Connect with Us

Po tentonin të hynin ilegalisht në Shqipëri/ Kapen 20 emigrantë

Kronika

Po tentonin të hynin ilegalisht në Shqipëri/ Kapen 20 emigrantë

Publikuar

-

Policia kufitare ka ndaluar sot në flagrancë 20 klandestinë irakenë të cilët po tentonin në hynin në territorin shqiptar përmes kufirit me Greqinë.

Burime nga Drejtoria Vendore e Kufirit konfirmojnë se emigrantët klandestinë kishin për qëllim kalimin tranzit në Shqipëri e mandej drejt perëndimit. Ndërkohë që mes të ndaluarve ka gra dhe fëmijë.

LEXO EDHE:  Ndryshim qeverie në pikun e pushimeve në Greqi

Ata janë zbuluar nga patrullimi i përbashkët i policisë kufitare shqiptare dhe ajo e FRONTEX në kufirin e gjelbër. Burime bëjnë me dije se kjo është hera e parë që një kontigjent i tillë klandestinësh irakenë mbërrinë në Shqipëri./CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Tronditet Tirana/ Shpërthim me lëndë plasëse te “Frigoriferi”

Publikuar

-

Nga

Një shpërthim me lëndë plasëse ka ndodhur mëngjesin e sotënm në rrugën Siri Kodra në kryeqytet.

Ngjarja ka ndodhur rreth një orë më parë, në zonën e njohur si ‘Frigoriferi, ndërsa mësohet se lënda plasëse ishte vendosur në një makinë tip Benz, në pronësi të A.B. e cila qëndronte e parkuar pranë një pallati.

LEXO EDHE:  Ekzekutoi avokatin grek/ I riu shqiptar zbulohet në kamerat e sigurisë

LEXO EDHE:  Zjarret masive/ Ja si paraqitet situata në Greqi (Foto+video)

Shpërthimi  ka ndodhur në një kohë kur kjo zonë është mjaft e populluar edhe nga fëmijët e shkollave, por fatmirësisht nuk ka të lënduar..vijon

LEXO TE PLOTE

Kronika

Flet nëna e BledarToçit/ Po sulmohet politikisht, kokainën ma pinte burri për qetësim koke

Publikuar

-

Nga

Nëna e Bledar Toçit rrëfen në një intervistë për Top Channel prapaskenat e ngjarjes që tronditi një javë më parë Kavajën; kontrollin policor, dozat e kokainës që u gjendën në apartament dhe marrëdhënien e të birit me viktimën dhe Marsidën që u shndërrua në protagoniste të një ngjarjeje ende me shumë pikëpyetje. Disa prej të cilave i ngre dhe vetë Fatbardha Toçi, dy djemtë e së cilës janë nën arrest.

“Po të ishin në grup, në lidhje, si do të jetonim në këtë shtëpi 50 m2? Ai ka qenë në shtëpi me qera në Tiranë 10 vjet dhe erdhi këtu se nuk i dilte. Gruaja i iku në Itali me djalin se ka prindërit dhe Bledari do të ikte, po po priste të bënte dokumentacionin. Është thënë se është në atë punë prej xhaxhait të vet deputet, po Bledari është i përgatitur me 3 fakultete. Bledari është pa shtëpi. Jeton këtu me ne. Ka punuar te Presidenti, në Gardë… Nëse do të merrej me këto që thuhet si do të merrej në ato pozicione pune?!”,- shprehet Fatbardha.

Si nënë, ajo ka frikë se e gjithë “zhurma” mbi Bledarin dhe rolin e tij në ngjarje mund të ndikojë për keq në shëndetin e të birit.

“Them se mund të kalojë në depresion me këto që po i vejnë. Nuk na lejojnë ta takojmë përditë po të dhënat i kemi marrë nga mjeku që është më mirë. Tani e kanë dërguar në QSUT te Spitali i Burgut, ndërsa djali i vogël është në Peqin. As me të nuk kemi folur”, shprehet nëna e Bledarit.

Jehonën e gjerë dhe debatet e shumta që zgjoi ngjarja e trajtuar fillimisht si një krim pasioni e më pas si vepër e një grupi të strukturuar kriminal, Fatbardha e lidh me një sulm politik ndaj të birit si pjesë e strukturës shtetërore, ndërsa  foton e Bledarit me viktimën e konsideron një montazh, një manipulim mediatik, pasi ata, sipas saj, nuk e njihnin njëri-tjetrin.

LEXO EDHE:  Përfundojnë votimet në Greqi/ Ja kush i fiton

LEXO EDHE:  U gjet i pajetë në rrugë/ Prangohet greku që vrau shqiptarin në Korfuz

“Si nënë nuk e besoj që kjo të jetë e vërtetë, them se u bë kaq mediatike për arsye politike. Meqë ka detyrën si person publik i shtetit. Këtu sulmohen gjithmonë ata që janë në punë dhe jo ata që rrinë nëpër rrugë. Nuk e besoj që Bledari të ketë foto me viktimën. Është një montazh, një bashkim fotosh për të bërë lidhjen mes tyre. Ai ka qenë person i dënuar”, thotë ajo.

Lidhur me gjetjen e dozave të kokainës në apartamentin e tyre, ajo i qëndron deklaratës së bërë nga avokati i djemve se ato përdoreshin nga bashkëshorti për arsye shëndetësore.

“Në shtëpi u gjendën 7 doza të vogla që i përdor burri im si qetësues për dhembjen e kokës. Ai i ka siguruar vetë ato diku në Laprakë. Tani vonë i ka filluar se nuk po i duronte dot dhembjet e kokës. Ka pësuar një aksident të rëndë dhe e ka jetë të dytë këtë”, tregon Fatbardha.

Që nga dita kur ndodhi ngjarja Fatbardha nuk ka dalë më nga shtëpia. Ndjehet nën presion ndaj i bën thirrje medias të presin përfundimin e hetimeve, para se të aludojnë dhe të përflasin familjen e saj.

Me lot në sy, ajo ngre pyetjen pse policia nuk e kapi më parë viktimën, një person problematik dhe në kërkim, po lejoi që të ndodhte ngjarja e rëndë, teksa shpreh bindjen se i biri e kreu vrasjen në kushtet e vetëmbrojtjes.

“Dihet kush është ai që u vra. Le ta merrte policia në dorë. Pse e la atë?! Pse e akuzojnë Bledarin pse e vrave?! Po vetëmbrojtje është. Kushdo që ka përballë një që do ta gjuajë si do të reagojë?! Do të mbrosh veten përballë një krimineli. … Ne nuk e kemi pasur e as do ta kemi këtë traditë të vrasjes. Ishte aksidentale. Ai u mbrojt”, shprehet nëna e policit./TCH

LEXO TE PLOTE

Kronika

Aksident tragjik në Itali/ Shqiptari përplaset për vdekje nga makina

Publikuar

-

Nga

Një aksident tragjik është shënuar në Itali, ku sipasojë ka humbur jetën një shqiptar.

Viktima është shtetasi Asqeri Bani, i cili u përplas nga një makinë në zonën e Santa Fara më 11 tetor, teksa ishte duke kapërcyer rrugën.

Pas disa ditëve në spital, Bani nuk mundi të jetojë, shkruajnë mediat italiane.

Asqeri Bani kishte vetëm pak ditë që kishte shkuar në shtetin fqinj, nërsa ende nuk dihet nëse ngjarja është aksidentale apo shqiptari i ka dalë makinës përpara./CNA.al

LEXO TE PLOTE