Connect with Us

Pse nuk keni sy për të parë dhe veshë për të dëgjuar?/ Meta ‘zgjohet” me paralajmërim

Politikë

Pse nuk keni sy për të parë dhe veshë për të dëgjuar?/ Meta ‘zgjohet” me paralajmërim

Publikuar

-

Klement Balili, Drejtori i Ilir Metës që rrezikon Presidentin

Presidenti Ilir Meta po ndjek hapat e kryeministrit Edi Rama duke u  “zgjuar” në rrjete sociale.

Me anë të një postimi në rrjete sociale, mëngjesin e sotëm, Meta ka shtruar një pyetje, rreth krizës politike.

“Pse nuk keni sy për të parë apo veshë për të dëgjuar zgjidhjen e krizës që ka dhënë një institucion që ekziston, por ia kërkoni zgjidhjen një institucioni që nuk ekziston, falë edhe paanësisë tuaj tepër të vonuar?”, pyet Presidenti Meta.

Ai shkon më tek duke paralajmëruar se kriza aktuale politike, do të çojë në dështimin e çeljes së negociatave me 18 Tetor.
“Pas një terapie me ujë bore, më lindi një pyetje që dua ta ndaj me ju, dhe që u drejtohet atyre të cilët bëjnë si të paanshëm, pasi kanë shkëlqyer me njëanshmërinë e tyre, duke ia kaluar dhe Kryeministrit tonë, i cili në fund të fundit përfaqëson një anë politike:

LEXO EDHE:  Tallja e Kryemadhit: S’kam qenë në pushtet/ LSI banda e grykësve me krokodilin Meta

Pse nuk keni sy për të parë apo veshë për të dëgjuar zgjidhjen e krizës që ka dhënë një institucion që ekziston, por ia kërkoni zgjidhjen një institucioni që nuk ekziston, falë edhe paanësisë tuaj tepër të vonuar?

Kaq të domosdoshëm e keni dështimin e çeljes së negociatave për vendin tonë në 18 tetor?”, shkruan Meta në rrjete sociale./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Bashës me të rinjtë/ Kushtet e Bundestagut, udhërrëfyesi i vetëm për Shqipërinë

Publikuar

-

Nga

Kryetari i PD, Lulzim Basha u shpreh sot gjatë aktivitetit politik të organizuar nga FRPD, se beteja e çdo shqiptari për votën e lirë është jetike për mirëqenien e qytetarëve, por dhe avancimin e Shqipërisë në rrugën drejt integrimit në BE.

Sipas Bashës, “në kushtet e vendosura për Shqipërinë, garantimi votës së lirë është kryesori dhe kjo nuk mund te realizohet pa ndëshkuar politikanët që, në bashkpunim me krimin, blenë votat dhe shkatërruan proceset zgjedhore të 2016 dhe 2017-ës”.

“Ne kemi bërë propozimet tona, ne kemi ofruar bashkëpunimin tonë për reformën zgjedhore prej 4 muajsh, me një qëllim, për t’i hapur rrugë zgjedhjeve të lira dhe të ndershme, të parakohshme parlamentare dhe kushtetuese vendore në një ditë. .
Sot, në këtë ditë të përvjetorit të nëntë të lëvizjes së lirë është koha tpër të thënë qartë se ne kemi humbur shumë mundësi. Përveç miliardave, kjo qeveri i ka vjedhur popullit shqiptar 6 vite për të avancuar projektin tonë për Shqipërinë si Europa. Pranverën tjetër shpresojmë që një tjetër shans t’i jepet Shqipërisë. Deri ateherë, ne, Shqipëria, do të duhet të përmbushë detyrimet e saj. Kushtet e Bundestagut janë udhërrëfyesi ynë. Koha nuk pret. Është dëshmuar tashmë se me propagandë dhe shoë nuk ua hedh dot liderëve europianë. Nuk ia hedh dot as Angela Merkelit, as Makronit, as Komisionit Europian. Rruga drejt Europës nuk kalon nga mashtrim, as nga propaganda e përditshme, por kalon nga reformat e vërteta, nga serioziteti dhe përkushtimi europian”, u shpreh Basha gjatë fjalës së tij.

