-së, diku në Shijak Tv, Radio Kontakt, me shumë histori në media, por përtej thashethemeve është një personazh publik që gjithmnonë ka qenë e impostuar tek Partia Demokratike.

Ajo ka qenë një nga njerëzit më të ashpër kundër Lulzim Bashës, sot emërohet këshilltare e tij. Kjo, jo se Luli e ka falur dhe e do më shumë, por sepse ka ngelur i vetëm askush nuk e mbështet më. Tani ka katandisur të marrë edhe Desadën.

Po, pse themi rikthimi i dashurisë së Lulzim Bashës me Desada Metajn. Desada e cila shfaqet publikisht si një njeri i vetëm që ka punuar në media, në privat dhe s’ ka pasur asnjë benefit nga qeveria e djeshme dhe sulmon këdo që të mundet, ka punuar si këshilltare në Ministrinë e Jashtmë. Ajo ka qenë këshilltare për mediat e Ministrit të Jashtëm, Besnik Mustafaj nga viti 2005 deri në momentin e dorëheqjes së tij, në vitin 2007.

Më pas Desada qëndroi në institucion. Ajo nuk e dha dorëheqjen me ministrin, por të kujtojmë këtu largimin e Mustafajt, para vizitës së Presidentit amerikan, Xorxh Bush në Tiranë, pas një përplasje me ish kryeministrin Sali Berisha.

Më pas në Ministrinë e Jashtme, Berisha emëron Lulzim Bashën, të cilin e largon nga Ministria e Transporteve, pas skandaleve të shumta dhe kryesisht me rrugën e Kombit për rreth 200 milion euro abuzime.

LEXO EDHE:  Foto/ Kur Petrit Vasili del blof

LEXO EDHE:  Kush do ta drejtojë LSI-në?/Flet Monika Kryemadhi

Sapo ka shkelur në Ministrinë e Jashtme, Lulzim Basha, veprimi i parë që ka bërë është shkarkimi nga detyra i Desada Metajt.

Në fakt Desadën me Lulin nuk i lidhte asgjë. Desada ka qenë një militante e vjetër e PD-së dhe gazetare e vjetër atje, kurse Luli ishte një çunak i ri që kishte ardhur në vitin 2005.

Në atë kohë në koridoret e PD-së dhe të Qeverisë, thuhej se shkarkimi i Metajt nga Ministria e Jashtme, qe bërë me urdhër të Berishës, pasi kishte disa dokumente dhe çështje të dyshimta që hidhnin baltë mbi figurën e Desadës. Por, kjo kishte pak rëndësi Lulzim Basha e largoi me firmën e tij, para 13 vjetësh.

Sot, Luli e merr në krahë, e emëron Desadën si njeriun kryesor të imazhit të Opozitës dhe të tij personal.

Në krah të një kompanie izraelite, e cila do të merret me imazhine  Lulzim Bashës.

Pas këshilltarëve mizerabël, kompanive të ndryshme nga SHBA dhe Gjermania, Luli tashmë prej disa muajsh ka marrë një kompani izraelite, që të kujdeset për imazhin e tij.

Këtë e ka bërë që vitin e shkuar dhe njeriu kryesor që do të qëndrojë midis tyre dhe Lulzim Bashës do të jetë Desada Metaj, ajo që Luli e sharkoi nga Ministria e Jashtme, shumë vite më parë, sot mesa duket, Luli nuk mund ta harronte.

Ai është kthyer sërish dashurisë së tij të vjetër./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Integrimi i Shqipërisë në BE/ Meta takim me Komisionerin për Zgjerim

Publikuar

-

Nga

Presidenti i Republikës, Ilir Meta priti sot në takim Komisionerin e ri për Politikën e Fqinjësisë Europiane dhe Negociatat e Zgjerimit, Oliver Varhelyi.

Presidenti Meta uroi Komisionerin Varhelyi për detyrën e re, dhe vlerësoi angazhimin e tij për përparimin e Shqipërisë dhe të gjithë vendeve të Ballkanit Perëndimor drejt BE.

Kreu i Shtetit shprehu mirënjohjen ndaj Komisionit dhe vendeve anëtare për organizimin e konferencës së donatorëve në 17 shkurt në Bruksel dhe akordimin e ndihmës së 15 milion eurove, pas tërmetit të nëntorit që goditi Shqipërinë.

LEXO EDHE:  “Na gënjyet”/ Vlonjatët i “tërheqin veshin” Bashës

LEXO EDHE:  Kush do ta drejtojë LSI-në?/Flet Monika Kryemadhi

Presidenti theksoi se integrimi europian mbetet projekti më i rëndësishëm strategjik për Shqipërinë, dhe se përmbushja sa më parë e 9 kushteve të Bundestagut është rruga më e shpejtë për çeljen dhe përparimin e negociatave të anëtarësimit me BE.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Zgjedhje të parakohshme?/ Ngjela zbardh planin e errët të Ramës

Publikuar

-

Nga

Avokati Spartak Ngjela, ka dhënë alarmin se kryeministri Edi Rama po tenton të bllokojë SPAK-un.

Përveç Bashës edhe Rama, sipas Ngjelës është i trembur nga struktura antikorrupsion.

“Tani po kuptohet gjithashtu se, edhe Rama është i trembur. Nuk ka asnjë ide në llomotitjen e tij ditore. Por, në fakt, që të dy, Basha dhe Rama, janë të trembur nga SPAK-u. Shumë u munduan të dy, por nuk ia arritën ta bllokonin, edhe pse Rama e kishte shpresën te kryetari i Këshillit të Lartë të Prokurorisë, Ibrahimi.

Ndërkohë, ama, është duke ardhur ambasadorja e re e Shteteve të Bashkuara.
Edhe ambasadorja e re amerikane i ka trembur palët, sepse ajo tha prerë: “vij me përparësinë e kryerjes së reformës në drejtësi””, ka shkruar Ngjela në rrjete sociale.

Ngjela shkon më tej, ndërsa shkruan se Rama ndërkohë po mendon që të afrojë zgjedhjet, për të bllokuar SPAK-un, domethënë që të bllokojë reformën në drejtësi.

LEXO EDHE:  Amendimi i ligjit për Teatrin/ LSI vijon sulmet ndaj Qeverisë

LEXO EDHE:  “Salianji të gjej burimin tjetër”/ LSI ironizon Albcontrol-in

“Prandaj e ka thërritur edhe konen e Partisë Demokratike. Janë fëminorë. Pse, politikën amerikane do gënjejnë këta të dy me një marrëveshje politike për reformën zgjedhore!!!

Kot e keni. Pa mbaruar reforma në drejtësi, nuk mund të ketë zgjedhje të lira në Shqipëri – ky është mendimi amerikan.

Po sistemi zgjedhor? Edhe ky është në dorë të atyre që po drejtojnë reformën – ndërkombëtarëve. Priteni kur Rama t’ju thotë amerikanëve: “po të kërkojmë ndryshimin e sistemit, na ikën Partia Demokratike nga marrëveshja dhe tryeza e përbashkët”. Kurse amerikanët do të tallen me të, sigurisht”, ka shkruar ndër të tjera Ngjela./CNA.al

LEXO TE PLOTE