Connect with Us

Arta Marku nuk i prish pushimet për KLP/ Rrezikon të përsëritet “skandali Vatë Staka”

Kronika

Arta Marku nuk i prish pushimet për KLP/ Rrezikon të përsëritet “skandali Vatë Staka”

Publikuar

-

kryeprokurorja arta marku

Kolegji i Posaçëm i Apelimit ka  shkarkuar nga detyra, të mërkurën prokurorin Gentian Osmani.

Ky i fundit ishte edhe pjesë e Këshillit të Lartë të Prokurorisë.

Osmani kishte kaluar në shkallën e parë të Vettingut, por Komisionieri Publik, ankimoi vendimin e KPK-së dhe me rekomandim të ONM, e dërgoi pranë Kolegjit të Posaçëm të Apelimit, duke kërkuar shkarkimin e tij.

Osmani u shkarkua pasi nuk justifikonte shpenzimet përgjatë viteve 2011 dhe 2013.

Një ditë më parë Këshilli i Lartë i Prokurorisë u mblodh dhe shpalli mbarimin e mandatit të anëtarit Gentian Osmani.

Tashmë i mbetet Prokurores së Përgjithshme të përkohshme Arta Marku, që të bëjë lëvizjen e radhës për të plotësuar vendin vakant në KLP.

Fillimisht duhet të hapet gara dhe të paraqiten kandidaturat dhe më pas Marku duhet të thërrase mbledhjen e Asamblesë së Përgjithshme të prokurorëve, të cilët votojnë anëtarin e gjashtë prokuror për në këshill.

CNA.al ka kërkuar informacion pranë Prokurorisë së Përgjithshme, nëse  e ka në mendje Arta Marku të kryejë veprimet brenda gushtit, apo nuk do të heqë dorë nga pushimet dhe do të presë  muajin Shtator.

Vlen për t’u theksuar se në Shtator, KLP, ka një sërë vendimesh të rëndësishme për të ndërmarrë, ndërkohë që pas shkarkimit të Osmanit ka mbetur  me dhjetë anëtarë, pesë joprokurorë dhe pesë prokurorë.

“Prokurori i Përgjithshëm e thërret mbledhjen e Përgjithshme të Prokurorëve, pasi merr zyrtarisht njoftim nga KPA. Aktualisht nuk ka mbërritur ende ky vendim”, thuhet në përgjigjen e Prokurorisë për CNA.al.

Dihet që Kolegji i Posaçëm i Apelimit nuk e ka zbardhur ende vendimin, por KLP e shpalli vendin vakant.

Arta Marku, është aq shumë e interesuar të zbatojë ligjin, të mos prishë pushimet apo i duhet kohë për të planifikuar pazarin e radhës?

LEXO EDHE:  Mbledhja e KLP-së/ Zbulohet rendi i ditës

Kujtojmë se me shkarkimin e prokurores-anëtares së KLP-së Antoneta Sevdari, Marku u përfshi në skandalin e radhës.

Sipas planit të Komisionit të Pavarur për Monitorimin e Reformës në Drejtësi për zëvendësimin e Sevdarit nuk ishte e nevojshme të hapej gara, të dorëzoheshin aplikime dhe të thërriteshin prokurorët.

Nëse aplikohej ky plan zgjidhja gjendej tek emrat që ishin votuar më herët nga Mbledhja e Përgjithshme e Prokurorëve dhe zëvendësuesi i Antoneta Sevdarit i binte që të ishte emri pas saj, sipas votave që kishte marrë.

Në rastin e Sevdarit, ishte Dritan Prençi, prokurori i Krimeve të Rënda, por Marku, nuk e aplikoj këtë metodë dhe anëtari Vatë Staka, në mes debatesh u zgjodh në mënyrë të dyshimtë në KLP, duke u radhitur kështu në klanin e Markut.

Prandaj lindin dyshimet se Marku, po bën gati një tjetër njeri të saj për ta dërguar në KLP, se i duhet dhe për garën e Prokurorit të Përgjithshëm, ku ajo merr pjesë.