LEXO EDHE:  Largimi i Metës “dobëson” LSI/Ikën një tjetër figurë nga kjo parti

LEXO EDHE:  Meta: Rezoluta e PE-së, thirrje për të lënë mënjanë retorikat

Më tej kryedemokrati tha se është urgjente të nisë puna sa më parë pasi koha në dispozicion është e shkurtër për zbatimin e kushteve të Bundestagut, ku prova kryesore janë zgjedhjet e lira dhe të ndershme.

“Unë kam bindjen se këtë borxh që ua kemi shqiptarëve, këtë borxh që ia kemi rinisë sonë të mrekullueshme, do të dimë ta shlyejmë së bashku, duke ecur përpara në betejën që nap ret, betejën për fjalën e lirë, betejën për Shqipërinë Europiane, betejën për zgjedhje të ira e të ndershme, që patjetër dhe me çdo kusht, do t’i fitojë rinia europiane, Shqipëria europiane”, tha Basha.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Deklarata e fortë e zv. Sekretarit të PPE/ Krimi i organizuar në Shqipëri ushqehet nga politika

Publikuar

-

Nga

I ftuar për të dytin vit rradhazi në Akademinë Politike të FRPD, Christian Kremer zv. sekretar i Përgjithshëm i Unionit të Partive Popullore Europiane ka vënë theksin tek kriza politike.

Gjatë fjalës së tij në Tiranë Kremer tha se krimi i organizuar për fat të keq vazhdon të ushqehet nga politika.

“Konstatoj për fat të keq që problemet janë të njëjtaë sepse ne në Bruksel i dimë fare mirë problemet në vend. Për shembull çështja e ndarjes së krimit të organizuar nga politika, largimi i personave me rekorde kriminale nga postet publike. Megjithëse këto kanë qenë probleme madhoreë kemi parë që asgjë nuk është zgjidhur deri tani. Krimi i organizuar ende ushqehet nga politika dhe jeta shoqërore dhe janë qytetarët e thjeshtë dhe të ndershëm që paguajë këtë faturë. Prandaj PPE ka qenë e qartë BE dhe komuniteti ndërkombëtar duhet të vazhdojë të ushtrojë presion në mënyrë që krimi i organizuar të luftohen Shqipëri. Çështjet që kanë të bëjnë me drejtësinë vazhdojnë dhe problem të tjera të reja kanë dalë së fundmi për median” – deklaroi Kremer duke apeluar BE-në të ushtrojë presion ndaj Tiranës që të luftohet krimi.

LEXO EDHE:  Sërish peshk në tryezë!/A do vijojë Idrizi bashkëqeverisjen me Metën e Ramën?

LEXO EDHE:  Shënim/ Bujar Leskaj si pazari i parë i Ramës, Bashës dhe Metës

Zv.sekretari i PPE preku edhe çeshtjen e hapjes së negociatave duke garantuar mbështetjen e plotë të organizatës më të madhe politike në Europë.

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Paketa anti-shpifje/ Basha tregon pse i duhet Ramës Ligji i ri për median

Publikuar

-

Nga

Kryetari i PD, Lulzim Basha e ka quajtur paketën anti-shpifje, paketa anti-fjalës së lirë.

Sipas Bashës, me këtë paketë ligjore kryeministri Rama kërkon të mbulojë dështimet e tij.

“Kjo qeveri dhe ky kryeministër këtë të mërkurë do të paraqesë në Parlament dy projekt ligje që janë asgjë më pak se shpallje lufte ndaj fjalës së lirë. Asgjë nuk është e rastësishme, asgjë nuk po ndodh në mënyrë të befasishme. Për vite me radhë Shqipëria ka rënë poshtë e më poshtë në indeksin e lirisë së medias. Kjo qeveri do të fshehë dhe maskojë dështimet dhe abuzimet e saj përmes pengimit të lirisë së fjalës dhe censurës së medias. Ja pse i duhet paketë e ashtuquajtur anti-shpifje, por në fakt është anti fjalë e lirë. I duhet për të penguar daljen ne shesh të aferave korruptive, të korrupsionit dhe hajdutërisë qeveritare që po shtohet dita ditës në Shqipëri edhe në këto ditë të emergjencës civile”, u shpreh Basha në në forumin e Akademisë Politike të FRPD./CNA.al

LEXO TE PLOTE