Prokurorët që duan të jenë anëtarë të KLP duhet të dorëzojnë një sërë dokumentesh,duke filluara që nga  jetëshkrimi, deklaratat individuale të prokurorëve që i kanë mbështetur, formularin e vetëdeklarimit, platformën personale të qëllimeve dhe objektivave nëse zgjidhen anëtarë, deklaratën e nënshkruar ku pranojnë se nuk kanë qenë bashkëpunëtorë të shërbimeve të inteligjencës para 2 korrikut 1991 dhe se nuk janë bashkëpunëtorë të shërbimeve sekrete, listën e personave të lidhur, informacione rreth të afërmve që ushtrojnë profesionin e avokatit ose janë pronarë të mëdhenj dhe formularin e Autoritetit për Informimin mbi Dokumentet e Ish-Sigurimit të Shtetit./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

“Ka qenë pjesë e Gardës së Republikës”/ Gazetari zbulon lëvizjen e fundit të Prend Gjinit

Publikuar

-

Nga

“Ka qenë pjesë e Gardës së Republikës”/ Gazetari zbulon lëvizjen e fundit të Prend Gjinit

Gazetari Spartak Koka tregoi mbrëmjen e sotme se shënjestra e atentait në Vasil Shanto, Preng Gjini, ka qenë pjesë e Gardës së Republikës.

Koka tha se Gjini ka shërbyer në strukturat e Policisë dhe Gardës së Republikës.

“Preng Gjini është i moshës 50 vjeç. Ka shërbyer në strukturat e Policisë dhe Gardës së Republikës, disa vite më parë”, u shpreh ai në emisonin “Opinion”.Më tej, ai zbuloi lëvizjen e fundit të të plagosurit pak  çaste para se t’i bënin atentat.

LEXO EDHE:  Financieri i Habilajve drejt lirisë/ “Kafe me Arta Markun dhe Etilda Gjonajn”

LEXO EDHE:  Ish-deputetja kushërirë me Arta Markun tregon shantazhet ndaj kryeprokurores

“Informacioni i fundit që më erdhi, Preng Gjini ka qenë në një kafe në një qendër tregtare në zonën e Zogut të Zi, kur është shkëputur, ka lëvizur në drejtim të kryqëzimit të 21 Dhjetorit. Ka dalë në Vasil Shanto dhe më pas është ngjitur në pjesën për të dalë tek ura Pallatit me Shigjeta”, theksoi gazetari./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Hakmarrja mes familjeve nga Rrësheni/ Artan Hoxha zbulon se si u vra për një status në facebook nipi i Preng Gjinit

Publikuar

-

Nga

Hakmarrja mes familjeve nga Rrësheni/ Artan Hoxha zbulon se si u vra për një status në facebook nipi i Preng Gjinit

Gazetari Artan Hoxha, është i ftuar mbrëmjen e sotme në ‘Opinion’, ku ka zbarhdur detaje të reja nga atentati që ndodhi mbrëmje e sotme  në “Vasil Shanto”.

Hoxha tha se shpërthimi është i lidhur me nje histori hakmarrjesh mes familjeve Reçi dhe Gjini nga Rrësheni.

Vrasjet datojnë prej vitit 2016, duke numëruar 4 viktima nga të dyja familjet, dhe sipas Hoxhës, njëri prej tyre ka qenë krejtësisht i pafajshëm.“Mes këtyre viktimave është dhe nipi i këtyre, Kreshnik Gjini, i cili ishte krejt i pafajshëm. Ai punonte kamarier në Blegjikë dhe u vra vetëm se bëri një status për vrasjen e Gaspër Reçit”, u shpreh Hoxha./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Kronika

Çfarë po ndodh në Elbasan!/ Forca të shumta policie “blindojnë” qytetin

Publikuar

-

Nga

Çfarë po ndodh në Elbasan/ Forca të shumta policie “blindojnë” qytetin

Forca të shumta policie kanë ‘blinduar’ këtë mbrëmje qytetin e Elbasanit.

Policia ka ngritur 6 grupe kontrolli në pikat kyçe të qytetit ku po ushtron kontrolle të rrepta.

Mësohet se nga këto kontrolle janë shoqëruar për verifikim disa persona.Qëllimi i këtyre kontrolleve nga ana e policisë është kapja e personave në kërkim dhe i personave me precedentë që lëvizin me sende të palejuara./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE